Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Karolína | 10.1.2015 12:54:27 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem zaměstnána na HPP, ale můj zaměstnavatel mě má s Úřadu prace na dotace. Smlouvu jsem dostala 1.7.2014 a momentálně jsem zjistila, že jsem těhotná. Co teď bude ? Smlouvu mám do 30.6.2015 .. Budu moc ten půl rok do chodit , abych měla rok odpracovany ? Nebo se teď bude měnit pro zaměstnavatele ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost Vás až do skončení doby platnosti smlouvy zaměstnávat. Vy máte povinnost do této doby vykonávat práci, pokud u Vás nenastanou překážky v práci, např. mateřská dovolená nebo pracovní neschopnost.

Eva Fialová

ales | 9.1.2015 17:58:06 

Dobrý den. Mám dotaz: Pracuji jako strážný objektu pro bezpečnostní agenturu. Mám částečný invalidní důchod, ale pracovně nejsem omezen vzhledem ke kolegům bez invalidního důchodu. Zastávám zcela stejnou práci. Mám nárok na stejnou mzdu?? Tedy, protože jsme zařazeni ve 2.skupině jako strážní, na nejnižší úroveň zaručené mzdy pro 2.skupinu prací ve výši 10200 Kč pro rok 2015 ?? Těch 10200 je základní mzda nebo hrubá mzda se všemi příplatky - za noční směny, soboty, neděle a svátky, ošatné a podobně??
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí dodržovat zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Částečný invalidní důchod na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění. Mzda se uvádí jako hrubá, ovšem bez příplatků, které uvádíte.

Eva Fialová

Zdena | 9.1.2015 13:56:51 

Dobrý den, dosud jsem pracovala na zkrácený úvazek 30 hodin týdně. Mé dítě je však už dnešním dnem starší 15 let, nicméně mimoškolní aktivita mne zaměstnává i v odpoledních hodinách (dovoz na kroužek). Ráda bych dále pracovala jen na zkrácený úvazek, a to 35 hodin týdně. Existuje možnost, aby mé žádosti zaměstnavatel vyhověl?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je dítě starší 15 let, nemusí zaměstnavatel Vaší žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět.

Eva Fialová

PETRA | 9.1.2015 12:55:35 

DOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JESTLI MUSIM MEZI DVĚMA PARAGFY NA DEN DO PRÁCE.JEDNÁ SE O OŠETŘOVÁNÍ DÍTĚTE DĚKUJI

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nemáte jinou překážku v práci, musíte v ten den vykonávat práci.

Eva Fialová

Jana | 8.1.2015 14:05:21 

Dobrý den.Chtěla bych Vás požádat o informace ohledně živnost. podnikání popri mateřské dovolené. Jednalo by se o podnikání na Slovensku, tedy o slovenské živnos. oprávnění. Nepřišla bych ale o vyplácení rodičovského příspěvku tady v CZ?

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou vyplácení rodičovského příspěvku v ČR, je bydliště v ČR.

Eva Fialová

Bára | 8.1.2015 10:19:10 

Dobrý den, jsem na MD, která končí letos zač.června, rodičovský příspěvek mi ale končí v březnu téhož roku, zaměstnavatel mě dřív zaměstnat nechce. Mám nějaký nárok na příspěvek než nastoupím do práce?

Odpověď:

Dobrý den,
podle Vašich majetkových poměrů můžete čerpat přídavek na dítě, popř. i jiné dávky. To, zda na ně máte nárok, určuje sociální odbor úřadu práce.

Eva Fialová

bohuga | 8.1.2015 09:26:32 

Dobrý den, naše zaměstnankyně dostala výpověď z organizačních důvodů ke dni 31.12.2014, pracovní poměr by jí měl skončit dne 28.2.2015 s nárokem 2 měsíčního odstupného. Od 6.1.2015 je v pracovní neschopnosti, která bude určitě delší než do 28.2.2015.
1) Má nárok na ŘD za měsíc leden a únor 2015?
2) Po ukončení pracovního poměru 28.2.2015 zaměstnankyni odhlásíme na OSSZ a VZP bez ohledu na její pracovní neschopnost nebo se výpovědní lhůta prodlužuje a pracovní poměr končí až dnem ukončení neschopenky?
3) V případě odhlášení na OSSZ a VZP ke dni 28.2.2015 se musí zmíněným institucím ohlásit pokračování neschopnosti i když pracovní poměr byl již ukončen?

Odpověď:

Dobrý den,
za dobu pracovní neschopnosti dovolená zaměstnanci nepřísluší. Pracovní poměr se pracovní neschopností neprodlužuje. Zaměstnankyni na VZP a OSSZ odhlaste. Pracovní neschopnost ukončuje lékař. Pokud lékař zaměstnankyni pracovní neschopnost neukončí, bude vyplácení nemocenské v té době bývalé zaměstnankyni pokračovat, i když byl pracovní poměr ukončen.

Eva Fialová

Tomáš  | 8.1.2015 03:55:05 

muže mě zaměstnavatel vyhodit z práce kuli tomu že mam exekuce?

Odpověď:

Dobrý den,
exekuce na zaměstnance není důvodem výpovědi ani okamžitého zrušení pracovního poměru.

Eva Fialová

Markéta | 7.1.2015 21:01:00 

Dobrý den,

prosím o radu, zaměstnavateli jsem původně nahlásila délku tříleté rodičovské dovolené, ted bych se chtěla vrátit po dvou letech. Napsala jsem si žádost o předčasné ukončení rodič.dovolené, na 60% úvazek. Chci se ujistit, pokud mé žádosti zaměstnavatel nevyhoví a přijmé na mé místo jiného člověka bude se jednat o diskriminaci? Musí odůvodnit důvod zamítnutí?

Odpověď:

Dobrý den,
návrat z rodičovské dovolené dříve, než jste oznámila, je možný pouze se souhlasem zaměstnavatele. Pokud bude zaměstnavatel souhlasit, musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebudou-li mu v tom bránit vážné provozní důvody. Pokud by Vám zaměstnavatel ani po skončení rodičovské dovolené nepřiděloval práci podle pracovní smlouvy, protože by tuto práci vykonával jiný zaměstnanec, jednalo by se o porušení zákoníku práce. Současně by se mohlo jednat o diskriminaci na základě pohlaví.

Eva Fialová

bubles | 6.1.2015 12:59:49 

dobrý den, může otec dítěte nastoupit na ppm pokud splnil zákonné podmínky a zároveň mít druhou smlouvu a pracovat? od kdy může nastoupit? od 6týdnů po porodu? co v této době pobírá matka, má už dvě starší děti. děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
otec dítěte může od 7 týdne po porodu pobírat peněžitou pomoc v mateřství, pokud mu na ni vznikl nárok. Pojištěnec nemá nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství a za dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost. To znamená, že otec dítěte nemůže pracovat u zaměstnavatele na základě původní pracovní smlouvy. Otec dítěte může pro zaměstnavatele vykonávat práce na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce, než je uveden v pracovní smlouvě.
Matka z titulu péče o dítě nepobírá od státu žádný příspěvek nebo dávku. PPM a rodičovský příspěvek nelze čerpat dohromady.

Eva Fialová

Marta | 5.1.2015 21:30:12 

Dobrý den, ráda bych požádala o radu ohledně řádné dovolené.
Po ukončení rodičovské dovolené jsem se vrátila do zaměstnání kde jsem pracovala i před mateřskou. Veškerá stará dovolená mi byla proplacena po skončení mateřské dovolené. Nyní mi zaměstnavatel nařizuje týden řádné dovolené i když mám odpracovaný teprve jeden měsíc. Mám po tak krátké době na dovolenou nárok ? A musím jí nastoupit ? A měl by zaměstnavatel přihlížet k tomu že jako matka malého dítěte potřebuji dovolenou v době prázdnin? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Iren | 2.1.2015 11:58:51 

Dobrý den 30.12.2014 mi skončila rod.dovolená. Mám 5 dětí z toho jsou 4 do věku 15 let. Chci se zeptat jak mám nyní postupovat. Chtěla bych s dětma zůstat ještě doma, ale nevím zda se mám nahlásit hned na ženu v domácnosti a nebo jít na půl roku na úřad práce? Dostala bych nějaký příspěvek na péči o děti, nebo vůbec nic? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pro to, abyste dostala podporu v nezaměstnanosti, se musíte přihlásit do evidence úřadu práce. Podle Vašich majetkových poměrů sociální odbor úřadu práce určí, zda máte nárok na další příspěvky, např. přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, apod.

Eva Fialová

Eva | 29.12.2014 21:46:20 

Dobry den. Chtela jsem se zeptat zda kdyz mam smlouvu na dobu urcitou a to do 31.12.2014 a smlouvu mi dale nechteji prodlouzit jestli by platila nemocenska dovolena v nasledujicich mesicich? Kdyz bych ji prinesla k datu 30.12.2015. Mockrat dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nastoupíte na nemocenskou v době trvání pracovního poměru nebo v ochranné době 7 dnů po jeho skončení, budou Vám dávky nemocenské vypláceny.

Eva Fialová

Andrea | 29.12.2014 19:13:54 

Děkuji za odpověd na můj dotaz z 23.12.2014.Jen prosím o bližší vysvětlení tohoto:"...a Vám náleží náhrada mzdy ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku.." Náhrada za jaké období?Nebo se tím má na mysli 3měsíční odstupné+2měs.výpovědní lhůta?

Odpověď:

Dobrý den,
náhrada mzdy je náhradou za dobu, kdy nebudete vykonávat práci z důvodu překážek zaměstnavatele. Odstupné se hradí v případě výpovědi z důvodů uvedených v zákoníku práce.

Eva Fialová

Vera  | 26.12.2014 22:22:21 

Dobrý den,
rada bych požádala o radu ohledně ukončení rodičovské dovolené a návratu do prace.
V září tohoto roku mi skončila rodičovská dovolena (3roky). V červnu jsem se domlouvala se zaměstnavatelem a ústně jsme se domluvili na termínu nástupu od října. V září mi po tel. domluvě termín posunul na půlku října, pak mi termín posunul na listopad a později na leden a to z důvodu organizačních změn. Nyní mi termín nástupu stále nepotvrdil, ale mezitím jsem otěhotněla, tak bych rada poprosila o radu, jestli si mám RD prodloužit na 4roky nebo po něm chtít nahradu (ve vašem jednom z článků jsem cetla, ze mám narok na náhradu mzdy, když je překážka ze strany zaměstnavatele). Ted mi přijde zbytečně nastupovat zpět do prace, když za par měsíců bych šla zase na MD, ale kdybych nastoupila v říjnu jak jsem mela, tajných chodila a dostávala vyplatu.
Snad můj dotaz není moc komplikovaný. Předem děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám měl od září povinnost přidělovat práci podle Vašeho průměrného výdělku. Pokud takovou práci nemá, máte nárok na náhradu mzdy ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel Vám ani v současné době nemůže dát výpověď pro nadbytečnost, protože jste z důvodu těhotenství v ochranné době. Rodičovská dovolená je podle zákoníku práce tříletá. Případná delší péče o dítě je možná pouze jako neplacené volno. Neplacené volno ovšem zákoník práce nezná. Tzn., pokud Vám zaměstnavatel nebude nadále přidělovat práci, můžete se s ním dohodnout na neplaceném volnu, nebo po něm požadovat náhradu mzdy, a to od září 2014, kdy Vám skončila rodičovská dovolená.

Eva Fialová

Andrea | 23.12.2014 15:59:53 

Dobrý den,po MD jsem se chtěla vrátit na část.úvazek do práce.Zaměstanavatel ovšem porušil zákoník práce tím,že mi nenabídl mou původní agendu,nýbrž zcela jinou,devalvující mé dosavadní postavení u firmy s tím,že mě nahrazující zaměstnanec se v agendě zorientoval a šéf nyní tuto agendu nechce mému zastupujícímu brát(ten má ovšem horší jazykovou vybavenost+nižší vzdělání).Nabízenou práci jsem odmítla.Pokud bych dala zaměstnavatele k soudu,předpokládám,že mám velké šance na výhru sporu.O co vše mohu u soudu usilovat?O náhradu ušlé mzdy(ale za jakou dobu?)?O odstupné?O odškodnění,a v jaké výši?Přístup většiny čes.firem k ženám a matkám obecně se mě velice dotýká a u pohovoru mi bylo řečeno,že s dítětem jsem nyní rizikový zaměstnanec-rozhovor jsem si ovšem nenahrávala...Je mi jasné,že si tím vystavím stopku u firmy a po návratu z rodič.dov.bych se již nemohla vrátit.Zastupují Vaše právničky klienty/ky také u soudů?Děkuji za radu a odověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel pro Vás nemá práci podle Vaší pracovní smlouvy, jde o překážku na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď pro nadbytečnost, neboť u něho žádné organizační změny nenastaly. Případnou žalobu je třeba formulovat podle dalšího kroku zaměstnavatele. Pokud si přejete právní zastupování, obraťte se prosím na Gender Studies, o.p.s.

Eva Fialová

ZMP | 23.12.2014 12:03:50 

Dobrý den, 8.2.2015 mi končí rodičovská dovolená s druhým dítětem, kterou jsem čerpala do 3 let věku dítěte. V té době nebudu mít ještě vyčerpán příspěvek 220.000 Kč. Zajímalo by mě, zda mi ho OSSZ doplatí další měsíc nebo nárok zaniká. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste nevyčerpala celou částku rodičovského příspěvku, lze čerpání tohoto příspěvku prodloužit.

Eva Fialová

ms | 22.12.2014 23:36:46 

Dobry den, chtela bych se zeptat, jakym zpusobem se mi bude pocitat vyse PPM na druhe dite, s tim ze puvodni pracovni pomer na dobu urcitou mi skoncil behem RD(pred vice nez rokem), ale ja zaroven pracuji od pocatku RD na maly uvazek u jine organizace. Dvouleta RD mi skonci v unoru, druhe dite se ma narodit v pulce cervence. Bude rozhodne obdobi zkraceno o vyloucene dny behem RD? tzn. je pro me vyhodne si RD prodlouzit a mit co nejvyssi plat behem obdobi (treba i jen mesice) kdy jiz nebudu na RD,ale jeste nebudu na PPM? Nebo se pocita celych 12 mesicu?dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,
do 270 dnů potřebných pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství se započítávají dny, kdy jste nemocensky pojištěná, tzn. v pracovním poměru. Nezáleží na tom, zda jste na rodičovské dovolené či nikoliv. Doba pojištění nemusí být dosažena pouze v jednom pracovním poměru. Čím vyšší bude Váš příjem, tím vyšší bude Vaše PPM.

Eva Fialová

Ivana | 22.12.2014 19:56:53 

Dobrý den. Potřebují poradit. V listopadu 2010 jsem nastoupila na MD. V litopasdu 2013 jsem se mela vrátit do prace,ale nemohla jsem,jelikož mi nevzali dítě do MS. Zadala jsem o neplacený volno. Zaměstnavatel mi to poskytl do listopadu 2014, to znamená do 4 let dítěte. Po návratu mi nejdriv zdelili, ze mám nárok na 20 dnu dovoleny po návratu, v zápětí mi to ale vyvrátili, prý,jsem čerpala rok neplaceny volno. Chci se zeptat, jestli mi neměli teda po třech letech, před nastupem na neplacené volno proplatit, nebo nechat vycerpat dovolenou na kterou jsem mela nárok po MD.
Děkuji.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Ivana | 22.12.2014 19:56:52 

Dobrý den. Potřebují poradit. V listopadu 2010 jsem nastoupila na MD. V litopasdu 2013 jsem se mela vrátit do prace,ale nemohla jsem,jelikož mi nevzali dítě do MS. Zadala jsem o neplacený volno. Zaměstnavatel mi to poskytl do listopadu 2014, to znamená do 4 let dítěte. Po návratu mi nejdriv zdelili, ze mám nárok na 20 dnu dovoleny po návratu, v zápětí mi to ale vyvrátili, prý,jsem čerpala rok neplaceny volno. Chci se zeptat, jestli mi neměli teda po třech letech, před nastupem na neplacené volno proplatit, nebo nechat vycerpat dovolenou na kterou jsem mela nárok po MD.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla na čerpání dovolené v průběhu "neplaceného volna", máte nárok na dovolenou, kterou jste nevyčerpala před nástupem na rodičovskou dovolenou. Za rok 2014 budete mít nárok pouze za dobu, po kterou jste pro zaměstnavatele vykonávala práci, tedy od listopadu. Dovolenou zaměstnavatel nemůže proplatit, budete ji muset vyčerpat.

Eva Fialová

| 1 | .. | 57 | 58 | | 60 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect