Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,měla bych nastoupit po RD do zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Na moje místo byla přijata paní po dobu mojí RD na dobu určitou. Tohle původní místo mi zaměstnavatel vrátit nechce a zkouší najít v rámci organizace jiné, nicméně by to bylo na dobu určitou a pokud by se žádné nenašlo, navrhuje dokonce výpověď pro nadbytečnost s 3měs. odstupným. Mě připadá, že by spíš měli propustit tu paní náhradnici, ale tu moji původní židli mi oni vrátit nemusí - a nechtějí, ona má k 50ti a nemá děti, jak mi bylo řečeno. Zajímá mě, co můžu dělat? Té paní přece končí smlouva, tak bych měla dostat moje místo zpátky, nebo se mýlím? Děkuji za pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat místo podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Informujte svého zaměstnavatele, že na přidělování místa podle Vaší pracovní smlouvy trváte, jinak že po něm budete požadovat tuto náhradu mzdy.
Pracovní smlouvu nelze změnit jednostranným úkonem. Se změnou doby neurčité na sobu určitou musíte souhlasit. Kdyby Vám zaměstnavatel dal výpověď pro nadbytečnost, můžete se proti takové výpovědi bránit u soudu s poukazem právě na dočasné zastoupení jinou zaměstnankyní.
Eva Fialová
Dobrý den, mám smlouvu na neurčito a chtěla jsem se zeptat jestli pokud se vrátím z mateřské dov. po půl roce jsou mi v práci povinni držet mé místo?A jak je to s vyplácením mateřské - budu jí i nadále pobírat do vyčerpání celé částky i při platu v zaměstnání?(do školky chodit nebude, hlídání mám zajištěné od rodičů).Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí vrátit stejné místo, jaké jste měla před nástupem na mateřskou dovolenou. Co se týče peněžité pomoci v mateřství, tu není možné čerpat spolu s příjemem z výdělečné činnosti. Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, např. jinou zletilou osobou. Příjem příjemce rodičovského příspěvku se nesleduje.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem studentka vysoké školy (denní studium, bakalář) a zajímalo by mě zda bych měla nárok na mateřskou? A jak by se dala zjistit její výše?? Mockrát Vám děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nejste nemocensky pojištěná a nemáte příjem z výdělečné činnosti, nárok na peněžitou pomoc v mateřství jako studentka mít nebudete.
Eva Fialová
dobry den slysela jsem ze uzakonily to ze kdyz pobiram materskou dovolenou mam ji do rijna 2013 mam dite ve skolce na 4hodiny denne,tak pry od ledna 2013 mohu mit dite ve skolce na cely den i kdyz pobiram materskou dovolenou.dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
pokud je dítě starší než dva roky, může navštěvovat mateřskou školku bez omezení a vy neztrácíte nárok na rodičovský příspěvek. Dítě mladší než dva roky může navštěvovat mateřskou školku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.
Eva Fialová
Dobry den, omlouvam se ze pisi bez diakritiky ale pisi z tabletu, jsem strasiho data a pracuji pro zahranicni spolecnost, kdyz jsem nastupoval tak na konkretni funkci, v soucastnosti nas zamestnavatel nuti abychom vykonavali jinou praci nez mame ve smlouve, vubec nevadi ze nemame radne proskoleni a nikdy jsme na tom danem pracovisti nebyli a vetsinou nemame ani potrebne pracovni pomucky a dale nas nuti abychom zadarmo zaskolovali jine zamestnance a soucasne se ucili jine prace ktere jsou rozdilne od te nasi a to bez naroku na jakekoliv zvednuti platu a v pripade ze nebudeme ochotni nebo schopni se to naucit vyhrozuji vypovedi, da se proti tomu nejak branit, dekuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den.
zaměstnavatel může převést zaměstnance i bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Pokud žádná z výše uvedených okolností není přítomna, nesmí Vás zaměstnavatel bez Vašeho souhlasu na jinou práci převést.
Povinností zaměstnavatele je i zaškolit zaměstnance na novou práci a dát mu i pomůcky, které při této práci potřebuje. Nesplněním této povinnost může zaměstnavatel ohrozit i bezpečnost práce.
Za nedodržení ustanovení zákoníku práce o převedení na jinou práci a za ohrožení bezpečnosti práce hrozí zaměstnavateli pokuta ze strany inspekce práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené,synovi je 18 měsíců v dubnu čekáme druhé dítě,mohu žádat o mateřskou dovolenou nebo mám žádat rovnou o rodičovský příspěvek.Děkuji za odpověď.
Langová
Odpověď:
Dobrý den,
i s druhým dítětem máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, a to za podmínky, že jste u stejného zaměstnavatele jako v době, kdy jste čerpala první peněžitou pomoc v mateřství. Dávka se Vám bude vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu jako u první peněžitoé pomoci.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené až do prosince 2014. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou na 40hod. týdně. Nyní mě zaměstnavatel kontaktoval s tim že celá firma přechází na nepravidelnou pracovní dobu a chce podepsat novou smlouvu na 38,75 hodin. Nevím co to pro mě obnáší, a zda jí musím podepsat i když jsem na rodičovké dovolené. Bylo mi naznačeno že v případě že nepodepíšu (chtějí to písemně) nebude se mnou počítáno že bych se měla vracet do po rodičovké dovolené do zaměstnání. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rozvržení pracovní doby je rozhodnutím zaměstnavatele. Pokud jste však byla zaměstnána v jenosměnném provozu na 40 hodin týdně a tuto skutečnost jste měla v dohodnuto v pracovní smlouvě, je třeba, abyste se změnou na dvousměnný provoz souhlasila. I když změnu pracovní smlouvy nepodepíšete, musí Vám zaměstanvatel přidělovat práci podle Vaší staré pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. V žádném případě není nepodepsání nové pracovní smlouvy důvodem k výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den.Jsem na mateřské.Končí mě v červenci 2014.U zaměstnavatele mam nahlášenou dobu rodičovské dovolené na 3 roky.Zvolila jsem si dvou letou variantu čerpání rodičovského příspěvku, která končí v srpnu 2013,protože plánujeme druhé dítě.Zatím to ale nejde.Chci se zeptat co by bylo, kdybych otěhotněla třeba až v červenci 2013, částku 220 tis.bych měla vyčerpanou, co by bylo pak. Šla bych na neschopenku, nebo bych byla až do doby než bych měla nárok na mateřskou bez peněz.A zdravotní a sociální by platil kdo?A jak je to s držením pracovního místa.Musí mě zaměstananec držet pracovní místo, ikdyž se mezi dětmi do práce nevrátím a vrátila bych se až by byly druhému dítěti 3 roky.Pracovni smlouvu mam na dobu neurčitou.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
do zaměstnání po čerpání rodičovské dovolené se můžete vrátit kdykoliv. Čerpání rodičovské dovolené není Vaše povinnost, ale Vaše právo. I když jste zaměstnavateli nahlásila tříletou rodičovskou dovolenou, můžete se vrátit dříve. Svého zaměstnavatele ovšem musíte včas informovat. Pokud zůstanete doma, budete nadále nemocensky i zdravotně pojištěná, neboť bude trvat Váš pracovní poměr. Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát. Stále bude v režimu rodičovské dovolené, což znamená, že jste chráněna proti výpovědi a zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělit pracovní místo podle pracovní smlouvy. Na neschopenku v době rodičovské dovolené jít nemůžete. Jste sice nemocensky pojištěná, ale nemáte příjem, který by měly dávky nemocenské nahradit.
Eva Fialová
DOBRY DEN MAM DOTAZ MAM INVALIDNI DUCHOD 2.STUPNE JSEM MUZ PRITELKYNE VYDELA VIC PENEZ NEZ MAM JA, MOHL BYCH JIT NA MATERSKOU DOVOLENOU JA? NUJ DUCHOD CINI 7 TIS.
Odpověď:
Dobrý den,
otec dítěte má stejně jako matka dítěte právo čerpat rodičovskou dovolenou v době, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Jedná se o 22 týdnů po porodu dítěte. Zaměstnavatelé ovšem nesmí zaměstnávat ženy před uplynutím šestého týdne po porodu. Vaše "mateřská dovolená" by začala sedmým týdnem po porodu.
Na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud jste splnil dobu nemocenského pojištění v dékce 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, máte příjem z výdělečné činnosti a s matkou dítěte uzavřete písemnou dohodu o čerpání peněžité pomoc v mateřství, která je účinná sedmým týdnem po porodu dítěte. více
Dobrý den, minulý týden ve středu odpol. jsem se zúčastnila pohovoru a hned jsem byla vyzvána, abch druhý den ráno nastoupila do práce. Vyplnila jsem nějaké daňové papíry a po telefonu mu účetní řekla, že pracovní smlouvu hned pošle (firma sídlí v Trutnově). Od minulého čtvrtka tedy chodím do práce, ale pracovní smlouva nikde. Paní účetní jsem se nedovoala, posílala jsem jí tedy mail s dotazem, kdy byla poslána, že ještě nic nepřišlo, odpověď zatím žádná. Co byste mi radili? Mám chodit dál do práce a ještě čekat? Sociální odbor, od kterého jsem pobírala přídavky jako samoživitelka požaduje předložení pracovní smlouvy. Co mi hrozí v případě kontroly z ÚP? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní smlouva musí být písemná. Nedostatek písemné formy ovšem nezpůsobuje její neplatnost. Váš pracovní poměr vznikl dnem nástupu do práce. Váš zaměstnavatel má ovšem povinnost předložit Vám písemnou pracovní smlouvu, abyste se s jejím obsahem mohla seznamit a poté tuto smlouvu podepsat. Pokud Vám zaměstnavatel písemnou smlouvu nepředloží, obraťte se na inspektorát práce.
Eva Fialová
Dobrý den,jsem nyní na rodičovské dovolené na dva roky.S manželem plánujeme do těchto dvou let malého druhé dítě.Zároven ale uvažuji,že bych šla při rodičovské dovolené ještě na brigádu ke svému zaměstnavateli,jednalo by se asi o 20hodin týdně.Jak by to bylo pak s výši mateřské a následně rodičovské u druhého dítěte.Z čeho by se počítala? Z trvalého úvazku před prvním nebo z brigády?Jakou částku si můžu k rodičovské dovolené přivydělat?
Odpověď:
Dobrý den,
výše Vaší peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku se bude vypočítávat ze mzdy, které jste dosahovala před nástupem na první rodičovskou dovolenou, pokud je tato mzda vyšší než mzda dosahovaná "na brigádě" a pokud budete v době čerpání druhé peněžité pomoci v mateřství v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele.
Příjem příjemce rodičovského příspěvku se nesleduje. Podmínkou pro jeho výplatu je zajištění celodenní osobní péče o dítě. Dítě starší dvou let může naštěvovat mateřskou školku bez omezení, dítě mladší než dva roky však pouze v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Rodič může zajistit celodenní osobní péči o dítě jinou zletilou osobou.
Eva Fialová
Dobrý den, mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, ve které je specifikováno, že je uzavřena na dobu nepřítomnosti určité konkrétní zaměstnankyně z důvodu překážek v práci (zejména z důvodu její mateřské/rodičovské dovolené). Já jsem mezitím také nastoupila na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou. Moje předchůdkyně, na kterou mám vázanou pracovní smlouvu, ve 3 letech věku dítěte nenastoupila do práce a požádala zaměstnavatele o neplacené volno, které jí bylo poskytnuto až do věku 4 let dítěte. A já bych potřebovala vědět, jestli se tímto moje pracovní smlouva přeměnila na pracovní smlouvu na dobu neurčitou, protože neplacené volno snad už není překážka v práci zaměstnankyně nebo se mýlím?? Děkuji za vaši radu.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní poměr může být sjednán pouze na dobu tří let a může být maximálně dvakrát prodloužen. Aby Váš pracovní poměr neskončil po třech letech, ale nadále trval, požádejte svého zaměstnavatele o jeho prodloužení o dobu, po kterou bude Vaše kolegyně čerpat neplacené volno. Nebude-li Váš pracovní poměr prodloužen, uplynutím tří let od jeho sjednání, skončí.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se vrátit ke svému původnímu zaměstnavateli dříve než jsem původně žádala. To znamená po dvou letech ne po třech. Jak je to v případě vyplácení rodičovské souběžně s vykonáváním práce pro mého zaměstnavatele? Lze ji vybírat v době, kdy budu už naplno pracovat? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je zajištění celodenní osobní péče o dítě. Dítě starší dvou let může navštěvovat mateřskou školku nebo rodič může zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou. Příjem rodiče není sledován. I při pobírání rodičovského příspěvku může rodič vykonávat výdělečnou činnost. Můžete se tedy vrátit do zaměstnání za současného pobírání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den.roku 2013 mě končí RD.Vzhledem k tomu,že mé zaměstnání je vdáleno od domu 25km tam a 25km zpět je pro mě nemožné.Nehledě na dvousměnný provoz.Do práce se jinak než autem nedostanu,není možné se tam dopravit jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem.Otec dítěte je zaměstnán jako řidič dodávky po celé EU.Skoro celý měsíc tedy stráví v zahraničí.Nemohu se tedy na něho spoléhat.Má otázka tedy zní.Jak dlouho bych musela vykonávat tuto práci po návratu s RD aby mě na UP propočetly plat z průměrného platu a né z RD.Než bych si našla nové zaměstnání v blízkosti bydliště a nepobýrala bych do té doby pouze životní minimum?Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti Vám bude vypočítávána z průměrné mzdy, které dosahujete v zaměstnání, i kdyby Váš pracovní poměr po návratu z mateřské dovolené trval i jeden den.
Eva Fialová
Dobry den,muzu dat vypoved zamestnavateli kdyz jsem na neschoponce?Dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu, nebo i bez udání důvodu. Jen je třeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou začínající běžet následujícího kalendážního měsíce po podání výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,jestli když mi zaměstnavatel vyplácí výplatu nebo její část s měsíčním zpozdění,tak jestli mohu ukončit pracovní poměr okamžitě a jestli mám nárok na odstupné? Také by mě zajímalo,jestli když jsem pokaždé když jsem byla se synem na paragrafu a ten jsem pokaždé hned odesílala účetní a ta mi někdy zaplatila následnou výplatu celou a někdy mi to marodění odečetla, tak jestli mi to může zaměstnavatel vše teď zpězně postrhávat?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr můžete, pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její část do 15 dnů po její splatnosti. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby, čili 2 měsíce.
Co se týče mzdy vyplacené za dobu pobírání dávek ošetřovného, může jejich vrácení zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené, a to do 3 let ode dne jejich výplaty.
Eva Fialová
dobrý den, jsem ve 12 t.t. a od začátku těhotenství mi obvodní lékař vypsal pn. vzhledem k tomu, že moje zaměstnání neumožnuje ,abych ho vykonávala jako těhotná a převedení na jinou práci není možné, chtěl obvodní lékař,aby mi gynekolog napsal rozikové těhotenství. gynekolog mi ale tvrdí,že to není možné, že zaměstnavatel je povinnen mě nechat doma a platit mi řádnou mzdu. chci se zeptat,zda je toto pravda a jak mám postupovat. obvodní lékař mi tvrdí, že mě dlouho bez doporučení nemůže udržet na pn. je mi 33 let a první těhotenství jsem měla od začátku rizikové. děkuji moc ivana
Odpověď:
Dobrý den,
pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána, musí Vás zaměstnavatel v době těhotenství převést na jinou práci. Tato práce může být odlišná od práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud Váš zaměstnavatel žádnou pro Vás vhodnou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Požádajte svého zaměstnavatele o převedení, popř. mu oznamte, že jste si vědoma překážek na jeho straně a žádejte náhradu mzdy po dobu než pro Vás vhodnou práci bude mít.
Eva Fialová
Dobrý den,chci Vás poprosit o radu,21.3.2013 mi končí MD a chci nastoupit zpátky do práce.Od 1.3.2009 mám podepsanou smlouvu na prac.pozici logistik a plat.výměr 17500Kč.Informovala jsem zaměstnavatele,že se chci vrátit po MD do práce,ale oni už mi pozici ze smlouvy nedrží a nabídli mi místo na 3 směnný provoz jako operátor a plat cca poloviční něž jaký jsem pobírala.Můžu se nějak bránit?Na co mám nárok?Předem moockrát děkuji ja si nevím rady
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po skončení mateřské dovolené vrátit stejnou práci, kterou jste vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou (stejnou "židli"). Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně, a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Kolektivní smlouva může tuto náhradu stanovit jako 60 %. Náhradu mzdy Vám zaměstnavatel musí poskytovat do doby, než pro Vás odpovídající místo najde, nebo do té doby, než se domluvíte na změně pracovní smlouvy, která bude výhodná i pro Vás.
Eva Fialová
Rodičovská a následná neschopenka ?????Nevím - Dobrý den.Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, u zaměstnavatele nahlášenou 3 letou rodičovskou dovolenou, tedy do července 2014 .Zvolila jsem si nejdříve tříletou formu pak dvouletou formu vyplácení rodičovského příspěvku, která mě končí v září 2013, snažíme se o druhé dítě.Podle lékařu to asi nebude jen tak.Nyní jsem potratila.Pokud do září 2013 se nám to povede, jak bych to měla potom?Protože do září 2013 určitě už neporodím, když jo tak nejdříve někdy v prosinec a dál.Šla bych tedy od září na nemocenskou,ikdyž u zaměstnavatele mám nahlášenou 3 letou radičovskou nebo budu doma bez peněz a zdrav. a soc. by platil kdo?A jak to je s pracovním místem, když mezi dětmi nenastoupím do zaměstnání?Bude me i nadále zaměstnavatel držet místo do 3 let druhého dítětě.A musím mu to nějak nahlásit,že se vrátím až by mělo druhé dítě 3 roky.Když to shrnu nevím co by semnou bylo od září 2013 kdybych byla těhotná.Zda bych dostávala nějaké peníze.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
do zaměstnání po čerpání rodičovské dovolené se můžete vrátit kdykoliv. Čerpání rodičovské dovolené není Vaše povinnost, ale Vaše právo. I když jste zaměstnavateli nahlásila tříletou rodičovskou dovolenou, můžete se vrátit dříve. Svého zaměstnavatele ovšem musíte včas informovat. Pokud zůstanete doma, budete nadále nemocensky i zdravotně pojištěná, neboť bude trvat Váš pracovní poměr. Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát. Stále bude v režimu rodičovské dovolené, což znamená, že jste chráněna proti výpovědi a zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělit pracovní místo podle pracovní smlouvy. Na neschopenku v době rodičovské dovolené jít nemůžete. Jste sice nemocensky pojištěná, ale nemáte příjem, který by měly dávky nemocenské nahradit.
Ochrana zákoníku práce bude trvat i v době mateřské a rodičovské dovolené s druhým dítětem, a to do jeho tří let věku.
Eva Fialová více
Prosím o radu,mám smlouvu na NEURČITO s 3 měsíční zkušebni dobou.Po 1 měsíci jsem na nemocenske,zaměstnavatel mi chce dát výpověd po 21.dnech nemoci. Má na to právo když mám slouvu na neurčito a nemocenská stále trvá.děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může se zaměstnancem ukončit ve zkušební době pracovní poměr, i když je sjednán na dobu neurčitou. Platí, že zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Po uplynutí 21. dne pracovní neschopnosti pracovní poměr ve zkušební době ukončit může.
Eva Fialová