Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den jsem ve 3 měsíční zkušební době ,zaměstnavatel smlouvu neprodlouží momentálně jsem v pracovní neschopnosti a mám se zastavit podepsat ukončení PP.chci se zeptat jestli to mám podepsat nebo počkat až domarodím.Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
zrušení pracovního poměru ve zkušební době je jednostranné právní jednání. Aby bylo zrušení platné musí Vám ho zaměstnavatel doručit. Pokud Vám zaměstnavatel zrušení pracovního poměru Ve zkušební době nedoručí, pracovní poměr dále trvá a zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní poměr pouze výpovědí, dohodou nebo za splnění určitých podmínek i okamžitě, např. porušíte-li hrubým způsobem pracovní kázeň. O dobu celodenních překážek v práci (např. pracovní neschopnosti), pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, zkušební doba prodlužuje.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem od 6.2.2015 na rodičovské dovolené s prvním dítětem a zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Je možné, abych byla dál na rodičovské do 2 let dítěte a pobírala 11500 Kč a manžel nastoupil na rodičovskou s druhým dítětem a pobíral taky rodičovskou a nechodil do práce? Mám teď zdravotní problémy a bojím se, že se nezvládnu postarat o miminko a roční batole zároveň. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek náleží příjemci na dítě nejmladší v rodině. V jedné rodině může čerpat rodičovský příspěvek pouze jeden z rodičů. Společně nelze pobírat ani peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění.
Rodičovskou dovolenou může Váš manžel u zaměstnavatele čerpat, PPM a rodičovský příspěvek bude náležet jednomu z Vás podle dohody mezi Vámi.
Eva Fialová
Dobrý večer. Dělám servírku v jedné restaurace a od pana provozního jsem dostala písemně výtku. Prý za neslušné chování k zákazníkům. Když jsem po něm chtěla ukázat emaily co mu přišly, nechtěl mi je ukázat. Nevím zda mu to podepsat. Chtěla bych se s Vámi poradit, zda tuto výtku podepsat či ne, když jsem neviděla žádný podklady od něj. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podpis písemné výtky je pouze důkazem o tem, že jste výtku převzala. S výtkou nemusíte souhlasit. Výtka musí být specifikovaná Vašim konkrétním chováním a časem, kdy mělo k tomuto chování dojít. Písemně sdělte svému zaměstnavateli, že s výtkou nesouhlasíte a požadujete po něm, aby výtku konkretizoval, pokud k údajnému nevhodnému chování z vaší strany došlo.
Eva Fialová
Dobrý den,navazuji na svůj dotaz z 23.12.2014,ve kterém jsem se dotazovala na případné zastoupení u soudu.Šéf mi po návratu z MD nenabídl původní agendu,nýbrž jinou,kterou sice mám ve smlouvě,ale vykonávala jsem ji pouze okrajově,když marodila kolegyně,která tuto práci denně dělala a do mé denní agendy nespadala.Poukázala jsem na to,že je to v rozporu se zákoníkem práce,že po návratu z MD mám nárok na zkrác.úvazek+doslova "svou židli a stůl".Velice příkře mi bylo odpovězeno,ať se podívám do své smlouvy.Což je další lichý argument ze strany šéfa.Dotaz zní:pokud nyní postup zaměstnavatele nenapadnu soudně,vyčkám do července 2016,kdy mi končí rodičák a podle dalšího postupu zaměstnavatele zareaguji, nebude pak jeho jednání z prosince 2014 třeba považováno u soudu za promlčené?Tedy budu moci to,že mi nenabídl původní práci po mém chtěném návratu z mateřské, napadnout soudně až v r.2016?Má původní práce měla vazbu na využití cizích jazyků,jím nabízená práce byla bez tohoto využití.Vy jste mi tehdy odpověděli, že"...Případnou žalobu je třeba formulovat podle dalšího kroku zaměstnavatele...". více
