Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Helena | 17.8.2015 13:11:52 

Dobrý den,syn byl posledních šest měsíců na rodičovské.Vnučce budou v srpnu tři roky,nastupuje do MŠ.Syn by se měl vrátit do zaměstnání,kde pracoval.Bohužel školka je otevřená od 7.00do16.00.Je to na vesnici.Syn ale pracuje od 6.00do18.00hod.Nemůže tedy vnučku ráno vodit,ani ji odpoledne vyzvednout.Matka malé dojíždí každý den 100km tam a spět a pracuje ne dvě směny.Ani ona nemůže.Dnes synovi zaměstnavatel oznámil,že je jeho místo volné a že může nastoupit spět do práce a jestli nemůže.aby dal výpověď dohodou.Má syn nárok na úpravu pracovní doby,tak aby mohl dceru vodit a vyzvedávat ze školky.Nevím jestli mu musí zaměstnavatel vyjít vstříct.Musí dát výpověď?Děkuji Helena.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Zákoník práce nerozlišuje mezi zaměstnancem a zaměstnankyní. Vážnými provozními důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel žádosti Vašeho syna nevyhoví, musí mu sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby mu přiděloval práci tak, jak Váš syn požaduje. Pokud takové důvody nemá, je povinen žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

Jiří Š. | 17.8.2015 10:40:29 

Dobrý den, mám se po mateřské dovolené vrátit na své původní místo, kde je pracovní doba od 6:00 do 16:00. Vzhledem k tomu, že nemám možnost při takovéto pracovní době odvézt ani vyzvednou dítě ze školky nemohu se na svojí pozici vrátit. Zaměstnavatel mi zdělil, že má pro mě mou původní pozici a že změnu pracovní doby mi nemůže umožnit a tak mi nabídl údajně jedinou možnost a to výpověď dohodou bez nároku na odstupné. Dotaz je, jestli tam není i jiná možnost. Díky s pozdravem J.Š.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci podle pracovní doby, kterou jste uvedl v žádosti. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je nadto zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

Alena | 17.8.2015 10:28:10 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, v zaměstnaneckém poměru. Zaměstnavatel již pro mne nemá místo, takže s ním půjdu na dohodu, abych dostala odstupné. V čase kdy mám nastupovat zpět do práce se chystáme s manželem a dětmi na dlouhodobý pobyt do zahraničí. Mám ještě živnostenský list.
Manžel dostal pracovní nabídku v zahraničí, půjde tedy také na rodičovskou dovolenou, aby nemusel dávat výpověď. A odjedeme spolu do zahraničí.
Je tedy možné, aby oba rodiče byli na rodičovské dovolené současně? Předpokládám, že živnost budu muset pozastavit, abych neplatila soc. a zdrav. poj. ? Pokud budeme v zahraničí méně než rok, je třeba se odhlašovat ze zdravotní pojišťovny? Jak je to se sociálním pojištěním? Nebude náš pobyt mít vliv na rodičovskou dovolenou, pokud nejmladšímu dítěti budou 3 roky až na konci roku 2016? Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel po skončení rodičovské dovolené nemá místo, jelikož jste se stala nadbytečnou z organizačních důvodů, máte nárok na odstupné i v případě výpovědi.
Oba rodiče mohou být na rodičovské dovolené současně. Pokud pečujete o dítě do 7 let věku jste pro účely zdravotního pojištění státní pojištěnec. Pro účely důchodového pojištění se péče o dítě považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Pokud máte nárok na rodičovský příspěvek, je Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší, tzn. zálohy na zdravotní a sociální pojištění platíte, pokud Váš příjem v loňském roce přesáhl určitý limit. Na rodičovskou dovolenou nebude mít pobyt v zahraničí vliv. Po dobu rodičovské dovolené se nemusíte zdržovat na území České republiky.

Eva Fialová

Hanka | 13.8.2015 13:27:54 

Dobrý den,mám se vrátit po rodičovské dovolené o kterou jsem požádala svého zaměstnavatele po dvou letech do práce. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Kopii žádosti mám. Bohužel se za tu dobu vyměnilo vedení a nynější paní starostka mě vzít do práce nehodlá. Prý nemá moji žádost a bývalí starosta jí nic nepředal přitom dříve pracovala jako účetní obce. Nabízí mi odstupné.Které jsem zatím odmítla.Je prý spokojená s paní která je zaměstnána za mojí RD. Má právo mě propustit a jak je to s ochranou do tří let věku dítěte a s nadbytečností když moje místo není zrušené.Podle slov starostky má paní už smlouvu na dobu neurčitou. Pracovala jsem pro obec na obecní ubytovně a starala se o veřejné prostranství obce. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, ve Vašem případě dvouleté, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

Eva Fialová

jara | 12.8.2015 18:00:36 

Dobrý den, prosím mohli byste mi poradit ohledně toho, co vstupuje do výpočtu o podpoře v nezaměstnanosti a jak to ovlivňuje její výši. Září - listopad bych byla na pol. úvazku a v prosinci na plném úvazku - pol. úvazek by byl 80 h a plat například 12 000 Kč hrubého, v prosinci bych měla 160 h a plat 24 000 Kč. Jak se spočítá výše podpory v nezaměst. a odstupné, když bych dostala výpověd v lednu 2016. Mohu u dodatku ke pracovní smlouvě, kde budu dělat jinou činnost být i na rodičovské dovolené. Když bych to samé odpracovala n Dohodu o provedení práce a byla také na rodičovské dovolené, pak byla v prosinci na plném úvazku a v lednu dostala výpověď. Z čeho se mi vypočte podpora v nezaměst. a odstupné. Jde mi o to, co a jak mi ovlivní tyto dvě věci. Moc děkuji za odpověď. Nikdo mi to nedokázal spočítat a říci. JCH

Odpověď:

Dobrý den,
výpočet podpory v nezaměstnanosti je poměrně složitý a nechci proto uvádět konkrétní výpočet, protože závisí ve Vašem případě na hodně proměnných, které ve svém dotazu uvádíte. Konkrétní výši podpory v nezaměstnanosti Vám spočítá Úřad práce. Odstupné má na výši v nezaměstnanosti vliv ten, že se podpůrčí doba odkládá o měsíce, za kolik jste odstupné dostala. Podpůrčí doba činí u osob do 50 let 5 měsíců, od 50 do 55 let 8 měsíců a nad 55 let 11 měsíců. První 2 měsíce podpůrčí doby Vám bude vyplacena podpora ve výši 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Eva Fialová

Edita  | 12.8.2015 13:36:39 

Dobrý den, Pracovala jsem v provozu s nerovnoměrně rozvrženou dobou podle dlouhodobého plánu. Vyrovnávací období je stanovené kolektivní smlouvou 52 týdnů. Ale můj pracovní poměr skončil 30.6.2015. Je tedy mé vyrovnávací období ke dni ukončení pracovního poměru? Zaměstnavatel to odmítá a poukazuje na období 52 týdnů. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
vyrovnávací období je 52 týdnů, pokud je toto uvedeno v kolektivní smlouvě. Ani pro Vás se vyrovnávací doba nemění. Za vyrovnávací období přísluší zaměstnanci mzda ve výši součtu vyplacených stálých mezd. Jestliže je po uplynutí tohoto období nebo po skončení pracovního poměru souhrn práva na dosaženou mzdu za jednotlivé kalendářní měsíce vyšší než součet vyplacených stálých mezd, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vzniklý rozdíl doplatit.

Eva Fialová

Zuzana | 12.8.2015 00:05:08 

Dobrý den, jsem na rodičovské a zaměstnavatel mi umožní nastoupit do práce na částečný úvazek. Pokud bych zjistila, že to provozně není možné zvládnout, a pracovat bych přestala, skončí tím celý můj pracovní poměr? Nebo mi bude zaměstnavatel dál držet místo do tří let věku dítěte? Velice děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
i když ukončíte rodičovskou dovolenou a vrátíte se do práce, můžete na rodičovskou dovolenou znovu nastoupit, a to až do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy.

Eva Fialová

K. | 11.8.2015 07:49:53 

Dobrý den, nejsem si jistá, zda mám dle zákona nárok na doprovod dítěte od 15 let k lékaři. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.

Eva Fialová

Petra | 5.8.2015 16:40:49 

Dobrý den,
23.3.2016 mi končí rodičovská dovolená, z manželem plánujeme druhé dítě.Chci se zeptat, zda když teď otěhotním a budu mít např. termín porodu v květnu 2016, budu mít nárok na rodičovskou dovolenou ve vyšši 7 600, tudíž 3 roky?
A ješzě se chci zeptat, když budu muset v březnu 2016 těhotná např. v 8 . měsíci, mohu jít po skončení prvního dítěte na nemocenskou po dobu narození druhého dítěte, jelikož mám namáhavou práci zvedání těžkých věcí.Budu mít i tak nárok na mateřskou,nebo hned na rodičovskou dovolenou?
Děkuji za odpověď.
Petra
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, nárok na mateřskou má každá zaměstnankyně. Nárok na rodičovskou dovolenou má i zaměstnanec - otec dítěte. Pokud při trvání zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Nárok na PPM zakládá právo zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku. více

Hela | 4.8.2015 12:01:10 

Dobrý den,mám nárok na stravenky,když jsem skončila pracovní poměr ve zkušební době? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na benefity u zaměstnance upravuje pracovní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele. Pokud Vám podle těchto dokumentů nárok vznikl, musí Vám zaměstnavatel stravenky předat.

