Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, můj zaměstnavatel právě vydal interní směrnici, podle které je každý zaměnstnanec povinen žádat jej o souhlas s tím, aby mohl provozovat výdělečnou činnost ve stejném oboru, jako je hlavní náplň činnosti mého zaměstnavatele.
Zaměstnána jsem (kvůli dětem) na zkrácený úvazek, na živnostenský list si přivydělávám jinou činností z domova. Nyní mám možnost pracovat v tomtéž oboru, v kterém už jsem na částečný úvazek zaměstnána, opět na částečný úvazek, ale původní zaměstnavatel mi s tím nedá souhlas. Má na to právo? Pokud vím, již neexistují hlavní a vedlejší pracovní poměry, tedy nelze říci, zda ten původní zaměstnavatel je hlavní a ten nový vedlejší. Je v pořádku nařízení mého původního zaměstnavatele?
Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 304 odst. 1 zákoníku práce mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavateli, u něhož jsou zaměstnání, jen s jeho předchozím souhlasem. Podstatou tedy je, být u zaměstnavatele zaměstnán.
Ivana Spoustová
prosím o sdělení, jestli můžu jako zamměstnavarel zamítnout dovolenou pracovníkovi a na jaký podíl z 25 dní dovolené má nárok(může si ji vybrat kdy chce)Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 217 odst. 1 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozsahu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpání dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
Ivana Spoustová
DOBRY VEČER, MÁM NÁROK NA DOPROVOD VÁŽNĚ NEMOCNÉHO OTCE K LÉKAŘI NEŽIJEME SPOLU VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI OTEC SÁN K LÉKAŘI NEDOJDE MAMINKA JE TAKÉ HODNĚ NEMOCNÁ A DOVÉSTI JEJ NEMŮŽE MZDOVÁ UČETNÍ V NAŠEM PODNIKU MI ŘEKLA ŽE JE JÍ TO LÍTO ALE VŠE SI MUSÍM NAPRACOVAT OTEC JE PO OTRERACI MÁ RAKOVINU CHCE DOŽÍT DOMA V RODINNÉM KRUHU PODLE LÉKAŘU MÁ PŘED SEBOU ASI PUL ROKU ŽIVOTA V PRÁCI MÁM PEKLO ŽE SE ONĚJ CHCI POSTARAT PŘIPADÁM SI JAKO ŠTVANEC DĚKUJI
Odpověď:
Bohužel, vaše mzdová účetní má pravdu. Na doprovod Vašeho otce k lékaři nemáte právní nárok. Je mi líto, že jsem Vám nemohla poskytnout příznivější odpověď.
Ivana Spoustová
Dobrý den, mám dotaz, před týdnem jsem podala výpověd, ale ráda bych jí stáhla zpět. Musí moje stáhnutí zaměstnavatel odmítnout? Děkuji
Odpověď:
Nemusí na výpovědi trvat, může tedy Vaší žádsoti o její stažení vyhovět. Má však také právo na Vaší výpovědi trvat. Váš pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Je paragraf proplacen o víkendu?děkují
Odpověď:
Ano, je, pokud pro Vás na víkend připadá pracovní den.
Ivana Spoustová
Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda mám nárok na jednodenní paragraf v případě nemoci u dětí.A pokud ano,jak často?Mám 2děti ve věku 12 a14let,pracuji jako laborantka na HPP v Praze.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle ustanovení § 191 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen omluvit Vaši nepřítomnost v práce i po dobu, po kterou ošetřujete člena domácnosti resp. osobu blízkou, což děti jsou. V této době Vám však zaměstnavatel nemusí poskytnout náhradu mzdy.
Ivana Spoustová
Dobry den, 1.8.2007 jsem nastoupila do zamestnani na dobu neurcitou s trimesicni zkusebni dobou. Nyni jsem zjistila, ze jsem otehotnela. S nejvetsi pravdepodobnosti budu na neschopence. Chci se zeptat zda mi muze zamestnavatel dat vypoved? Pokud ano - co to pro mne znamena? Predem dekuji. S pozdravem Věra
Odpověď:
V průběhu zkušební doby Vám může dát zaměstnavatel výpověď bez udání důvodu a těhotenství se v průběhu zkušební doby nepovažuje za tzv. ochranou dobu, kdy je dán zákaz výpovědi. Pokud tedy zaměstnavatel v průběhu zkušební doby zruší Váš pracovní poměr, neporuší příslušná ustanovení zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, podala jsem výpovědˇdohodou, protože jsem v pracovní neschopnosti asi 5 týdnu,mám problém s ramenem z důvodu přetěžování-zvedání těžkých věcí v práci.Nestalo se mi to,ale jako pracovní úraz, jen dodatek lékaře,že je to z mého dosavadního zaměstnání.Moje vedoucí mi naznačovala, že bych si měla najít jinou lehčí práci. To se mi podařilo, ale po podání výpovědí dohodou jsem se dozvěděla od nového zaměstnavatele, že si to rozmyslel, že dává přednost jiné uchazečce, krerá je náhodou jeho známa...Mojí vedoucí jsem řekla,že chci stáhnout výpovědˇ, ale ona s tím nesouhlasí. Má na to právo? Děkuji
Odpověď:
Pokud je ukončen pracovní poměr dohodou, pak se nejedná o výpověď, ale o shodný projev vůle obou účastníků - proto název dohoda.
Zaměstnavatel tedy nemusí uzavírat jinou dohodu, kterou by byl Váš pracovní poměr obnoven. V daném případě tedy neporušil příslušná ustanovení zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tento problém. Maminka pracovala 8 let u jedné německé firmy,a ta letos v únoru přestala vyrábět a je v současné době v konkurzu. Maminka nedostala zápočtový list a už několikrát byla odmítnuta firmami, že bez zápočtového listu nemůže být přijata.Ihned po uzavření firmy se přihlásila na Úřad práce, kde jí bylo zděleno, že je sice zaevidována, avšak nemá nárok na dávky v nezaměstnanosti(protože chybí zápočtový list a nelze vypočítat dávky), ale může si najít brigádu, kde si může přivydělat maximálně 4 000 Kč hrubého.
Chtěla bych se zeptat, jak domutit firmu k vydání zápočtového listu, a jestli Úřad práce hradí v době, kdy je zaevidovaná, zdravotní a sociální pojištění.
S pozdravem
Hana Mašková.
Odpověď:
Pokud nebude zápočtový list vydán, pak je na místě domáhat se jeho vydání soudní cestou či podat stížnost na příslušný inspektorát práce a pokusit se, zda by nebyl vydán při prověřování stížnosti (na to však není právní nárok). Pokud je maminka zaevidovaná, pak by příslušné pojštění měl úřad práce hradit, doporučuji však nechat si tuto skutečnsot potvrdit přímo příslušným úřadem práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, ráda bych zjistila jestli je povinností zaměstnance, oznamovat svému zaměstnavateli to že jsem těhotná.Přestoupila jsem od 3.9.2007 jen na jiné oddělení na dobu určitou za mateřskou dovolenou ale pod stejnou firmou,ale budu mít novou smlouvu protože budu mít vice peněz a jinou pracovní náplň.Kdy jim to mám oznámit aby mne kvůli tomu nevyhodili.Děkuji za odpoved.
Odpověď:
Není Vaší povinností zaměstnavateli oznamovat Vaše těhotenství, záleží zde jen na Vás, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte, aby i on mohl včas hledat náhradu za Vás.
Ivana Spoustová
Dobrý den, dne 3.5.2007 jsem nastoupila do zaměstnání se zkušební dobou 3 měsíce. Po měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná a dne 14.6.2007 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.Podle mě 3-měsíční zkušební doba uběhla již 4.8.2007, ale zaměstnavatel tvrdí, že o dobu pracovní neschopnosti se zkušební doba prodlužuje, tzn. že např. k 1.10.2007 může se mnou rozvázat pracovní poměr ve zkušební době bez uznání důvodu. Je to možné? Děkuji.
Odpověď:
Jednou stanovená zkušební doba již nemůže být prodlužována a to ani tehdy, pokud by s tím oba účastníci souhlasili.
Zaměstnavatel Vám tedy nemůže zkušební dobu prodloužit, zkušební doba tedy uplynutím tříměsíční lhůty opravdu skončila.
Ivana Spoustová
Prosím mám nárok na jeden den v paragrafu, když žením syna v sobotu?
Odpověď:
Nemáte, nárok může uplatnit pouze Váš syn.
Ivana Spoustová
Může zaměstnavatel nařídit delší prac. dobu bez nároku na mzdu ? Prac.doba je od 5:30 do 14:00. Příchod do zaměstnání musíme mít 10 min. před a odchod 8 min. po pracovní době.Děkuji
Odpověď:
V každém případě je třeba rozlišovat příchod/odchod do/ze zaměstnání a pracovní dobu, což je doba, po kterou vykonáváte práci pro zaměstnavatele a která nezahrnuje např. přípravu na její výkon (např. v podobě zvláštního oblečení, které je pro výkon práce nezbytný). Pracovní dobu Vám zaměstnavatel nemůže prodloužit, ale může požadovat, abyste v okamžiku jejího zahájení již byli 100% připraveni k pracovnímu výkonu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám dotaz kolik dni platí paragraf na dítě.Nastupujeme do nemocnice na vyšetření a chci si v práci místo dovolené vzít paragraf.
Děkuji předem za odpověď. Vítková.
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen Vaši nepřítomnost v práci po dobu péče o osobu blízkou či po dobu péče o dítě mladší deseti let omluvit (ustanovení § 191 a násl. zákoníku práce). Dovolenou čerpat nemusíte, ostatně to ani není účelem, kterému má dovolená sloužit.
Ivana Spoustová
Máme pracovní dobu od 5:30 do 14:00. Zaměstnavatel nám nařídil,abychom registrovali příchod a odchod do/ze zaměstnání 10 min. před a po prac.době. Má na to právo ? Děkuji
Odpověď:
V daném případě je třeba rozlišovat příchod/odchod do/ze zaměstnání a pracovní dobu, což je doba , po kterou vykonáváte práci pro zaměstnavatele a která nezahrnuje např. přípravu na její výkon (např. v podobě zvláštního oblečení, které je pro výkon práce nezbytný). Pracovní dobu Vám zaměstnavatel nemůže prodloužit, ale může požadovat, abyste v okamžiku jejího zahájení již byli 100% připraveni k pracovnímu výkonu.
Ivana Spoustová
dobry den!
chcela by som sa spytat, pracujem v restauracii od 1.11.2007 a tento mesiac(30.9.2007) mi uplynie vypovedna lehota...chcela by som vediet kolko dni mam narok na dovolenku...moj zamestnavatel mi to totiz este stale nepovedal a ja by som si tu dovolenku rada vybrala....dakujem za inofrmaciu..a prosim vas o odpoved na email ak je to mozne...dakukjem
Barbora
Odpověď:
Na dovolenou máte nárok ve výši jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každý celý měsíc nepřetržitého trvání pracovního poměru. Délka dovolená by měla být uvedena i na výplatních páskách, které je zaměstnavatel povinen Vám každý měsíc předložit.
Ivana Spoustová
Dobrý den, v práci jsem podepsala Dohodu o ukončení pracovního poměru k 31.8. Na straně zaměstnavatele se podepsal člověk v zastoupení. Dne 3.9. mi volali z práce, že tam mám do 3 dnů přijít podepsat novou dohodu z důvodu, že mě potřebují odhlásit ze sociálního a zdravotního pojištění a protože na pracovní smlouvě je uvedena jiná osoba než na té dohodě, tak by jim dělali na tom sociálním a zdravotním problémy s tou odhláškou. Je to tak nebo jen udělali chybu a ta první dohoda je neplatná? Tvrdí mi, že ten člověk v zastoupení má zplnomocnění pro podpis těchto dokumentů, tak proč to chtějí podepsat znova, kde na straně zaměstnavatele bude podpis jiné osoby? Dá se někde zjistit, zda ten zastupitel má dané zplnomocnění? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu. Přesto se domnívám, že ukončení vašeho pracovního poměru je platné a závisí jen na Vás, zda původní dohodu stornujete a podepíšete novou.
Ivana Spoustová
chci dát výpověd z důvodů péči o dítě ale neznám paragraf a chtěla bych odejít okamžitě ale zam.mě nechce pustit může trvat na 2 měs.výpovědí?? DĚKUJI
Odpověď:
Výpovědní doba je pro zaměstnance a zaměstnavatele stejná a činí po oba shodně dva měsíce. Pokud se tedy se zaměstnavatelem nedohodnete o ukončení pracovního poměru dohodou k termínu, který Vám bude oběma vyhovovat, pak Váš pracovní poměr zanikne až uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Kolik je dní paragrafu, když si dítě (7 let) zlomí nohu a doba léčby je 6 týdnu. děkuji D.
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen omluvit Vaší nepřítomnost v práci po dobu, po kterou pečujete o dítě mladší deseti let z důvodu jeho nemoci,; tím je i úraz nohy.
Tuto skutečnost jste povinna zaměstnavateli bez zbytečného odkladu doložit.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Moje tříletá dcera má 26.září podstoupit operaci,které předcházejí 1.den předoperační vyšetření,2.den příjem a třetí den operace.potom musí být tři týdny v domácím oš.Na paragraf mám prý nárok jen 8 dní mohu si vzít neplac. volno ,i když zaměstnavatel mi jej nechce dát ?Pracuji Od 6.8 2007 tudíž mám dovolené pouze 3 dny.A měl by mi proplatit ušlou mzdu v době kdy musím s dcerou k doktorovi?Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 191 zákoníku práce je zaměstnavtel povinen omluvit Vaši nepřítomnost v práci po dobu, po kterou pečujete o dítě mladší deseti let či jiného člena domácnosti. Zaměstnavatel je povinen Vám volno poskytnout. Pokud se jedná o proplacení mzdy v době, kdy navštěvujete s dcerou lékaře, záleží též na skutečnosti, jak je upravena pracovní doba a zda je možné příslušné vyšetření absolvovat i mimo pracovní dobu.
Ivana Spoustová