Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

aklimraj | 8.3.2015 17:52:43 

má nárok zaměstnanec na proplacení a omluvení strávené doby u lékaře v ranních hodinách když má odpolední směnu? příklad v 10 ráno návštěva Chirurgie v místě bydliště a nástup do práce ve 14 hodin. Zaměstnanec se do práce nedostaví s tím že ráno byl u lékaře.A propustka mu omlouvá celý den. Můžete mi prosím poradit.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Pokud ošetřením u lékaře zmeškáte část směny, máte za tuto dobu nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.

Eva Fialová

Jarka | 6.3.2015 10:11:04 

Po mateřské dovolené nastupuji na zkrácený pracovní úvazek 3 dny v týdnu. V pondělí 7 hodin, v úterý 7 hodin středa 6 hodin. Na kolik dnů dovolené budu mít nárok?
Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď:

Dobrý den,
i při kratší pracovním úvazku máte nárok na celou zákonnou délku dovolené na zotavenou, tj. 4 týdny v nepodnikatelské sféře 5 týdnů, nebo v délce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Helena | 5.3.2015 20:34:40 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak se bude vypočítávat PPM pro druhé dítě, pokud v po dobu rodičovské dovolené s prvním dítětem budu pracovat u jiného zaměstnavatele na DPP (u původního zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou) a před ukončením rodičovské dovolené nastoupím opět na mateřskou. Jde mi o to, zda se mi nesníží vyměřovací základ drobným přivýdělkem. Pokud bych nastoupila na rizikové těhotenství (nemocenská), bude se mi počítat z původního zaměstnání?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte při prvním dítěti nárok na peněžitá pomoc v mateřství a budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budete mít i u druhého dítěte nárok na PPM počítanou ze stejného vyměřovacího základu jako PPM čerpanou při prvním dítěti, pokud věk prvního dítěte nepřesáhne čtyři roky. Pokud jste nemocensky pojištěná i z dohody o provedení práce, bude se Vám PPM počítat i z tohoto pojištění. Podle stejného principu se bude vypočítávat i dávka nemocenské.

Eva Fialová

Karamba | 5.3.2015 14:24:59 

Dobrý den,
měla bych ještě dva dotazy, na které mi nikdo nebyl schopen odpovedet...:). Předem dekuji za vasi odpoved.

1. pokud jde na mateřskou otec dítěte, vypočítává se výše PPM z platu otce (tj. cca 70% platu otce)?

2. v zaměstnání by u otce dítětě došlo ke změně charakteru jeho práce a ke změně pracovní smlouvy, aby nepobíral PPM na základě činnosti, za kterou je pojištěn. Takže ve výsledku by pobíral jak mzdu (za jinou činnost u stejného zaměstnavatele), tak i mateřskou.

netušíte, kde je přesně popsáno,jak se musí změnit pracovní zařazení? Tj. jaké jsou pro toto podmínky? Například změna z obchodního zástupce (kde je nutnost každodenních pracovních cest) na marketingového pracovníka, jež bude moci pracovat z domova, díky čemuž se otec dítěte bude moci starat o dítě?

děkuji vám velmi.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud bude peněžitou pomoc v mateřství čerpat otec dítěte, bude se tato dávka vypočítávat z jeho výdělku. Při nároku na PPM musí otec dítěte vykovávat práci na dohodu o provedené práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Druh vykovávané práce se musí lišit od druhu práce uvedeného v pracovní smlouvě. Změna, kterou v dotazu navrhujete, je teoreticky možná.

Eva Fialová

pepina | 5.3.2015 11:23:23 

Dobrý den mám dotaz měla jsem prac.poměr na dobu určitou na 1 rok tj. do 2.2.2015,dopisem mi bylo oznámeno,že prac.poměr nebude prodloužen a končí dne 2.2.2015.Já od 15.12.2014 jsem v prac.neschopnosti po operaci a dle sdělení ošetřující lékářky,když nenastanou komplikace bude do 14 dnů PN ukončena,což je kolem 20.března 2015.Prosím o dotaz ke kterému dni ukončit PN
abych mohla nastoupit do jiného zaměstnání,aby mi tam nechyběli dny .Třeba 23.3. uschopnit a 24.3. nastoupit do nového PP se všemi doklady od původního zaměstnavatele.
Děkuji za radu a odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu nevyplývá, jaké chybějící dny máte na mysli. Do nového zaměstnání nastupte co nejdříve po ukončení čerpání nemocenské.

Eva Fialová

Chanina | 4.3.2015 07:31:42 

Vážení,
jsem na rodičovské dovolené (dítěti je 10 měsíců) a chtěla bych se vrátit do práce (ta samá pozice ve stejné firmě) - ideálně na částečný úvazek. Mohu při rodičovské pracovat na tento typ smlouvy? Bude se mi budoucí mateřská počítat z výhodnější předchozí smlouvy? DPČ asi již není možná, neboť aktuálně domlouvaná odměna by totiž přesahovala měsíčně 10 000Kč. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete pracovat u zaměstnavatele na částečný úvazek na základě Vaší pracovní smlouvy nebudete již čerpat rodičovskou dovolenou. Podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Eva Fialová

Dusno | 3.3.2015 07:32:17 

dobrý den,
pracuji v úkolové mzdě 40 hod. týdně.máme nařízené také přesčasy celkem 6 hod. týdně. Platí se tyto přesčasové hodiny v úkole + příplatky za přesčas,nebo hodinové(průměrné ) mzdě
+ přesčasy.
děkuji Dusno

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 114 odst. 1 zákoníku práce za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, tj. mzda za práci podle úkolů, kterou jste za dobu přesčas dosáhl, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

Eva Fialová

aja | 2.3.2015 21:22:17 

dobry vecer, chci se zeptat je-li mozne neuznat propustku potvrzenou klinickym logopedem...nase ucetni tvrdi, ze to nelze, lekarka je opacneho nazoru. Vim, ze narok na propustku neni v pripade, jedna-li se o pedagogickeho logopeda. Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu máte v případě vyšetření nebo ošetření v ve zdravotnickém zařízení. Nárok na pracovní volno máte pokud, se u klinického logopeda jedná o vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení.

Eva Fialová

Strpa | 2.3.2015 09:19:04 

Dobrý den,

od 1. září jsem na mateřské dovolené a od 17. března nastupuji na rodičovskou dovolenou, při které bych se měla vrátit na částečný úvazek do práce. Před nástupem na mateřskou jsem měla smlouvu na dobu neurčitou a na celý pracovní úvazek. Nyní to chce paní ředitelka řešit dodatkem ke smlouvě bez ohraničení po dobu rodičovské dovolené. Je to v pořádku? Je zaměstnavatel povinen vrátit po rodičovské dovolené práci v rozsahu jako před nástupem na mateřskou?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete pracovat u zaměstnavatele na částečný úvazek na základě Vaší pracovní smlouvy nebudete již čerpat rodičovskou dovolenou. Se změnou pracovní smlouvy týkající se rozsahu pracovní doby musíte souhlasit jak Vy tak Váš zaměstnavatel. To se týká zmenšení rozsahu pracovní doby, tak jeho zvýšení. Doporučuji proto omezit platnost dodatku k pracovní smlouvě na určitou dobu, např. do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

monika | 27.2.2015 15:00:56 

Dobrý den, manžel je v evidenci úřadu práce, já jsem zaměstnaná. Pokud bude syn, 6 let, nemocný, může mi dětská lékařka napsat ošetřování člena rodiny nebo se předpokládá, že když je manžel nezaměstnaný a je doma, že se o něj postará on? Může tímto můj zaměstnavatel argumentovat s tím, že já musím do práce a nemůžu ošetřovačku dostat?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek. I když je Váš manžel v evidenci úřadu práce, máte nárok na ošetřovné. Jelikož máte nárok na ošetřovné, je ošetřování dítěte překážka v práci na Vaší straně.

Eva Fialová

Sophie | 27.2.2015 12:53:44 

Dobrý den, mám dotaz ohledně upravení výše hrubé mzdy s ohledem na vyšší daňové odvody u zaměstnanců, kteří mají děti. Konkrétně se jedná o to, zda zaměstnavatel může zaměstnanci s dětmi dát nižší mzdu, než zaměstnanci bez dětí tak, aby v důsledku měli oba dva stejnou čistou mzdu.
Předem děkuji za zodpovězení

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zachovávat zásadu rovného zacházení za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pokud Vám zaměstnavatel vyplácí nižší mzdu z toho důvodu, že máte děti, jedná se o diskriminaci na základě pohlaví.

Eva Fialová

Jara | 27.2.2015 11:55:36 

Dobrý den, měla bych se po 6 letech vrátit do práce po rodičovské dovolené - smlouvu mám na dobu neurčitou s pozicí ředitelka, nyní jsme měla schůzku s vedením a bylo mi řečeno, že na mojí pozici je nyní paní, která tam pracuje 5 let má smlouvu na dobu neurčitou a jako ředitelka pracuje 1 rok (nejspíš, ale je pouze pověřenou ředitelkou), a tak až se vrátím cca po 3. měsících (než se rozkoukám) udělají výběrové řízení a vyberou jednu z nás na danou pozici. Pokud mne nevyberou pracovala bych na nižší pozici nejspíše mne budou chtít tlačit do smlouvy na dobu určitou a za menší peníze. Je toto vůbec možné nabídnout. Pracovní pozice a náplň stále existuje, ale je na ní pověřená jiná osoba, která by dle mne měla být správně jen můj zástup. Jak správně by to mělo probíhat, když se vracím a na co mám vlastně právo. Moc totiž nechápu, na základě jaké smlouvy a pozici budu pracovat ty první měsíce...než se rozhodnou. Mohu žádat, abych nastoupila jako ředitelka dle mojí smlouvy a pak teprve po třech měsících dle výsledku jednat o změně smlouvy nebo výpovědi? Je to pro mne vůbec výhodné, do takového vztahu vstupovat? Moc děkuji. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší platné pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uveden druh práce, musí Vám zaměstnavatel tuto práci přidělovat. Jestliže zaměstnavatel tuto práci nemá, protože ji vykonává jiný zaměstnanec, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Výběrové řízení na pozici, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě, dělat nemusíte, jelikož na této pozici již zaměstnaná jste. více

Pavlina | 26.2.2015 01:25:04 

dostala jsem vypověd pro nadbytečnost,ale moji práci předali kolegyni plném rozsahu ,je postup správný ?

děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny, v jejichž důsledku jste se stala nadbytečnou, je výpověď ze strany zaměstnavatele platná. Pokud k organizačním změnám podle Vašeho názoru nedošlo, můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru, tj. do 2 měsíců ode dne skončení výpovědní doby, podat žalobu na neplatnost výpovědi.

Eva Fialová

Morgan | 24.2.2015 14:28:55 

Dobrý den,
nyní jsem po rodičovské dostala výpověď dohodou a přihlásila jsem se na pracovní uřad. Pokud bych si našla práci na dohodu s výdělkem do 10000 měsíčně, stačí abych za sebe zaplatila zdravotni pojištění a daňové přiznání nemusím podávat?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
u dohody o pracovní činnosti činí záloha na daň z příjmu 15%. Odměna z dohody o provedení práce do 10.000 Kč se zdaňuje srážkovou daní ve výši 15% Nad 10.000 je i z odměny z dohody o provedení práce zálohová patnáctiprocentní daň. Zálohu na daň nebo srážkovou daň platí zaměstnavatel. V máte povinnost podat daňové přiznání, pokud ho za Vás nepodá zaměstnavatel.

Eva Fialová

Tinka | 24.2.2015 14:01:07 

Dobrý den, jsem na nemocenské s pásovým oparem a chtěla bych se zeptat, zda se mě může zaměstnavatel stále telefonicky dotazovat, jak se cítím a kdy si myslím, že nastoupím do pracovního poměru, i když vždy zná termín mé následné kontroly u ošetřujícího lékaře, který o mém nástupu do zaměstnání rozhodne sám. Už mě to dost obtěžuje, protože si myslím, že nástup do práce nezáleží na mém rozhodnutí. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovní neschopnosti, která Vám nebyla ukončena a zaměstnavatel se nad rámec slušnosti neustále dotazuje na Váš zdravotní stav, jedná se o porušení Vašeho práva na soukromí. To, jak probíhá léčba, je informace, kterou zaměstnavatel nemá právo vědět. Zaměstnavatel má právo pouze na informaci, zda dodržujete podmínky čerpání nemocenské.

Eva Fialová

Ginger | 24.2.2015 12:40:04 

Dobrý den, jsem na RD, která bude brzy končit po 3letech a nyní pracuji u zaměstnavatele stejného jako před MD na DPČ ve stejném oddělení. Čeká mě vyjednávání o návratu po RD na původní pracovní smlouvu, kterou mám sjednanou na dobu neurčitou. 1) Je zaměstnavatel povinen mě po skončení 3leté RD nabídnout místo dle původní pracovní smlouvy na dobu neurčitou, i když by např argumentoval, že nemá momentálně volnou pozici? Byla by to překážka na straně zaměstnavatele? 2) Může mě zaměstnavatel "nutit" na změnu původní pracovní smlouvy na dobu určitou, i když na to přistupovat nechci? Mám právo trvat na smlouvě na dobu neurčitou? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské přidělovat práci podle pracovní smlouvy. To že jste nyní zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění. Pokud zaměstnavatel pro Vás práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se stala nadbytečnou, může Vám dát zaměstnavatel z tohoto důvodu výpověď.
Se změnou pracovní smlouvy musíte vždy souhlasit. Bez Vašeho souhlasu Vám zaměstnavatel změnit pracovní smlouvu na dobu určitou nemůže.

Eva Fialová

Jana | 23.2.2015 18:07:30 

Mám sjednaný pracovní poměr na dobu určitou - zástup po dobu mateřské a rodičovské dovolené p. XY. Paní XY se po dvou letech rozhodla vrátit do zaměstnání, ale pouze na jeden den v týdnu (na dohodu), mateřskou nekončí, rodičovský příspěvek bude čerpat až do tří let věku dítěte. Skončí tímto automaticky můj pracovní poměr?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu dobu, po kterou se smlouva uzavírá, dobu, po kterou bude zaměstnankyně XY čerpat mateřskou a rodičovskou dovolenou, končí Váš pracovní poměr dnem, kdy tato zaměstnankyně přestala mateřskou a rodičovskou dovolenou čerpat. Pokud vykonává práci pro zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, čerpání rodičovské dovolené neskončilo a Vaše smlouva je stále platná. Čerpání rodičovského příspěvku nemá na čerpání rodičovské dovolené vliv.

Eva Fialová

Lucie | 23.2.2015 12:50:13 

Dobrý den,
chtěla bych vědět, jak je to s rodičovskou, když mám první dítě a dám si rodičák na 2 roky, tak budu pobírat do dvou let dítěte nebo 2 roky od doby, kdy jsem rodičák začala pobírat? A dále by mě zajímalo, když by bylo druhé dítě, to už nepobírám mateřskou, ale rovnou rodičák? Jde mi o to, že když první dítě dosáhne dvou let (a já budu mít nastaven rodičák na 2 roky) a já budu těhotná podruhé, tak budu něco v těhotenství pobírat, nebo musím jít do práce na těch 8 měsíců, a pak znova mateřská - nebo rodičovská?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek se čerpá po čerpání peněžité pomoci v mateřství. Nejkratší doba čerpání je 19 měsíců. což odpovídá dvou letům dítěte. Pokud máte při prvním dítěti nárok na PPM a budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budete mít i u druhého dítěte nárok na PPM počítanou ze stejného vyměřovacího základu jako PPM čerpanou při prvním dítěti. Rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit do tří let věku dítěte. Pokud ale vyčerpáte celkovou částku pro rodičovský příspěvek ve výši 220.000 Kč, nebude mít po zbývající čerpání rodičovské dovolené na rodičovský příspěvek nárok. Pokud si rodičovskou dovolenou prodlužovat nebude, musíte se vrátit do práce.

Eva Fialová

matka | 23.2.2015 00:31:40 

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Požádala jsem písemně zaměstnavatele o zkrácení pracovní doby z důvodu péče o dítě.(Mám děti 3 a 5 let) Odpolední směna končí ve 20,15 někdy i později(záleží je-li práce hotová) Chtěla jsem ji o 2 hodiny zkrátit do 18,15. Bohužel i když seženu hlídání, musím děti vyzvednout nejdříve kolem 20,30. Což je už celkem pozdě, vzhledem k tomu, že ráno musejí brzy vstávat. Manžel má pružnou pracovní dobu. Věc se mnou probrala pouze sekretářka s tím, že mé žádosti nevyhoví. Jediné, co mi nabídla je zkrácení doby ale s tím, že mi odpolední směna začne o 2 hodiny později a domů půjdu normálně ve 20,15. Prý na to nemám právo, že je v podniku více matek i samoživitelek. A že na novou sílu za mě nedostane peníze. Přitom mají brigádníky na dohodu, Písemně mi ani neodpověděli, jen mi sekretářka poslala mail v tom smyslu, že pokud budu chtít odejít nebudou mi bránit. Nevím, zda mám trvat na písemné odpovědi a udání důvodu. Nechci si dělat zle, ale pokud mi prac. dobu nezkrátí budu muset podat výpověď. Navíc mi bylo naznačeno, že mám být při nemoci dítěte (na paragrafu)doma jen při raní směně. Předem děkuji za odpověď. více

Odpověď:

Dobrý den podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět Vaší žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Žádost o vhodnou úpravu pracovní doby pošlete doporučeným dopisem svému zaměstnavateli. Vyjádření sekretářky není relevantní. O pracovní době musíte jednat se zaměstnavatelem. Trvejte na tom, aby Vám zaměstnavatel rovněž písemně odpověděl a uvedl důvody, pro které případné nevyhovění žádosti není možné. více

Richard | 19.2.2015 20:18:04 

Dobrý den,
pracuji od července 2014 v menší stavební firmě o 10 THP jako provozní technik. V prosinci vedení oznámilo snížení platu o 10% všem zaměstnancům z důvodu malého zisku. Před týdnem mi ale jeden z kolegů řekl, že všichni THP už jsou zase na svých platech a dostali zpět přidáno, ovšem já nikoli. Jak se mám nyní zachovat? Nechci kolegu nějak poškodit, ale chci sdělit svému nadřízenému, že vím, jak se situace má a dozvědět se, proč já jsem zpět přidáno nedostal.
Děkuji mnohokrát za radu.

R. Jonáš

Odpověď:

Dobrý den,
podle §110 odst. 1 zákoníku práce za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Upozorněte svého zaměstnavatele, že tím, že Vám mzdu nezvýšil stejně jako jiným zaměstnancům vykonávajícím stejnou práci, dopouští se porušování zákoníku práce.

Eva Fialová

| 1 | .. | 54 | | 56 | | 58 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect