Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lenka | 5.12.2013 06:34:53 

Dobrý den, měla bych na Vás jednu velkou prosbu a potřebovala bych poradit. Od 16.7.2013 jsem byla na nemocenské, z důvodu rizikového těhotenství. Od 2.12.2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Za rok 2013 jsem si nestihla vybrat řádnou dovolenou ve výši 20,5 dne. Za rok 2014 mi vznikne nárok ve výši 12,5 dne, že? Jelikož mi pracovní smlouva končí 30.6.2014. Celkově budu čerpat po skončení mateřské dovolené 33 dní dovolené?
Chtěla bych se zeptat, jak to mám udělat, když mi končí MD těsně před koncem pracovní smlouvy, a nestihnu si tak vybrat dovolenou? RD začíná dnem porodu?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu nastupujete na mateřskou dovolenou. Po uplynutí 21 týdnů po porodu nastupujete na rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená se pro účely výpočtu dovolené na zotavenou považuje za výkon práce. Pro účely dovolené se na tuto dobu hledí, jako byste pracovala. Po skončení mateřské dovolené můžete nastoupit na dovolenou na zotavenou až do skončení pracovního poměru. Zbývající dovolenou Vám po skončení pracovního poměru musí zaměstnavatel proplatit.

Eva Fialová

Glorie | 4.12.2013 14:19:58 

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, čerstvě po porodu třetího dítěte. Zaměstnavateli bych měla zaslat rodný list dítěte a spolu s ním asi žádost/oznámení, jak dlouho hodlám být na rodičovské dovolené. Je to tak? Standardně se asi dá žádat do věku 3 let dítěte - je však možnost žádat o delší čas? Jde mi o to, zda mohu žádat do věku 4 let dítěte, že mi budou držet místo (pokud budou laskavi, vím, že to není jejich povinnost). A pokud je to možné, jak to formulovat? Půjde stále o "rodičovskou dovolenou"? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolené se čerpá do 3 let věku dítěte. Do 3 let věku dítěte na ni máte nárok. Pokud chcete být doma s dítětem déle, musíte požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Záleží na zaměstnavateli, zda Vaši žádosti o neplacené volno vyhoví. V průběhu neplaceného volna Vám zaměstnavatel může dát výpověď za stejných podmínek jako jinému zaměstnanci. Po tuto dobu se na Vás již nevztahuje ochranná doba. Po návratu z neplaceného volna zpět do práce Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Hana R. | 3.12.2013 08:47:26 

Dobrý den, ráda bych se zeptala v jaké délce trvání mám nárok na PPM, když mám smlouvu na dobu určitou, která mi bude končit 30.6.2014 a na mateřskou budu nastupovat 31.1.2014 (7 týdnů před termínem). Zajímá mě, zda mám nárok na plných 28 týdnů? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
protože začnete čerpat PPM v době trvání nemocenského pojištění, budete tuto dávku čerpat i po jeho skončení.

Eva Fialová

KJ | 3.12.2013 05:34:36 

Dobrý den, od 2 let věku mého dítěte jsem nastoupila do zaměstnání na 50%-ní úvazek. Jelikož ale objem práce výrazně přesahuje rozsah 50% (tj. 20 hodin týdně), požádala jsem zaměstnavatele o zvýšení úvazku na 70% týdně.

Zaměstnavatel bohužel zatím neví, zda bude mít dost finančních prostředků pro to, abych mohla pracovat na větší úvazek.

Mé dotazy jsou:
1. Musí mi zaměstnavatel vyhovět a zvýšit úvazek?
2. Až mé dítě dosáhne věku 3 let a já budu chtít pracovat na 100%-ní úvazek - může zaměstnavatel argumentovat, že mi tento úvazek nemůže poskytnout, např. z finančních důvodů?

Vím, že mám právo požadovat zkrácený úvazek až do 15ti let věku dítěte, ale mám take právo žádát 100%ní úvazek, event. momentálně 70%ní úvazek, který by reálně odpovídal objemu práce?

Předem děkuji za odpověď-

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nesmí zaměstnávat zaměstnance, kteří pracují na kratší pracovní dobu, prací přesčas. Práci, která překračuje 50 % stanovení týdenní pracovní doby, můžete odmítnout.
Pokud máte poloviční pracovní dobu uvedenu ve Vaší pracovní smlouvě, nemusí zaměstnavatel se změnou délky pracovní doby souhlasit.

Eva Fialová

Jitule | 2.12.2013 13:04:02 

Před první mateřskou/rodičovskou jsem pracovala (průměr 16 tis.), rodičovskou mám do 2 let věku dítěte, čekám druhé dítě (nepůjdu do práce). Mám potom nárok na mateřskou nebo nastoupím rovnou rodičovskou?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, která se Vám bude vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako první PPM.