Eva Fialová

Simona | 3.8.2015 23:41:58 

Dobrý den, termín porodu mám určen na 20.10.15, zatím jsem na nemocenské 30.9.15 mi skončí pracovní poměr na dobu určitou, budu mít po tomto datu až do porodu nárok na nějaké peníze, a bude mi dál plynout zdravotní pojištění? jsem Slovenka. 270dní placeného pojištění mám splněno.

Odpověď:

Dobrý den,
v době skončení pracovního poměru budete již čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Skončení pracovního poměru nebude mít na Váš nárok vliv. Příjemce peněžité pomoci v mateřství je pro účely zdravotního pojištění státním pojištěncem. To znamená, že za něj zdravotní pojištění hradí stát.

Eva Fialová

Elí | 3.8.2015 23:29:12 

Dobrý den, v září mi končí rodičovská dovolená a budu se zpět vracet do práce. Vracím se po 5 letech ( dvou dětech). Během této doby společnost zeštíhlila organizační strukturu a trochu pozměnila názvy pracovních pozic. Tzn. moje pracovní pozice zanikla a je zde nová která je pojmenovaná obecně a je možnost mě v průběhu roku přeřazovat v rámci firmy kde bude potřeba. Mám možnost takovou práci odmítnout, aby mi zaměstnavatel dal výpověď z důvodu organizačních důvodů včetně odstupného? Bohužel návrat do práce by byl stejně komplikovaný z důvodu směnnosti a nyní se dvěma malými dětmi o které pečuji pouze sama bych nemohla vykonávat.
děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musíte souhlasit. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. Co se týče úpravy pracovní doby, musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Eva Fialová více

Tereza  | 31.7.2015 12:03:13 

Dobrý den,
chtěla bych přerušit mateřskou dovolenou a vrátit se na tři měsíce do práce. Zaměstnavatel mi toto nechce umožnit. Manžel přišel o práci a je evidovaný na ÚP. Z podpory a rodičovského příspěvku jen těžko vyjdeme. Jak se mohu se zaměstnavatelem dohodnout? Řekl mi, že se mnou nepočítá ani po rodičovské dovolené.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci na stejném pracovišti jako před odchodem na mateřskou dovolenou. Pokud takovou práci nemá, musí Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Podle pracovní smlouvy Vám musí přidělovat práci i po skončení rodičovské dovolené. Podle soudních rozhodnutí Vám zaměstnavatel nemusí umožnit návrat do práce dříve, než jste uvedla před započetím rodičovské dovolené, resp. s Vaším dřívějším návratem musí souhlasit.

Eva Fialová

Zdenka | 31.7.2015 08:53:29 

Dobrý den, jsem ve služebnìm poměru u PČR téměř 20 let, nyní mi v žáří končí mateřská dovolená a po dohodě nastoupím na poloviční pracovní úvazek, abych nepřišla o svou předchozí pozici. Pokud by mi tento pracovní úvazek s ohledem na dìtě nevyhovoval, je možné nastoupit na rodičovskou dovolenou i po několika měsících tohoto úvazku ? Případně jak je to s ukončením sl. poměru z mé strany, existuje nějaká výpovědní lhůta ? V zákoně jsem nic bližšího nenašla. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
jako příslušnice bezpečnostního sboru máte právo na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, stejně jako zaměstnankyně v pracovním poměru Pokud se před třetím rokem věku dítěte rozhodnete znovu nastoupit rodičovskou dovolenou, je to Vaše právo.
Příslušník bezpečnostního sboru muže být ze sboru na svou žádost propuštěn. Jeho služební poměr skončí uplynutím 2 kalendářních měsíců následujících po dni doručení žádosti o propuštění, jestliže služební funkcionář nerozhodne na základě žádosti příslušníka o době kratší.

Eva Fialová

Lada | 30.7.2015 21:38:17 

Dobrý den, pracuji ve škole jako učitelka na zkrácený úvazek 12 hod.týdně ve čtyřech dnech. Nyní jsem dostala pouze devět hodin týdně a jsou rozvržené do pěti dnů. Jsem maminkou 1O kluka s postižením a funkčnost zkráceného úvazku, když musím být ve škole každý den ztrácí smysl menšího úvazku. Mám šanci se nějak bránit? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nebrání-li zaměstnanci vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o jinou vhodnou úpravu pracovní doby, která by umožňovala Vaši péči o dítě.

Eva Fialová

Martina | 30.7.2015 11:32:28 

Dobrý den,
zaměstnavatel mi přislíbil vykonávat práci z domova po skončení mateřské. Mohu vykonávat při práci z domova činnost, kterou jsem vykonávala před nástupem mateřské dovolené a zároveň pobírat rodičovský příspěvek? Známená to, že bych nenastoupila rodičovskou dovolenou a mohla zároveň tento příspěvek se mzdou pobírat nebo jsem v pracovním poměru a zároveň na rodičovské dovolené? Podotýkám, že po skončení mateřské budu o své dítě nadále plně pečovat, bez toho, že by muselo navštěvovat jesle.
Předdem velmi děkuji za odpověď
Martina

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pro zaměstnavatele budete vykonávat práci podle pracovní smlouvy, nebudete nadále na rodičovské dovolené. Nárok na rodičovský příspěvek Vám nezanikne. pokud budete splňovat podmínku osobní celodenní péče o dítě. Příjem rodiče se pro nárok na tuto dávku nesleduje.

Eva Fialová

Veronika | 30.7.2015 10:13:51 

Dobrý den, moje matka má zahradnictví a já jsem přes léto vedená na úřadu práce, jelikož přes léto, si mamka nemůže dovolit zaměstnance. Pracovnice na úřadě práce byla vyrozuměna, že mě od 1. září matka zaměstná. Jenže jsem otěhotněla a v září budu cca ve 4. měsíci těhotenství. Může mě matka jako rodinný příslušník zaměstnat i když jsem těhotná? Jde o to, že první měsíce bych práci zvládla, ale kdybych pak musela později nastoupit na rizikové těhotenství, tak zda by na to OSSZ nenahlížela jako na podvod. Já ale bohužel nemohu z finančních důvodů zůstat až do porodu na úřadu práce a ráda bych pokavaď to ještě jde pracovala. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zákaz pracovněprávního vztahu platí pouze mezi manželi. Vaše matka Vás zaměstnat může.

Eva Fialová

Ataj | 30.7.2015 08:49:07 

Dobrý den,
jak dlouho před koncem rodičovské dovolené musím oznámit zaměstnavateli termín jejího ukončení a úmysl vrátit se do práce?
Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
délka rodičovské dovolené se uvádí před jejím započetím, takže by zaměstnavatel o jejím ukončení měl vědět. Je dobré zaměstnavateli svůj návrat připomenout. Žádná zákonem stanovená doba není. Některé zaměstnankyně toto činí půl roku před jejím skončením, jiné dva měsíce i méně. Doporučovala bych spíše dříve, tzn. několik měsíců před skončením rodičovské dovolené.

Eva Fialová

lucas | 28.7.2015 22:29:07 

Dobry den, mam narok v pripade vypovedi z nadbytecnosti na 3 platy, kdyz jsem pracovala od 3/2011 do 8/2012 a od te doby jsem na rodicovske? Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku máte. Výše odstupného se počítá podle délky pracovního poměru a ten trval i v době rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Petr | 28.7.2015 15:00:56 

Dobrý den, pracuji bez 5 měsíců 14 let v české pobočce zahraniční firmy na pozici ředitele. Naším vlastníkem je kanadská firma. Momentálně vyhlásila redukci po velkých akvizicích, v 64 letech jsem se stal nadbytečným. Nikdy jsem neměl ve firmě žádný problém, naopak moji nadřízení byli vždy spokojeni. Před 6ti měsíci jsem se s týmem při reorganizaci dostal pod švédského manažera a domnívám se, že je to msta za můj nesouhlas s jeho názory a ochranu týmu. Mám nárok na odstupné? ochranu vzhledem k věku? mohu pozdržet podepsání výpovědi? nebo mi můžete doporučit něco zásadního? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, pokud jste se stal z organizačních důvodů nadbytečným, může Vám zaměstnavatel dát výpověď. V takovém případě máte nárok na odstupné. Jestliže máte o tom, zda k organizačním změnám, kvůli nimž jste se stal nadbytečný, nedošlo, můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat žalobu na neplatnost výpovědi. Výpověď je jednostranné právní jednání, které je platné doručením zaměstnanci. Podpis zaměstnance slouží jako důkaz doručení výpovědi. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o diskriminaci na základě věku, která je v pracovních vztazích zakázána. Odešlete zaměstnavateli doporučený dopis, ve kterém ho na tuto skutečnost upozorněte. Můžete tak učinit spolu s tvrzením, že dle Vás nadbytečný z organizačních důvodů nejste. Nezávisle na žalobě na neplatnost výpovědi můžete podat žalobu na zdržení se diskriminačního jednání. V takovém případě by zaměstnavatel musel prokázat, že nediskriminoval. Eva Fialová více

| 1 | .. | 45 | | 47 | | 49 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect