Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
syn se narodil v červenci 2011, požádala jsem o rodičovskou dovolenou do konce srpna 2014. Platí tedy, že do zaměstnání se budu vracet od 1. září 2014, nebo bych měla nastoupovat v den, kdy syn dovrší tří let? Jelikož mám také živnostenský list na vedlejší činnost, pokud bych si brala měsíc neplaceného volna, musela bych pozastavit živnost, abych se vyhnula placení zálohy na sociální pojištění. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovskou dovolenou máte do tří let věku dítěte. Pokud se chcete vrátit ve Vámi stanoveném termínu, byl by Váš návrat do práce dne 1.9.2014. živnostenské oprávnění přerušovat nemusíte. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, je Vaše výdělečná činnost vedlejší. Zálohy se stanoví podle výše výdělku za předchozí kalendářní rok, který překračuje určitý limit.
Eva Fialová
Dobrý den,
chci se zeptat, zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pracovního úvazku na dohodu o pracovní činnosti- jsem lékař a kromě hlavního pracovního poměru jsem noční služby vykonávala právě v rámci DPČ.
Ze zdravotních důvodů jsem tuto činnost nemohla po otěhotnění vykonávat- na tento úvazek jsem tedy měla pracovní neschopnost až do nástupu na mateřskou dovolenou. V měsíci, kdy jsem zahájila pracovní neschopnost, byl můj hrubý výdělek kolem 8000. Domnívám se, že rozhdné období pro tento úvazek by mělo předcházet pracovní neschopnosti a tudíž si myslím, že na PPM z tohoto úvazku mám nárok. Chápu to správně? Předem Vám děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
PPM se vypočítává z denního vyměřovacího základu v rozhodném období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak. Nemocenská se do denního vyměřovacího základu nezapočítává. Z dohody o pracovní činnosti jste nemocensky pojištěná. PPM se proto bude vypočítávat i z výdělku podle této dohody.
Eva Fialová
Dobry den , chela jsem se zeptat . Cerpam rodicovsky prispevek . Muzu si k nemu fourmou brigady privydelat ? Pokud ano, kolik si mohu prividelat ? Moc dekuji za odpoved .
Odpověď:
Dobrý den,
výdělek příjemce rodičovského příspěvku není sledován.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s opětovným návratem na RD. Od 1.10.2013 jsem nastoupila do práce (cca ve dvou a čtvrt roku dítěte), ale nyní přemýšlím o návratu na RD. Jakým způsobem požádat o RD a od kdy na ni můžu nastoupit (jde to "ze dne na den") nebo je nějaká lhůta, po kterou ještě musím práci vykonávat např. do konce měsíce apod.? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovskou dovolenou můžete nastoupit kdykoliv do tří let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobry den, brzy mi konci materska dovolena a pri rodicovske dovolene bych chtela zacit pracovat na castecny uvazek cca 60% (hlidani ditete mam zajistene). Zamestnavatel mi dal na vyber pokracovat ve stavajici pracovni smlouve (na dobu neurcitou, pouze upravit pracovni dobu) nebo zacit pracovat na Dohodu. Co je pro me vyhodnejsi? Kdybych si do dvou let poridila dite, bude se mi materska pocitat z puvodniho platu nebo ze zkraceneho?Benefity dostanu pry jen pri smlouve, pri Dohode ne. Naopak pri Dohode dostanu proplacenou starou dovolenou, pri Smlouve si ji musim vybrat. Jsou tam jeste nejake jine rozdily? Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dotaz zodpovězen v práci telefonické právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den dostal jsem smlouvu na dobu určitou a po týdnu sem zjistil že neplatí výplaty tak jsem skončil a nechce mi dát ukončení a chce zaplatit škodu zato že sem ukončil pracovní poměr a kolik by se přinejhoršim platilo za škodu nebo nemuže vyžadovat škodu a neni tam na smlouvě uplně všechno např. den výplaty atd mužete mi poradit co dělat
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je neurčitý, proto na něj nelze odpovědět.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem zaměstnaná na částečný úvazek od června 2013, předtím jsem byla na 3leté rodičovské. Nyní jsem otěhotněla, pravděpodobně budu na nemocenské - z jakého základu se bude nemocenská počítat? A z jakého základu se počítá, když bych v práci dostala výpověď / byla na pracovním úřadě? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenská se počítá z vyměřovacího základu v rozhodném období, kterým je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla dočasná pracovní neschopnost. Nemocenská se Vám bude vypočítávat z příjmu, kterého jste dosahovala před jejím nástupem.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem nyní na rodičovské dovolené s prvním dítětem, kterému bude 18 měsíců. Rodičovský příspěvěk mám do 2 let věku dítěte, čili do května 2014. U zaměstnavatele mám však nahlášenou mateřskou dovolenou na 3 roky, čili května 2015. Plánujeme druhé dítě, ale těhotná ještě nejsem, čili se nestihne narodit do května 2014, kdy mi končí rodičovský přispěvěk. Vím, že pak budu muset na pracovním úřadu zažádat, aby za mě platil zdr.a soc. pojištění stát, avšak nevím, jak je to posléze s výpočtem peněžité pomoci v mateřství při druhém dítěti v případě, že mi druhá mateřská nebude navazovat na konec rodičovského příspěvku a budu tam mít tedy nějaké období, kdy budu vedena u pracovního úřadu bez příjmu.Předem moc děkuju za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zůstanete u stejného zaměstnavatele a peněžitou pomoc v mateřství byste začala čerpat do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám PPM vypočítávat ze stejného vyrovnávacího jako první PPM.
Eva Fialová
Dobrý den, vracím se po 3leté rodičovské do práce. V době kdy jsem byla doma, mou firmu koupila nová a všem zaměst. dali nové smlouvy. Já se teď chci vrátit na vedoucí pozici, ale bylo mi řečeno, že moji pozici zrušili a že podepíši, jako všichni novou smlouvu a práci mi dají jaká zrovna bude a že to je jen práce u pásu a uklízečka. Je možnost jak se bránit? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
dochází-li k převodu činnosti zaměstnavatele nebo části činnosti zaměstnavatele nebo k převodu úkolů zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele. Vaše pracovní smlouva je stále platná. Pokud pro Vás nový zaměstnavatel nemá práci z organizačních důvodů, může Vám dát výpověď. Poté byste měla nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Pokud organizační změny v důsledku převodu neproběhly, musí Vás nový zaměstnavatel zaměstnávat podle Vaší platné pracovní smlouvy. Případnou výpověď můžete napadnout u soudu ve lhůtě dvou měsíců poté, co měl pracovní poměr touto výpovědí skončit.
Eva Fialová
Dobry den, psala jsem vam a jeste neprisla zadna odpoved vim ze toho mate asi dost tak se chci jen zeptat v jakem je odpoved, popripade vase rada stadiu.slo o krive nepadeni zemastnavatel z kradeze.skoncila jsem diky odvineni na psychiatrii moc dekuj za odpoved.ema
Odpověď:
Dobrý den,
dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na PPM. Do 6.5.2012 jsem byla na rodičovské dovolené, po té jsem 7.5.2012 nastoupila do zaměstnání a ukončila 28.2.2013. Od této doby jsem vedena na Úřadu práce. Otěhotněla jsem a termín předpokládaného porodu je 29.4.2014. Budu mít tedy nárok na PPM? Pokud ne, co mohu ještě udělat proto, abych nárok měla? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Veronika
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na PPM mít nebudete, jelikož nejste nemocensky pojištěná. Bude Vám ale vyplácen rodičovský příspěvek.
Eva Fialová
Najemnik poslal pronajimately nabidku zaplatit rok najemne za souhlas s predcasnym ukoncenim najemni smlouvy dohodnute a platne do roku 2020, z duvodu, ze se jim tam obchod nedari podle jejich predstav. Najemnik navrhl , ze za sve nakladu zboura budovu kterou na pronajmutem pozemku vystavil a uvede pozemek do stavu kdy najemni smlouvu uzavrel.
Otazka: ma pronajimatel pravo od najemnika vyzadat dva, tri roky podnajmu, nebo jine penale z duvodu ze soucasna realitni cena pozemku se znacne snizila od doby kdy originalni smlouva o najmu pozemku byla uzavrena, a pronajimatel by byl financne znacne poskozen kdyby pozemek prodal za soucasnou (snizenou) realitni cenu v roce 2013-14, nebo se snazil dat pozemek do pronajmu jinemu zajemci ? Jake penale muze pronajimatel vyzadovat od najemnika, ktery chce predcasne od najemni smlouvy odstoupit a pri tom nechce aby pronajimatel pronajmul pozemek obchodni konkurenci ?
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz nespadá do právní poradny. Navíc je pro posouzení Vaší situace nutné vycházet ze smlouvy o nájmu nebytových prostor.
Eva Fialová
Dobrý den,
11.1.2013 budou dceři 2 roky, končí mi RD a měla bych se vrátit do práce. Je dnem nástupu 12.1.2013, tj. neděle, nebo bych mohla nastoupit např. až 1.2.2013, a za jakých podmínek?
Vracet do práce se budu po 4,5 letech, nové vedení ale špatně komunikuje, nereaguje na maily, a obávám se proto výpovědi. Jak se můžu bránit? Mezi první a druhou MD (byla jsem cca 2 měsíce na nemocenské) mi již byl vystaven nový mzdový výměr bez osobního ohodnocení, tj. 20% snížení platu…
Nyní uvažuji o zkráceném úvazku po dobu cca 1 roka – je v tomto případě nutná nová pracovní smlouva s jiným zařazením a se zkušební lhůtou? Nebo je lepší nastoupit za původních podmínek a následně požádat o změnu? Nerada bych se totiž „vyšachovala“ ...
Ještě prosím 1 dotaz - můžu se v případě výpovědi znovu vrátit na RD (samozřejmě bez rodičovského příspěvku), než si najdu novou práci, nebo je lepší se přihlásit na ÚP (v tom případě asi nelze pracovat ad hoc na dohodu?)
Předem moc děkuji za informace.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše pracovní smlouva je i po RD platným dokumentem. Zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle ní, pokud se s ním nedohodnete na změně. Změna pracovní smlouvy je obsažena v dodatku k pracovní smlouvě, samozřejmě bez zkušební doby, jelikož Váš pracovní poměr stále trvá a zkušební dobu můžete mít pouze jednou. Na Vaši žádost Vám zaměstnavatel musí umožnit pracovat kratší pracovní dobu, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Osobní ohodnocení Vám může zaměstnavatel snížit, pokud v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpise nespecifikoval podmínky, za kterých byste měla na toto ohodnocení nárok. I v případě, kdy osobní ohodnocení závisí na vůli zaměstnavatele, musí tento dodržovat zásadu rovného zacházení se všemi zaměstnanci a zákaz diskriminace.
Pokud byste dostala po návratu z RD výpověď, můžete se na RD vrátit do 3 let věku dítěte. Výpovědní doba se opětovným nastoupením na RD přeruší a bude pokračovat po Vašem návratu
Eva Fialová více
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně mateřské/rodičovské dovolené a výpovědi dané zaměstnavatelem v té době.
1.dotaz je spíše potvrzení a jde o to, zda mi může na rodičovské vůbec zaměstnavatel výpoveď dát? Nejde o zrušení ani stěhování, takže myslím, že ne. K tomu se vztahuje můj 2.dotaz - pokud uzavřeme dohodu s odstupným, stanu se nezaměstnanou nejspíše od 01/2014 ale zároveň budu dál na rodičovské dovolené až do 05/2015. V mezidobí ale znovu chci otěhotnět a nastoupit na další mateřskou před završením 3let 1.dítěte - bude se mi mateřský příspěvek počítat z původního výměru či z "ničeho", protože v té době budu vlastně nezaměstnaná a nebudu mít odpracováno nutných 270 dní? Doufám, že pokud by šlo o navazující stav, tak se mateřská počítá z původního výměru, ale nevím, zda to tak opravdu je..? Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a předem děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
v průběhu čerpání mateřské a rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel kromě případů, které jste uvedla, nemůže dát výpověď. Taková to výpověď by byla neplatná. Dohodu o ukončení pracovního poměru můžete uzavřít o po dobu čerpání mateřské, resp. rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek bude čerpat podle varianty, kterou jste si zvolila. Jestliže ukončíte dohodou pracovní poměr a po skončení pracovního poměru znovu otěhotníte, nebudete mít již nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nebudete totiž splňovat podmínku nemocenského pojištění v době vzniku nároku na tuto dávku.
Eva Fialová
Dobrý den, na letáčcích píšete, že "máte-li dítě do 15 let a jste-li těhotná, máte právní nárok na částečný úvazek". Jakým zákonem, právní normou je tento nárok ustanoven?
Díky za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
jedná se o § 241 odst. 2 zákoníku práce.
Eva Fialová
Dobrý den, v dubnu 2014 mi bude končit dvouletá rodičovská dovolená. Chtěla bych se vrátit ke stejnému zaměstnavateli (mám smlouvu na dobu neurčitou). Zaměstnavatel mi oznámil, že pro mě zatím nemá místo a že můžu počkat až ke konci příštího roku odejde jedna zaměstnankyně do důchodu a že mě za ni vezme zpět - s tímto návrhem souhlasím, ale.... Protože potřebuji peníze, chtěla bych si na přechodnou dobu najít nějakou práci na plný úvazek. Prosím o radu, jestli je možné, abych u jednoho zaměstnavatele byla vedena jako na rodičovské dovolené a u jiného pracovala na hlavní pracovní poměr (s tím, že se v lednu 2015 vrátím na své původní místo). Když by to tak bylo možné, prosím o radu, komu mám co nahlašovat (kvůli odvodům soc., zdrav. - sociálce, původnímu zaměstnavateli, novému zaměstnavateli)? O dítě budu mít postaráno babičkou.
Předem Vám děkuji za pomoc,
Lenka
Odpověď:
Dobrý den,
v době rodičovské dovolené u jednoho zaměstnavatele, můžete být zaměstnaná a vykonávat práci u jiného zaměstnavatele. Pokud by se mělo jednat o stejný předmět činnosti, musíte mít souhlas prvního zaměstnavatele. Přihlášení na ČSSZ a na zdravotní pojišťovnu učiní Váš nový zaměstnavatel.
Eva Fialová
Dobrý den, nedávno jsem odešla ze zaměstnání, místo mě si nadřízený dosadil na mé místo svého kamaráda, který je víc jak o 10 let mladší, má kratší praxi a má nižší vzdělání než já. Přesto vše bere mnohem víc peněz, než jsem brala. Vše jsem oznámila vedení organizace, ale nic se neděje. Pokusím se s nimi ještě jednou promluvit. Cítím se tímto postupem organizace poškozená. Mám nějakou možnost tento problém řešit a jak.
Děkuji
S pozdravem
Odpověď:
Dobrý den,
nepíšete, jak byl s Vámi ukončen pracovní poměr. Pokud jste dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi. V každém případě můžete podat u soudu žalobu z důvodu porušení zákazu diskriminace a žádat přiměřené zadostiučinění, a to i v penězích.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat zda v případě ukončení pracovního poměru ve zkušební době bez udání důvodu se dovíte jako důvod že pracovně si nikdo nestěžuje, všechno je v pořádku, ale nejste "prsatá blondýna s dlouhýma nohama" se dá považovat za diskriminační důvod. Mohu s tím nějak bojovat? U zaměstnavatele již pracovat nechci, ale myslím si, že pokud bylo pracovně všechno o.k., není toto důvod ukončit pracovní poměr. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ve zkušební době může zaměstnavatel ukonči pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu. Musí ovšem zachovávat zásadu rovného zacházení a zásadu zákazu diskriminace. Jestliže Vám sdělil zaměstnavatel tento důvodu, jedná se o diskriminaci. Za diskriminaci se považuje i obtěžování a sexuální obtěžování. Obtěžováním se podle antidiskriminačního zákona rozumí nežádoucí chování, jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašujícího, nepřátelského, ponižujícího, pokořujícího nebo urážlivého prostředí, nebo které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující výkon práv a povinností vyplývajících z právních vztahů. Můžete se obrátit se žalobou k soudu a žádat po zaměstnavateli přiměřené zadostiučinění, a to i v penězích. Dále se můžete obrátit na inspekci práce. Ta může dát zaměstnavateli pokutu z důvodu porušení zásady rovného zacházení.
Eva Fialová více
Moje dcera 13 let, studuje na osmiletém gzmnáziu. Někteří učileté, včetně ředitel školy, mají při hodinách poznámky typu ty máš jedna mínus protože jsi typická ženská, nejdřív mluvíš potom teprve myslíš, dívka se přeřekla a v zápětí se opravila, nebo "na tuhle otázku asi holky neymají odpověd co?"( moje dcera s její kamarádka odpověd znala, ale bála se, ji říct. \kluci ve třídě už také yačínají. Nechci to přehlížet, y pszchologie ynám sebenaplńující předpověd, četla jsem knihu nadvláda mužů od Bourdieu o symbolické nadvládě, moc toho vím, ale nevím ,jestli mám řediteli vlídně domluvit, ukázat mu literaturu, připadá mi trapné že to sám nevidí. Jeho kolegině, učitelka mi říkala, že na ně dospělé ženy si to kolegové nedovolí, tak na holčičky jo, protože se nemůžou bránit? To nepíšu všechny komentáře co jsem za poslední dva týdny, kdy to sleduji, od dcery vyslechla. Kdo dělá na toto téma vydělávání učitelů? Hlavně mi neřikejte že nikdo::: že to není důležité, nebo to nikoho nenapadlo. že by to byl vyjmečný případ v ČR je také směšná představa. více
Odpověď:
Tento dotaz byl zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den,ve 21 měsící stáří mého prvního dítěte se mi má narodit dítě druhé, zajímalo by mě, z čeho mi bude vypočítávána peněž.pomoc v mateřství, pokud využiju prac.nabídku a v průběhu pobírání rodičovského příspěvku si na Dohodu o provedení práce přivydělám u jiného zaměstanavatele za dobu pěti měsíců 50.000Kč (tedy 10.000,-Kč měsíčně)? Ovlivní tento případný příjem z dohody moji mateřskou, na kterou budu mít u druhého dítěte nárok a která by se mi předpokládám vypočítávala jinak z příjmu před prvním dítětem? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud začnete čerpat peněžitou pomoc v mateřství do 4 let věku prvního dítěte a budete nemocenky pojištěná na základě pracovního poměru u stejného zaměstnavatele, bude se Vám PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM. Dohoda o provedení práce u jiného zaměstnavatele, ze které nebudete nemocensky pojištěná, výši Vaší PPM neovlivní.
Eva Fialová