Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

michaela | 21.11.2013 13:11:40 

Dobrý den, jsem do dubna na mateřské dovolené, a od září mám dohodu o pracovní činnosti se svým původním zaměstnavatelem. Ovšem zpravidla pracuji v průměru 6-7hodin týdně a personální oddělení tvrdí, že mi více zaplatit nemůže. Měla bych mít polovinu platu ostatních, ale to nemám, a navíc nepracuji na polovinu ale téměř jakoby na plný úvazek. Práce méně dostat nemůžu, protože mám na starosti jeden projekt o který se musím starat komplexně. Je možnost jak mi může zaměstnavatel zaplatit, co skutečně odpracuji? Mohu jít na plný úvazek, třeba i na svoji původní pracovní smlouvu, aniž bych přišla o rodičovskou? Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tj. 20 hodin týdně. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
Řešením práce podle Vaší pracovní smlouvy. Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud celodenně osobně pečujete o dítě. Tuto péči můžete zajistit i jinou zletilou osobou nebo docházkou do předškolního zařízení. Do dvou let věku dítěte nesmí docházka do tohoto zařízení překročit 46 hodin v kalendářním měsíci, od dvou let věku se docházka nesleduje.

Eva Fialová

mirka | 21.11.2013 11:21:34 

Dobry den .Chtěla bych se zeptat .Jsem na rodičovske dovolene a chtěla bych jit do podnajmu tam mi ale nedaj přispěvek ma bydleni,je nějaka možnost že mi daji alespon tak vejlkej doplatek na bydleni?

Odpověď:

Dobrý den
nárok na konkrétní příspěvek může posoudit Úřad práce na základě Vašich příjmů. Nárok na doplatek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který užívá byt a jehož příjem nebo příjem společně posuzovaných osob je po úhradě odůvodněných nákladů na bydlení nižší než částka jeho živobytí nebo částka živobytí společně posuzovaných osob. Podmínkou nároku na doplatek na bydlení je získání nároku na příspěvek na živobytí.

Eva Fialová

Verča | 20.11.2013 14:15:44 

Dobrý den,
v 11/2013 mi končí 3letá RD i pobírání RP. Před nástupem na RD jsem byla nezaměstnaná a nyní se mi stále ještě nepodařilo najít práci. Dítě však nastoupí po dovršení 3 let do MŠ, zatím na 4 hodiny denně. Chci se proto zeptat, jestli se po skončení RD musím jít registrovat na ÚP, aby za mě hradil stát ZP a SP nebo zda do chvíle, než začne dítě navštěvovat MŠ celodenně, splňuji podmínku péče o dítě do 4 let věku s tím, že za mě bude stále hradit ZP stát a pro SC budu stále splňovat podmínku náhradní doby? Děkuji Veronika

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu péče o dítě do 7 let za Vás zdravotní pojištění hradí stát. Po dobu péče o dítě se odvody na sociální pojištění neplatí. Za náhradní dobu důchodového pojištění je považována péče o dítě do 4 let věku. Na Úřadu práce se hlásit nemusíte.

Eva Fialová

Marcela | 20.11.2013 10:20:20 

Dobrý den, chtěla bych se Vás tímto zeptat v současné době jsem na RD a ta mi končí 11.6.2014, v současné době jsem opět těhotná a termín porodu vychází na konec června nebo začátek července 2014. V současné době jsem ve služebním poměru a chtěla bych se zeptat, co mě čeká ohledně PPM či rodičovské, na co mám nárok pokud budu jeden necelý měsíc pracovat či budu v pracovní neschopnosti a potom porodím. Děkuji za odpověď.
S pozdravem a přáním pěkného dne Marcela

Odpověď:

Dobrý den,
i po dobu rodičovské dovolené jste nemocensky pojištěna. Proto bude mít nárok na PPM, a poté i na výběr délky čerpání rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Vendula | 19.11.2013 20:56:27 

Dobrý den, chci se zeptat jak se vypočítává proplacení řádné dovolené po ukončení mateřské dovolené? Jsem učitelka, má to nějaká specifika? Na mateřskou jsem nastoupila 27. dubna 2013, 7. týdnů před termínem porodu (8 týdnů před skutečným porodem). Nemocenskou jsem v roce 2013 nečerpala. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pro účely dovolené na zotavenou se posuzuje mateřská dovolená jako výkon práce. Za každý odpracovaný měsíc v roce 2013 včetně doby, po kterou jste čerpala mateřskou dovolenou Vám přísluší 1/12 dovolené, na které máte nárok. Dovolená pedagogických pracovníků činí 8 týdnů v kalendářním roce.

Eva Fialová

Mgr.Iva Hulová | 18.11.2013 22:33:10 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak nejlépe mám vyřešit situaci na konci rodičovské dovolené. Před mateřskou dovolenou jsem měla u zaměstnavatele pracovní poměr na dobu určitou. Po ukončení poměru jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, která přešla v rodičovskou dovolenou. Ta mi bude končit v polovině 2014. Ovšem teď jsme zjistili, že čekáme další děťátko. Termín porodu mám stanovený na 5.7.2014. Chci se proto zeptat, jak co nejlépe a nejvýhodněji tuto situaci vyřešit a zda (pokud ano, tak za jakých podmínek) mám i u druhého děťátka nárok na mateřskou dovolenou. Jen doplňuji, že můj průměrný plat je 16tisíc čistého, průměrný plat mého manžela je cca 30tisíc čistého.
Moc děkuji za radu. Vůbec nevím, jak celou věc co nejlépe vyřešit.

S pozdravem
Mgr.Iva Hulová

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste nezaměstnaná a tedy nejste účastna na nemocenském pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud byste do doby, kdy byste měla začít čerpat tuto dávku byla zaměstnaná alespoň na základě dohody o pracovní činnosti nebo na základě dohody o provedení práce, kdy by Váš příjem byl vyšší než 10 000 Kč měsíčně, nárok na PPM byste měla.

Eva Fialová

Kristýna | 18.11.2013 14:24:18 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a v příštím roce mi bude končit rodičovský příspěvek. V této době bych chtěla nastoupit do práce ke stejnému zaměstnavateli,ale na jinou pozici a to na 3/4 úvazku na 3 měsíce, stále bych chtěla pobírat rodičovský příspěvek.
Jak mám prosím řešit smlouvu se zaměstnavatelem,abych nepřišla o rodičovský příspěvek, když stávající smlouva je platná na dobu neurčitou. Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě např. v předškolním zařízení nebo jinou zletilou osobou, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Výdělek příjemce se nesleduje. Po dvou letech věku dítěte se nesleduje ani docházka dítěte do předškolního zařízení.

Eva Fialová

Martina | 18.11.2013 13:38:49 

Dobrý den,
jsem na 3-leté rodičovské dovolené, která mi v dubnu 2014 končí, teď jsem zjitila že jsem těhotná a termín porodu se odhaduje na cca 15.7.2014, v práci jsem během rodičovské dovolené dostala výpověd z důvodu organizačních - přestěhování firmy, zajímalo by mě jestli mám nárok na mateřskou 6-8tt před porodem a jestli se po skončení rodičovské dovolené hlásit na pracovním úřadě ... nebo jak se v tomto případě postupuje ... Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok v ochranné době do 180 dnů od ukončení pracovního poměru (tj. od konce výpovědní doby), budete dávku peněžité pomoci v mateřství čerpat. Po ukončení současné rodičovské dovolené se přihlaste na Úřadu práce. Změnu nahlaste i zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojištění za Vás bude za Vás i nadále platit stát s titulu péče o dítě do 7 let věku.

Eva Fialová

steva | 17.11.2013 19:51:06 

Při nástupu do zaměstnání po uplynutí 3 let věku dítěte jsem dostala od obou zaměstnavatelů, které jsem měla, výpověď z důvodu reorganizace ve firmě.Konec pracovního poměru mám k 30.11.2013.Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodla rekvalifikovat, jsem teď ve statutu studenta.Děti 3 a 5 let, mám se nahlásit na Zdrav.P, že jsem doma a starám se o děti,nebo na UPráce? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pečujete o dvě děti do 15 let věku, platí za Vás zdravotní pojištění stát. Pokud se neúčastníte rekvalifikace od Úřadu práce, můžete se zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, pokud jste soustavně se připravující na budoucí povolání a získala jste v rozhodném období 2 let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Skutečnost, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, je fyzická osoba povinna krajské pobočce Úřadu práce oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, nebo osobně anebo písemně do 8 dnů ode dne zahájení soustavné přípravy na budoucí povolání.

