Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jana | 27.11.2014 23:17:23 

Dobrý den, prosím o informaci, zda rodičovská dovolená končí automaticky vyčerpáním celého rodičovského příspěvku (220.000 Kč), nebo zda může pokračovat i po jeho vyčerpání, pokud dítě v tu dobu ještě nedosáhlo 3 let. Předpokládám, že mi rodičovský příspěvek bude doplacen ve 2 letech a 3 měsících věku dítěte. Musím pak hned nastoupit do zaměstnání, nebo můžu být doma až do 3 let věku dítěte bez pobírání příspěvku? Jak by to bylo s úhradou sociálního a zdravotního pojištění? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete čerpat do 3 let věku dítěte, rodičovský příspěvek může být vyplácen až do 4 let věku dítěte. Tyto dva instituty spolu nesouvisí, přestože se částečně časově shodují. Vyčerpáním maximální částky rodičovského příspěvku nemusíte do práce nastoupit. Péče do 4 let věku dítěte se považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Do 7 let věku dítěte jste státní pojištěnec pro účely zdravotního pojištění.

Eva Fialová

keds | 27.11.2014 21:34:28 

Pracuji v OC otevírací doba:9.00-21.00.Do teď jsme pracovaly kratký dlouhý týden.Muže mi zaměstnavatel psát v jednom týdnu 12 hodinové směny a v druhém 8 hodinové směny od út-so.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin.

Eva Fialová

Lola | 26.11.2014 18:42:39 

Dobrý den, prosím o informaci v této věci: v současné době pobírám PPM, poté se chci vrátit do zaměstnání. Měla jsem několik dnů dovolené z roku 2013 + dovolenou za rok 2014. Zaměstnavatel má povinnost mi dovolenou poskytnout, pokud bude tato navazovat na mateřskou dovolenou. Lze se se zaměstnavatelem domluvit na jiném čerpání - rozkouskovat dovolenou v průběhu roku? Dovolená na zotavenou se střádá pouze za dobu, kdy jsem byla v zaměstnání, nikoli za dobu, kdy jsem pobírala PPM, že? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost poskytnout Vám dovolenou na zotavenou po skončení rodičovské dovolené. Pokud si nebudete přát čerpat dovolenou po skončení mateřské dovolené, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na jiném čerpání dovolené.
Čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou považuje za výkon práce.

Eva Fialová

Petra | 26.11.2014 15:19:03 

Dobry den, po 3 letech se mam vratit zpet do zamestani. Jiz nyni vim, ze budu propustena pro nadbytecnost. Presto nastupuji a ihned mi bude podana vypoved, takze 2 mesice ve vypovedni lhute budu chodit na zkraceny uvazek. Nyni me ale rekli, ze nemohu vykonavat praci co mam ve smlouve-logista,ale budu vypomahat i jinym oddelenim (jednaa se o kancelarske prace). Musim na tuto zmenu byt jen na 2 mesice pristoupit,kdyz praci logisty nemohu vykonavat?Kdyz na ni nepristoupim ,co se stane?Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel nemá ve výpovědní době pro Vás práci podle pracovní smlouvy, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Převést na jinou práci Vás zaměstnavatel může pouze z důvodů stanových v zákoníku práce.

Eva Fialová

Stanislav | 25.11.2014 17:02:05 

syn skončil v práci mněl smlouvu na dobu do 10.31 2014 a chtěl nastoupit za 5 týdnu na mateřskou ostatní podmínky splnil co se týká odpracovaných dnu muže nebo ne

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství náleží, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Zákon hovoří pouze o ochranné době u žen. Pokud není Váš syn zaměstnán, nevzniká mu na PPM nárok.

Eva Fialová

Anna | 25.11.2014 14:18:27 

dobry den.jsem na materske dovolene na 3.roky.diteti bylo v listopadu 2 roky a muj zamestnavatel me pozadal, zda by nenastoupila do prace, ze potrebuji pomoc.behem materske dovolene se firma prodala a nyni ji maji jini sefove, nechtela by o praci prijit.
1.co je pro mne nejlepsi, polovicni uvazek nebo dohoda o provedene praci?kdyby byla na dohode, platil by pojisteni stat, kdyz mam jeste rok materskou?
2.jak je to s duchodem?ten rok co by pracovala jen pul uvazku...nebo kdyby byla na dohode..
3.kdyby mela dalsi dite, z ceho dostanu materskou, jako puvodni nebo z toho zkraceneho uvazku(a kdyby mela dohodu, tak z ni?)
az pujde dite do skolky za rok, rada by sla na cely uvazek...

kdyby mela dohodu, muzou mne pak propustit, lze nejak navazat na pevny pracovni vztah, co mela pred materskou?
dekuji moc

Odpověď:

Dobrý den, pokud byste byla zaměstnaná na poloviční úvazek, musela byste ukončit čerpání rodičovské dovolené. Na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti můžete vykonávat jiný druh práce než ten, který je uveden v pracovní smlouvě. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za dobu náhradního pojištění. Zde budete zaměstnaná na celý úvazek či na poloviční, je pro účely důchodového pojištění nepodstatné. Další peněžitá pomoc v mateřství se bude vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud vykonáváte práci u stejného zaměstnavatele, první dítě nedosáhlo věku 4 let a tento vyměřovací základ je pro Vás výhodnější. více

Gabe | 24.11.2014 13:11:08 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když budu při MD (Mateřská dovolená/Peněžitá pomoc v mateřství) pracovat na DPP (Dohoda o provedení práce), jestli a případně jak je omezena částka, kterou si můžu u jednoho zaměstnavatele měsíčně vydělat. Vím, že počet odpracovaných hodin nesmí přesáhnout 300hod/rok a při odměně nad 10000Kč/měsíčně je nutné platit sociální a zdravotní.

Odpověď:

Dobrý den,
odměna z dohody o provedení práce není omezena, a to ani pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

dufero | 24.11.2014 06:19:58 

Dobry den,rada bych se zeptala na korektnost pristupu zamestnavatele v ramci nastupu do zamestnani po MD. 15.1.2015 mi konci MD, mam smlouvu na dobu neurcitou. Pred MD i behem ni byl nadrizeny informovan,ze chci opet nastoupit. Domluvili jsme se na nastupu od 1.3.2015, po ukonceni MD budu jeste cerpat radnou dovolenou, ktera vyjde prave do 1.3. Za me je v praci nyni nahrada na dobu urcitou za moji MD/RD. Sef mi neumoznil vratit se na pul uvazek a nabidl 80%, to jsem tedy akceptovala. Nyni nastal problem, protoze mi rekl, ze mohu nastoupit jen na dobu urcitou (6 nebo 9 mesicu). Nevim,jestli se v teto situaci mohu nejak branit, samozrejme chci pracovat na stavajici smlouvu na dobu neurcitou.
Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nepodepíšete dodatek k pracovní smlouvě, kterým by se smlouva z doby neurčité měnila na pracovní smlouvu na dobu určitou, platí stále pracovní smlouva na dobu neurčitou. Pokud by Vás zaměstnavatel nemohl dále zaměstnávat, musel by s Vámi ukončit pracovní poměr v souladu se zákoníkem práce.

Eva Fialová

Mii | 23.11.2014 20:13:12 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel povinnost mi držet ppracovní místo při rodičovské dovolené (po dobu 3 let) i v případě, že během tohoto období změním trvalý pobyt kvůli stěhování za otcem dítěte, který pracuje na druhé straně ČR, ale do budoucna zvažujeme návrat do mého místa pobytu a kde mám i dobré zaměstnání. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste neukončila pracovní poměr, musí Vám zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Místo, kde během rodičovské dovolené pobýváte, na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění.

Eva Fialová

Kristýnka | 19.11.2014 21:59:01 

Dobrý den,
nedávno jsem zaslechla informaci, že existuje možnost, aby otec trávil s dítětem a svou partnerkou šestinedělí - je pravda, že zaměstnavatel musí v tomto případě přání otce vyslyšet a po dobu šestinedělí jej uvolnit z práce? Popř. jedná se o neplacené volno či "dovolenou"? Děkuji za odpověď....

Odpověď:

Dobrý den,
otec dítěte může podle zákoníku práce čerpat rodičovskou dovolenou. Po dobu, kdy je zaměstnankyně na mateřské dovolené, tedy od porodu do 22. týdne od porodu, je zaměstnanec chráněn zákoníkem práce stejně jako zaměstnankyně na mateřské dovolené. Tj. zaměstnavatel mu po skončení této rodičovské dovolené musí přidělit stejnou práci na stejném pracovišti. Po uplynutí 22. týdne po porodu do 3 let věku dítěte může zaměstnankyně a zaměstnanec čerpat rodičovskou dovolenou. Oficiálně se tato rodičovská dovolená zaměstnance nazývá rodičovskou dovolenou v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel nesmí zaměstnanci v čerpání rodičovské dovolené bránit. Dávku peněžité pomoci v mateřství a rodičovský příspěvek však může čerpat pouze jeden z rodičů.

Eva Fialová

Pavla | 19.11.2014 09:51:39 

Dobrý den, ráda bych v průběhu rodičovské dovolené nastoupila ke svému zaměstnavateli na částečný úvazek. Přišla bych tím o rodičovský příspěvek? Pokud by zaměstnavatel nechtěl umožnit zkrácený úvazek, je to bráno jako stejná situace dle § 241 Zákoníku práce? Kdy je vhodné informovat zaměstnavatele, že zvažuji tento postup? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nástupem do práce Vaše rodičovská dovolená končí. Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Od dvou let se nesleduje docházka dítěte do předškolního zařízení.
Zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Pavla | 16.11.2014 22:48:17 

Dobry den,pred nástupem na MD jsem se domluvila se zaměstnavatelem na návratu na původní pracovní pozici po skončení MD na zkráceny uvazek. Nyní, dva mesice pred koncem MD, mne zaměstnavatel nechce přijmout zpět na 20 hod/tyden.Chce,abych pracovala min.24 hod/tyden a byla každodenně na pracovním emailu a telefonu. Jak se mohu bránit? Pracuji v bance na pozici bankovního poradce. Muze mne zaměstnavatel převést na jinou pozici?

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit Vás na Vaše původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, má zaměstnavatel povinnost přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Současně požádáte-li o kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, má zaměstnavatel povinnost Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné pracovní důvody. Pokud není možné, abyste vykonávala práci 24 hodin týdně, musí zaměstnavatel odůvodnit vážnými provozními důvody odůvodnit, proč Vám nemůže práci v rozsahu 20 hodin týdně přidělovat.
Mimo pracovní dobu nejste povinna reagovat na pracovní emaily a telefonáty, pokud nemáte pracovní pohotovost.

Eva Fialová

Tanja | 14.11.2014 22:18:11 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, vracela jsem se (v říjnu 2014) po rodičovské dovolené zpět do práce. Tam na mě čekalo písemné sdělení, že mi mění pracovní smlouvu z vedoucí prodejny - prodavačka (druh práce podle prac. smlouvy, smlouva na dobu neurčitou) pouze na prodavačku. Podle zaměstnavatele se jedna o alternativní druh práce. Má právo zaměstnavatel mi takto změnit pracovní smlouvu? Vymezit mi pouze druh práce prodavačka? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Po návratu z rodičovské dovolené Vám tudíž musí přidělovat práci na pozici vedoucí prodejny - prodavačka. Pokud by Vám byla přidělována práce pouze na pozici prodavačka, byl by tento postup v rozporu se zákoníkem práce.

Eva Fialová

Vojta | 14.11.2014 13:54:16 

Dobrý den, chtěl bych od Vás radu. Jedná se mi o to, jestli může zaměstnavatel v době mé pracovní neschopnosti za mnou přijet domů a dát mi podepsat nový mzdový výměr s okamžitou platností. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
mzda se sjednává ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem anebo určuje mzdovým výměrem. Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis. Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Eva Fialová

gaba | 14.11.2014 10:34:03 

Dobry den,

chcela som sa opytat, aky je postup v nasledujucej situacii: V pripade, ze by som pocas materskej/rodicovskej pracovala na dohodu (napln prace by bola ina ako napln mojej beznej prace), ovplyvnilo by to vypocet rodicovskej, resp. vypocet dalsej materskej v pripade, zeby som pocas prvej rodicovskej otehotnela?

