Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Eva333 | 19.1.2015 16:48:18 

Dobrý den, prosim vás, pracuji ve státní správě. Momentálně jsem těhotná, mám smlouvu na dobu neurčitou ale teď po vyjití služebního zákona se bude všem dávat smlouva na dobu určitou, a to na jeden rok. Každý musí požádat o znovuzařazení po roce Není možné, že se mnou ukončí prac. poměr a já nebudu pobírat mateřskou nebo zůstává ochranná lhůta pro těhotné? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle služebního zákona zaměstnanci, kteří jsou k 1. červenci 2015 v pracovním poměru na dobu neurčitou a během uplynulých 10 let vykonávali nejméně 4 roky činnosti, mají nárok být na základě systemizace a podané žádosti přijati do služebního poměru na dobu neurčitou. Tuto žádost je nutno podat písemně do 31. srpna 2015.
Zaměstnanci , kteří jsou k 1. červenci 2015 v pracovním poměru na dobu neurčitou, ale nesplňují požadavek nejméně 4-leté praxe během uplynulých 10 let, mají nárok být na základě systemizace a své podané žádosti přijati do služebního poměru na dobu určitou, a to do 30. června 2017, do kdy jsou povinni úspěšně vykonat obecnou část úřednické zkoušky.

Eva Fialová

Robert | 19.1.2015 15:05:11 

Dobrý den dvou měsíční výpověď běží i v době pracovní neschopnosti nebo seto posouvá děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
záleží na důvodu, pro který byla výpověď dána. Pokud by se jednalo pro výpověď pro nadbytečnost platí, že byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Eva Fialová

Mabetka | 18.1.2015 11:45:26 

Dobrý den, dne 6.1. jsem podala výpověď ze zaměstnání, výpovědní doba mi tedy končí k 31.3. Mám ale již dojednanou novou práci a můj nový zaměstnavatel si přeje abych nastoupila dříve. Můžu si ve svém současném zaměstnání vzít dovolenou v průběhu plynutí výpovědní doby a přitom mít uzavřenou prac. smlouvu a pracovat u nového zaměstnavatele? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce souběh pracovních poměrů nevylučuje. Výdělečnou činnost u nového zaměstnavatele, která se shoduje s předmětem činnosti dosavadního zaměstnavatele můžete po dobu souběhu vykonávat jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Eva Fialová

Lena | 18.1.2015 10:16:56 

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Ve firmě dochází k organizačním změnám a již před nějakou dobou jsem byla informovaná, že moje pracovní místo zanikne ke konci roku 2015. Se zaměstnavatelem jsem předběžně domluvená, že k tomuto datu ukončíme můj pracovní poměr s odstupným, potvrdili jsme si to i neformálně v emailu. V případě, že bych otěhotněla, může mi zaměstnavatel i tak dát tuto výpověď z důvodu rušení pracovního místa nebo na to naše neformální dohoda nemá vliv a tím, že budu těhotná, tak jsem ze zákona chráněna proti takovéto výpovědi? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
v době těhotenství je zaměstnankyně v ochranné době. Případná výpověď pro nadbytečnost by byla neplatná. Písemnou dohodou můžete pracovní poměr ukončit i v době těhotenství.

Eva Fialová

Maky | 17.1.2015 18:23:20 

Dobrý den, prosím o radu. Nyní jsem na rodičovské dovolené, syn 31.5.2015 dovrší 3 let. Ráda bych se vrátila do svého původního zaměstnání. Proto se chci zeptat, znamená to, že datum mého nástupu do zaměstnání je 1.6.2015, nebo 31.5.2015? musím písemně oznámit zaměstnavateli, že se chci vrátit do zaměstnání (můžete mi prosím poradit jakou formou, aby bylo vše legislativně správně)? Vím, že v měsící červenci má firma dovolenou. Jaký nárok na dovolenou budu mít já po návratu z rodičovské, když nebudu mít odpracovaný celý kal. rok? V případě, že na dovolenou nebudu mít nárok, může mi zaměstnavatel přeřadit na druhou jeho provozovnu, která bude v provozu? A také práce kterou mi přiřadí musí odpovídat mé pracovní smlouvě a kvalifikaci? Mockrát Vám předem děkuji za odpověď. Neodešla jsem na mateřskou zrovna v ideálních podmínkách, tak návrat zpět bude těžký. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, rodičovská dovolená končí dovršením třetího roku věku dítěte. Nástup do práce je následující pracovní den. Písemně nemusíte návrat zaměstnavateli oznámit. Zákon toto n nevyžaduje. Lepší je zaměstnavateli oznámit návrat písemně. Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Na jinou provozovnu Vás může zaměstnavatel přeřadit pouze, pokud je to v souladu se zněním pracovní smlouvy. Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Eva Fialová více

gagoš | 16.1.2015 21:19:26 

Dobrý den,
v červnu 2014 jsem dostala výpověď ze zaměstnání a zaměstnavatel ukončil svoji činnost (zrušení prodejny).
Ještě bych měla být 2 roky na rodičovské dovolené.
Otázka: Musím sama podat daňové přiznání za loňský rok? Doteď to za mě dělal zaměstnavatel, já jsem ho jen podepsala. Vyplývají pro mě ještě nějaké povinnosti vůči státu?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste měla ještě v roce 2014 příjmy od zaměstnavatele, tak musíte podat daňové přiznání.

Eva Fialová

gagoš | 16.1.2015 21:14:14 

Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, od září uvažuji návrat do práce. Z čas. důvodů mohu jen na částečný pracovní úvazek.
Otázka: Jaký nejnižší možný pracovní úvazek se ještě počítá do plně odpracovaných let na důchod? Tedy pokud je to tak nějak omezeno. Nezáleží mi na výši důchodu, jen na tom, aby se mi např. rok práce na částečný úvazek počítal jako rok odpracovaný na důchod.
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
účastni důchodového pojištění jsou zaměstnanci v pracovním poměru.

Eva Fialová

Leontyna | 16.1.2015 16:45:47 

Dobrý den. Jsem na "rodičovské", můj zaměstnanecký poměr trvá. Nyní mám možnost začít psát články pro jinou instituci (psaní článků na odborný web), na základě Smlouvy o vytvoření díla (dle autorského zákona). Výdělek nepřesáhne 2500 korun měsíčně. Jsem ale na pochybách - paní na mzdovce u mého původního zaměstnavatele mě upozornila na to, že možná (není si jistá), se budu muset nahlásit jako OSVČ a platit si sociální a zdravotní pojištění. Taky nevíme, jestli si budu muset podávat sama daňové přiznání na rok 2015. Poradíte? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
od roku 2015 jsou příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize samostatným do 10 tis. Kč základem daně a podléhají srážkové dani. Příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize v úhrnu nad 10 tis. Kč za měsíc od jednoho plátce, a také ostatní autorské příjmy v jakékoliv výši zdaníme jako příjmy z podnikání a jiné samostatné činnosti. Zdravotní pojištění a sociální pojištění se platí stejně z příjmů OSVČ.

Eva Fialová

Romana | 15.1.2015 00:30:57 

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,zda je zaměstnavatel povinen poskytnout ženám na MD práci na částečný úvazek jako přivýdělek.A když nastoupím do zaměstnání dříve než po ukončení rodičovské dovolené,zda nepřijdu o vyplácení rodič. příspěvku.Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nástupem do práce mateřská nebo rodičovská dovolená končí. Po návratu z mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit zaměstnankyni stejné místo na stejném pracovišti ("stejnou židli"). Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel zaměstnankyni povinen poskytovat práci podle její pracovní smlouvy. Zaměstnavatel je zároveň povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Pro nárok na rodičovský příspěvek se výdělek příjemce příspěvku nesleduje.

Eva Fialová

Vlasta | 14.1.2015 16:09:26 

Dobrý den.Z čeho se vypočítává nemocenská od OSSZ když jsem nastoupila do zaměstnání 1.9.2014 a 15.9.2014 jsem musela na operaci a mám neschopenku.Bylo mi sděleno,že kdybych onemocněla do 8 dnů vypočítává se z předpokládané mzdy ale jelikož jsem onemocněla až 15 den vypočítává se mi pouze s těch odpracovaných 15 dnů,což mi vychází asi na polovinu předpokládané mzdy.Je to správné?Děkuji.Vlasta

Odpověď:

Dobrý den,
nemocenské náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti. Výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce.

Eva Fialová

Blanka Růže | 14.1.2015 13:23:18 

Dobrý den, prosím o názor: V říjnu se budu vracet do zaměstnání po tříleté rodičovské dovolené. Zaměstnána jsem na dobu neurčitou jako asistentka. V době mého čerpání dovolené byla na mé místo přeřazena kolegyně z podatelny, která je také zaměstnána na dobu neurčitou. Byla jsem nyní kontaktována personalistkou, že nemá pro mě příznivé zprávy, neboť mi nemůže nabídnout více než práci na podatelně (nižší třída, nižší plat v porovnání s dosavadní realitou ve smlouvě), protože - jak vím, kolegyně je zaměstnána také na dobu neurčtou. Musím s takovou nabídkou souhlasit? Jak mám postupovat? Obávám se, že pokud by bylo právo i na mé straně, nepochodím. Děkuji za informaci.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Obsazení pracovního místa Vaší kolegyní na povinnosti zaměstnavatele nic nemění.

Eva Fialová

Putzi | 14.1.2015 13:22:08 

Dobrý den, můj problém je poněkud zamotán, ale zkusím to stručně. Jedni lidé (rodina) ve vsi se rozhodli a začali se nám mstít. Dá se proti tomu nějak bránit? Nechci se ale také začít mstít, jak se říká oko za oko, zub za zub. Jsem lidumil a nedokážu se bránit. Uvedu příklad - roznáším pár let po vsi letáky a oni na mne začali posílat stížnosti, že jim je nedodávám, že s nimi zatápím...poslali za 1.měsíc tři stížnosti! Další příklad - mám ve vsi vlastní obchod a oni na mě poslali všechny kontroly, které snad můžou přijít. Měla jsem tu za poslední 4 měsíce hygienu, ČOI, Státní zemědělskou inspekci, finančák, živnostenský úřad...no na co si vzpomenete. A všichni přijeli na udání - že mám v obchodě bordel, pobíhají mi tam kočky a psi ze vsi a tak. To je jen pár příkladů týkajících se mé osoby. Nic se nepotvrdilo, vše mám v pořádku, ale oni si stěžují dál...a to nejen na mě, ale i na manžela a na práci obecního úřadu, kde je manžel místostarosta, na našeho starostu a celé zastupitelstvo. Poraďte, jak se máme bránit? Nebo ty stížnosti máme snášet?

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této právní poradny.

Eva Fialová

Marko | 14.1.2015 11:06:47 

Dobrý den,
12.12.2014 skončila mé partnerce mateřská dovolená (28 týdnů) na rodičovskou dovolenou jsem namísto ní nastoupil já. Ona nastoupila do práce. Stejně jako kterákoli žena přecházející na rodičovskou dovolenou, jsem požádal svého zaměstnavatele o proplacení nevyčerpané dovolené. Zaměstnavatel mi sdělil, že s tím počítá, ale nyní ve výplatním termínu mi namísto peněz poslal sdělení, že mi dovolenou neproplatí s odkazem na na § 222 (2), který stanoví, že zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. Vzhledem k tomu, že se ženám v našem okolí běžně proplácí nevyčerpaná dovolená při přechodu z MD na RD, myslíme si, že tvrzení, že "zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru" je přinejmenším mylné.. Můžete nám, prosím, poradit?
Děkuji Marko Čermák

Odpověď:

Dobrý den,
dle § 222 odst. 2 zákoníku práce zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel Vám nevyčerpanou dovolenou v jiném případě nemůže proplatit. Pokud to jiní zaměstnavatelé dělají, jednají v rozporu se zákoníkem práce.

Eva Fialová

LF | 14.1.2015 10:16:59 

Dobrý den, prosím o informaci, zda manžel bude platit sociální a zdravotní pojištění, když po skončení mé mateřské dovolené půjde na rodičovskou dovolenou a u toho bude podnikat (bude pobírat rodičovský příspěvek a jako OSVČ si přivydělávat), nebo bude zkrátka státní pojištěnec a z výkonu SVČ nic platit nemusí. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu čerpání rodičovského příspěvku je příjemce státním pojištěncem. Samostatná výdělečná činnost je vedlejší. Z vedlejší výdělečné činnosti bude manžel platit odvody na sociální a zdravotní pojištění pouze při dosažení určité výše výdělku.

Eva Fialová

Petys | 13.1.2015 23:12:33 

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s přivýdělkem při mateřské dovolené. Syn se narodil v listopadu 2014, práce by byla u stávajícího zaměstnavatele, ale na jiné smlouvě (dohodu) a na jiné pozici. Mzdová účetní mi tvrdila, že není možné, abych si tímto způsobem u firmy přivydělávala. Je nějaká finanční (či jiná) hranice, kterou nelze překročit?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
práce na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti s jiným druhem práce v době čerpání mateřské dovolené je možná. Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství neztratíte, pokud budete vykonávat jinou činnost, než na základě které jste nemocensky pojištěna.

Eva Fialová

Sara | 12.1.2015 21:43:13 

Dobry den,
vracím se do zaměstnání po 2 letech mateřské/rodičovské. Zaměstnavatel mi nabídl jako jedinou možnost zkráceného úvazku poloviční úvazek. Má na to právo? když odmítnu poloviční úvazek, chápe se to jako odmítnuti nabídky práce?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Nemusí akceptovat Váš návrh na konkrétní pracovní dobu. Smyslem je, aby zaměstnanci byla umožněna péče o dítě. Kratší úvazek není nabídka práce. Je to pouze rozsah pracovní doby. Pokud odmítnete, má zaměstnavatel povinnost Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy a vy máte povinnost podle Vaší pracovní smlouvy práci vykonávat.

Eva Fialová

km | 11.1.2015 23:53:54 

Dobry den, jsem nyni zaměstnána jako zdravotní sestra v Německu 3 měsíce. Mam dotaz ohledně vyplaceni materske dovolene pri navratu do Čech, jake jsou podmínky pro splnění pokud by byl návrat v době otehotneni ev.pokud bych se po návratu musela prihlasit na UP a pote otěhotněla. Předchozi zaměstnání bylo v delce 7 let. Dekuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
poskytování peněžitých dávek v nemoci a mateřství se řídí právními předpisy toho členského státu, ve kterém je osoba pojištěna. Doporučuji se obrátit na úřad, který v Německu dávky nemocenského pojištění vyřizuje. Po návratu do Čech kontaktujte sociální odbor Úřadu práce.

Eva Fialová

Bára | 10.1.2015 21:36:25 

Dobrý den,
jsem na MD a mám stálý HPP, mohu při MD se nechat zaměstnat u jiné firmy na HPP, případně vypovědět prac.smlouvu u stávajícího zaměstnavatele? Mám nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud dáte zaměstnavateli výpověď, nárok na odstupné Vám nevzniká.

Eva Fialová

Veru | 10.1.2015 21:19:23 

Dobry den, syn se narodil 24.11 2011 a ja jsem 25.11 2014 byla zpatky prijata do prace ovsem pouze na dovybrani dovolene, potom v praci koncim. Mela jsem smlouvu na dobu nerucitou. Dovolenou skoncim ted v lednu a to 19. ledna 2015. Beru stale rodicovsky prispevek a to do dubna 2015. V praci budu mit pak jeste 3 ostupdne platy. Muj dotaz: bylo mi receno, ze ihned, jak mi skocni ta dovolena, tedy 19. ledna se mam do tri dnu regitrovat na uradu prace, kvuli vysi event. podpory. Je mozne se registrovat, i kdyz stale jeste beru ten rodicovsky prispevek a navic uvazuji o tom si ho prodlouzit az do listopadu 2014, kdy budou synovi 4 roky. Syn chodi do sklky na cely den. Bylo mi receno, ze takto je to vsechno v pöradku, ze to neni nic proti nicemu, ale radeji se informuji. Dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,
požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo osobní péče o dítě ve věku do 4 let, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo péče. Pobírání rodičovského příspěvku nemá na zařazení do evidence uchazečů na úřadu práce vliv.

Eva Fialová

David.lo | 10.1.2015 19:27:45 

Dobrý den,
nevíte zda i v ostatních státech EU platí stejná právní praxe jako u nás a sice ze že se otec (a manžel) po plánovaném početí bez souhlasu matky nesmí (!) dozvědět žádné podrobnosti ohledně nenarozeného dítěte, dokonce ani termín porodu?
Trochu mne to překvapilo, tak jsem to řešil s ombudsmanem a prý to vychází ze zájmu chránit matku.
Domníval jsem se, že NOZ má poněkud více chránit zájmy dítěte a rodiny obecně.
Díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
právní úpravu v jiných členských státech neznám. Pokud jste manželem matky, jste se zákona otcem dítěte.

Eva Fialová

| 1 | .. | 57 | | 59 | | 61 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect