Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, synovi budou v lednu 3 roky a mě bude končit rodičovská dovolená. Jeho současný zdravotní stav se však zhoršil a lékaři doporučují školku zatím alespoň 1 rok pozdržet. Se zaměstnavatelem jednám o možnosti neplaceného volna. Chci se zeptat, kdyby mi zaměstnavatel nevyhověl, mohu se nějak bránit? Dále existuje možnost, že do školky nebude moci nastoupit ani v příštích letech. Pokud by tato situace nastala, je zaměstnavatel povinen umožnit mi rodičovskou dovolenou i nadále, případně držet mi mé místo?
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou je možné čerpat do tří let věku dítěte. Se zaměstnavatelem se můžete dohodnout na poskytnutí neplaceného volna. Toto je však zcela závislé na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem.
Eva Fialová
Dobrý den,
nevím si rady, chodím od úřadu k úřadu a posílají mě od čerta k ďáblu.
Již jsem v zaměstnání skončila a mám jiné, ale jedná se mi o to že zaměstnavatel mi k dnešnímu dni 7.10. nevyplatil mzdu za měsíc červen a nevím jak to z něho mám dostat, již jsme spala i dopis a nic se nestalo, na úřadu práce mi bylo řečeno že musí být v insolvenci aby to z něho mohli vymáhat a inspektorát mu může napařit pouze jenom pokutu, ale nijak zvlášť mi tím nepomohou. Poradíte mi vy jak y něho mou mzdu dostanu.
Děkuji
S pozdravem
Lenka
Odpověď:
Dobrý den,
na zaměstnavatele podejte návrh na vydání (elektronického) platebního rozkazu. Dlužnou mzdu můžete vymáhat i s úroky z prodlení. Formulář elektronického platebního rozkazu nejdete na stránkách www.justice.cz v sekci Podatelna, vzor obyčejného platebního rozkazu je dostupný na internetu.
Eva Fialová
Jsem vedena na úp, a nabídli mně u nich pracovat s tím, že se tam budu denně chodit zaučovat bez smlouvy, začala jsem tam občas docházet a bylo mně řečeno že jsem málo aktivní, sdělila jsem jim , že nemám prostředky na to abych tam jezdila denně po několika dnech mně vedoucí řekla at už nechodím byt mně místo přislíbeno určitě.Má právo na to abych se zaučovala denně bez smlovy. děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pracovním poměr vzniká uzavřením pracovní smlouvy. Pracovní smlouvy musí být písemná. Podle § 20 odst. 2 zákoníku práce nebyl-li právní úkon, jímž vzniká nebo se mění základní pracovněprávní vztah (tj. pracovní smlouva, dohoda o provedení práce či o pracovní činnosti), učiněn ve formě, kterou vyžaduje zákon, je možné se neplatnosti dovolat, jen nebylo-li již započato s plněním. Pracovněprávní vztah byl tedy založen, pokud jste začala práci vykonávat. Zaměstnavatel s Vámi nyní může ukončit pracovní poměr pouze dohodou, výpovědí nebo okamžitým zrušením pracovního poměru. Kromě dohody o rozvázání pracovního poměru stanoví zákoník práce důvody, pro které je možné pracovní poměr ukončit.
Eva Fialová
Dobry den.Bydlim ve stejnem meste jako muj stryc sama se svou dcerou.a stalo se to,ze jsme se nepohodli a on me zacal pomlouvat a delat mi zle coz zpusobilo to,ze mi zaridil vyhazov z prace a prisla a o bydleni.Ted nevim co mam delat,kam s dcerou jit a z ceho ji zivit.Jak se proti tomuto co stryc zpusobil branit?Predem dekuji moc za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
tato otázka je pro řešení v internetové poradně příliš obecná. Nejlépe bude vyhledat pomoc v místě bydliště. Pokud o Vás strýc rozšiřuje nepravdivé informace, můžete na něho podat trestní oznámení pro přečin pomluvy.
Eva Fialová
Dobry den, predem se omlouvam za chybejici interpunkci. U nas ve firme je spatnym zvykem, ze zamestnavatel dava smlouvy pouze na dobu urcitou a pak je retezove prodluzuje. Ja mam ted jiz 4. smlouvu na dobu urcitou, coz je v rozporu s paragrafem 39 odst. 2 ZP. Uz jsem ji mela dostat na dobu neurcitou. V zamestnani mam jiz ted narok na smlouvu na dobu neurcitou. Ta 4. smlouva na dobu urcitou, kterou ted mam, mi konci 31.3.2015, ovsem potrebuji ji nutne zmenit na dobu neurcitou. Ale je v tom hacek, nevim, zda na tuto zmenu mam pravo, pokud vim, ze jsem tehotna...ma to s tim nejakou souvislost? Nikde jsem nic takoveho podobneho nenasla. Predem dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce nesmí doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát, tzn. zaměstnavatel s Vámi může uzavřít smlouvu na dobu určitou maximálně třikrát, pokaždé nejvíce na tři roky. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení.
Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s výše uvedeným pravidlem, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Oznamte zaměstnavateli před 31.3.2015, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, a to i v případě, pokud v této době budete na mateřské dovolené. více
Pracuji na 3 směny a zaměstnavatelem mi byla dána k podpisu dohoda,že souhlasím se změnou směn proti původnímu plánovanému rozvržení,které mi bude oznámeno 2 dny předem a já vlastně podepsala nevýhodnou smlouvu a teď se mnou šoupou jak se jim líbí a já jsem vlastně stále v pracovní pohotovosti.Dá se s tím něco dělat?Nemůžu si vůbec nic naplánovat předem.Když jsem podepisovala byla jsem v dobré víře,protože před podpisem se mnou to bylo ze dne na den.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Pokud jste souhlasila se seznamováním pouze 2 dny předem, můžete se pokusit o změnu dohody.
Eva Fialová
dobry den Mam doma 2 syny rocnik 2011 a2013 rad bych sel na materskou dovolenou misto me pritekyne Jak mam postupovat Predem dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
oznamte svému zaměstnavateli, že nastupujete na rodičovskou dovolenou. Oznámení učiňte nejlépe písemně s vymezení období, po které budete rodičovskou dovolenou čerpat. Příjemce rodičovský příspěvku změníte na místně příslušeném sociálním odboru Úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den,před rokem se mi stal prac.úraz (podvrtnutí páteře). Pojišťovna mi uznala pouze 2měsíce úrazu(prý mám degenerativní změny) a zaměstnavatel se s rozhodnutím pojišťovny stotožňuje. 2 měsíce před ukončením neschopenky(v délce trvání 11ti měsícú) jsem prodělal operaci zad a požádal jsem o invalidní důchod,který mi byl řiznán ve výši 3tí ho stupně (na 1 rok). Neschopenka mi byla ukončena a zaměstnavatel mi dal výpověd dle par. 52 e ZP s dvou měsíční výp. lhůtou. Může se zaměstnavatel stožňovat s rozhodnutím pojišťovny? Pokud ano musím mít posudek soudního znalce v oboru,abych se mohl proti tomuto stotožňování bránit a tak si případně vysoudit např 12ti měsíční odškodné. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
k výpovědi z tohoto výpovědnímu důvodu může zaměstnavatel přikročit až na základě kvalifikovaného lékařského posudku. Zdravotní stav zaměstnance musí být dlouhodobý, tj. delší než 1 rok. Sama skutečnost, že Vám byl přiznán invalidní důchod neopravňuje zaměstnavatele k výpovědi zaměstnance.
Pokud kvalifikovaný lékařský posudek neexistuje, je výpověď zaměstnavatele neplatná. Proti neplatnosti výpovědi se můžete bránit podáním žaloby u soudu ve lhůtě dvou měsíců od skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra v nemocnici, mam dceru 2 roky, a v srpnu mi skoncila rodicovska dovolena...V práci jsem jiz od brezna..Chtela jsem se zeptat, zda by mi zamestnavatel mel povolit praci na castecný uvazek, skrz dceru, vychovu, skolu, atd kterou tento rok koncim, i kdyz jsem vdaná. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí v písemném odmítnutí žádosti konkrétně vymezit.
Eva Fialová
Dobrý den, mám ČID pracuji v chráněné dílně na zkrácený úvazek, jsem po dvou operacích páteře bohužel občas musím navštívit lékaře. U nás ve Firmě nám návštěvy lékaře neproplácejí a navíc každý okamžik trávený u lékaře musíme napracovat, nebo si vzít dovolenou. Chtěla bych se zeptat jestli náš zaměstnavatel postupuje správně. Předem moc děkuji za odpověď. Koubová Lada
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel nepostupuje v souladu s právními předpisy. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Eva Fialová
Dobrý den,chci se zeptat.Podala jsem výpověd a jsem ve dvouměsíční výpovědní době.Onemocnělo mi dítě a jdu na paragraf.Dvě zdravotní sestry-kolegyně odešly a já tam zůstala sama.Může mě zaměsnavatel během ošetřovačky žádat o vykonání práce?např.podat léky atd?
Odpověď:
Dobrý den,
ošetřování člena rodiny je překážka v práci na Vaší straně a zaměstnavatel Vám v této době nemůže přidělovat práci.
Eva Fialová
Dobrý den, 31.3.2015 mi končí RP na druhé dítě(RP a MD na děti navazovaly). Zaměstnavatel na mou pozici ješte před mým odchodem na MD s prvním dítětem přijmul další zaměstnankyni na dobu neurčitou. Mám také na dobu neurčitou.Nyní je situace v podniku taková, že často pracují jen 12H směny - denní+noční,víkendy.Smlouvu mám sepsanou na standartních 40H týdně, s možností až 450H přesčasů ročně.Bylo mi řečeno, že na má pozice je obsazená a nejsou ochotni vyjít mi vstříc alespoň na zavírací dobu školky(6:10-16:30).Můžu se nějak bránit tolika hodinám měsíčně? Velice děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vás po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnávat podle pracovní smlouvy. To znamená, že Vám musí přidělovat práci, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Obsazení pozice jiným zaměstnancem zaměstnavatele této povinnosti nezbavuje. Pokud Vám nebude zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy. Zaměstnavatel musí při přidělování zaměstnanců do směn brát v úvahu péči o děti. Zároveň, požádá-li zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den,
beru 4-letý rodičovský příspěvek tzv. "po staru" - nárok vznikl před 31.12.2011. Mohu dávat 3-leté dítě do školky na celý den? Podle informací na Vašich stránkách ne: http://materskarodicovska.cz/cz/rodicovska-otec-na-rodicovske-zamestnanec. Podle stránek MPSV ano: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp. Viz poslední odstavec - Ostatní podmínky včetně možnosti umístit dítě do předškolního zařízení bez časového omezení platí pro všechny příjemce stejně.
Odpověď:
Dobrý den, pokud se Ministerstvo práce a sociálních věcí přiklání k tomuto výkladu a řídí se jím i Úřady práce, můžete dávat tříleté dítě do předškolního zařízení bez ztráty nároku na dávku i ve Vašem případě.
Eva Fialová
Dobrý den,mám děti 5let chodí do školky a 6let chodí do 1.tridy.Zaměstnána jsem jako pokladní na dvanáctihodinových směnách.Chtěla bych vědět zda mi zaměstnavatel musí umožnit péči o děti a to změnou prác. směn.Na děti jsem sama manžel jezdí za prací mimo bydliště.Již jednou jsem žádala a vedení mi odpovědělo že z vážných provozních důvodů to nelze.Snažila jsem se domluvit s nadřízenou o posunutí doby příchodu do zaměstnání jelikož školka je od 6.30 a směna též ani v tomto mi nevyšli vstříc,a ještě navíc mě přepsala na druhou stranu směn,takže nemohu se postarat o děti ani o víkendu,jelikož já i manžel budeme v práci.Je opravdu možné že nemám vůbec šanci uspět?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí v písemném odmítnutí žádosti konkrétně vymezit. Zároveň musí zaměstnavatel při rozvrhování změn přihlédnou k péči o děti. Pokud Váš zaměstnavatel tyto povinnosti nesplní, obraťte se na inspektorát práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji ve státní správě. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Vedoucí mi ústně přislíbil, že mi po skončení pracovní smlouvy prodlouží smlouvu na dobu neurčitou. Jsem těhotná, o čemž zaměstnavatel zatím neví. Pokud bych mu to oznámila a on mi pracovní smlouvu neprodloužil, bude jednat v souladu s právem? Nebude se jednat o diskriminaci?
Odpověď:
Dobrý den,
v případě, že by Vám pracovní poměr zaměstnavatel neprodloužil z důvodu Vašeho těhotenství, jednalo by se o diskriminaci. V případném soudním sporu by Váš zaměstnavatel musel prokázat, že k neuzavření nové pracovní smlouvy došlo z jiného důvodu, než z důvodu Vašeho těhotenství.
Eva Fialová
Dobrý den,
mohla bych Vás požádat o radu, ohledně výše rodičovské v případě, kdy je zaměstnavatelem Armáda ČR? Do dnešní doby se výše rodičovské počítala dle zákoniku práce+ žena dostala příspěvek na bydlení. Nastane podle nově schváleného zákonu o vojácích z povolání, změna ve výši rodičovské? Tedy bude se i nadále vyplácet příspěvěk na bydlení?
Pokud ano, jaký bude plat ženy, která bere částku 23 000 (vč. příspěvku na bydlení)?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle znění novely, které jsem našla na stánkách Parlamentu ČR Voják má nárok na měsíční služební příspěvek na bydlení ve výši od jednonásobku do dvojnásobku (dále jen „koeficient“) částky 3 000 Kč podle kategorie obce výkonu služby a podle počtu obyvatel žijících v této obci. Výše služebního příspěvku se zvyšuje za každého člena rodiny o 300 Kč, maximálně však o 1 200 Kč. Příspěvek na bydlení není součástí služebního platu. Rodičovský příspěvek se poskytuje podle zákona o státní sociální podpoře. Rodičovského příspěvku se novela zákona o vojácích z povolání netýká.
Eva Fialová
Dobrý den, partnerka (toho času na rodičovské dovolené) chce nastoupit do práce a na rodičovskou tudíž já. Jelikož máme možnost hlídání u babičky, chci i nadále pracovat na stávající hlavní pracovní poměr. Musím o této skutečnosti informovat svého zaměstavatele? Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, není problém, že bude placeno 2 x (jednou státem a podruhé zaměstnavatelem)¨? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
při souběhu zaměstnání a zařazení mezi státní pojištěnce platí pojistné na zdravotní pojištění zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele i stát. Svému zaměstnavateli tento souběh oznamte, jelikož on nebude muset dopočítávat pojistné do minimální mzdy (pokud to bude ve Vašem případě aktuální). Sociální pojištění se bude platit s Vaší mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den, čerpání dávek "Rodičovský příspěvek" jsem měla nastaveny na 2 roky, tj. v dubnu 2014 mi přišla poslední dávka. Od října 2014 (dcera má 2,5 roku) se chci vracet zpět do původní práce, kde jsem měla podepsanou smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatele jsem o tomto rozhodnutí informovala několikrát od června 2014 ústně - telefonickou domluvou. Ted mi zaměstnavatel říká, že se mnou nepočítá, neboť jsem písemně neoznámila délku čerpání rodičovského příspěvku. Je tedy povinnost oznamovat zaměstnavateli nástup do práce písemnou formou a pokud ano, je daná nějaká doba (1 měsíc?) od oznámení požadovaného nástupu a skutečným nástupem do zaměstnání? Děkuji Alena
Odpověď:
Dotaz byl zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je zaměstnavatel povinen mi poskytnout práci na částečný úvazek,v mém případě 0,5,i když budu pobírat rodič.příspěvek.Pracuji ve zdravotnictví a paní vrchní mi řekla,že se po MD mohu vrátit,ale pouze na plný úvazek.Děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
při pobírání rodičovského příspěvku se výdělek příjemce nesleduje. Pokud požádáte zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, které musí přesně specifikovat.
Eva Fialová
Dobry den, jsem na rodicovske dovolene, zaroven pracuji jako zamestnanec na hlavni a jako OSVC na vedlejsi prac. pomer. Mam jako OSVC narok na rodicovsky prispevek nebo budu muset cinnost ukoncit ci posleze rodicovsky prispevek vratit? Dekuji za odpoved, hezky den.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok jako zaměstnankyně i jako OSVČ. Výdělek příjemce dávky se nesleduje. Výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.
Eva Fialová