Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den. 27.3. mi končí rodičovská dovolená, ale musim zůstat ještě do září doma(rodičovský příspěvek mám rozpočítaný až do toho září). Mám se zamestnavatelem smlouvu na dobu neurčitou. S daným městem výkonu práce. Zaměstnavatel v mém městě zrušil pobočku. Na pobočku v jiném městě nastoupit nechci.
Prosím o radu jak mám nyní postupovat. Na co vše mám nárok. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nemůže po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, protože byla jeho část zrušena, může Vám dát z tohoto důvodu výpověď. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, měla bych se po dvou dětech vrátit do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou, byla jsem 2x 3 roky na rodičovské dovolené, mám právo se vrátit na mojí původní pozici ředitelky nebo my mohou nabídnout jinou nebo nižší pozici, pokud ano za jakých podmínek - když ji přijmu na co mám nárok a když ji nepřijmu, co mohu žádat. Velice děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Záleží na druhu práce, který máte uveden v pracovní smlouvě.
Eva Fialová
Dobrý den,
vracím se do práce po 3 leté mateřské.Mám smlouvu na dobu neurčitou.Pracovní pozici ve smlouvě uvedenou jako kuchařka.Dnes mi vedoucí oznámila že mě nemohou na tuto pozici dosadit z důvodu, kdy došlo k mnoha změnám na provozu a je nutná i práce na počítači.Tuto práci jsem vykonávala i předtím,jen toho bylo méně.Teď se sloučily dvě kuchyně a oni se obávají ,že bych tuto práci nezvládla.Nabídli mi jako náhradu práci pomocné síly, nebo jako řidič pro rozvoz obědu,ovšem se sníženým platem.Chtěla jsem se zeptat zda mohou takto postupovat.Kuchařka která vykonává práci za mě je již v důchodu.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uveden druh práce kuchařka, musí Vám tuto práci poskytovat. Pokud zaměstnavatel tuto práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud jste se stala nadbytečnou z důvodů organizačních změn, může Vám zaměstnavatel dát po skončení rodičovské dovolené z tohoto důvodu výpověď.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené se synem a končí mi 31.5.2015. Partnerka je nyní opět těhotná a 3.2.2015 nastupuje na mateřskou dovolenou.
Já chci plynule navázat a být ode dne porodu na rodičovské dovolené i s druhým dítětem.
Zajímá mě tedy, jestli se musím 3.2.2015 až do dne porodu vrátit do zaměstnání? Nebo můžu být až do dne porodu na rodičovské dovolené s prvním dítětem?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
otec a matka mohou čerpat rodičovskou a mateřskou dovolenou současně. Pokud jste na rodičovské dovolené do konce dubna 2015 a budete na rodičovské dovolené i s druhým dítětem, do práce se vracet nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den, do července 2015 pobírám rodičovský příspěvek a zároveň čerpám RD. Rozhodla jsem se, že se do práce vrátím dříve. Zaměstnavatel s tím souhlasil, ale narazila jsem na problém, že údajně " nesmím pracovat na stejnou prac. smlouvu (pracovní pozici) jako před nástupem na RD a zároveň pobírat rodičovský příspěvek". Tudíž mi bylo navrženo pracovat na DPP za zkrácený úvazek a nebo předčasné ukončení pobírání rodičovského příspěvku a navrat na stejnou pozici dle prac. smlouvy. Postupuje zaměstnavatel správně? Nikde jsem nenašla zákon, který by toto přikazoval. Díky za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní a osobní péči o dítě (od 2 let věku neomezeně v předškolním zařízení či jinou zletilou osobou), nárok na rodičovský příspěvek neztrácíte. Výdělek příjemce není sledován. Zaměstnavatel Vám po návratu do práce musí přidělovat práci v souladu s Vaší pracovní smlouvu. Dohodu o provedení práce uzavírat nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den,
chci se zeptat, kdy musím odejít na mateřskou dovolenou.
Všude se uvádí, že je nástup na mateřskou 6-8 týdnů před termínem porodu (který mám v květnu). Ráda bych zůstala v zaměstnání co nejdéle, mám teplou kancelář, svou židli. Nijak se nestresuji. Naopak myslím, že mě bude stresovat sedět doma a čekat. Samozřejmostí je, že mi můj zdravotní stav nepřikáže jinak. Zdá se mi divné, že by mě někdo nutil, abych odešla z práce, když sama nechci. Stav po porodu je něco jiného. Předem děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou dovolenou můžete odejít dle svého uvážení. Pouze se Vám její celková doba zkrátí. Čerpat mateřskou dovolenou je právem, nikoliv povinností zaměstnankyně. Zaměstnavatel akorát nesmí přidělovat práci zaměstnankyním v době 6 týdnů po porodu.
Eva Fialová
Manželka, matka OSVČ bez nároku na mateřskou. Já, otec zaměstnán v čechách 2,5 roku na TPP-zaměstnanec. Je možné schéma:
Po šestinedělí rodičovský příspěvek na otce s tím, že péči o dítě vykonáva matka. Zaměstnavatel otce stejnej, změna náplně práce, tedy změna druhu pracovní činnosti. OSVČ matky nezrušen, matka vídělečně činná v pruběhu péče o dítě v době návratu otce z práce-práce z domova.
Děkuju za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
otec dítěte může uzavřít s matkou dítěte písemnou dohodu účinnou od 7. týdne po porodu, na základě které bude otci vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. N dávku PPM nevniká nárok po dobu, po kterou pojištěnec vykonává v pojištěné činnosti práci, ze které mu dávka náleží, tj. činnost, ze které je nemocensky pojištěn. Změna druhu pracovní činnosti je pouze změna pracovní smlouvy, která nemá za následek změnu pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den, 26.1. mi končí rodičovská dovolená. U svého zaměstnavatele jsem měla smlouvu na dobu neurčitou, ale část zaměstnanců byla převedena pod jinou organizaci s tím, že zaměstnanci na MD, RD a nemocenských zůstanou u původního zaměstnavatele, který stále funguje. I přesto mi však bylo řečeno, že mé původní místo je zrušeno a jiné pro mne nemají. Já jsem však na internetu zjistila, že jsou na stránkách mého zaměstnavatele vypsána dvě výběrová řízení na obdobnou pozici, kterou jsem vykonávala několik let před odchodem na MD a RD. S tím, že jedna z pozic se skoro totožně shoduje s mou dosavadní pracovní smlouvou.
Co mohu v tomto případě dělat, jak se mohu bránit? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
inzeráty si zaznamenejte. Udělejte si kopii stránky (lze i formou notářského zápisu). Pokud dostanete výpověď z organizačních důvodů, můžete podat žalobu u soudu na trvání pracovního poměru. Neexistenci organizačních změn můžete doložit těmito inzeráty.
Eva Fialová
Jsem na RD a pracuji u svého zaměstnavatele na částečný úvazek na DPČ ve stejném oddělení na stejném místě.RD skončí za 3 měsíce,oznámila jsem svůj záměr vrátit se na původní prac.smlouvu, ale zaměstnavatel stále neví jak to bude.Může mě dát výpověď, když se organ. struktura nezmění, oddělení stále funguje, jen by třeba argumentoval, že pro mě nemá zrovna místo (plný stav)? Má povinnost mě nabídnout místo dle prac. smlouvy, i když bude tvrdit, že oddělení, kde jsem pracovala, nemůže přijmout dalšího pracovníka z důvodu plného stavu? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vámi zaměstnavatel musí přidělovat práci, kterou máte uvedenu v dohodě o pracovní činnosti. Na rozdíl od pracovního poměru Vám zaměstnavatel může dát výpověď z kteréhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání, pokud dodrží zákaz zákazu diskriminace. Diskriminací by např. bylo pokud by Vám dal výpověď kvůli rodičovství nebo povinností k rodině.
Eva Fialová
Dobrý den, prosim vás, pracuji ve státní správě. Momentálně jsem těhotná, mám smlouvu na dobu neurčitou ale teď po vyjití služebního zákona se bude všem dávat smlouva na dobu určitou, a to na jeden rok. Každý musí požádat o znovuzařazení po roce Není možné, že se mnou ukončí prac. poměr a já nebudu pobírat mateřskou nebo zůstává ochranná lhůta pro těhotné? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle služebního zákona zaměstnanci, kteří jsou k 1. červenci 2015 v pracovním poměru na dobu neurčitou a během uplynulých 10 let vykonávali nejméně 4 roky činnosti, mají nárok být na základě systemizace a podané žádosti přijati do služebního poměru na dobu neurčitou. Tuto žádost je nutno podat písemně do 31. srpna 2015.
Zaměstnanci , kteří jsou k 1. červenci 2015 v pracovním poměru na dobu neurčitou, ale nesplňují požadavek nejméně 4-leté praxe během uplynulých 10 let, mají nárok být na základě systemizace a své podané žádosti přijati do služebního poměru na dobu určitou, a to do 30. června 2017, do kdy jsou povinni úspěšně vykonat obecnou část úřednické zkoušky.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu. Nyní jsem na rodičovské dovolené, syn 31.5.2015 dovrší 3 let. Ráda bych se vrátila do svého původního zaměstnání. Proto se chci zeptat, znamená to, že datum mého nástupu do zaměstnání je 1.6.2015, nebo 31.5.2015? musím písemně oznámit zaměstnavateli, že se chci vrátit do zaměstnání (můžete mi prosím poradit jakou formou, aby bylo vše legislativně správně)? Vím, že v měsící červenci má firma dovolenou. Jaký nárok na dovolenou budu mít já po návratu z rodičovské, když nebudu mít odpracovaný celý kal. rok? V případě, že na dovolenou nebudu mít nárok, může mi zaměstnavatel přeřadit na druhou jeho provozovnu, která bude v provozu? A také práce kterou mi přiřadí musí odpovídat mé pracovní smlouvě a kvalifikaci? Mockrát Vám předem děkuji za odpověď. Neodešla jsem na mateřskou zrovna v ideálních podmínkách, tak návrat zpět bude těžký. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená končí dovršením třetího roku věku dítěte. Nástup do práce je následující pracovní den. Písemně nemusíte návrat zaměstnavateli oznámit. Zákon toto n nevyžaduje. Lepší je zaměstnavateli oznámit návrat písemně.
Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
Na jinou provozovnu Vás může zaměstnavatel přeřadit pouze, pokud je to v souladu se zněním pracovní smlouvy. Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Eva Fialová více
Dobrý den,
v červnu 2014 jsem dostala výpověď ze zaměstnání a zaměstnavatel ukončil svoji činnost (zrušení prodejny).
Ještě bych měla být 2 roky na rodičovské dovolené.
Otázka: Musím sama podat daňové přiznání za loňský rok? Doteď to za mě dělal zaměstnavatel, já jsem ho jen podepsala. Vyplývají pro mě ještě nějaké povinnosti vůči státu?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste měla ještě v roce 2014 příjmy od zaměstnavatele, tak musíte podat daňové přiznání.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené, od září uvažuji návrat do práce. Z čas. důvodů mohu jen na částečný pracovní úvazek.
Otázka: Jaký nejnižší možný pracovní úvazek se ještě počítá do plně odpracovaných let na důchod? Tedy pokud je to tak nějak omezeno. Nezáleží mi na výši důchodu, jen na tom, aby se mi např. rok práce na částečný úvazek počítal jako rok odpracovaný na důchod.
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
účastni důchodového pojištění jsou zaměstnanci v pracovním poměru.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem na "rodičovské", můj zaměstnanecký poměr trvá. Nyní mám možnost začít psát články pro jinou instituci (psaní článků na odborný web), na základě Smlouvy o vytvoření díla (dle autorského zákona). Výdělek nepřesáhne 2500 korun měsíčně. Jsem ale na pochybách - paní na mzdovce u mého původního zaměstnavatele mě upozornila na to, že možná (není si jistá), se budu muset nahlásit jako OSVČ a platit si sociální a zdravotní pojištění. Taky nevíme, jestli si budu muset podávat sama daňové přiznání na rok 2015. Poradíte? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
od roku 2015 jsou příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize samostatným do 10 tis. Kč základem daně a podléhají srážkové dani. Příspěvky do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize v úhrnu nad 10 tis. Kč za měsíc od jednoho plátce, a také ostatní autorské příjmy v jakékoliv výši zdaníme jako příjmy z podnikání a jiné samostatné činnosti. Zdravotní pojištění a sociální pojištění se platí stejně z příjmů OSVČ.
Eva Fialová
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,zda je zaměstnavatel povinen poskytnout ženám na MD práci na částečný úvazek jako přivýdělek.A když nastoupím do zaměstnání dříve než po ukončení rodičovské dovolené,zda nepřijdu o vyplácení rodič. příspěvku.Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
nástupem do práce mateřská nebo rodičovská dovolená končí. Po návratu z mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit zaměstnankyni stejné místo na stejném pracovišti ("stejnou židli"). Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel zaměstnankyni povinen poskytovat práci podle její pracovní smlouvy. Zaměstnavatel je zároveň povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Pro nárok na rodičovský příspěvek se výdělek příjemce příspěvku nesleduje.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o názor: V říjnu se budu vracet do zaměstnání po tříleté rodičovské dovolené. Zaměstnána jsem na dobu neurčitou jako asistentka. V době mého čerpání dovolené byla na mé místo přeřazena kolegyně z podatelny, která je také zaměstnána na dobu neurčitou. Byla jsem nyní kontaktována personalistkou, že nemá pro mě příznivé zprávy, neboť mi nemůže nabídnout více než práci na podatelně (nižší třída, nižší plat v porovnání s dosavadní realitou ve smlouvě), protože - jak vím, kolegyně je zaměstnána také na dobu neurčtou. Musím s takovou nabídkou souhlasit? Jak mám postupovat? Obávám se, že pokud by bylo právo i na mé straně, nepochodím. Děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Obsazení pracovního místa Vaší kolegyní na povinnosti zaměstnavatele nic nemění.
Eva Fialová
Dobrý den,
12.12.2014 skončila mé partnerce mateřská dovolená (28 týdnů) na rodičovskou dovolenou jsem namísto ní nastoupil já. Ona nastoupila do práce. Stejně jako kterákoli žena přecházející na rodičovskou dovolenou, jsem požádal svého zaměstnavatele o proplacení nevyčerpané dovolené. Zaměstnavatel mi sdělil, že s tím počítá, ale nyní ve výplatním termínu mi namísto peněz poslal sdělení, že mi dovolenou neproplatí s odkazem na na § 222 (2), který stanoví, že zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. Vzhledem k tomu, že se ženám v našem okolí běžně proplácí nevyčerpaná dovolená při přechodu z MD na RD, myslíme si, že tvrzení, že "zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru" je přinejmenším mylné.. Můžete nám, prosím, poradit?
Děkuji Marko Čermák
Odpověď:
Dobrý den,
dle § 222 odst. 2 zákoníku práce zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel Vám nevyčerpanou dovolenou v jiném případě nemůže proplatit. Pokud to jiní zaměstnavatelé dělají, jednají v rozporu se zákoníkem práce.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o informaci, zda manžel bude platit sociální a zdravotní pojištění, když po skončení mé mateřské dovolené půjde na rodičovskou dovolenou a u toho bude podnikat (bude pobírat rodičovský příspěvek a jako OSVČ si přivydělávat), nebo bude zkrátka státní pojištěnec a z výkonu SVČ nic platit nemusí. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu čerpání rodičovského příspěvku je příjemce státním pojištěncem. Samostatná výdělečná činnost je vedlejší. Z vedlejší výdělečné činnosti bude manžel platit odvody na sociální a zdravotní pojištění pouze při dosažení určité výše výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s přivýdělkem při mateřské dovolené. Syn se narodil v listopadu 2014, práce by byla u stávajícího zaměstnavatele, ale na jiné smlouvě (dohodu) a na jiné pozici. Mzdová účetní mi tvrdila, že není možné, abych si tímto způsobem u firmy přivydělávala. Je nějaká finanční (či jiná) hranice, kterou nelze překročit?
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
práce na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti s jiným druhem práce v době čerpání mateřské dovolené je možná. Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství neztratíte, pokud budete vykonávat jinou činnost, než na základě které jste nemocensky pojištěna.
Eva Fialová
Dobry den,
vracím se do zaměstnání po 2 letech mateřské/rodičovské. Zaměstnavatel mi nabídl jako jedinou možnost zkráceného úvazku poloviční úvazek. Má na to právo? když odmítnu poloviční úvazek, chápe se to jako odmítnuti nabídky práce?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Nemusí akceptovat Váš návrh na konkrétní pracovní dobu. Smyslem je, aby zaměstnanci byla umožněna péče o dítě. Kratší úvazek není nabídka práce. Je to pouze rozsah pracovní doby. Pokud odmítnete, má zaměstnavatel povinnost Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy a vy máte povinnost podle Vaší pracovní smlouvy práci vykonávat.
Eva Fialová