Dakujem za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Výše Vaší PPM se bude posuzovat v závislosti na výši výdělku, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

beruška | 14.11.2014 09:41:07 

Dobry den,chtěla bych se zeptat pracuji 10 let ve firmě a byla jsem přeřazena na jiné středisko bylo mě sníženo rozpětí ,protože se učím novou práci ted na tom středisku jsem navíc ,protože nepřišla zakázka a ještě chodím na svoji původní práci vypomáhat chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá doba na zaučení a jestli tím ,že mě přeposílají jinám se tato doba prodlužuje na této práci jsem od 1.8. a mám udělat zk a pak mě dorovnají rozpětí a znové práce toho moc neumím,protože chodím na svoji původní.Ted se má ještě propouštět tak mám strach co bude dál děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro prostoj nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, může ho zaměstnavatel převést na jinou práci než byla sjednána v pracovní smlouvě jen v případě, že zaměstnanec s převedením souhlasí.
Přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě, je možné pouze s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba.
O délce zaučení rozhoduje zaměstnavatel. Zákoník práce délku zaučení nestanoví.

Eva Fialová

Martina | 13.11.2014 09:28:39 

Prosím o radu. Jsem rozvedená s 5 letým synem. Bydlím s přítelem, otec dítěte nesouhlasí, aby jej přítel hlídal, když jsem v práci. Má na to právo? Syn s přítelem spolu úžasně vychází.
Děkuji Preclíková

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.

Eva Fialová

šárka | 12.11.2014 10:21:03 

Dobrý den, jsem OSVČ a neplatila jsem si nemocenskou a jsem těhotná, moje účetní mi řekla, že na mateřskou má nárok i muj manžel (tím nemyslím, že by se staral doma o dítě, ale čerpal by se tento příspěvek na něj), je to možné? muj manžel je zaměstnancem MZV...pokud by to nešlo, tak jediná moje možnost je hned začít čerpat rodičovské dávky? a při těch rodičovských dávkách je nutné pozastavit moji živnost? děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel by mohl čerpat peněžitou pomoc v mateřství, pokud by přestal vykonávat činnost, ze které je v současné době nemocensky pojištěn. Tzn. musel by nastoupit na rodičovskou dovolenou a uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce s jiným druhem činnosti, než jaký má uveden v pracovní smlouvě. Pokud nemáte nárok na PPM, budete od porodu čerpat rodičovský příspěvek. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, můžete svou živnost nadále vykonávat.

Eva Fialová

Jan Váňo | 12.11.2014 09:34:18 

Měl jsem rozjednán kup před uzavřením manželství z důvodů
průtahů ze strany prodejce se koupě a zápis do katastru nemovitostí uskutečnil až dva měsíce po uzavření manželství.
Veškeré náklady n koupi se uskutečnily z mých prostředků, které jsem měl před uzavřením sňattku. Mám dotaz jestli je nějaká ochraná lhůta, které nemovitosti nespadají do SJM.

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.

Eva Fialová

Ludmila | 12.11.2014 09:30:11 

Dobrý den, chci se zeptat za dceru, která navštívila očního lékaře ve 40 km vzdáleném městě. V místě bydliště dlouho oční lékař neordinoval a nyní je tam pouze 1x za 14 dní. Od útlého dětství se potýká s oční vadou a tudíž navštěvuje lékaře, který je opravdu schopen řádného vyšetření s doporučenými lékařskými přístroji. Takový lékař se v místě bydliště nenachází. V zaměstnání dceři uznají pouze 5 hodin a zbytek hodin ji odepíšou ze sobotní směny. Má na to zaměstnavatel nárok?

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Zaměstnavatel nemůže předem určit, kolik hodin považuje za nezbytné pro vyšetření nebo ošetření.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 61 | | 63 | 64 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect