Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat mám rodičovskou dovolenou v práci na tři roky do května 2016 v práci mi drží místo do té doby (dříve jsem pracovala pořád), už teď víme, že budeme mít problém o prázdninách kdy nepůjde školka, proto jsem se rozhodla prodloužit si rodičovskou do konce srpna 2016, ale asi nastoupím do práce a rodičovskou by dokončil manžel, který by si domluvil od května do září neplacené volno. Jde to takhle a jak je to s manželovou dovolenou? Musí zaměstavatel proplatit, nebo se krátí tím co je doma? Díky hezký den
Odpověď:
Dobrý den,
manžel může čerpat rodičovskou dovolenou, ale jen do tří let věku dítěte, stejně jako zaměstnankyně.
Eva Fialová
Dobrý den.
Jsem 5. rokem na rodičovské dovolené (obě mateřské na sebe plynule navazovaly - první dvouletá a současná tříletá) a dne 11.8. mému mladšímu synovi budou tři roky.
Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že ten den nastoupím do práce.
Jeho poslední slova byla: přijď 11.8., já zde pro Tebe něco najdu.
Má pracovní pozice je Projektový manažer a dle zákoníku mám nárok na pracovní zařazení odpovídající této pozici.
Pokud již nyní vím, že bych raději rozvázala pracovní poměr a dostala odstupné, existuje něco, jak toho mohu dosáhnout? Mám na mysli pokud mi zaměstnavatel nabídne asistentskou pozici s odpovídajícím platem (nižším než před RD), je to důvod k rozvázání poměru s jistotou odstupného? Nebo pokud mi zaměstnavatel nabídne čistě jen zkrácený poměr s tím, že v tuto chvíli mi nemůže nabídnout plný úvazek.
Bude na škodu otevřeně zaměstnavateli říct, že bych spíše uvítala variantu odstupného, aniž by mi ho nabídl, a dát mu tak myšlenku, že tam pracovat nechci?
Předem velice děkuji za odpověď.
Tereza
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné. Jestliže k organizačním změnám u zaměstnavatele nedošlo, a zaměstnavatel Vám přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
pokud ukončíte pracovní poměr sama výpovědí nebo dohodou, nevznikne Vám na odstupné nárok, pokud so ho nesjednáte v dohodě o rozvázání pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, velice dobře jste mi poradila a tak se na vás opět obracím, potřebovala bych poradit ohledně dřívějšího nástupu do práce.
- mám smlouvu na pozici ředitelka, neurčitá doba
- jsem na rodičovské s druhým dítětem a mám ji na tři roky
- končí mi v prosinci
Nyní chtějí, abych nastoupila od září na poloviční úvazek - na pozici projektového manažera - je to jiná práce než jsem dělala. Chtějí mi udělat časově omezený dodatek ke smlouvě do prosince. Je to stejné jako dohodo o provedení práce/činnosti? Co je pro mne výhodnější. Mohu u dodatku být na rodičovské dovolené nebo mi tím rod. končí. Jde mi také o to, že kdyby náhodou mi dali výpověď, z čeho se mi pak počítá odstupné i když bych se od prosince vrátila na mojí původní práci. Na co mám u dodatku nárok - dovolená, stravenky, neschopenka a na co mám nárok u dohod, jestli vůbec na něco. Velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud uzavřete se zaměstnavatelem časově omezený dodatek, končí tímto Vaše rodičovská dovolená. Koncem platnosti tohoto dodatku je zaměstnavatel Vám povinen přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy v plném znění. V případě skončení rodičovské dovolené, máte stejná práva, jako ostatní zaměstnanci, ale již nejste chráněn proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Odstupné by se počítalo z Vašeho výdělku dle dodatku.
V případě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti byste rodičovskou dovolenou neukončovala. Byla byste rovněž v ochranné době.Vaše benefity bohužel nemohu odhadnout.
Eva Fialová
Dobrý den,
končím MD, ale do původního zaměstnání se nemohu vrátit pro směnný provoz. Pro dobré vztahy nechci odcházet s odstupným. Je možné podat výpověď dohodou nebo jiným způsobem a mít při tom nárok na podporu v nezaměstnanosti? Syn nastupuje do školky až v září a a ni se mi zatím nepodařilo najít jiné zaměstnání. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Pokud dáte výpověď nebo uzavřete dohodu o rozvázání pracovního poměru, uveďte v těchto dokumentech, že rozvazujete pracovní poměr z důvodu péče o dítě. Důvodem je vyplácení vyšší podpory v nezaměstnanosti Úřadem práce.
Eva Fialová více
Smlouva na dobu urcitou mi měla koncit 30.6., ale 29.6. jsem nastoupila nemocenskou. Trva ni prac. pzměr, když mam nemocenskou a nám nárok na nahradu mzdy nebo mi smlouva skonci automaticky?Dekuji za odpověd ZN
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Smlouva na dobu urcitou mi měla koncit 30.6., ale 29.6. jsem nastoupila nemocenskou. Trva ni prac. pzměr, když mam nemocenskou a nám nárok na nahradu mzdy nebo mi smlouva skonci automaticky?Dekuji za odpověd ZN
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončil dnem uvedeným ve smlouvě. Výplata dávek nemocenského bude však trvat až do ukončení pracovní neschopnosti lékařem.
Eva Fialová
Se zaměstnancem, který nepožádá o přijetí do služebního poměru, přestože podmínky pro přijetí by splnil, zaměstnavatel ukončí pracovní poměr dle § 190 odst. 4 služebního zákona. Má takový zaměstnanec nárok na odstupné dle ZP? Zaměstnanec, který požádá avšak nebude do služebního poměru přijat pro nesplnění předpokladů, nárok na odstupné má.
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru, pokud nepožádáte o přijetí do pracovního poměru, zůstáváte v pracovním poměru podle zákoníku práce, ale Váš pracovní poměr na dobu neurčitou se mění na pracovní poměr na dobu určitou. Uplynutím doby uvedené v zákoně Váš pracovní poměr skončí bez nároku na odstupné.
Eva Fialová
Dobrý den, po dvou na sebe navazujících rodičovských dovolených bych se měla vracet do práce. Byla mi nabídnuta pozice nadřízená, kterou jsem ale odmítla, protože by byla ke dvoum dětem příliš náročná. Moje původní místo zrušeno nebylo, ale pracuje na něm už někdo jiný se smlouvou na dobu neurčitou a tudíž se mnou chtějí rozvázat pracovní poměr. Jakou formou má správně dojít k rozvázání pracovního poměru. Budu mít výpovědní lhůtu? A mám nárok na odstupné?
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné.
Obsazení místa jiným zaměstnancem není organizačním důvodem, na jehož základě by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď.
Eva Fialová
Dobrý den,
obdržela jsem sankčí výpověď z Ú.P.pouze za to,že jsem jeden den odpracovala na dohodu a toto jsem neoznámila.
Dohodu jsem podepisovala až v den nástupu,takže technicky vzato,bych smlouvu nebyla schopna ještě v ten den doložit,práce byla v Olomouci a já navštěvuji úřad v Litovli.
A jak jsem již uvedla,odpracovala jsem pouze jediný den.
Ještě se mi stalo,že jsem měla nastoupit na jinou pozici,psala jsem dávkařce týden dopředu a ona mi volala až v den nástupu,čili jsem kvůli tomu o práci přišla,jelikož v ten den jsem měla povinnou docházku na úřad.
Nebo mi pan vedoucí vypsal dvě dohody,abych již na úřad nemusela,ale dávkařka mi toto vyvrátila,a všichni tito zaměstnavatelé se shodují v jednom,že nikde jinde na úřadech práce se takto s lidmi nejedná a že mají pochybné manýry.
Děkuji za odpově´d a pochopení.
Hudcová
Odpověď:
Dobrý den,
uchazečem o zaměstnání není osoba, která je v pracovněprávním vztahu. Výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy nebrání v zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.
Druhé části dotazu bohužel dostatečně nerozumím, proto na ni nemůžu odpovědět.
Eva Fialová
Dobrý den,když dám dvouměsíční výpověd ,a náhodou onemocním prodlužuje se mě výpovědní doba nebo ne?
Odpověď:
Dobrý den,
u výpovědi dané zaměstnancem se výpovědní doba pracovní neschopností neprodlužuje.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, mám Dohodu o pracovní činnosti, která mi končí 30. června, na mateřskou budu nastupovat nejdříve 9. července (8 týdnů před porodem), kam se mám obrátit v souvislosti s placením sociálního a zdravotního pojištění a výplaty nemocenské v období před nástupem na mateřskou a po ukončení pracovního poměru? Byla jsem zaměstnána od září 2011 stále u stejného zaměstnavatele na Dohodu o pracovní činnosti, která mi 30.června vyprší. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
sociální pojištění hradit nebudete. Zdravotní pojištění si až do započetí čerpání peněžité pomoci v mateřství budete muset hradit sama. Dávky nemocenské Vám budou vypláceny Okresní správou sociálního zabezpečení až do skončení pracovní neschopnosti.
Eva Fialová
Dobrý den, mám na Vás otázkou ohledně dovolené u dvou pracovních poměrů u stejného zaměstnavatele. Netuším jestli stačí zaslat dotaz pouze na tento obecný e-mail.
Pracuji na Městském úřadu (státní správa), kde mám hlavní pracovní poměr. Tento hlavní PP mám již několik let a každoročně mám nárok na dovolenou 25 dní, úvazek u tohoto hlavního je 100% (40 hod/týden). Druhý pracovní poměr, konkrétně dohodu o pracovní čínnosti vykonávám v městském kulturním zařízení (spádá pod město), tento pracovní poměr vykonávám od 1.5.2015 s úvazkem 50% (20 hod. týden). Chci se zeptat jestli mám u této dohody také nárok na dovolenou a kolik dní. Ve smlouvě o DPČ nárok na dovolenou na zotavenou uvedený je, ale není uveden přesný počet dní. Tudíž na kalendářní rok by to mělo být také 25 dní, ale tím, že je to od 1.5. 2015 tak by to mělo být 17 dní že ano ? (Postup 8 měsíců v r. 2015 *2,17 - tj. 17,36, zaokrouhleno na 17). Chci se ujistit, že je tento postup zaměstnavatele správný a v souladu se zákonem.
Děkuji s pozdravem Sequens
Odpověď:
Dobrý den,
z dohody o provedení práce dovolená nepřísluší, pokud není v této dohodě sjednána. Pokud je nárok na dovolenou v DPČ obsažen a není v ní tento nárok konkrétněji vymezen, je možné vycházet ze zákoníku práce. Za každý odpracovaný měsíc v kalendářním roce přísluší zaměstnanci dovolená ve výši 1/12 celkového nároku, tj. (25:12) x 8 = 16,6 dnů.
Eva Fialová
Dobrý den, pokud budu během rodičovské dovolené pracovat na zkrácený úvazek do ukončení rodičáku a zaměstnavatel mě již nebude chtít zaměstnat, bude se odstupné vypočítávat z tohoto úvazku nebo z původní smlouvy?děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete u zaměstnavatele vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy, pouze v rozsahu kratší pracovní doby, nebudete v té době na rodičovské dovolené. Pro případnou výpověď by zaměstnavatel musel mít některý z důvodů podle zákoníku práce. Odstupné by se poté vypočítávalo z výdělku, kterého jste dosahovala před výpovědí ze strany zaměstnavatele, tedy z výdělku po kratší pracovní dobu. Pokud budete vykonávat pro zaměstnavatele práci na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, rodičovská dovolená tím nekončí. V dohodách musí být nicméně uveden jiný druh práce. Po případném skončení pracovního poměru výpovědí, by se Vám odstupné vypočítávalo z výdělku, kterého jste dosahovala v pracovním poměru, tj. při vykonávání práce na základě pracovní smlouvy, a nikoliv na základě dohody.
Eva Fialová
Dobrý den, vrátila jsem se po 3 leté RD do zaměstnání, pro nadbytečnost(zrušení prac.pozice) jsem dostala 2měs.výp.lhůtu s 3 měs.odstupným. Chtěla jsem se zeptat, jak je to případně s druhým těhotenstvím, při ztrátě zaměstnání zda je nějaká ochranná lhůta k získání PPM. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru. Tzn. aby Vám na tuto dávku vznikl nárok, musela byste ji začít čerpat v této ochranné době.
Eva Fialová
Dborý den,
zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP při rodičovské dovolené (cca do 20h týdně). Práce ale spočívá i v tom, že u terréní služby (soc. sektor) bych měla být na telefonu, pokud by klient něco chtěl nebo se něco stalo, po celý týden. Argument, že potřebuji vědět, kdy pracuji a kdy se mohu věnovat dítěti, nereflektovat. Pro mne toto neslučitelné s rodinným životem, z hlediska zaměstnavatele jsem dostala přijatelnou a skoubitelnou nabídku a takto to vyžaduje charakter služby (osobní asitence.) Může toto "nastavení" požadovat?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
dohoda o provedení práce je primárně určena pro plnění určitého pracovního úkolu. Zaměstnanec vykonávající práci na základě této dohody je povinen provést pracovní úkol v počtu hodin, na který je dohoda uzavřena. Pokud požaduje zaměstnavatel provádění úkolu v určitém čase, musí na základě § 241 odst. 2 zákoníku práce na žádost zaměstnance pečujícího o dítě do 15 let věku upravit tyto hodiny dle potřeb tohoto zaměstnance.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mi muže zaměstnavatel nařídit jít na přesčas v sobotu (ranní ), když jdu už v neděli na noční? ?
Odpověď:
Dobrý den,
rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem nyní na rodičovské dovolené, která mi končí 9,10,205. Pracovala jsem jako kooperant, musí mě zaměstnavatel přijmout na stejnou pracovní pozici nebo ne? A pokud mi nabídne jinou funkci musím ji přijmout? a pokud bych ji nepřijala, náleží mi odstupné?a popřípadě v jaké výši? Ve firmě jsem pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou šest let a smlouvu mám na dobu neurčitou.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Změna pracovní smlouvy může být provedena pouze s Vaším souhlasem. Se změnou pracovní smlouvy, i co se týče jiného druhu práce, souhlasit nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, se zaměstnavatelem jsme se dohodli na zkráceném úvazku ve formě dodatku k mé původní smlouvě.Po rodičovské bych opět chtěla nastoupit na plný úvazek s původními podmínkami.Je nutné aby bylo v dodatku uvedeno časové omezení?a pokud ho zaměstnavatel nechce uvést, znamená to pro mě, že mě již nebude muset zaměstnat na plný úvazek?děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
doporučuji uzavřít dodatek k pracovní smlouvě časově omezený. Pokud by dodatek stanovující kratší pracovní dobu nebyl časově omezen, byla by možná změna pracovní doby opět pouze se souhlasem zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den,
od kterého roku je u nás možné, aby muž mohl jít na mateřskou dovolenou? Případně, v jakém zákoně či vyhlášce je to uvedeno? Děkuji :)
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 196 zákoníku práce přísluší rodičovská dovolená matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Nárok na rodičovskou dovolenou po dobu, kdy je zaměstnankyně oprávněna čerpat rodičovskou dovolenou. Zákoník práce je účinný od 1.1.2007. Tato rodičovská dovolená pro otce byla zakotvena již ve starém zákoníku práce č. 65/1965 Sb. účinného do 31.12.2006 zakotvena novelou účinnou od 1.1.2001.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem na rodičovské dovolené a yaměstnavatel mi nabídl, abzch se vrátila do práce na 0,25 úvazku. Já bych to ráda přijala, ale nevím, jestli tím nepřijdu o to, co mám na rodičovské dovolené - že mi zaměstnavatel drží 3roky mé staré místo (což byl plný úvazek na jiné pozici) a že kdybych znovu otěhotněla, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud nastoupím na ten částečný úvazek, jak to bude dál? musí mi zaměstnavatel stále držet staré místo nebo ne? z čeho by se vypočítávala mateřská, pokud bych znovu otěhotněla? moc děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. více