Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Milada | 5.1.2009 12:43:57 | vypověd

Dobr den,dostala jsem vypoved pro nadbytecnostDvou měsíční vypověd,kterou mám mimochodem podepsanou ,běží od 1 ledna do kone unora tohoto roku 2009.Od 28.12 2008 jsem na neschopance.Potřebuji zjistit jest-li se mě 2měsiční vypověd posouvá až na konec neschopnosti.Mockrát děkuji za odpověd,potřebuji to vědět co nejdříve.

Odpověď:

Podle § 53 nesmí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď v tzv. ochranné době, to je mj. i v době pracovní neschopnosti.
Pokud Vám byla dána výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže byste sdělila zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte.
Doba pracovní neschopnosti se tedy do výpovědní doby nezapočítává a zbytek výpovědní doby Vám doběhne až po skončení pracovní neschopnosti.

Martina Štěpánková

ZK | 4.1.2009 08:01:52 | práce těhotné

Moje kolegyně je gravidní a pracuje v nepřetržitém provozu.O změnu režimu práce nepožádala, chce dál pracovat v tomto režimu, jen se s vedoucí domluvila, že bude pracovat v noční směně minimálně.Zaměstnavatel tvrdí, že se o tom musí sepsat prohlášení,které kolegyně podepíše, aby byla firma krytá, kdyby se něco stalo.Kolegyně si ale myslí, že pokud nepožádala o změnu, nic sepisovat nemusí a je vše v pořádku.

Odpověď:

Záleží jakou práci Vaše kolegyně vykonává. Podle § 41 odst. 1. písm. c) zákoníku práce koná-li těhotná zaměstnankyně práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji na jinou práci.
§ 239 zákoníku práce také stanoví, že koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci.
Dále toto ustanovení také říká, že požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

Martina Štěpánková

Monika_Praha | 3.1.2009 22:57:01 | Nástup po 4 letech & nepřijetído MŠ

Dobrý večer, po ukončení ročního neplaceného volna následujícím po rodičovské dovolené (do 4let věku dětí) mám nastoupit zpět do zaměstnání. Děti (dvojčata) nepřijali z kapacitních důvodů do MŠ ve školním roce 2008/09. Žádost o další pracovní volno do září 2009 zaměstnavatel nepovolil a nemůže ani nabídnout práci na zkrácený pracovní úvazek. Předpokládá, že podám výpověď dohodou. Problém je, že jednou ze zásadních součástí přijímacího řízení do MŠ na další rok je opět potvrzení o zařazení matky/rodičů do pracovního procesu. Vzhledem k tomu, že nemám možnost si zařídit hlídání dvojčat, nemohu se, dle vyjádření úřadu práce, ani ucházet o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání – nebyla bych totiž schopna splnit podmínky uchazeče, tj. poskytovat úřadu práce potřebnou součinnost při zprostředkování zaměstnání. A pokud bych zaměstnání našla, byla bych vlastně ve stejné situaci jako nyní. více

Odpověď:

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen Vám poskytnout volno po dobu mateřské a rodičovské dovolené, následné neplacené volno pak již záleží na dohodě se zaměstnavatelem a neexistuje právní nárok na volno po dobu než budou Vaše děti přijaty do mateřské školky. Nicméně podle § 241 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zkuste tedy požádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu na základě tohoto ustanovení zákoníku práce. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví a odkáže na provozní důvody, musí své rozhodnutí odůvodnit, a tyto důvody skutečně vysvětlit.

Martina Štěpánková

Eva | 23.12.2008 11:47:59 | dohoda o provedení práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledeně dohody o provedení práce. Jsem na mateřské dovolené (termín porodu mám na začátku roku 2009). Firma u které jsem byla zaměstnaná mi vyplácí mateřskou a bude za mě vyhotovovat daňnové přiznání. Během těchto 28 týdnů mateřské mám dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele, který mi dohodu zdaní srážkovou daní. Moje otázka zní, zda můžu vůbec pracovat na dohodu u jiného zaměstanavatele během mateřské a zda musím příjem od druhého zaměstanavatele zahrnout do daňového přiznání spolu s příjmem od mého kmenového zaměstnavatele.
Děkuji za odpověď

Odpověď:

V době, kdy máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemůžete vykonávat zaměstnání, ze které Vám vznikl nárok na tuto peněžitou pomoc v mateřství. Dohodu o provedení práce uzavřít můžete, pokud byste ji uzavírala se svým původním zaměstnavatelem, musela by v ní vymezená práce být druhově odlišná od práce, kterou vykonáváte v pracovním poměru. V souvislosti s výdělečnou činností u jiného zaměstnavatele bych Vás chtěla upozornit na § 304 zákoníku práce, podle něhož zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Shodují-li se tedy činnost, jež byste měla vykonávat pro nového zaměstnavatele, s činností, kterou vykonáváte podle pracovní smlouvy pro svého původního zaměstnavatele, potřebujete jeho písemný souhlas. více

Kateřina | 22.12.2008 13:48:41 | Mateřská a rodičovská dovolenápři dvou prac. úvazcích.

Dobrý den,
nejsem jistě v dnešní době sama, kdo dělí svou práci na dva pracovní úvazky - pracuji na 0,6 úvazku v a.s. a na 0,4 úvazku v s.r.o. Oba zaměstnavatelé za mě odvádějí zvyklým způsobem zdravotní a sociální pojistění.
Jak by se vyplácely dávky mateřské a rodičovské dovolené v takovémto případě?
Jsou oba moji zaměstnavatelé povinni mě po uplynutí mateřské (popř. rodičovské) dovolené opět zaměstnat na shodnou výši úvazku, jako před nástupem MD?

velmi děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud máte s oběma zaměstnavateli pracovní smlouvu, jsou po návratu z mateřské dovolené povinni Vás zařadit na Vaše původní pracovní místo, a samozřejmě zachovat výši úvazku podle pracovní smlouvy.
V případě návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci podle pracovní smlouvy, ale není povinen Vás zařadit na Vaše původní místo.
Pokud jde o příslušné dávky, obraťte se na Českou správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

Evouš | 21.12.2008 21:49:15 | návrat z rodičovské dovolené

Dobrý den,jsem momentálně na rodičovské dovolené a pracuji jako učitelka ZŠ. V květnu se chci vrátit na původné místo, ale ve škole je to trochu problém, školní rok je rozjetý a pro školu by bylo dobré, kdybych nastoupila až od července. Chci ale nastoupit už v květnu. Ředitel se mnou chce dohodnout změnu pracovní smlouvy na dobu května a června, od července by byla opět změna na učitelku. Pokud budu souhlasit, musí mi nabídnout stejně placenou práci jako je učitelka? Nebo mě může zaměstnat s mým souhlasem i za méně peněz? Děkuji.

Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě.
Jinak záleží na Vaší dohodě se zaměstnavatelem. Pokud budete souhlasit se změnou pracovní smlouvy, nemáte však záruku, že následně zaměstnavatel změní pracovní smlouvu tak, jak jste se původně dohodli.

Martina Štěpánková

Romana | 18.12.2008 13:24:08 | Přivýdělek

Dobrý den, prosím o radu zda-li mohu mít dva pracovní poměry na dobu neurčitou- od jednoho bych byla v evidenci na rodičovské dovolené a u druhého zaměstnavatele bych byla zaměstnaná a pracovala při rodičovské dovolené.Péče o dítě mám zajištěno. Děkuji za odpověď. Romana

Odpověď:

V průběhu rodičovské dovolené je možné pracovat u jiného zaměstnavatele a pobírat rodičovský příspěvek, je-li zajištěna péče o dítě. Platí však § 304 zákoníku práce, podle něhož zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu mohou vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Shodují-li se tedy činnost, jež byste měla vykonávat pro nového zaměstnavatele, s činností, kterou vykonáváte podle pracovní smlouvy pro svého původního zaměstnavatele, potřebujete jeho písemný souhlas.

Martina Štěpánková

Lucie | 18.12.2008 09:19:00 | náhrada škody

Dobrý den, můj partner způsobil zaměstnavateli škodu. Došlo ke vloupání do pracovní dílny přes nedobře zajištěné okono-v protokolu se uvádí, že bylo vytlačeno. Pachatel odcizil věci ve vyčíslené hodnotě 3.400,- korun, ale byl dopaden. Nyní je sním vedeno trestní řízení. Může zaměstnavatel požadovanou ztrátu vymáhat na zaměstnanci, když je pachatel znám? Dále zaměstnavatel uvádí, že požadovaná částka na platbu buded daleko vyšší, ale v protokolu se uvádí již zmiňovaná částka. Pokud bude muset partner požadovanou částku zaplatit, může ji požadovat na pachateli? Děkuji za odpověď. L.Š.

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny. Obraťte se na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/.

Martina Štěpánková

jájina | 17.12.2008 13:10:23 | náhrada mzdy za ošetření ulékaře

Prosím o vysvětlení,zda mám nárok v den, kdy si požádám předem o neplacené volno a pak navštívím lékaře, nárok na proplacení náhrady mzdy za ošetření u lékaře na nezbytně nutnou dobu. Předem jsem měla dohodnuto neplacené volno.

Odpověď:

Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života a nikoli na pracovní právo obecně. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy překračující vymezený rámec právní poradny.

Martina Štěpánková

Anada | 17.12.2008 07:25:59 | dohoda o rozvázání prac.poměru

Dobrý den.Obracím se na vás s tímto dotazem.K 31.10.2008.jsem podala zaměstnavateli dohodu o rozvázání pracovního poměru k 31.12.2008,kterou mi zaměstnavatel podepsal.Po třech týdnech za mnou přišel s tím,že mám dohodu zrušit,svou dohodu roztrhal,já jsem si svoji ponechala.vyjádřil se,že pokud budu chtít odejít,umožní mi to tzv.ze dne na den.Já chci ukončit poměr tak,jak mám uvedeno v dohodě.Hrozí mi nějaký postih/za ušlý zisk nebo jiný/dĚKUJI ZA BRZKOU ODPOVĚď

Odpověď:

Pokud máte řádně podepsanou dohodu o ukončení pracovního poměru se zaměstnavatelem žádný postih Vám nehrozí. Pokud by zaměstnavatel chtěl dohodu změnit musel by k tomu mít Váš souhlas. Dohodu si pečlivě uschovejte pro případné spory.

Martina Štěpánková

jiřina | 16.12.2008 17:58:02 | nařízené volno

Zaměstnavatel nařídil týden volna z nedostatku práce.Nabízí 80% mzdy.Ale jen tomu, kdo již nemá dovolenou.Já dovolenou mám,má zaměstnavatel právo nařídit mi jí, i když jsem si tu dovolenou šetřila a ostatní ne?

Odpověď:

Dotaz přesahuje rámec právní poradny, jenž je zaměřena na rovné zacházení a ochranu před diskriminací a na slaďování pracovního a rodinného života a nikoli na pracovní právo obecně. Velmi se omlouváme, ale není v našich kapacitách zodpovídat dotazy překračující vymezený rámec právní poradny.

Martina Štěpánková

Tereza Fin | 16.12.2008 13:01:48 | překlenovací období RD/PPM

Jsem na rodičovské (varinata do 2. let dítěte), která mi končí za 3 týdny (původní zaměstnání mám na dobu neurčitou). Jsem těhotná (do porodu mi schází cca 26 týdnů), lékařem klasifikovaná jako rizikové těhotenství. Nemohu tedy nastoupit do zaměstnání. Jakou dávku (plat) budu pobírat v tomto "překlenovacím" období (mezi stávající rodičovskou dovolenou a nástupem na další mateřskou), kdo mi to bude platit a z čeho bude vycházet (z jakého období, z kterého platu či dávky)?

Odpověď:

Pokud jde o tyto dávky doporučuji se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

Květa | 16.12.2008 08:18:44 | Neplacené volno

Dobrý den.
Obracím se na Vás s prosbou o radu.
Pracuji v soukromé firmě, kde nám majitel nařizuje neplacené volno v době, kdy pro nás nemá práci.Smí si to dovolit?A ještě jeden dotaz, máme nárok na dvacet dní dovolené, tuto celou dovoleno nám zaměstnavatel sám nařídí.Vlastně máme dvě nařízené podnikové dovolené, v létě, a potom mezi sváky.pokud padne svátek na uterý, nařídí nám dovolenou v pondělí.Naše dovolaná tak nevystačí na svátky o vánocích, a tak nám po zbytek , jeho nařízeného volna, dává opět nepalcené volno.Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno, takový postup je v rozporu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnancům práci podle pracovní smlouvy a nemůže Vám tedy nařídit neplacené volno. Pokud práci nemá, může se s Vámi dohodnout, že si volno napracujete. Pokud se však se zaměstnavatelem nedohodnete, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnavatel Vám bude muset za neodpracovanou dobu poskytnout náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Jiná situace je, pokud jde o dovolenou, je zcela na rozhodnutí zaměstnavatele, kdy poskytne zaměstnancům dovolenou. Chcete-li dovolenou v jiném termínu, musíte se se zaměstnavatelem dohodnout.

Martina Štěpánková

ellinka | 14.12.2008 14:47:03 | nemocenská

Dobrý den,chtěla jsem se Vás zeptat an dost závažnou věc-tedy aspoň pro mě!!!pracovala jsem u jedne soukrome firmy a byla tyden an nemocenske!po ukonceni nemocenske mi bylo receno ze papiry predaji a me prijde domu nemocenska,ale uz je to mesic a pul a me nic neprislo?je mozne to nekde zjistit jak to je?nebo nekam dojit??dekuji za brzkou odpoveď (možná je to blbost,ale me to opravdu dost trápí)

Odpověď:

Zkuste se obrátit na příslušné pracoviště České správy sociálního zabezpečení, která dávky nemocenského pojištění vyplácí.

Martina Štěpánková

Radka | 13.12.2008 19:20:01 | rodiné právo

Dobrý den chtěla sem se zeptat jak je to s mateřskou dovolenou a jaké je peněžní ohodnocení na 3a4roky...a měla bych ještě jeden dotaz sem v osmém měsíci a přítel mě opustil chtěla bych vědět jestli musím uvést otce a pokud ne tak jaké mám výhody a nároky.A pokud uvedu otce tak jestli mam nějaké naroky.Děkuji mockrát za odpověd
S pozdravem Radka Penčáková

Odpověď:

Mateřská dovolená trvá maximálně po dobu 28 týdnů; přičemž na mateřskou dovolenou se nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Po skončení mateřské dovolené lze čerpat na Vaši žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje v rozsahu, o jaký požádáte, nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Na délce trvání rodičovské dovolené je tak třeba se se zaměstnavatelem dohodnout. Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí naleznete podrobnější informace o čerpání rodičovského příspěvku http://www.mpsv.cz/cs/2#dsp. Do 3 let věku dítěte se jedná o klasické čerpání rodičovského příspěvku ve výši 7.600 Kč po skončení peněžité pomoci v mateřství. Budete-li chtít čerpat rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte jedná se o pomalejší čerpání v základní výměře 7.600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3.800 Kč do 48 měsíců věku dítěte. více

Zuzana | 12.12.2008 13:43:13 | prodloužení pracovní smlouvy atěhotenství

Dobrý den,
pracuji ve firmě, která dává při nástupu pracovní smlouvu na dobu určitou na rok a po této době dává dodatek ke smlouvě - že se pracovní poměr stává poměrem na dobu neurčitou. Mě tato lhůta končí únorem 2009, ale zjistila jsem, že jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat, zda-li (pokud to půjde) to mohu tajit, aby mi smlouvu prodloužili na dobu neurčitou a až pak jim to teprve říci, jestli potom nemohou prohlásit, že jsem jim něco zatajila a proto je ta na dobu neurčitou neplatná nebo něco takového? Děkuji velice za Vaši odpověď.

Odpověď:

Právní předpisy nestanoví povinnost informovat zaměstnavatele o těhotenství. Je na Vašem rozhodnutí, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte, nemůže Vás proto dodatečně nijak sankcionovat.

Martina Štěpánková

Raketa | 12.12.2008 11:16:04 | práce a mateřství

Dobrý den,
pracuji jako vědecký pracovník v jedné instituci. Jsem nyní s druhým dítětem na mateřské. Byla jsem se informovat na práci a bylo mi řečeno mým nadřízeným, že z naší skupiny vyhodili jednoho pána z Moravy, a že budeme muset udělat jeho práci za něj. Bydlím a pracuji v Praze. Starší dítě chodí již do školy. Nechápu, jak vůbec někoho může napadnout, že bych mohla jezdit pracovat na Moravu? Jak se mohu před tímto bránit. Mám smlouvu jen na určitou dobu a pak si musím sednout před komisi odborníků (samí starší pánové) a obhajovat svoji práci, aby mi prodloužili smlouvu. Je velice pravděpodobné, že když odmítnu, tak mne pak vyhodí. Také pro ně samotné je lepší, když budou mít co nejméně lidí, jelikož si mohou zvýšit své platy. Mám podezření, že tímto tlakem chtějí zlikvidovat celé naše oddělení, protože za 2 roky již vyhodili několik lidi. Ještě bych ráda dodala, že to zde vedou samí starší lidé (většinou muži)...
děkuji za Vaší odpověď.

Odpověď:

Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce Prahu, zaměstnavatel nemůže bez Vašeho souhlasu změnit toto místo výkonu práce. Pokud jde o prodloužení Vaší pracovní smlouvy, zde by záleželo z jakého důvodu by Vám ji odmítli prodloužit, pokud by důvodem bylo to, že jste mladá žena pečující o děti, pak by se jednalo o diskriminaci. Diskriminaci je možné se bránit stížností na inspektorát práce nebo soudní cestou. Pokud by důvodem byly organizační změny zaměstnavatele, pak by se rozhodnutí zaměstnavatele šlo bránit poměrně těžko. Uplynutím doby, na kterou byla smlouva uzavřena, zaměstnání končí a neexistuje nárok na to, aby Vás zaměstnavatel dále zaměstnával. Zaměstnavatel však nesmí postupovat diskriminačně, tedy odmítnout Vás dále zaměstnávat jen z důvody pohlaví, věku apod.

Martina Štěpánková

jana votrubova | 12.12.2008 09:53:08 | vycházky v těhotenství

dobrý den,chtěla jsem se optat zda li mi může dr.změnit ještě vycházky,když mi je již stanovila,jsem z vesnice a musim daleko dojíždět a tak nemúžu vše stihnout ve 2hodinách,děkuji za odpověd

Odpověď:

Pokud jde o vycházky, záleží na uvážení lékaře, v jakém rozsahu Vám vycházky stanoví.
Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby doktor případně rozsah vycházek změnil.

Martina Štěpánková

ava | 11.12.2008 22:04:40 | zkrácený úvazek

Dobrý den,
po návratu z RD trvám na zkráceném pracovním úvazku nebo plnění části prac. povinností z domova (náplň práce to dovoluje), může to být důvodem k rozvázání prac. poměru ze strany zaměstnavatele??

Odpověď:

Pokud jde o práci z domova, není povinností zaměstnavatele Vám práci z domova umožnit, a to ani v případě, že to pracovní náplň umožňuje. Záleží pouze na zaměstnavateli zda Vám práci z domova umožní, tedy nemáte právo na této formě práce trvat. Naopak pokud jde o zkrácený pracovní úvazek, podle § 241 zákoníku práce může zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší 15 let zaměstnavatele požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Pokud nechce zaměstnavatel Vaší žádosti vyhovět, měl by Vám tuto skutečnost písemně odůvodnit, přičemž se musí jednat o skutečné provozní důvody a nikoli pouze zástupný důvod, jak Vaší žádosti nevyhovět. více

rybyryba | 11.12.2008 18:17:35 | jak se plati nemocenska

marodila jsem 19 dní na den mam nemocenskou 403 kč bylo mi však vyplaceno 3068 kč poradte prosim

Odpověď:

S žádostí o vysvětlení se obraťte na svého zaměstnavatele a na správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | 168 | 169 | | 171 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect