Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

MILAN  | 3.2.2015 20:42:54 

Dobrý večer. Soukromý podnikatel který je zadlužen a je na pokraji krachu,mě zaměstnával se mě potřeboval zbavit a tak mě poslal dopis s výpovědí a uvedl mě tam že mě propouští z důvodu hrubého porušení pracovní kázně a přidal k tomu ten nejhorší paragraf.Nyní mě nechce kvůli tomuto zaregistrovat ani úřad práce v Děčíně.V žádném případě z mé strany nešlo žádné porušování pracovní kázně ale hlásil jsem se pouze o výplatu.Za 4.půl měsíce 139.pracovních dnů-mě vyplatil podnikatel mzdu pouze 1.x ve výši pouze 8.900,-kč.Tento podnikatel si mě při přijetí vyžádal na prac.úřadě a pobíral za mě od pracovního úřadu Dotace ve výší asi 9.000,-korun měsíčně.Prosím o radu jak mohu žádat o doplacení své mzdy a jak se mohu bránit proti výpovědí s tím nejhorším posudkem který mi pan podnikatel do posudku napsal.?

Odpověď:

Dobrý den,
do dvou měsíců od skončení pracovního poměru můžete podat žalobu na neplatnost výpovědi, s tím že jste se hrubého porušení právních předpisů nedopustil. Současně můžete podat žalobu nebo návrh na vydání platebního rozkazu o zaplacení dlužné mzdy i s úroky z prodlení.

Eva Fialová

Simona | 1.2.2015 20:49:21 

Dobry den, manzel pracuje jiz 17 let u stejneho zamestnavatele, nyni se firma rozdeli na dve firmy. On bude prechazet do nove, ktera bude mit jiny nazev, ale majitel bude pro obe stejny. Bude mit i mensi mesicni mzdu nez dosud, o tyden mene dovolene ... Ma narok na odstupne, kdyz vlastne bude delat porad stejnou praci? Bude na tom financne hur.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud mezi původním zaměstnavatelem a novým zaměstnavatelem je uzavřena smlouva o přechodu práv a povinností ze pracovněprávních vztahů, na pracovním poměru vašeho manžela se nic nemění. Pokud k přechodu práv a povinností na nového zaměstnavatele nedojde a Váš manžel uzavře smlouvu s novým zaměstnavatelem (nově vzniklou firmou), má nárok vůči původnímu zaměstnavateli na odstupné z titulu výpovědi z důvodu zrušení zaměstnavatele.

Eva Fialová

Iva | 1.2.2015 15:52:54 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se počítá mateřská dovolená. Pracuji na DPČ a mám kolem 11 tisíc čistého i s odměnamy, partner si i s přesčasy vydělá kolem 18 čistého. Budeme bydlet ve vlastním, ale budeme splácet hypotéku. Zajílamo by mě, zdali budu mít nárok na mateřskou a na porodné v případě dvojčat. Mám DPČ od 1.10.2014 s prodloužením do 31.5.2015. A jak by to bylo v případě, když bych otce neuvedla. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínku nemocenského pojištění v délce minimálně 270 dnů do započetí čerpání této dávky. Z dohody o pracovní činnosti jste nemocensky pojištěná již překročení částky 2 500 výdělku měsíčně. Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z Vašeho výdělku bez ohledu na příjem otce dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Pro nárok na porodné se posuzují příjmy společně posuzovaných osob. Společně posuzovanou o osobou je i Váš druh bez ohledu na to, zda je právně otcem dítěte či nikoliv. Stačí, že spolu trvale žijete a společně uhrazujete náklady na své potřeby. Zákon o státní sociální podpoře hovoří o nároku na porodní při prvním a druhém živě narozeném dítěti. více

ANDREA | 29.1.2015 09:10:35 

PRACOVNI DOBA DO 21HOD -PRODAVACKA. MAM DETI DO 15LET A POTREBOVALA BYCH RANNI SMENU. MANZEL MA ROZTROUSENOU SKLEROZU 2 TYPU

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Zároveň musí zaměstnavatel přihlížet při zařazování do směn na zaměstnance pečující o děti.

Eva Fialová

Lenka | 29.1.2015 00:33:38 

Dobrý den. 27.3. mi končí rodičovská dovolená, ale musim zůstat ještě do září doma(rodičovský příspěvek mám rozpočítaný až do toho září). Mám se zamestnavatelem smlouvu na dobu neurčitou. S daným městem výkonu práce. Zaměstnavatel v mém městě zrušil pobočku. Na pobočku v jiném městě nastoupit nechci.
Prosím o radu jak mám nyní postupovat. Na co vše mám nárok. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nemůže po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, protože byla jeho část zrušena, může Vám dát z tohoto důvodu výpověď. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Eva Fialová

Lenka | 28.1.2015 20:37:26 

Dobrý den,
náhodně jsem zjistila, že můj přímý podřízený má výrazně (o cca 30%) vyšší plat než já. Ve firmě jsem déle, za jeho práci nesu zodpovědnost, rovněž mám vyšší vzdělání (já VŠ on SŠ) a doložitelně vyšší odbornou kvalifikaci (profesní certifikace). Náplň jeho práce dokáži plně zastoupit, on mou nikoliv. Mám nějakou možnost se bránit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
ve Vaše případě by se mohlo jednat o diskriminaci na základě pohlaví nebo věku. Upozorněte svého zaměstnavatele na tuto skutečnost. Pokud nebudete spokojena s řešením, můžete podat žalobu k soudu a požadovat zdržení se diskriminačního jednání a odstranění následků.

Eva Fialová

Jara | 28.1.2015 20:24:01 

Dobrý den, měla bych se po dvou dětech vrátit do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou, byla jsem 2x 3 roky na rodičovské dovolené, mám právo se vrátit na mojí původní pozici ředitelky nebo my mohou nabídnout jinou nebo nižší pozici, pokud ano za jakých podmínek - když ji přijmu na co mám nárok a když ji nepřijmu, co mohu žádat. Velice děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Záleží na druhu práce, který máte uveden v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Iva | 28.1.2015 17:39:50 

Dobrý den,
vracím se do práce po 3 leté mateřské.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Pracovní pozici ve smlouvě uvedenou jako kuchařka.Dnes mi vedoucí oznámila že mě nemohou na tuto pozici dosadit z důvodu, kdy došlo k mnoha změnám na provozu a je nutná i práce na počítači.Tuto práci jsem vykonávala i předtím,jen toho bylo méně.Teď se sloučily dvě kuchyně a oni se obávají ,že bych tuto práci nezvládla.Nabídli mi jako náhradu práci pomocné síly, nebo jako řidič pro rozvoz obědu,ovšem se sníženým platem.Chtěla jsem se zeptat zda mohou takto postupovat.Kuchařka která vykonává práci za mě je již v důchodu.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uveden druh práce kuchařka, musí Vám tuto práci poskytovat. Pokud zaměstnavatel tuto práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud jste se stala nadbytečnou z důvodů organizačních změn, může Vám zaměstnavatel dát po skončení rodičovské dovolené z tohoto důvodu výpověď.

Eva Fialová

robert | 27.1.2015 19:52:10 

Dobry den prosim vas kdyz studuju kombinovane VS a jsem zamestnanec ve fabrice mam nejake pravo na propustku do školy kromne dovolene,dekuju

Odpověď:

Dobrý den, zákoník práce v § 232 stanoví, že nejsou-li dohodnuta nebo stanovena vyšší nebo další práva, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele při zvyšování kvalifikace pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku a) v nezbytně nutném rozsahu k účasti na vyučování, výuce nebo školení, b) 2 pracovní dny na přípravu a vykonání každé zkoušky v rámci studia v programu uskutečňovaném vysokou školou nebo vyšší odbornou školou, c) 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky, maturitní zkoušky nebo absolutoria, d) 10 pracovních dnů na vypracování a obhajobu absolventské práce, bakalářské práce, diplomové práce, disertační práce nebo písemné práce, kterou je zakončováno studium v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou, více

Vladimír | 27.1.2015 10:14:03 

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené se synem a končí mi 31.5.2015. Partnerka je nyní opět těhotná a 3.2.2015 nastupuje na mateřskou dovolenou.
Já chci plynule navázat a být ode dne porodu na rodičovské dovolené i s druhým dítětem.
Zajímá mě tedy, jestli se musím 3.2.2015 až do dne porodu vrátit do zaměstnání? Nebo můžu být až do dne porodu na rodičovské dovolené s prvním dítětem?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
otec a matka mohou čerpat rodičovskou a mateřskou dovolenou současně. Pokud jste na rodičovské dovolené do konce dubna 2015 a budete na rodičovské dovolené i s druhým dítětem, do práce se vracet nemusíte.

Eva Fialová

Micechová | 26.1.2015 13:22:12 

Dobrý den, do července 2015 pobírám rodičovský příspěvek a zároveň čerpám RD. Rozhodla jsem se, že se do práce vrátím dříve. Zaměstnavatel s tím souhlasil, ale narazila jsem na problém, že údajně " nesmím pracovat na stejnou prac. smlouvu (pracovní pozici) jako před nástupem na RD a zároveň pobírat rodičovský příspěvek". Tudíž mi bylo navrženo pracovat na DPP za zkrácený úvazek a nebo předčasné ukončení pobírání rodičovského příspěvku a navrat na stejnou pozici dle prac. smlouvy. Postupuje zaměstnavatel správně? Nikde jsem nenašla zákon, který by toto přikazoval. Díky za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní a osobní péči o dítě (od 2 let věku neomezeně v předškolním zařízení či jinou zletilou osobou), nárok na rodičovský příspěvek neztrácíte. Výdělek příjemce není sledován. Zaměstnavatel Vám po návratu do práce musí přidělovat práci v souladu s Vaší pracovní smlouvu. Dohodu o provedení práce uzavírat nemusíte.

Eva Fialová

Kris | 26.1.2015 08:03:58 

Dobrý den,
chci se zeptat, kdy musím odejít na mateřskou dovolenou.
Všude se uvádí, že je nástup na mateřskou 6-8 týdnů před termínem porodu (který mám v květnu). Ráda bych zůstala v zaměstnání co nejdéle, mám teplou kancelář, svou židli. Nijak se nestresuji. Naopak myslím, že mě bude stresovat sedět doma a čekat. Samozřejmostí je, že mi můj zdravotní stav nepřikáže jinak. Zdá se mi divné, že by mě někdo nutil, abych odešla z práce, když sama nechci. Stav po porodu je něco jiného. Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
na mateřskou dovolenou můžete odejít dle svého uvážení. Pouze se Vám její celková doba zkrátí. Čerpat mateřskou dovolenou je právem, nikoliv povinností zaměstnankyně. Zaměstnavatel akorát nesmí přidělovat práci zaměstnankyním v době 6 týdnů po porodu.

Eva Fialová

Milan | 25.1.2015 14:42:52 

Manželka, matka OSVČ bez nároku na mateřskou. Já, otec zaměstnán v čechách 2,5 roku na TPP-zaměstnanec. Je možné schéma:
Po šestinedělí rodičovský příspěvek na otce s tím, že péči o dítě vykonáva matka. Zaměstnavatel otce stejnej, změna náplně práce, tedy změna druhu pracovní činnosti. OSVČ matky nezrušen, matka vídělečně činná v pruběhu péče o dítě v době návratu otce z práce-práce z domova.
Děkuju za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
otec dítěte může uzavřít s matkou dítěte písemnou dohodu účinnou od 7. týdne po porodu, na základě které bude otci vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. N dávku PPM nevniká nárok po dobu, po kterou pojištěnec vykonává v pojištěné činnosti práci, ze které mu dávka náleží, tj. činnost, ze které je nemocensky pojištěn. Změna druhu pracovní činnosti je pouze změna pracovní smlouvy, která nemá za následek změnu pojištění.

Eva Fialová

kelisie | 24.1.2015 22:38:37 

Dobrý den, 26.1. mi končí rodičovská dovolená. U svého zaměstnavatele jsem měla smlouvu na dobu neurčitou, ale část zaměstnanců byla převedena pod jinou organizaci s tím, že zaměstnanci na MD, RD a nemocenských zůstanou u původního zaměstnavatele, který stále funguje. I přesto mi však bylo řečeno, že mé původní místo je zrušeno a jiné pro mne nemají. Já jsem však na internetu zjistila, že jsou na stránkách mého zaměstnavatele vypsána dvě výběrová řízení na obdobnou pozici, kterou jsem vykonávala několik let před odchodem na MD a RD. S tím, že jedna z pozic se skoro totožně shoduje s mou dosavadní pracovní smlouvou.
Co mohu v tomto případě dělat, jak se mohu bránit? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
inzeráty si zaznamenejte. Udělejte si kopii stránky (lze i formou notářského zápisu). Pokud dostanete výpověď z organizačních důvodů, můžete podat žalobu u soudu na trvání pracovního poměru. Neexistenci organizačních změn můžete doložit těmito inzeráty.

Eva Fialová

miloslava | 24.1.2015 11:18:48 

od letošního srpna mi zybývají 3 roky do starobního důchodu.Dcera,která žije v zahraničí by chtěla hlídat dítě, kteréu jsou 3 roky.Je možné se přihlásit na úřadu práce od září na 11 měsíců,s tím,že bych po uplynztí této doby odešla do pčedčasného důchodu?Musela bych se v průběhu oněch 11 měsíců osobně navštěvovat úřad práce?

Odpověď:

Dobrý den,
Uchazeč o zaměstnání je povinen mimo jiné poskytovat Úřadu práce potřebnou součinnost při zprostředkování zaměstnání a řídit se jeho pokyny (např. projednat doporučené zaměstnání ve lhůtě stanovené úřadem práce, dostavit se na Úřad práce ve stanoveném termínu, poskytnout součinnost při vypracování individuálního plánu, jeho aktualizaci a vyhodnocování, a to v termínech stanovených Úřadem práce, a plnit podmínky v něm stanovené).

Eva Fialová

Adéla | 23.1.2015 17:27:33 

Dobrý den. Chci Vás požádat o radu. V 08/2013 se mnou zaměstnavatel ukončil pracovní poměr okamžitým zrušením, které v případě neplatnosti podmanil výpovědí pro hrubé porušení prac. kázně. Nasbírala jsem důkazy a podala žalobu. V té době jsem byla i těhotná. Proběhly 2 soudy. Oba jsem vyhrála, v 12/2014 bylo pravomocně rozhodnuto, že pracovní poměr trvá. Od konce 11/2013 jsem byla na mateřského pak automaticky přešla na rodičovskou dovolenou. Mám nějaký nárok na odškodnění? Zákonný úrok za nevyplacenou mzdu za měsíc 11/2013 plus nevycerpanou dovolenou? Ta mi má být nyní vyplacena jako náhrada mzdy. Po telefonickém rozovoru s právním zástupcem zaměstnavatele teď vím, že nemají zájem abych u nich pracovala, ale nesdělili mi to oficiálně. Jde o odstupné, které mi nechtějí vyplatit. Jak mohu dosáhnout odstupného? chci se vrátit do 2 let věku ditěte. Vím, že odd. kde jsem pracovala je zrušené. Mohou mě přemístit bez mého souhlasu? Jak postupovat v teto věci? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
za dobu mateřské a rodičovské dovolené nebudete mít nárok na náhradu mzdy, protože Vám v tuto dobu žádná mzda neušla. Pokud nyní pro Vás nemají práci, protože jste se stala nadbytečnou z důvodu organizačních změn, může Vám zaměstnavatel dát výpověď s odstupným ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Pokud by organizační změny nenastaly, mohla byste opět podat žalobu na trvání pracovního poměru. Bez Vašeho souhlasu nemůže zaměstnavatel změnit pracovní smlouvu, tudíž Vás trvale přemístit.

Eva Fialová

Denisa | 23.1.2015 14:40:03 

Dobry den. Je mozne aby me zamestnavatel neprijmul kvuli tomu ze mam exekuce? Dnes jsem odevzdala vstupni lekarskou prohlidku a vse potrebne,ale nakonec mi bylo oznameno ze mne neprijmou protoze mam exekuce.

Odpověď:

Dobrý den,
potenciální zaměstnavatel může uzavřít pracovní smlouvu se libovolným uchazečem o zaměstnání, pokud důvodem nepřijetí není diskriminace mimo jiné z důvodu pohlaví, věku, věku, apod.

Eva Fialová

Simona | 22.1.2015 09:46:56 

Dobry den, manzel pracuje ve firme jiz nekolik let, ma smlouvu na dobu neurcitou. Nyni majitel firmy udela stepeni spolecnosti, rozdeli puvodni firmu na dve firmy, obe budou nadale fungovat a kazda bude mit jiny nazev. Pro nej to znamena, ze bude mit jiny nazev firmy jako dosud, ale majitel firmy pod kterou bude pracovat bude stejny. Myslite si, ze ma narok na odstupne, kdyz mu vlastne zanikne i smlouva s puvodni firmou?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud dochází ke zrušení původního zaměstnavatele a z tohoto důvodu Vám zaměstnavatel dá výpověď, máte nárok na odstupné. Pokud dochází k přechodu práv a povinností na jiného zaměstnavatele, Váš pracovní poměr neskončil a Vy nárok na odstupné mít nebudete.

Eva Fialová

Ginger | 20.1.2015 21:24:47 

Jsem na RD a pracuji u svého zaměstnavatele na částečný úvazek na DPČ ve stejném oddělení na stejném místě.RD skončí za 3 měsíce,oznámila jsem svůj záměr vrátit se na původní prac.smlouvu, ale zaměstnavatel stále neví jak to bude.Může mě dát výpověď, když se organ. struktura nezmění, oddělení stále funguje, jen by třeba argumentoval, že pro mě nemá zrovna místo (plný stav)? Má povinnost mě nabídnout místo dle prac. smlouvy, i když bude tvrdit, že oddělení, kde jsem pracovala, nemůže přijmout dalšího pracovníka z důvodu plného stavu? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vámi zaměstnavatel musí přidělovat práci, kterou máte uvedenu v dohodě o pracovní činnosti. Na rozdíl od pracovního poměru Vám zaměstnavatel může dát výpověď z kteréhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání, pokud dodrží zákaz zákazu diskriminace. Diskriminací by např. bylo pokud by Vám dal výpověď kvůli rodičovství nebo povinností k rodině.

Eva Fialová

Majka | 20.1.2015 21:00:13 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pracuji u svého zaměstnavatele na smlouvu určitou,od 1.9.2013 do 31.12 2014.Stále pracuji u stejného zaměstnavatele již třetím týdnem ale bohužel jsem zatím bez smlouvy,již dvakrát jsem ho upozornila že potřebuji pracovní smlouvu,vždy jen přikývne a nic neřeší.Zjistila jsem že jsem těhotná,doktorka apeluje na můj stav,který je rizikový a požaduje abych nastoupila na nemocenskou,ale můj zaměstnavatel to zatím neví,stále jen čekám co bude dál.Již třetím měsícem se spožďuje s výplatou,termín výplaty je k 12 dni v měsíci,což je psané i v bývalé smlouvě.Nevím co mám dělat,protože se obávám když mu oznámím že jsem těhotná,vše stáhne a já tuďíž budu jako nezaměstnaná ve velkým průšvihu,myslím že se bude bránit aby mi nemusel vyplácet 3 týdny nemocenskou,kterou je povinnen platit dle zákona.Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud uplynula doba, na kterou byla sjednána pracovní smlouva na dobu určitou a Vy s vědomím zaměstnavatele stále vykonáváte práci, mění se Váš pracovní poměr na pracovní poměr na dobu neurčitou (§ 65 odst. 2 zákoníku práce). Svého zaměstnance o této skutečnosti písemně informujte a požadujete zároveň vyplacení dlužné mzdy.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 58 | | 60 | 61 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect