Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
mám dotaz ohledně nároku na dovolenou.
Do 10.8.2012 jsem byla na 2leté rodičovské dovolené s prvním dítětem. Od 11.8.2012 na nemocenské. 30.3.2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s druhým dítětem a 11.10.2013 bych měla nastoupit na rodičovskou dovolenou. Má otázka se týká nároku na dovolenou na zotavenoou za rok 2013. Mám na ni nárok, když jsem sice neodpracovala ani jeden den, ale jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou? Vzniká mi také nárok na dovolenou za rok 2014, když už budu na rodičovské dovolené?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste u zaměstnavatele neodpracovala z důvodu nemocenské a rodičovské dovolené ani jeden den, nárok na dovolenou Vám nevznikl.
Eva Fialová
dobrý večer,ráda bych se zeptala.Mám mateřskou na 4 roky.mám trojčata,v srpnu jim bylo 3 roky.chci se zeptat,nastoupily do školky,mohou chodit do školky na celý den?mám mateřskou ještě rok.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená podle zákoníku práce je tříletá. Rodičovský příspěvek lze pobírat maximálně čtyři roky. Pro nárok na rodičovský příspěvek se od dvou let věku dítěte docházka do mateřské školy nesleduje.
Eva Fialová
dobry den prosim mam dve smlouvy u jednoho zamnestnavatele. uvazku jako pecovatelka a pul uvazku jako asistenka senioru.v tydnu i o so a ne pracuji 12az14 hod .za so a ne vybirame nahradni volno a to 8h zbyle hodiny aprescasove hod.v tydnu mne nechce zamnestnavatel zaplatit .a to z duvodu dvou pracovnich smluv - ma na to pravo- dekuji predem
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce nezakazuje uzavření více pracovních smluv u jednoho zaměstnavatele. Činnosti uvedené v těchto pracovních smlouvách se však nesmí vzájemně překrývat. Ve Vaše případě si troufám tvrdit, že se činnost pečovatelky s činností asistentky seniorů překrývá. Zaměstnavatel Vám musí proplatit pracovní dobu, kterou vykonáváte přesčas. Do přesčasu je třeba započítat i práci, kterou vykonáváte na základě pracovní smlouvy, kterou jste se zaměstnavatelem uzavřela později, neboť tato pozdější smlouva se stejnou činností je neplatná.
Eva Fialová
Konci mi materska v listopadu,chci nastoupit do prace,ale budu mit noveho sefa,takze nevim,jak bude spoluprace mozna,zda si budeme vyhovovat.Je mozne se napr.po 3 mesicich vratit na rodicovskou dovolenou.Jedna se mi o to,zda je mozna nenavazujici rodicovska dovolena,na kterou nenastoupim bezprostredne po materske. Nebo kdyz nenastoupim hned po materske,tak uz na rodic.dovolenou nemam narok?Upozornuju,ze se mi nejedna o rodic.prispevek,ale o to,zda mam narok u zamestnavatele na rodicovskou.Snad jsem to dobre vysvetlila. dekuji moc
Odpověď:
Dobrý den,
ne rodičovskou dovolenou máte nárok do tří let věku dítěte. RD nemusíte nastoupit bezprostředně po mateřské. RD můžete i přerušit a opět ji na ni nastoupit.
Eva Fialová
Dobrý den, v průběhu pracovního poměru jsem si ve svém volném čase zvýšil kvalifikaci studiem VŠ. Jsem povinen informovat zaměstnavatele o dosažení vyššího vzdělání a dát zaměstnavateli kopii diplomu? Zaměstnavatel nařídil zaměstnancům tuto skutečnost nahlásit, pokud tak neučiní, vyhrožuje jim finanční sankcí. Má na to právo? Je toto upraveno nějakým právním předpisem?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel by měl právo na informace o zvyšování, resp. zvýšení Vaší kvalifikace, pokud by bylo zvýšení kvalifikace v souladu s jeho potřebou a současně Vám poskytl volno s náhradou mzdy nebo platu.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat, jsem těhotná ale nemám žádné komplikace ani obtíže, tudíš mohu nadále pracovat, ovšem pracuji v chemické laboratoři, kde se pracuje s nebezpečnými chemikáliemi se kterými mi doktor zakázal pracovat. Zajímá mě na co mám podle zákona právo. Vím že pokud nemohu tuto práci vykonávat, měl by mě zaměstnavatel převést na práci pro mě vhodnou. Zaměstnavatel ale chce abych odešla na neschopenku, nebo zůstala na stávajícím místě, jen proto že nemá kam by mě převedl na jinou práci. Co dělat v této situaci? Má takové jednání právo? Jak se mohu bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána, musí Vás zaměstnavatel převést na jinou práci. Pokud pro Vás jinou práci nemá, nemůžete pro zaměstnavatele žádnou práci vykonávat. V každém případě máte nárok na vyrovnávací příspěvek do Vaší původní mzdy. O tento vyrovnávací příspěvek je nutné zažádat u zaměstnavatele. Tento příspěvek se vyplácí z nemocenského pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o informaci, podala jsem výpověď ze zaměstnání dohodou, výpovědní doba pouze jeden měsíc, ale mám v letošním roce nevybranou dovolenou, což znamená 15dní. Mám nárok na výběr dovolené? Zaměstnavatel s ní nesouhlasí. Má na to právo? Neměl by mi umožnit vybrat alespoň polovinu dovolené? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám nemusí určit vyčerpání Vaší dovolené přes skončením pracovního poměru. Pokud tak neučiní, máte po skončení pracovního poměru nárok na její náhradu v penězích.
Eva Fialová
Dobrý den,
ve svém současném zaměstnání jsem podal výpověď s dvouměsíční lhůtou - tj. k 31.10.2013 V této firmě pracuji od poloviny února 2013. Pracuji ve 12-ti směnném pracovním režimu. Od 1.11.2013 nastupuji do firmy nové.
Můj dotaz se týká nevybrané dovolené. Doposud mi bylo umožněno vybrat pouze 4 dny dovolené. Po přepočtu mi zbývá k 31.10.2013 ještě 9,5 dne dovolené. Tuto dovolenou bych si rád vybral, ale zaměstnavatel mi ji nechce poskytnout. Dočetl jsem se, že dle zákoníku práce mi však zaměstnavatel musí umožnit vybrat si dovolenou tak, abych měl volno dva týdny v celku (§217 Zákoníku práce), což dosud neučinil a v nové firmě to nebude z důvodu nároku na dovolenou možné. Lze tedy dle zákoníku práce tuto dovolenou po zaměstnavateli požadovat a musí mi být výběr dovolené umožněn?
Předem děkuji za odpověď
J.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí umožnit čerpání dovolené v délce dvou týdnů, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Pokud Vám zaměstnavatel neumožnil čerpání dvou týdnů dovolené v celku, můžete podat podnět inspekci práce. Inspekce práce může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 200 000 Kč.
Pokud Vám po skončení pracovního poměru zůstane nárok na vyčerpanou dovolenou, musí ji Vám zaměstnavatel nahradit v penězích. Zaměstnavatel se rovněž může dohodnout s Vaším novým zaměstnavatelem na převedení nároku na nevyčerpanou dovolenou k novému zaměstnavateli.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem se zamestanvatelem dohodnuta ustne na delce materske 3 roky, do prace bych se rada vratila drive, ovsem zamestnavatel mi tvrdi, ze sidle firmy pro me misto nema a ze by me tedy nechal v pomeru u soucasne firmy, ale dojizdela bych pracovat do jineho mesta, pro jeho jinou firmu, muze tohle udelat? A kdyz budu souhlasit, nalezi mi nejake nahrady? Samozrejme nemam nejmensi zajem na tom nekam dojizdet, ale pravdepodobne nebudu mit na vyber, pokud se chcu vrati, diky za odpoved
Odpověď:
Dobrý den
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto se týká i místa výkonu práce. Pokud tvrdíte, že Váš zaměstnavatel Vás chce přeložit k jiné jeho firmě, bude Vašim současným zaměstnavatelem pravděpodobně právnická osoba a jeho další firma také právnická osoba. Vašim zaměstnavatelem je právě ona právnická osoba a změnou firmy by bylo nutno posuzovat jako dočasné k jinému zaměstnavateli. V takovém případě s Vámi musí zaměstnavatel uzavřít dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli.
Eva Fialová
Může dostat syn výpověď z prac.poměru,že je často nemocný?
děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš syn může dostat výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď ze zdravotních důvodů, nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, či pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.
Pokud u Vašeho syna nejsou tyto důvody dány, je výpověď ze strany zaměstnavatele neplatná.
Eva Fialová více
Dobry den som slovenka žijuca v čechach .som vydata manžel je čech mame 3 mesačneho chlapca a chcem si tu vybavit matersku porodne dostanem na slovensku ake potvrdenie zo zdravotnej pojistovni potrebujem ked som tu pracovala 2 roky . Predtim ked som pracovala a neboli sme zobrani bola som poistena vo vešobecnej zdr. pojstavni ale ked same sa zobrali tak som prešla k manželovej pojistovne škoda ked si mam vypitak potvrdenie ke´tore potrebujem prosim poradte
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství není podstatné zdravotní, ale nemocenské pojištění. Pokud jste byla v ČR nemocensky pojištěná min. 270 dnů před možným nástupem na PPM a na tuto dávku by Vám vznikl nárok v době do 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru, měla byste na PPM nárok. Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud máte bydliště na území ČR.
Eva Fialová
Mám nárok na pobírání rodičovské dovolené(jsem na 2 roky) když bych se vrátila na své původní místo,synovi by nebyli ještě dva roky a hlídání by bylo zajištěno babičkama.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte na mysli rodičovský příspěvek tak na ten máte nárok, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě. Tato péče může být zajištěna i jinou zletilou osobou.
Eva Fialová
Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak je to v současné době s držením pracovního místa (měla jsem smlouvu na dobu neurčitou) v případě, že se mi druhé dítě narodí v lednu 2014. Dcera v té době bude mít 2roky a jsem dosud s ní na rodičovské dovolené. Mateřská dovolená mi tedy bez pauzy bude navazovat na rodičovskou dovolenou.
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po skončení rodičovské dovolené poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Nemusí Vám tedy vrátit stejnou práci jako jste vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou. Takovou povinnost by zaměstnavatel měl v pouze v případě, že byste se do práce vracela po skončení mateřské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den,letos jsem byla podmínečně odsouzená na 8měsíců s odkladem na 3 roky za úvěrové podvody,podvody jsem spáchala v době,když jsem pracovala jako extérní pracovnice spořitelny,teˇpracuji jako pečovatelka v sociálních službách a moje nadřízená se toto dozvěděla,má právo mi dát výpověď?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Předchozí odsouzení, které nesouviselo se současnou prací takovýmto důvodem není.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám dále postupovat ohledně nástupu do zaměstnání po rodičovském příspěvku.Od září 2013 bych měla nastoupit zpět do práce jenže zaměstnavatel mi sdělil ,že semnou dál nepočítá.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu do práce přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to budu mít, když čekám dítě má se mě narodit v únoru. Tento rok jsem dostudovala osmileté gymnázium, ale nesložila jsem celou maturitu. Od července jsem nastoupila do práce na plný úvazek ,ale celí rok neodpracuji. Jak to budu mít prosím s mateřskou nebo rodičovskou? Děkuji za radu
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit dobu nemocenského pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Pokud tuto podmínku nesplníte, budete mít nárok pouze na rodičovský příspěvek.
Pokud jste v pracovním poměru, máte nárok na čerpání mateřské a rodičovské dovolené do tří let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den,
z čeho se mi bude počítat druhá PPM v případě, že jsem u původního zaměstnavatele (smlouva na dobu neurčitou) nastoupila během pobírání prvního RP na zkrácený úvazek a současně bych měla další výdělky formou DPP, případně druhé pracovní smlouvy na částečný úvazek u jiných zaměstnavatelů? Celkově by byl ale současný výdělek nižší, než před nástupem na první MD.
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se bude u Vašeho původního zaměstnavatele počítat z vyměřovacího základu, ze kterého se Vám vypočítávala první PPM, pokud dosahujete mezi první a druhou PPM nižšího výdělku a druhou PPM začnete čerpat do 4 let věku prvního dítěte. U jiných zaměstnavatelů, k kterých jste nemocensky pojištěná, se Vám bude PPM počítat z výdělku, kterého u jste u nich v rozhodném období před vznikem nároku na dávku dosahovala.
Eva Fialová
Dobrý den, dcera narozena v březnu 2011, předpokl. druhý porod duben 2014. PPM by tedy navazovala na rodičovský příspěvek. Je možné se vzdát tohoto RP před jeho vyčerpáním a místo toho nastoupit na nemocenskou a poté už klasicky na PPM, a ovlivnilo by to nějak výpočet těchto dávek (jsem stále v zaměstnaneckém poměru)? Je zákonem nebo praxí nějak znemožněno takto „si vybrat“ finančně výhodnější příspěvek státu? V případě, že by dcera nastoupila od ledna do školky (není jisté), tak by to byla stejně jediná varianta řešení kvůli zániku nároku na RP, nebo se pletu?Velmi děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
čerpání rodičovského příspěvku se lze vzdát, ukončit rodičovskou dovolenou, nastoupit opět do práce a poté nastoupit na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Před čerpáním peněžité pomoci v mateřství můžete čerpat nemocenskou, pokud Vás lékař uzná práce neschopnou z důvodu těhotenství. Jestliže se tak nestane, můžete si se zaměstnavatelem domluvit neplacené volno.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené se synem, kterému je 2,5roku. Předtím jsem byla doma s dcerou (dnes 4,5roku). Před první mateřskou jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že jsem se odstěhovala z Prahy do Beskyd, tak jsem dala v průběhu rodičovské výpověď. Po skončení RD bych chtěla pracovat jako OSVČ, ale bojím se, že na začátku nebudu mít dostatečný příjem. Je možné si natáhnout rodičovskou dovolenou i v mém případě na 4roky a začít podnikat na vedlejší činnost? Sice už nebudu mít rodič. příspěvek, ale aspoň bych nemusela platit pojistné - je to tak? Kde se to má ohlásit? A pak další věc - jsem architektka, ale nevím, jestli je pro mě výhodnější pracovat na živnostenský list nebo jako svobodné povolání (snad se tam liší nějak odečty v daních, ale nevím, kde to zjistit...). Moc děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pobíráte rodičovský příspěvek, bude Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší činnost. Pokud Vaše příjmy přesáhnou v předešlém roce činnosti určitou částku, budete muset v následujícím roce platit zálohy sociálního pojištění a zdravotní pojištění. To znamená, že v prvním roce Vaší samostatně výdělečné činnosti nebudete platit žádné zálohy. Čerpání rodičovského příspěvku si můžete prodloužit, pokud jste již nevyčerpala částku 220 000 Kč. Rodičovskou dovolenou jste čerpala pouze jako zaměstnankyně. Skončením pracovního poměru končí i Vaše rodičovská dovolená.
Po skončení čerpání rodičovského příspěvku se Vaše výdělečná činnost bude považovat za hlavní výdělečnou činnost. V takovém případě budete muset platit zálohy na sociální pojištění a zdravotní pojištění podle Vašeho výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (mám ji do dvou let dítěte, končí na konci ledna 2014). Zároveň od února 2013 pracuji 3 dny v týdnu (partner pracuje ve stejné firmě 2 dny v týdnu, takže se střídáme v péči o dítě). Nyní jsem znovu těhotná a do 9. 9. bych měla nastoupit na mateřskou. Příspěvek v mateřství budu mít ale nízký (před porodem prvního dítěte jsem měla smlouvu na dobu určitou u jiného zaměstnavatele, než pracuji nyní; nyní pracuji na zkrácený úvazek a to pouze od února), proto zvažuji na mateřskou před porodem nenastoupit a pobírat až do porodu rodič. příspěvek na první dítě. Na mateřskou bych nastoupila až porodem druhého dítěte, kdy ztrácím nárok na rodič. příspěvek. Je to možné? Co se stane, když za této situace porodím dřív, než mám termín - kolik týdnů dovolené budu moct na mateřské čerpat? Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
práci můžete vykonávat až do porodu dítěte. Poté nastoupíte na mateřskou dovolenou a zažádáte o peněžitou pomoc v mateřství. Pokud máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít i nárok na rodičovský příspěvek. Vyčerpáte-li z mateřské dovolené a z nároku na PPM před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší Vám mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby 28 týdnů.
Eva Fialová