Odpověď:
Dobrý den,
doporučeným dopisem svého zaměstnavatele vyzvěte, aby Vám přiděloval práci podle § 47 zákoníku práce. Zaměstnavatel je podle tohoto ustanovení povinen zařadit zaměstnankyni po návratu z mateřské dovolené na její původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Zároveň je podle § 241 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečicího o děti o kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Váš dotaz je pro internetovou právní poradnu příliš komplexní. S dalšími dotazy by Vás odkázala na telefonickou právní poradnu Gender Studies v úterý od 9 od 11 h a v pátek od 16:30 do 18:30, tel. 224 913 350 a 774 913 350.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem samoživitelka nad 55 bez jakéhokoliv handicapu, VŠ + postgraduál a již 2 roky nemohu sehnat v Praze ŽÁDNÉ zaměstnání, ačkoliv stále aktivně hledám. Většinou nikdo na nabídky neodpoví, případně jsem překvalifikovaná nebo nekvalifikovaná. Skutečný důvod je tedy nasnadě, nicméně podle platné legislativy jej nelze pojmenovat. Existuje organizace, která jako konkrétní výstup všech možných aktivit, financovaných z ESF či jiných zdrojů podporuje reálně zaměstnávání samoživitelek nad 55 let věku? Děkuji za informaci, kam se mohu pro konstruktivní řešení tohoto stavu /a jistě nejen mého osobního/ obrátit. Chci pracovat, potřebuji pracovat, ale není mi to umožněno. Děkuji, hezký den
Odpověď:
Dobrý den,
ve Vašem případě by se skutečně mohlo jednat o diskriminaci na základě věku. Diskriminace uchazečů o zaměstnání na základě tohoto důvodu je zakázaná. Problematické je vždy dokazování v případě soudního sporu. Kolegyně z Gender Studies doporučily pracezeny.cz, pracenad50.cz
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji v mateřské škole na častečný úvazek, o který jsem zažádala, protože jsem nestíhala 3 děti, zejména nejmladší v první třídě. Chci se zeptat, jestli se musím účastnit porad po prac době asi 1 x za měsíc od 17-19 až 20 hod., případně 13-14 též po prac. době ( pokud mśm zrovna ranní směnu) Manžel často není doma a musím si mladší dítě vzít s sebou, nestihneme se připravit do školy, převést na kroužky apod.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní porada je výkon práce. Práce nad stanovenou týdenní pracovní dobu, která vyplývá z předem stanoveného rozvržení pracovní doby a je vykonávaná mimo rámec rozvrhu pracovních směn je prací přesčas. Zaměstnancům s kratší pracovní dobou není možné práci přesčas nařídit (§ 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce).
Eva Fialová
Jak dlouho je možné proplácet PN při prac.poměru DPČ, při splnění všech podmínek.Děkluje za odpověď Zdena
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nemocensky pojištěná, je nemocenskou možné proplácet jeden rok.
Eva Fialová
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen mi držet místo do 3 let věku dítěte.Rodičovský příspěvek mi skončil teď v únoru.Byli jsem domluveni,že mi umožní dělat na zkrácený uvázek a to pouze o víkendech,protože nemám kam dát přes týden dítě jestli se dostane do státní školky budu vědět až v květnu. Jedná se o směnný nostop provoz a tedy o 12hod. služby denní/noční.Bylo mi přislíbeno,že to půjde a teď 14 dní před nástupem mi pouze napsal,že to možné není,že pokud chci nastoupit,tak dle jejich plánu služeb a na plný uvazek a že úprava prac.doby také není možná.Střídání směn je v 6:30 hod. a já hodinu dojiždím a hlavně soukromá školka je až od sedmi a tudíž bych se do práce dostala až na 08:30.Nechce pochopit,že v 5 hodin ráno dítě nikam nedám.Mám tedy nárok alespoň na odstupné,když mi z jejich strany nebylo vyhověno ohledně směn ani úpravy prac. doby a já musím zaopatřit ditě?Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět Vaší žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel vždy povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Eva Fialová
Mám pracovní poměr sjednaný na dobu určitou (po dobu mateřské dovolené), pokud půjdu marodit třeba 14 dní před ukončením pracovního poměru, bude mi náležet nemocenská vypočítaná z výdělku, nebo se budu muset nahlásit na úřad práce? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok na dávku nemocenské v době trvání nemocenského pojištění, tj. ve Vašem případě zaměstnání, nebo v ochranné době po jeho skončení, budete čerpat dávku nemocenské vypočítanou z vyměřovacího základu stanoveného podle Vašeho výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, aktuálně čerpám mateřskou dovolenou (u zaměstnavatele 9 let, TOP manažerská pozice). Dohoda mezi mnou a zaměstnavatelem byla, že ihned po mateřské (28 týdnů) nastoupím zpět do zaměstnání. Zhruba v polovině mateřské mi zaměstnavatel ústně oznámil, že se mnou končí spolupráci. Jak důvod uvedl mou neschopnost (vcelku nezáleží, oč se konkrétně jedná) a jako minoritní důvod uvedl mé dvě malé děti. Nabídl mi dohodu a "cílovou odměnu" ve výši, která se standardně manažerům v této společnosti při odchodu vyplácí. Vzhledem k zákazu výpovědi na mateřské a také diskriminace ohledně dětí jsem s dohodou nesouhlasila a navrhla jinou výši kompenzace (zohledňující tento jejich nestandardní postup). Zaměstnavatel se však pravděpodobně mého návrhu zalekl a předpokládám, že se spojil s právníky, neboť na můj návrh nereagoval a právě mi po dvou měsících od sdělení záměru ukončení spolupráce oznámil, že se situace změnila a že očekává můj návrat do práce. Faktem je, že ihned po tom, co mi sdělil, že spolupráci končíme, rozeslal všem klíčovým manažerům e-mail, ve kterém je o našem ukončení spolupráce informoval. Také je informoval, že od 1.1. více
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel se dopustil diskriminačního jednání, které je zakázáno antidiskriminačním zákonem, jelikož s Vámi jednal méně příznivě než s ostatními zaměstnanci z důvodu pohlaví a povinností k rodině. Od zaměstnavatele můžete požadovat nejen přiměřené zadostiučinění, ale i omluvu za jeho jednání, a to i ve formě veřejného dopisu rozeslaného manažerům, kterým původně odeslal email, kde se odvolával na Vaši neschopnost.
Eva Fialová
Dobrý den,
k 1.4.2015 nastupuji na PPM (mateřskou) a v zaměstnání mi zbyde cca 20dnů dovolené. Co s nimi nejlépe udělat? Vybrat si je po ukončení PPM a v tom případě se posune nástup na RD, ale v tom měsíci kdy budu čerpat dny dovolené tak mě budou vyplaceny? Děkuji za vysvětlení a radu jak nejlépe tohle vyřešit.
Odpověď:
Dobrý den,
nevyčerpanou dovolenou na zotavenou můžete čerpat buďto po skončení mateřské dovolené před nástupném na rodičovskou dovolenou nebo po návratu z rodičovské dovolené. V obou případech Vám zaměstnavatel musí čerpání umožnit. Náhrada za dovolenou může být zaměstnavatelem proplacena až v případě skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, napřed děkuji za zajímavé stránky. Řeším problém, mám roční dceru, partner je od minulého týdne ve vezeni na rok, já na RD. Dotaz c. 1 - mám nárok na nějaký příspěvek, partner momentálně nemůže platit výživné, ale bez toho, aby měl z toho další problémy? Dotaz c. 2 - chci nastoupit po dobu jeho nepřítomnosti do práce a pak si ještě užit dítě doma. Mohu začít pracovat na prác. smlouvu u jiného zaměstnavatele a ve veku 3 let dítěte se vrátit ke své původní práci? Musí mě původní zaměstnavatel po ukončení RD vzít zpět i když jsem už pracovala na prác. smlouvu jinde? Předem děkuji za radu v teto nepříjemné situaci.
Odpověď:
Dobrý den,
zda máte nárok na dávky státní sociální podpory nebo dávky v hmotné nouzi záleží na Vašem majetku a příjmech. Žádost o tyto dávky přijímá sociální odbor Úřadu práce.
Na rodičovské dovolené můžete vykonávat práci na základě pracovní smlouvy u jiného zaměstnavatele. Po skončení rodičovské dovolené Vám musí původní zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě dvou pracovních poměrů musí s pracovním poměrem u jiného zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, jaký jste vykonávala u dosavadního zaměstnavatele, dosavadní zaměstnavatel písemně souhlasit
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem plnoletý student. Ze zdravotních důvodů nechodím už déle než 3 měsice do školy, bydlím u rodičů. Lékaři pořád něvědí jak mě léčit, nemoc mi nedovoluje se učit ani doma. Prosím o radu,zda přerušit studium a přihlásit se na prac.úřad, i když nejsem schopen pracovat ?
Odpověď:
Dobrý den,
přerušení studia většinou lze ze zdravotních důvodů. Na úřadu práce se evidují uchazeči o zaměstnání. Uchazečem o zaměstnání se však nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou je uznána dočasně neschopnou práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
prosím o radu. Jsem v pracovním poměru od r. 2006. V pracovní smlouvě nemám napsané výkon(druh práce) a kde bude vykonávaná. Musím žádat teď dodatečně o novou prac. smlouvu nebo dodatek. Dále jsem ústně domluvená na aktuální prac. dobu pouze na 6 hod. z důvodu malého výdělku firmy. Nadřízený mě nutí v polovině prac. doby odvoz klienta k soudu mimo firmu cca 200 km, domů přijedu nejméně o 2 hod později už mimo prac. dobu. Jelikož mám zkrácenou dobu a menší plat, našla jsem si brigádu. Nadřízený mě přesčas nezaplatí a vyhrožuje mě vyhazovem pokud si to nějak nezařídím.Má na to právo.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní smlouva musí dle § 34 zákoníku práce obsahovat druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána a den nástupu do práce. Neobsahuje-li pracovní smlouva podstatné náležitosti, je neplatná. Neplatnost právního jednání však nemůže být zaměstnanci na újmu, nezpůsobil-li neplatnost výlučně sám. Zaměstnavateli hrozí za nedodržení zákoníku práce postih. Dohodněte se se zaměstnavatelem na písemném uvedení stávajícího druhu práce a místa výkonu práce v pracovní smlouvě. více
Dobry den,
jsem nyni na MD, ktera mi konci za mesic. Chci se vratit do prace, coz jsem na personalnim oznamila pri nastupu na MD, pote v prubehu znova a nyni i pisemnou formou.
Chci se vratit na puvodni pozici a pracoviste, tj. Logistik ve Vidni, z ktere jsem na MD odchazela a kde ma moje firma take pracoviste.
Zamestnavatel mi vsak odpovedel, ze mam nastoupit zpet dle pracovni smlouvy, coz je misto vykonu Praha, pozice ve smlouve nespecifikovana, od sekretarky az po manazery, logisty, projektanty, atd..maji vsichni ve smlouve uvedeno totez.
Ma na to pravo nebo porusuje ZP?
Je mozno po tom, co se se zamestnavatelem nedohodnu na nastupu na me puvodni pracoviste, oznamit, ze nastupuji na rodicovskou dovolenou?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 47 zákoníku práce nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Váš zaměstnavatel Vás proto musí zařadit na původní práci a pracoviště, pokud tato práce neodpadla.
Rodičovskou dovolenou můžete nastoupit kdykoliv do tří let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se po skončení rodičovské dovolené zaevidovat na úřadu práce. Bohužel mám podmínku (trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu). Jsem povinna to úřadu práce oznámit? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
odsouzení za trestný čin je citlivým údajem. Bez Vašeho výslovného souhlasu nesmí úřad práce tento údaj zpracovávat.
Eva Fialová
Dobry den, obracim se na Vas s prosbou o informaci:
a) kdyz si nyni prodlouzim "rodicak" do 4 let ditete tj. domluvim se na neplacenem volnu, muze mi zamestnavatel dat v teto dobe vypoved nebo mi "jen" nemusi drzet pracovni pozici? pokud by mi mohl dat vypoved, je povinnen mi dat i odstupne?
b) kdyz bych pri prechodu z 3lete na 4letou mohla dostat vypoved od zamestnavatele, bude pracovni urad pro vypocet podpory v nezamestnanosti vychazet z platu pred nastupem na nemocenskou (unor 2009 - rizikove tehotenstvi), prip. z ceho?
predem velmi dekuji za jakoukoliv informaci
Odpověď:
Dobrý den,
ve čtvrtém roce věku dítěte již nečerpáte rodičovskou dovolenou. Můžete se se zaměstnavatelem domluvit na "neplaceném volnu". Zaměstnavatel Vám může dát výpověď ze stejných důvodů jako jiným zaměstnancům, tzn. i z důvodu nadbytečnosti, což v době čerpání rodičovské dovolené není možné. Pokud s Vámi pracovní poměr neukončí, je povinen Vám po skončení "neplaceného volna" přidělovat práci podle platné pracovní smlouvy. Nárok na odstupné v případě výpovědi byste měla podle důvodů případné výpovědi. Pokud dostanete výpověď po skončení rodičovské dovolené, budete ještě po dobu výpovědní doby v pracovním poměru. Zaměstnavatel je povinen Vám po tuto dobu přidělovat práci a vyplácet mzdu. Podpora v nezaměstnanosti by se vypočítávala z této mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den. Bylo by možné zjistit,zda-li rodičovská dovolená pro muže nastoupená v roce 1992-95 do 4 let věku dítěte byla platná podle zákona a tudíž se mně započítává do důchodového pojištění
Odpověď:
Dobrý den,
péče o dítě do 4 let věku je náhradní dobou pro výpočet délky důchodového pojištění. Muži i ženy, kteří pečují o dítě prokazují péči o dítě čestným prohlášením. Pro zjištění konkrétní období, která chcete do délky důchodového pojištění započítat, se obraťte na českou správu sociálního zabezpečení.
Eva Fialová
Dobrý den, byla jsem na neschopence' která mi skončila v pondělí, kdy má pracovní směna trvá 11 hodin. Od úterka jsem normálně nastoupila, odpracovala jsem ostatní dny, tak, jak mám pracovat - tj. 6,6,6,11 hodin. Vedoucí mi sdělila, že mi schází napracovat 3 hodiny za to pondělí, kdy jsem byla ještě pořád na neschopence, že se mi počítá pouze 8 hodin neschopenky a musím mít 40 hodin za týden. Přijde mi zvláštní, že bych měla poslední den neschopnosti rozdělit a přijít na ty tři hodiny do práce. Jak bych to vysvětlila případné kontrole? Budu ráda, pokud mi to dokážete vysvětlit. Děkuji a na shledanou M. Bedřichová
Odpověď:
Dobrý den,
v pracovní neschopnosti jste celou směnu, kterou jste měla v průběhu překážky v práci na straně zaměstnance odpracovat.
Eva Fialová
Dobrý den chci se zeptat včera jsem podala žádost o rozvod a potřebuju podat rodičovský příspěvek je pravda že musím uvádět i otce i když spolu nežijeme měsíc? není sním komunikace žádná a není schopen podepsat
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel je druhým rodičem a zůstane jím i po rozvodu. Do formuláře můžete napsat místo jeho pobytu, jestli ho znáte.
Eva Fialová