Eva Fialová

Ivana | 2.12.2013 12:28:14 

Dobrý den, jsem zaměstnancem ve firmě již 5 let, nyní jsem dostala výpověď z organizačních důvodů - firma jako taková končí. Zaměstnavatel pro mne momentálně nemá práci, výpovědní lhůta mi končí 31.1.2014. Může mi zaměstnavatel nařídit podobu výpovědní lhůty neplacené volno..? Nechce mě platit a já jako samoživitelka s 8mi letými dvojčaty novou práci zatím nemám.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nemůže zaměstnanci nařídit neplacené volno. Pokud zaměstnavatel pro Vás nemá práci, ani Vás na jinou práci nepřevede, náleží Vám náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

LK | 30.11.2013 21:07:02 

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Řeším to, že jsem jako zaměstnanec jedné firmy nastoupila z nemocenské (rizikové těhotenství) na MATEŘSKOU dovolenou ke dni 29.1.2011....po 28 týdnech jsem přešla k 13.8.2011 na 3-letou RODIČOVSKOU dovolenou...no a teď nevím, kdy přesně, k jakému datu mi vlastně RD končí?? Někdo mi říká, že když jsem šla na mateřskou už 8 týdnů před porodem, což se ze zákona samozřejmě může, tak mi o to dřív skončí RD...že jinak by se mi to počítalo od narození dítěte, ale takhle prý už od toho 29.1.2011....takže vlastně nejdůležitější info je teď pro mě to, kdy dostanu poslední rodičovský příspěvek, kdy mi oficiálně končí RD a kdy by tedy připadal nástup zpět do práce...Mockrát předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená není tříletá, ale do tří let věku dítěte. Do práce byste měla nastoupit den po třetích narozeninách dítěte. To samé platí i pro čerpání rodičovského příspěvku, na který Vám vznikl nárok v roce 2011.

Eva Fialová

Monika | 30.11.2013 20:57:29 

Dobrý večer,
mám dotaz jsem na mateřské začala jsem ted první měsíc pobírat rodičovský příspěvek a stalo se že jsem otěhotněla.Chci se zeptat jak to bude s rodičovským příspěvkem když porodím druhé dítě to ty peníze zůstanou státu?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek nelze pobírat současně. Nárok na rodičovský příspěvek Vám zanikne a budete pobírat pouze PPM.

Eva Fialová

Pája | 30.11.2013 10:50:33 

Dobrý den,
v lednu nastoupím na mateřskou dovolenou (3 dítě). S manželem jsme se dohodli, že se o péči o děti "podělíme", ale oba chceme i být částečně pracovně činní. Někde jsem se dočetla, že je možné, aby v den porodu matka pokračovala v pobírání mateřské dovolené (celkem 28 týdnů), kde může po šestinedělí dál pokračovat ve výkonu povolání, pokud bude mít jinou pracovní smlouvu. Zároveň údajně otec může nastoupit v den porodu na rodičovskou dovolenou. Oba by tak po určitou dobu (cca 4 měsíců paralelně mohli pracovat i se dělit o péči o potomka). Je tato informace pravdivá ? Pobírali by oba rodiče paralelně peněžitou pomoc státu ? (matka mateřskou a otec rodičovskou ?). Děkuji P.

Odpověď:

Dobrý den, podpůrčí doba peněžité pomoci v mateřství je 28 týdnů. Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje a lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte. Příjemce PPM nesmí po dobu pobírání této dávky, vykonávat výdělečnou činnost, na základě které je nemocensky pojištění a z tohoto pojištění je mu PPM vyplácena. Nároku na PPM nebrání např. výkon práce na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Ty ovšem musí být uzavřeny na výkon jiné činnosti. Zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. více

Andrea | 29.11.2013 15:05:02 

Pracovala jsem v soukromé firmě a nyní se budu vracet po mateřské dovolené, tak jsem písemně oznámila den, který budu nastupovat do práce.
Mezitím firmu koupila zahraniční firma, která údajně věděla, že kupuje firmu se zaměstnancem. Firma má sídlo v ČR. Tato skutečnost mi byla oznámena neoficiálně čtyři týdny před nástupem do práce, bývalým vedením firmy. Zároven mi též bylo sděleno, že o mě firma nemá zájem a bylo mi v podstatě vyhrožováno a nabídnut úplatek o velikosti jednoho měsíčního platu načerno, pokud podám sama výpověď dohodu. Tím mě nutí k tomu, abych se připravila i o možnost příspěvku z pracovního úřadu.
Práce prý pro mě žádná není, a pokud bych nepřistoupila na dohodu, tak prý stejně dostanu výpověď. Nevím, zda by mi byl umožněn přístup do kanceláře. Ale stejně mi bylo oznámeno, že bych si to tam odseděla zdarma a že se můžu s firmou soudit. Jsou si vědomi, že soud sice vyhraji, ale opět prý nic nedostanu, neb že firma stejně nic nemá, ani peníze na účtu ani žádný movitý či nemovitý majetek.
Díky A.

Odpověď:

Dobrý den, převodem podniku nezanikají práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů. Vašim zaměstnavatel je nyní společnost, na kterou byl podnik Vašeho zaměstnavatele převeden. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, protože u něho proběhly organizační změny, může Vám dát výpověď, V tomto případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku. Také máte nárok na dva měsíční výdělky po dobu dvouměsíční výpovědní doby. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci podle Vaši pracovní smlouvy, je to překážka v práci na jeho straně, a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Dohodu o ukončení pracovního poměru podepisovat nemusíte. V případě nevyplacení výše uvedených náhrad a odstupného se můžete obrátit na soud. V takovém případě by zaměstnavatel byl povinen zaplatit úroky z prodlení. Eva Fialová více

Blancet | 28.11.2013 21:22:43 

Jsem t.č. na mateřské dovolené, kterou mám na 3roky. Dítě bude mít 6.2.2014 3 roky. Kdy mám podle zákona nastoupit zpět do zaměstnání, přesné datum. Je to den po 3narozeninách dítěte..tj. 7.2.2014? děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
do práce byste měla nastoupit den po té, co dítě dosáhne věku 3 let.

Eva Fialová

xxiixii | 28.11.2013 19:16:54 

Dobrý den, mám dotaz týkající se návratu do zaměstnání po mateřské. Po dvou letech mateřské mi byl nabídnut návrat do zaměstnání, na stejnou pozici. Vzhledem k tomu, že mám malé dítě, jsme se předběžně domluvili, že budu částečně pracovat z domova. Nadřízený mi sdělil, že zatím neví, jak to bude s penězi. Zajímá mě, zda mám nárok na původní výši mzdy? Výše mzdy není součástí pracovní smlouvy, je uvedena v platovém výměru. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je Vaše mzda stanovena mzdovým výměrem, může zaměstnavatel její výši jednostranně měnit. Vždy však musí dodržovat pravidlo stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty ve srovnání s ostatními zaměstnanci.

Eva Fialová

Alčák | 28.11.2013 14:48:17 

Dobrý den, jsem již rok na rodičovské dovolené ú syn 17měsíců/a stále zaměstnaná na dobu neurčitou ale vzhledem k rodičovské nepracuji. Nyní se mi naskytla příležitost pracovat na částečný úvazek 8hod/týden u jiného zaměstnavatele, jiný druh práce. Zároveň plánujeme druhé dítě do 3,5 roku toho prvního. Mám dotaz, jak sepsat smlouvu na těch čtvrt úvazku, aby se mi druhá mateřská počítala z původního zaměstnání/kde jsem pořád zaměstnancem/ a ne z tohoto přivýdělku??? je lepší sepsat dohodu o provedené práci nebo pracovní smlouvu na čtvrt úvazku ??? jak postupovat ??? děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud u nového zaměstnavatele uzavřete pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti a Váš výdělek bude vyšší než 2 500 Kč měsíčně, nebo pokud uzavřete dohodu o provedení práce a Váš výdělek bude vyšší než 10 000 Kč měsíčně, budete u tohoto zaměstnavatele nemocensky pojištěna. Peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala u stávajících zaměstnavatele před odchodem na první mateřskou dovolenou i z výdělku, kterého budete dosahovat u nového zaměstnavatele.

Eva Fialová

Pavlina | 28.11.2013 08:33:36 

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala: 3.11. jsem ukončila rodičovskou dovolenou, 11.11. jsem začala pracovat u nového zaměstnavatele, zatím to vypadá, že budu nucena skončit z časových důvodů k 31.12. Pokud se zaevidujina ÚP bude mi vyplácena nějaká podpora po dobu 6 měsíců.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Osoby pečující o dítě do 4 let věku jsou důchodově pojištěni. Současně se péče o dítě do 4 let věku považuje za náhradní dobu zaměstnání. Nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít.

Eva Fialová

Maja | 26.11.2013 15:36:18 

Dobrý den, 24.11.2013 mi skončila rodičovská dovolená a mám se jít nahlásit na Úp. Mimo jiné pracuji na dohodu, která mi končí 31.12.2013, mám nebo budu mít nárok na nějakou podporu? Pracuji na dohodu na 300hodin ročně. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Zaměstnanci vykovávající práci na základě dohody o pracovní činnosti s příjmem nad 2 500 Kč měsíčně a dohody o provedení práce s příjmem nad 10 000 Kč měsíčně jsou důchodově pojištěni. Zároveň se péče o dítě do čtyř let věku považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti byste měla splňovat.

Eva Fialová

Veronika | 26.11.2013 14:43:31 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli je možné pobírat rodičovský příspěvek a současně pracovat? Jde o HPP, nastupuji od 1.3.2014 synovi bude v tu dobu 20 měsíců, hlídat bude babička. Je to jiný zaměstnavatel než u kterého jsem pracovala před mateřskou, musím u stávajícího podat výpověď, platí 2měsíční výpovědní lhůta? Je potřeba ukončit rodičovskou dovolenou?
Děkuji V

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, a to i jinou zletilou osobou, nárok na rodičovský příspěvek neztratíte. Ukončit stávající pracovní poměr můžete výpovědí s dvouměsíční výpovědní dobou nebo dohodou o ukončení pracovního poměru. V případě dohody si můžete se zaměstnavatelem sjednat libovolné datum ukončení pracovního poměru. Rodičovskou dovolenou u stávajícího zaměstnavatele ukončovat nemusíte. Pracovní poměr můžete rozvázat, i když jste u stávajícího zaměstnavatele na rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Hanka | 25.11.2013 17:34:11 

Dobrý den, k 31.5.2014 dostanu výpověď z organizačních důvodů, termín porodu mám 27.5.2014, mateřskou budu tedy pobírat ještě před termínem výpovědi. Budu mít v tomto případě nárok na tříletou, popřípadě dvouletou, variantu rodičovské? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně na mateřské a rodičovské dovolené jsou v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel jim v této době může dát výpověď pouze v případě svého zrušení nebo přemístění. Výpověď z organizačních důvodů, kterou Vám zaměstnavatel dal, je tudíž neplatná. Na to svého zaměstnavatele upozorněte. Do dvou měsíců ode dne, kdy by měl Váš pracovní poměr skončit, tedy do dvou měsíců ode dne skončení výpovědní doby, můžete podat žalobu na neplatnost výpovědi u soudu.
Volba varianty rodičovského příspěvku je závislá na nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud zaměstnankyni vznikl nárok na PPM, může si zvolit délku čerpání RP.

Eva Fialová

iris | 25.11.2013 09:22:05 

Dobrý den,pracuji v kuchyni,moje pracovní doba je jeden týden ranní od7hod-14,30hod.A druhý týden odpolední a to od7hod-14,30hod a od 16,30-18,30.Ctěla bych se zeptat když jsem s klukem na paragrafu a je to zrovna v týden mé odpolední,jestli si musím nadělávat chybějící hodiny.děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte paragrafem na mysli ošetřování člena rodiny, musí zaměstnavatel omluvit zaměstnance po dobu ošetřování dítěte mladšího než 10 let. Dobu, po kterou pečujete o dítě nemusíte napracovávat.

Eva Fialová

jarda | 22.11.2013 14:29:54 

Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost platit svátky

Odpověď:

Dobrý den,
za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna.
Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Eva Fialová

Cumberdale | 21.11.2013 19:59:27 

Dobrý den,

S mým zaměstnavatelem jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru k 31.12.2013, s tím, že od 1.1.2014 budu OSVČ.
Jsem v 8tt, termín porodu je stanoven na 5.7.2014., z čehož vyplývá, že na mateřskou (PPM) můžu nastoupit 5.5.2014. V případě, že budu čerpat mateřskou, bude mi tato vyplácena z pracovního poměru ukončeného k 31.12.2013, neboť budu v ochranné době? Můžu zároveň během čerpání PPM vykonávat činnost OSVČ? Má význam během činnosti OSVČ od ledna odvádět nějaké pojištění? Pokud ano, bude se čerpání PPM vztahovat i na toto pojištění a ovlivní tak možnost vykonávání činnosti OSVČ?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Cumberdale

Odpověď:

Dobrý den, po skončení pracovního poměru a tedy i nemocenského pojištění z něho budete 180 dnů v ochranné době. Pokud by Vám v této době vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete mít na tuto dávku nárok. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Po Vašem nemocensky se pojišťovat můžete, ale nemusíte. Proto, aby se Vám PPM počítala z nemocenského pojištění OSVČ, musí účast na nemocenském pojištění OSVČ trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM. V době pobírání PPM z pojištění OSVČ byste však nemohla vykonávat výdělečnou činnost. Proto doporučuji pojistit se později pro případ, že budete chtít mít další dítě a čerpat PPM. Protože jste neměla v minulém roce žádné příjmy jako OSVČ, budete platit minimální zálohu důchodového pojištění a zdravotního pojištění. V době čerpání PPM a rodičovského příspěvku bude Vaše SVČ vedlejší. V případě vedlejší SVČ do určité výše příjmu nemusíte zálohy platit. Eva Fialová více

| 1 | .. | 84 | | 86 | | 88 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect