Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Jsem na mateřské dovolené, která mi končí zhruba za rok. Znovu jsem otěhotněla a lékař mi předepsal rizikové těhotenství a musím ležet. Mám nárok k rodičovskému příspěvku ještě na nemocenskou? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenské je dávkou, která nahrazuje příjem práce neschopného zaměstnace. Při vzniku pracovní neschopnosti v době rodičovské dovolené a čerpání rodičovského příspěvku nemocenské nenáleží.
Eva Fialová
Dobrý den, budu se vracet po RD do práce. Pokud mi bude chtít zaměstnavatel změnit pracoviště na jiné, než mám uvedené v pracovní smlouvě (jiná pobočka v jiném městě s jinou pracovní dobou, ale stejné pracovní zařazení a plat a ve výsledku i stejný počet hodin za měsíc), kdy nejpozději mi tuto skutečnost musí oznámit? Jde mi o to, že naše pobočky jsou po celé ČR a tak mi zaměstnavatel může nabídnout místo na druhém konci republiky (což bych v zájmu zachování rodiny nemohla přijmout). Mám nějaké zákonné právo na to, aby mi zaměstnavatel oznámil tuto skutečnost (přeřazení jinam) alespoň 2 měsíce před návratem z RD? A stačí jen ústně nebo musí i písemně? A platí v tomto případě, že když mi zaměstnavatel neoznámí změnu, nastoupím v den skončení RD do zaměstnání na původní místo bezezměny?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnankyni po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práce podle její pracovní smlouvy. To se týká i místa výkonu práce uvedeného v pracovní smlouvě. Pokud by zaměstnavatel chtěl místo výkonu práce změnit, je nutné změnit obsah pracovní smlouvy. Neboť je pracovní smlouva dvoustranný právní úkon, nelze ji změnit bez Vašeho souhlasu. Pokud se na změně pracovní smlouvy nedohodnete, musí Vám zaměstnavatel buďto přidělovat práci v místě podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže takovou práci nemá, jedná se o překážku na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, je nástuo na mateřskou dovolenou 6 týdnů před porodem povinný nebo můžu nastoupit až 5 týdnů před plánovaným porodem?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou dovolenou můžete nastoupit později než 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Po porodu se Vám ovšem mateřská dovolená o tuto dobu prodlužovat nebude.
Eva Fialová
dobrý den, cca 18.7.2013 bych měla odcházet na MD, vzhledem k tomu, že jsem si nevyčerpala ani jeden den z 25 dnů dovolené v řádném roce, tj. za 2013, tak ji po skončení MD (tj. cca31.1.2014) nechám proplatit. Budu mít ještě nárok i na dovolenou za rok 2014 a pokud ano, na kolik dní?
Odpověď:
Dobrý den,
proplacení dovolené na zotavenou je možné až po skončení pracovního poměru. Po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel zaměstnankyni povinen poskytnout nevyčerpanou dovolenou, pokud o její čerpání zaměstnankyně požádá. Pokud po mateřské dovolené nenastoupíte na rodičovskou dovolenou, bude Vám příslušet poměrná část dovolené za rok 2014. Délka této se vypočte tak, že nárok na dovolenou podle Vaší pracovní smlouvy vydělíte 12 a výsledek vynásobíte 11.
Eva Fialová
Dobrý den.Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám na tři roky- ta mi vyprší příští rok v červnu.Plánujeme mezi tím druhé miminko, které se třeba možná narodí před skončením rodi.dov.Třeba v květnu by se druhé miminko narodilo, takže mi bude náležet zase mateřská, a ty zbývající peníze z rodičovské mi vyplatí nebo ne????Děkuji L. Křižanová
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se nevyplácí dohromady. Vždy má přednost peněžitá pomoc v mateřství. Zbylá část rodičovského příspěvku Vám vyplacena nebude.
Eva Fialová
Dobrý den,
můj syn bude mít 13. 6. 2013 tři roky - měla bych tedy 14. 6 nastoupit zpět do zaměstnání. Jsem ovšem podruhé těhotná a mám rizikové těhotenství - potřebovala bych vědět, zda musím nastoupit alespoň na 1 den zpět do práce, abych si pojistila držení místa na další období 3 let nebo můžůu nastoupit od 14. 6 ihned na nemocenskou a jak bude tato nemocenská počítána. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
reaguji a rozvíjím Váš telefonický dotaz. Na jeden den zpět do práce se po skončení rodičovské dovolené vracet nemusíte. Ochranná doba podle zákoníku práce, podle které Vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodu rušení nebo přemístění se, se vztahuje jak na těhotnou zaměstnankyni, tak i na zaměstnankyni na mateřské, resp. na rodičovské dovolené.
Splňujete i podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství. I po dobu předcházející mateřské a rodičovské dovolené jste nemocensky pojištěna, protože pracovní poměr trvá. Podle § 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud není pozdější vyměřovací základ pro tuto zaměstnankyni výhodnější. více
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde v zákoně je ustaven zákaz zaměstnat ženu v průběhu šestinedělí po porodu. Dle informací z našeho personálního oddělení zde žádné omezení není (pokud se z daného poměru nečerpá peněžitá pomoc v mateřství), nicméně na Vašich stránkách a také na stránkách dalších poradenských institucí jsem našla opak a to zákaz zaměstnat ženu do 6ti týdnů po porodu.
Děkuji,
E.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 195 odst. 5 zákoníku práce nesmí mateřská dovolená v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.
Eva Fialová
Dobrý den, doslechla jsem se, že může manžel čerpat PPM od svého zaměstnavatele a pak tutéž částku převést na manželku, která by čerpala nižší PPM z důvodu práce na částečný úvazek. Je to tak? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
PPM čerpá otec dítětě, pokud uzavře s matkou dítěte písemnou dohodu o tom, že bude pečovat o dítě. Po dobu čerpání PPM nesmí ovšem vykonávat činnost, ze které je nemocensky pojištěn (typicky činnost v pracovní poměru). PPM se vypočítává z jeho mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den,
odcházím aktuálně na mateřskou dovolenou. Mám 2 zaměstnanecké poměry u různých zaměstnavatelů. Mohu u jednoho zaměstnavatele (0.3 úvazek) ukončit mateřskou dovolenou a tedy i pobírání PPM po 14 týdnech (charakter práce to umožńuje - akademická pracovnice) a u druhého pokračovat? Lze tedy po 14 týdnech čásku PPM snížit nebo bych na ni po nástupu do jednoho ze 2 zaměstnánái neměla vůbec nárok a přešla bych do režimu rodičovké dovolené?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte dva zaměstnanecké poměry a tudíž dvě nemocenská pojištění, vzniká Vám nárok na PPM z každého pojištění. Pokud v jednom zaměstnání ukončíte mateřskou dovolenou a pobírání PPM, bude Vám nadále vyplácena PPM pouze z druhého nemocenského pojištění.
Eva Fialová
dobry den, chtela bych se zeptat 2.5.2013 jsem nastoupila do noveho zamestnani, smlouvu mam na urcito do 30.10.2013. Otehotnela jsem a chtela bych vedet kdybych odesla napr koncem srpna na materskou z čeho by se mi do porodu pocitaly penize a zdali by to bylo do porodu kdyz smlouva konci koncem rijna. dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
pokud splníte podmínu 270 dnů trvání nemocenského pojištění v předchozích dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství a zároveň byste na tuto dávku nastoupila před uplynutím 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství počítat z Vašeho příjmu v zaměstnání.
Eva Fialová
Po ukončení RD bych se měla vrátit do práce k zaměstnavateli ,kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Bohužel z důvodů přestěhování a nemožnosti dojíždění na místo nemohu nastoupit ( je na druhém konci republiky). Jak mám tedy tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli, místo je pravděpodobně obsazeno (jsem učitelka, takže za mě někdo určitě učit musí).Mám nárok na nějaké odstupné? Nebo jak to udělat, abych na něj nárok měla. Je pravdou , že pokud si neseženu místo a budu se muset hlásit na Úřad práce, tak budu brát velmi nízkou podporu v nezaměstnanosti,která se mi bude vypočítávat z dosavadního rodičovského příspěvku (7600 Kč, stará varianta čerpání RP) a ne z průměrného platu před nástupem na MD a RD? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z RD přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud on svým povinnostem dostojí, a Vy se nebudete po RD moci vrátit do zaměstnání z důvodu změny bydliště, budete muset dát výpověď s dvouměsíčná výpovědní lhůtou nebo ukončit pracovní poměr dohodou. Ani v jednom případě Vám nárok na odstupné nevznikne.
Pokud ukončíte pracovní poměr po RD, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze v minimální výši 15 %, 12 % a 11 % z průměrné mzdy v ČR. Jestliže byste se vrátila alespoň na krátkou dobu zpět do práce a poté ukončila pracovní poměr, bude Vaše podpora v nezaměstnanosti činit, 66 %, 50 % a 45 % z Vašeho posledního výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den j mam pracovni smlovu do 11.2013 sem těhotna 17. týden ne mužu dělat, a zaměstnavatel žika že musim zustat doma a mýt neplaceno volno až do materský
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nemůžete z důvodu těhotenství vykonávat práci a lékař Vám vypíše neschopenku, budete až do nástupu na mateřskou dovolenou v pracovní neschopnosti a budete pobírat dávky nemocenské.
Eva Fialová
Dobrý den,
pokud po návratu z rodičovské dostanu výpověď z důvodu nadbytečnosti (mé místo je již obsazené) s odstupným, budu mít i nejspíš 2 měsíční výpovědní dobu. Chtěla jsem vědět, zda po tuho výpovědní dobu mi musí zaměstnavatel zajistit práci podle pozice v pracovní smlouvě nebo zda mi může dát i jinou práci - jelikož jsem dostala právě proto výpověď z nadbytečnosti, jelikož moje práce je již obsazená a on mi ji přidělit nemůže.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy Ve výši Vašeho průměrného výdělku. Náhradu mzdy budete pobírat do té doby, než Vám zaměstnavatel nezajistí práci podle Vaší pracovní smlouvy, nebo se nedohodnete na její změně.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím, o radu při řešení tohoto problému:
Manželka je nyní na rodičovské dovolené, od 1.6.2013 se vrací zpět do zaměstnání. Z důvodu péče o naše dítě, jsem požádal zaměstnavatele o zkrácený pracovní úvazek. Bylo mi sděleno, že z důvodu omezení finančních prostředků bude kladen důraz na snížení osobního ohodnocení nebo sníženému počtu zaměstnanců. V současné době mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem hodnocen velmi dobře. Mám dojem, že se jedná o střed zájmu (prac. na dobu určitou...čerpání prostředků u Úřadu práce). Mohu se nějak bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jsem Váš dotaz správně pochopila, máte obavu, že po Vaší žádosti o kratší pracovní dobu s Vámi bude rozvázán pracovní poměr. Zaměstnavatel může ukonči pracovní poměr výpovědí pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Důvod výpovědi musí být ve výpovědi uveden a je přezkoumatelný soudem po podání žaloby pro neplatnost výpovědi.
I otec dítěte může zaměstnavatele požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, které je zaměstnavatel povinen prokázat. Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví a poté dostanete výpověď, mohlo by se jednat o diskriminační jednání z důvodu pohlaví. I proti tomuto jednání se lze bránit soudně či podáním podnětu inspektorátu práce.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat jsem těhotná a jsem nyný jsem půl roku vedená na ÚP, a nevím zda budu mít nárok na mateřskou a porodné. Dříve jsem 13 měsíců byla zaměstnaná a nyní jsem poslední měsíc na podpoře. Bydlím s přítelem který má plat cca 18 tis. máme velké výdaje hypotéka atd. a každý měsíc nam zbyde tisíc korun což je nenormální. Proto se chci zeptat zda budu mít na něco nárok. Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla těhotná v době skončení pracovního poměru a nastoupila byste na peněžitou pomoc v mateřství (6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu) v ochranné době 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru, máte na tuto dávku nárok. V opačném případě bude čerpat rodičovský příspěvek ode dne porodu.
Nárok na porodné je posizován podle stanovené hranice příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Pro účely nároku na porodné je tedy důležitý zejména příjem Vašeho přítele a Vaše podpora v nezaměstnanosti.
Eva Fialová
Manžel má částečný inv. důchod, já manželka jsem těhotná. Pokud bych šla po mateřské do práce, může manžel čerpat rodič. příspěvek na dítě. Ztratí tím částečný inv. důchod nebo narození dítěte s tím jeho zdr. postižením nesouvisí a je na posouzení lékařů?
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek náleží rodiči, který celodenně osobně pečuje o dítě. Příjem rodiče není sledován. Pokud Váš manžel zajistí celodenní osobní péči o dítě, bude mít na rodičovský příspěvek nárok.
Eva Fialová
Dobrý večer,chtěla bych poděkovat za předchozí odpověd a zároveň upřesnit,že jsem nastoupila k jinému zaměstnavateli.Mám nárok na ppm?Nebo musím ,žádat přes otce dítěte?platí ppm zaměstnavatel,nebo stát?A kdo platí rp?Nechci,aby si nový zaměstnavatel myslel,že jsem ho využila,opravdu jsem o těhotenství do 4 měsíce nevěděla.Bude za mě muset ted platit?
Odpověď:
Dobrý den,
i pokud jste nastoupila k novému zaměstnavateli, budete mít nárok na PPM. Pro nárok na ní se doby pojištění z různých pracovních poměrů sčítají. PPM se bude vypočítávat s Vašeho současného příjmu. Pro výpočet ze stejného příjmu jaký jste dosahovala před odchodem na první PPM platí podmínka trvání pracovního poměru u stejného zaměstnavatele.
PPM vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, RP pak Úřad práce. Zaměstnavatel za Vás po dobu mateřské a rodičovské dovolené nemocenské, sociální ani zdravotní pojištění neplatí. Po tuto dobu ovšem zůstáváte pojištěna. Zdravotní pojištění za Vás hradí stát.
Eva Fialová
Pracuji ve školství, budu se po MD vracet do zaměstnání. Odcházela jsem s plným úvazkem, nyní mi ale zaměstnavatel hrozí částečným. Má právo na to, snížit mi úvazek?
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí vrátit stejnou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na MD ("stejnou židli"). Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Máte-li stanovenu výši úvazku v pracovní smlouvě, nelze výši úvazku jednostranně změnit. Změna by musela být provedena změnou Vaší pracovní smlouvy. Pracovní smlouva je dvoustranný právní úkon, s jejímž obsahem musí souhlasit obě smluvní strany.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou. Mé odpracované měsíce od 3.10.2011-16.6.2012 potom jsem nic nedělal na úřadu práce jsem byla od 30.1.2012 do 3.3.2012 a ted jsem zaměstnaná od 4.3.2012 a 16.4.2012 jsem nastoupila na nemocenskou. Na mateřskou bych měla nastoupit v půli června. Děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splňovat podmínku 270 trvání nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Podle mých výpočtů byste tuto podmínku měla splňovat.
Eva Fialová
Dobrý den, je pravda, že mě může zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené přeřadit na jinou pobočku své firmy? Např.v jiném městě? Prý to jde na rok. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte jako místo výkonu oráce uvedeno sídlo pobočky, kde jste pracovala, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci na této pobočce. Pokud pod místo výkonu práce spadá i místo, které Vám zaměstnavatel chce nyní přidělt, má na to právo, jelikož dodržuje pracovní smlouvu.
Eva Fialová