Eva Fialová

Soňa | 16.11.2013 21:48:52 

Jsem učitelkou na ZŠ, kam chodí i mé dvě děti. Hodinu před koncem mé pracovní doby si dcera při hraní s dětmi urazila zub. Zavolala zubaři, který mi řekl, ať hned přijedeme k ošetření. Ředitelka mi dala najevo, že ošetření nepovažuje za akutní a že by měla dcera čekat do konce mé pracovní doby, nakonec jsem k lékaři odjela. Následující den jsem byla rázně upozorněna, že to nebylo akutní a že s tím nesouhlasí, pokud se to bude opakovat, bude se situace radikálně řešit. Mám nárok odjet s dítětem k lékaři pokud má úraz, a je nutné řešit jeho akutnost? Cítím se diskriminována jako matka.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
V pracovní době zaměstnanec může doprovodit rodinného příslušníka nejen v případě, že rodinný příslušník potřebuje akutně ošetřit, ale také pokud by mimo pracovní dobu zaměstnance již příslušný specialista neměl ordinační dobu. Zda nešlo ošetření Vaší dcery odložit mimo Vaší pracovní dobu, musí posoudit lékař.

Eva Fialová

nilena | 16.11.2013 19:53:33 

Dobry den chtela jsem se zeptat manžel přišel o čast hodidla z duvodu cukrovky jestli mam narok na paragraf doktor řika že jeto dlouha lečba. Kdyz delam u soukromnika jako montažni delnice je to chranena dilna dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu nevyplývá, zda chcete o manžela pečovat dlouhodobě a pobírat příspěvek na péči či krátkodobě jako ošetřování člena rodiny.

Eva Fialová

Eva | 16.11.2013 19:26:10 

Dobrý den,děkuji za předchozí odpověď, ale nevím, zda se vaše odpověď vztahuje i ke kratšímu úvazku 0,8, jelikož na vašich stránkách jsem se dočetla toto:Práce přesčas nesmí být pracovníkovi s částečným úvazkem nařízena, a i u těchto zaměstnanců je prací přesčas až práce přesahující 40 hodin týdně, do 40 hodin týdně bude zaměstnanec za přesčasy dostávat pouze běžnou hodinovou mzdu. Budu pracovat ve 12ti hodinových směnách. Můžu tudíž odmítnout přesčasy při kratším úvazku, abych se nebála, že mě zaměstnavatel propustí? Pečuji o malé dítě, proto jsem žádala kratší úvazek a kdybych musela sloužit přesčasy, tak tento úvazek pozbývá smysl. Děkuji ještě jednou za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
děkuji za opravu. Máte pravdu, že u zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu. Zaměstnancům s kratší pracovní dobou možné práci přesčas nařídit.Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

Eva Fialová

Aneta | 16.11.2013 17:39:08 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, mám stanovenou 4 letou variantu povinně,jelikož jsem neměla odpracovanou povinnou dobu. Manžel je OSVČ a neplatí si nemocenské pojištění.V tom případě nemám nárok na přechod na jiné čerpání rodičovské? Děkuji za info.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vy ani Váš manžel nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemůžete si ani zvolit délku rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Eva | 15.11.2013 14:05:52 

Dobrý den, po rodičovské dovolené mi hlavní sestra umožní pracovní poměr na 0,8 úvazek. Vrchní sestra tvrdí, že to je jedno, jaký budu mít úvazek, jelikož je málo sester a jsou přesčasy, že je stejně budu mít. Kolik mi můžou nařídit přesčasů k 0,8 úvazku, když pečuji o malé dítě. Jak se mám ev. bránit, abych nakonec neměla z 0,8 úvazku úvazek větší. Přitom přesčasy proplácet nechtějí a personál nenavýší. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Ve zdravotnictví může být sjednána tzv. další dohodnutá práce přesčas. Zaměstnanec ve zdravotnictví, který nesouhlasí s výkonem další dohodnuté práce přesčas, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoli újmě. Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, a v případě zaměstnanců poskytovatele zdravotnické záchranné služby v průměru 12 hodin týdně, v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. více

Jana | 13.11.2013 15:40:04 

Dobrý den, chtěla bych požádat i radu, 19. listopadu mi skončí 3 letá rodičovská dovolená a nastupuji po dohodě se zaměstnavatelem na neplacené volno ( je to v dohodě s ním definováno jako prodloužení rodič. dovolené). Snažíme se ještě o jednoho potomka (již vím, že by to bylo rizikové těhotenství a dostala bych neschopenku). Paní na Pražské správě soc. pojištění mi ale sdělila, že nemám nárok na vyplacení nemocenské? Měla bych tedy ukončit neplacené volno a v ten samý den nastoupit na neschopenku? Děkuji předem za odpovědˇ.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nejste v pracovní neschopnosti, nárok na nemocenskou nemáte. Nárok na nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím by Vám vznikl v případě, když by Vám lékař diagnostikoval rizikové těhotenství.

Eva Fialová

Jana | 13.11.2013 15:19:15 

Může čerpat ředitelka 6 třídní mat.školy náhradní volno ,jestliže se na pracovišti zdržuje v pracovní dobu, která vyplývá z jejího pracovního zařazení tj. 8 hoh. / cca3 hod. přímé páce s dětmi/?
Může čerpat i NV za akce např. dílničky s rodiči, když učitelky nesmí?

Odpověď:

Dobrý den,
každý zaměstnanec má nárok na náhradní volno, pokud vykonává práci ve svátek či za práci přesčas.

Eva Fialová

Ala | 13.11.2013 09:35:28 

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o názor.V r.2008 jsem dokončila VŠ v oboru, který byl potřeba k mé tehdejší funkci ve státní správě. V r.2008 jsem ale odešla na MD později na RD a poté na druhou. V lednu příštího nastupuji zpět do zaměstnání.Nyní po schůzce se svým zaměstnavatelem se cítím dost zklamaná a diskriminovaná. Funkci samozřejmě nedrží, a osobní ohod.jde také dolů. Odůvodnil to tím, že nemůžu po pěti letech doma mít znalosti a zkušenosti, což má částečně pravdu, ale to je právě ten problém, předsudky. A stát jako zaměstnavatel nemusí nic.Na dotaz, zda zaměstavatel poskytuje vzdělávání během RD mi samozřejmě odpěvěděl, že ne.Rok zpět jsem se snažila hledat průběžné vzdělávání, ale nebyla možnost a co si nastuduji doma jakoby není. Cítím se potrestaná za to, že mám děti. Bohužel stále se v tomto státě nic nemění. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu jsem pochopila, že Vám zaměstnavatel nechce přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Vaše pracovní smlouva je i po RD stále platná a zaměstnavatel ji musí dodržovat. Pokud zaměstnavatel Vaše místo nezrušil a zaměstnavatel Vám práci podle pracovní smlouvy přidělovat nebude, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Na osobní ohodnocení máte nárok, pokud Vaše pracovní smlouva, vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva stanoví, za jakých podmínek na osobní ohodnocení nárok vzniká, a Vy tyto podmínky splňujete.

Eva Fialová

Lucie K. | 12.11.2013 20:18:50 

Za pár dní mi končí tří letá MD, zaměstnavatel , u kterého jsem 11let, během této propustil 3 z 5ti zaměstnanců, trvá na pracovní době od 9.30 do 18.00, jelikož se již nemám s kým střídat, což nelze kombinovat se školkou. Jiné hlídání nemám. Má právo mi toto nařídit? Ve smlouvě přesnou specifikaci nemám. Musím dát výpověď já, nebo ji musí dát on, když není s mými možnostmi spokojen? Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Pokud pečujete o dítě mladší 15 let, máte nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud tomu nebrání zaměstnavateli vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo přerušení činnosti zaměstnavatele).

Eva Fialová

Radka | 12.11.2013 20:07:01 

Dobrý den, je mi 25 let, stále prezenčně studuji vysokou školu a zároveň pobírám PPM, jelikož jsem byla při studiu zaměstnána. Na mateřskou dovolenou jsem nastupovala 9. 5. tohoto roku. Můžete mi prosím poradit, kdy a jak žádat o rodičovský příspěvek. Jak se stanovuje výše příspěvku a délka jeho pobírání. Je možné délku RD měnit? Budu vděčná za další, pro mne vhodné, rady a doporučení. Přeji pěkný den. Radka

Odpověď:

Dobrý den,
pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.Variantu délky čerpání RP si můžete zvolit, pokud jste měla nárok na PPM. Délku čerpání RP lze činit nejdříve po 3 měsících.

Eva Fialová

Renča | 12.11.2013 13:21:45 

Dobrý den,

mám dceru 1,5 roku, rodičovskou na 3 roky. Od 1.1.2014 se mi vyskytla možnost částečného úvazku, 4h denně. Mám povinnost někam tuto sklutečnost hlásit? Např. na pracovní úřad?

Děkuji, R.

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek musíte celodenně osobně pečovat o dítě. Tuto podmínku splníte, i pokud bude dítě v péči jiné zletilé osoby. Docházka do předškolního zařízení se od 2 let věku dítěte nesleduje. Do dvou let věku je podmínka celodenní osobní péče splněna, pokud docházka do předškolního zařízení nepřevyšuje 46 hodin měsíčně. Celodenní osobní péči musíte Úřadu práce osvědčit.

Eva Fialová

| 1 | .. | 84 | 85 | | 87 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect