Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
OD 1.1.2016 má mzda nedosahuje výše zaručené mzdy. stanovená měsíční mzda mzdovým výměrem je 12.700 Kč, zaručená by měla být 13300 Kč. čerpala jsem v lednu 2016 dovolenou v počtu 16 dnů, do zaručené mzdy jsem dostala pouze doplatek ve výši 143 Kč, údajně pouze za 4 opracované dny a svátek. Za 16 dnů dovolené jsem doplatek nedostala s odůvodněním, že zákoník práce neurčuje doplatek do zaručené mzdy ale pouze do minimální mzdy. Průměrná hodinová mzda na dovolenou byla nižší než je hodinový průměr zaručené mzdy, z důvodu loňské nižší mzdy. Zaměstnání vzniklo 1.12.2015, odpracováno 23 dnů. Postupoval zaměstnavatel správně, anebo mi musí doplatit do výše 13.300 Kč celou výplatu? Obdržela jsem celkem jen 12002 Kč hrubého. Průměr na dovolenou je prý bohužel nízký, protože se měsíční částka dělila fondem pracovní doby za 23 dnů. Protože rozdíl na výplatě je vyšší než tisíc korun, prosím o odpověď, jaké jsou moje nároky.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 112 odst. 3 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci poskytnout doplatek v případě, že jejich hrubá mzda po odečtení mzdy za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, noční práci, ve ztíženém pracovním prostředí a za práci v sobotu a v neděli nedosáhne příslušné nejnižší úrovně zaručené mzdy. Ve Vašem případě, však bohužel došlo v lednu k situaci, kdy od 1. ledna byla zvýšena minimální mzda a zaručená mzda, průměrný výdělek pro určení výše náhrady mzdy za dobu čerpání dovolené se však zjišťuje za 4. čtvrtletí předchozího roku. Právní úprava umožňuje zvýšit průměrný výdělek na úroveň minimální mzdy. Změna výše zaručené mzdy se však v průměrném výdělku nezohledňuje. Podle mého názoru postupoval Váš zaměstnavatel správně.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, mám dotaz ohledně porodného.
Na netu jsem četla, že nárok na porodné mají rodiny pouze s příjmy do 2,7násobku životního minima rodiny. Pokud mám trvalé bydliště u rodičů, přítel také, miminko pravděpodobně bude mít trvalé bydliště odlišné od nás obou, tak z jakých příjmů se to bude počítat. Nejsme svoji.
Moc děkuji za odpověď, Kateřina
Odpověď:
Dobrý den,
za společně posuzované osoby pro nárok na příspěvek státní sociální podpory, tedy i porodného se považují rodiče a nezletilé nezaopatřené děti, manželé nebo registrovaní partneři,
rodiče a děti nezletilé zaopatřené nebo zletilé, pokud tyto děti s rodiči užívají byt a nejsou posuzovány s jinými osobami, jiné osoby společně užívající byt, pokud neprokáží, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby. Nejedná se o trvalé bydliště, ale o sdílení domácnosti.
Eva Fialová
Ma-li na porodné nárok cizinka která porodila dítě v ČR?
Odpověď:
Dobrý den,
na porodné budete mít nárok, pokud máte v ČR trvalý pobyt, dlouhodobý pobyt delší než jeden rok nebo pokud splňujete jako cizinka máte druh pobytu nebo jeho účel uvedený v zákoně o státní sociální podpoře. Na porodné má nárok žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.
Eva Fialová
Dobry den od srpna 2015 jsem se vratila po materske do prace a s přítelem jsme šli naprotismenu kvůli dětem nemáme hlídání. A jsou narizene přescasy ale my nemáme jak. Máme právo na nějaké úlevy od nich?Podotykam děláme 12h směny..Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas. Pokud je dítě starší, může Vám zaměstnavatel práci přesčas nařídit. Platí ovšem, že práci přesčas je možné konat jen výjimečně a zaměstnavatel ji může nařídit jen z vážných provozních důvodů. Zašlete svému zaměstnavateli dopis, kde ho na toto upozorněte a navíc požádejte o vhodnou úpravu pracovní doby, což může znamenat i žádost o nenařizování přesčasové práce. Zaměstnavatel musí žádosti zaměstnanců pečujících o děti do 15 let vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den,
na základě prosby zaměstnavatele vykonávám práci přesčas(mimo můj pracovní fond), a zaměstnavatel mi to proplácí jen takzvanou odměnou za zástup to je asi 52Kč hrubého což činí cca 50% z mé průměrné mzdy. Má zaměstnavatel právo mi takhle proplácet mé přesčasové hodiny? moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Zaměstnanec Vám musí vyplatit mzdu za odpracované hodiny a navíc ještě 25 % Vaší průměrné mzdy nebo Vám poskytnout náhradní volno.
Eva Fialová
Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené (dcera 2roky), jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Rok pracuji u stejného zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti (od 1roku dcery), na jiné pozici.
Rodičovská dovolená by mi měla skončit 31.8.2016 a od 1.9.2016 nastoupit na svou původní pozici. Mou otázkou je, zda a případně jaká výše PPM by mi náležela, pokud bych do 3-6měsíců v práci znovu otěhotněla. A v případě, že bych nastoupila v rámci druhého těhotenství na neschopnost, z čeho by se počítala nemocenská?(První těhotenství bylo komplikované a i u druhého je pravděpodobnost stejného průběhu). Mohu případně rovnou přejít z rodičovské dovolené na neschopnost?
Děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Do pracovní neschopnosti můžete přejít přímo po ukončení rodičovské dovolené. I v tomto případě se Vám bude PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před nástupem na první mateřskou dovolenou.
Eva Fialová více
Dobrý den,zajímá mě jakým způsobem se mi vypočítá PPM v případě že u zaměstnavatele jsem rok po návratu z první mateřské, nyní jsem těhotná a nastoupím na nemocenskou. Na sociálce mi řekli že se mi bude vypočítávat z posledního roku ale není mi jasné jak je do toho zahrnuta nemocenská. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Eva Fialová
Dobrý den.
Ráda bych Vás poprosila o radu,v roce 2013 jsem měla dopravni nehodu.Byla jsem zhruba pul roku mimo.Vté době jsem byla na mateřské dovolené.Partnerovy poradili,že mateřskou má převést na sebe,že se o malou nestarám.Už mu ale nikdo neřek,že mě by měli vstavit nemoceskou.Pak mi dali na rok duchod a pak se na mě zpátky převedlo mateřska.Ted skončila a já se nahlasila na UP,kde vznikl problém,že tam nemám pul roku nic uvedeno a tak mi asi nepřiznaji podporu.Poradíte mi jak se bránit?Na UP jsem spadla pod ženu se kterou se opravdu nedá lidsky bavit.Své pravnost mi odebrána v době urazu nebyla,tak jak se mohu bránit,lékaři mi davali 5 procent na přežiti.Jak se bránit prosím?Jsem stoho už uplně vyřízena nevím co dál a to mě čeká ještě soud za dopravní nehodu.Prosím poradte.Jestli na tu dobu kde je tam mezera mám poprosit zaměstnavatela o vystavení neplaceného volna,nebo zda budou stačit předložit lékařské zprávy na UP,Už opravdu nevím.Snad je stoho cesta ven?Moc děkuji a přeji hezký den. Vté době jsem bydlela v jiném kraji než žiji ted,proto jsem tam nemohla nastoupi a rozvázala jsem poměr po skončení mateřské dovolené. Děkuji. více
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel Váš dotaz neobsahuje dostatečné informace k posouzení Vaší situace. Pokud budete mít zájem, obraťte se na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Co se týká podpory v nezaměstnanosti, na tu má nárok uchazeč o zaměstnání, který získal v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců. Do předchozího zaměstnání se započítává i náhradní doba zaměstnání, např. i doba osobní péče o dítě do 4 let.
Kateřina Lovitt
Dobry den, jsem nyni na materske dovolene,kterou mam na tri roky. Synovi byly roku 2015 v listopadu 2 roky,nyni bych se rada vratila do prace, zamestnavatel mi nabizi jine prac misto,nicmene ja bych rada sve puvodni (za me nastoupila tehdy jina pani). Mam na to narok? V pripade ze by se zamestnavatel rozhodl me vratit zpet na mou pozici,musi dotycne pani,ktera je nyni misto me,vyplatit odstupne? Muzou ji preradit na jinou pracovni pozici?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiná zaměstnankyně, však není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Pokud novou zaměstnankyni Váš zaměstnavatel zaměstnal na dobu určitou po dobu Vaši rodičovské dovolené, skončí její pracovní poměr Vaším návratem z rodičovské dovolené. více
Hezký den,
za 2 dny nastupuji na MD a mám v plánu nadále pracovat (externě, z domu) pro jiné oddělení v rámci firmy, kde jsem pracovala 2,5 roku na TPP.
Můžu pracovat na živnost nebo dohodu, slyšela jsem i o podmínce, že v šestinedělí nemůžu pracovat (jiný zdroj tvrdí, že jde až o osminedělí, tak nevím) a mít příjem.
Ráda bych Vás poprosila o radu, jaká možnost by byla pro mně nejvýhodnější (živnost, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti) a kdy bych ne/musela platit odvody a za jakých podmínek (na dohodu prý existuje limit nad/do 10. 000 měsíc). Bohužel mi nedokázala poradit firemní mzdová účetní, na živnostenském + sociálním úřadu ani na úřadu práce...
Týká se to mateřské i rodičovské dovolené, můžu pracovat po celý čas, co budu doma.
Děkuji Vám mnohokrát a přeji krásný den.
D.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.
Po dobu mateřské a rodičovské dovolené platí, že můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Nebo můžete začít s podnikáním, Vaše podnikání pak bude posuzováno jako vedlejší činnost. Dále platí, že peněžitá podpora v mateřství je poskytována maximálně 28 týdnů, minimální délka poskytování této dávky je 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů od porodu. Zaměstnavatel tedy nemůže zaměstnat zaměstnankyni před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.
více
Koncem roku jsem se vrátila po 3 letech RD do práce. Zaměstnavatel mi odmítl návrat na moje puv místo asistentky a trval na tom, aby ji vykonával zástup za mě, kterou tam dal z podatelny. Naopak mě nabídl podatelnu. Nesouhlasila jsem, s tím, že mám nárok podle práce smlouvy na místo asistentky. Nabídli mi dle nich zajímavou a odbornou práci na helpdesku. Na můj dotaz mě personální u bezpečila, že nejde o callcentrum. Nyní je skutečnost taková, že původní třídu mi sice nechali, ale budu pracovat na ústředně a přepojovat telefony, kde stačí o 2 stupně nižší třída, kterou má kolegyně a stačí na to ucnak. Říkali mi, že žádná jiná práce není a přitom zaměstnali další zaměstnankyně na lepší místa a mě nikdy jinou práci nenabídli s tvrzením, že není. Cítím se diskriminovana a svým způsobem šikanována. Bojím se, že mi časem zaměstnavatel bude moci snížit třídu, protože je pro práci na ústředně a callcentru nestandardni a z pohledu ostatních preplacena. Mám důvod se domnívat, že je to vysledekosobního zájmu mého pův nadrizeneho, ktery takto už jednal s jinou asistentkou a měla podobný osud. Při pohovoru mi personalistika vychvalila nové zarazeni, že nejde o callcentrum, ale helpdesk. více
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen.
Kateřina Lovitt
Koncem roku jsem se vrátila po 3 letech RD do práce. Zaměstnavatel mi odmítl návrat na moje puv místo asistentky a trval na tom, aby ji vykonával zástup za mě, kterou tam dal z podatelny. Naopak mě nabídl podatelnu. Nesouhlasila jsem, s tím, že mám nárok podle práce smlouvy na místo asistentky. Nabídli mi dle nich zajímavou a odbornou práci na helpdesku. Na můj dotaz mě personální u bezpečila, že nejde o callcentrum. Nyní je skutečnost taková, že původní třídu mi sice nechali, ale budu pracovat na ústředně a přepojovat telefony, kde stačí o 2 stupně nižší třída, kterou má kolegyně a stačí na to ucnak. Říkali mi, že žádná jiná práce není a přitom zaměstnali další zaměstnankyně na lepší místa a mě nikdy jinou práci nenabídli s tvrzením, že není. Cítím se diskriminovana a svým způsobem šikanována. Bojím se, že mi časem zaměstnavatel bude moci snížit třídu, protože je pro práci na ústředně a callcentru nestandardni a z pohledu ostatních preplacena. Mám důvod se domnívat, že je to vysledekosobního zájmu mého pův nadrizeneho, ktery takto už jednal s jinou asistentkou a měla podobný osud. Při pohovoru mi personalistika vychvalila nové zarazeni, že nejde o callcentrum, ale helpdesk. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel po návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené musí zaměstnankyni přidělovat práci podle její pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a zaměstnankyni náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, a to do doby než jí buďto zaměstnavatel začne práci dle pracovní smlouvy přidělovat, nebo se se zaměstnankyní dohodne na změně pracovní smlouvy. Z Vašeho dotazu vyplývá, že Vám zaměstnavatel nabídl změnu pracovní smlouvy a Vy jste ji přijala. Bez Vašeho souhlasu by jinak takto nemohl postupovat. Pokud jste se zaměstnavatelem písemně uzavřela změnu pracovní smlouvy, je pro Vás její uzavření závazné.
Pro upřesnění dotazu se můžete obrátit na linku právní pomoci Gender Studies každé úterý od 9:00 do 11:00 a pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s ročním synem. Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že nastoupím zpět do práce na 2 dny v týdnu, kdy malého hlídá babička. Jak by se měl tento nástup do práce smluvně upravit tak, abych nepřišla o rodičovský příspěvek, který pobírám a zároveň také neztratila nárok na návrat na své místo na plný úvazek po skončení rodičovské? Je možné se zaměstnavatelem uzavřít novou smlouvu na tento částečný úvazek a zároveň nechat běžet i původní smlouvu? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.
Po dobu rodičovské dovolené můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce.
Pokud chcete u zaměstnavatele vykonávat práci, která je stejně druhově vymezena, nástupem do práce končí Vaše rodičovská dovolená. Se zaměstnavatelem můžete např. uzavřít časově omezený dodatek zužující rozsah Vaší pracovní doby do určitého věku dítěte. Kateřina Lovitt
Dobrý den.
Mám dva dotazy. 1 - Byla jsem s prvním dítětem na mateřské dovolené. Ve věku 1 roku a 9 měsíců dítěte jsem se vrátila na plný úvazek do práce. Za 3 měsíce jsem otěhotněla. Můj dotaz je, zdali budu mít nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství i s druhým dítětem, pokud si například nyní odpracuji jen 6-8 měsíců a pak se vrátím na rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Vím že ženy které po jedné mateřské nastoupí hned na druhou nárok na PPM mají , ale nejsem si jistá jestli jsem to nějak neovlivnila tím svým nástupem do práce.
Dotaz 2 - K výše uvedenému mám další dotaz. Vzhledem k mému věku a výkonu práce mi ale bývá v práci poměrně špatně a práce je pro mě velice náročná. Doktorka mi navrhla že mě může poslat na nemocenskou. Zajímalo by mě ale, jestli tím přijdu o rodičovský příspěvek, který pobírám na to první dítě, pokud půjdu na nemocenskou, která bude kvůli těhotenství třeba ve 4. měsíci? Vím že bych přišla o rodičovský příspěvěk pokud bych šla na nemocenskou v souvislosti s porodem, ale tuto formulaci nechápu. Je tímto termínem myšleno těch 6-8 týdnů, kdy se chodí z práce a pobírá se PPM?
více
Odpověď:
Dobrý den,
ad 1) ano, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. více
Dobrý den, v prosinci 2015 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená a zaměstnavatel souhlasil s neplaceným volnem do 4 let věku dítěte (státní školku jsme nedostali). Rodičovský příspěvek mi bude vyplácen již jen do dubna 2016. Současně mám živnostenský list a malé podnikání jako vedlejší pracovní činnost, což tedy bude možné již jež do konce dubna. Jaké jsou možnosti, abych mohla v podnikání pokračovat coby vedlejší činnosti? Můžu si najít brigádu na DPP nebo DPČ tak, aby to byl můj hlavní pracovní poměr? Jaký úvazek by to musel být? Je to vůbec možné současně s neplaceným volnem u hlavního zaměstnavatele? Pouze vím, že dítě nemůže být ve školce (v našem případě soukromé) déle než 4 hod. denně. Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
přestože Vám zaměstnavatel poskytuje neplacené volno, je Vaše podnikání vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Není tudíž třeba, abyste pouze z důvodu změny samostatné výdělečné činnosti uzavírala s jiným zaměstnavatelem dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Samostatná výdělečná činnost je činností vedlejší, pokud mimo jiné pobíráte rodičovský příspěvek nebo pokud vykonáváte zaměstnání. Podle zákona o důchodovém pojištění vykonáváte zaměstnání, pokud jste účastna na nemocenském pojištění. Protože jste účastna na nemocenském pojištění v pracovním poměru, který trvá, bude Vaše samostatná výdělečná činnost činností vedlejší i do skončení čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den, když zaměstnavatel nereaguje na konec pracovního poměru na dobu určitou k 31.1.2016 (vůbec o tom nemluví) a dá zaměstnanci rozpis směn na únor 2016 a zaměstnanec nastoupí v únoru do zaměstnání s vědomím zaměstnavatele, přejde pracovní poměr automaticky na dobu neurčitou? Musí se poté vystavit nová smlouva nebo stačí ta původní? Začne opět zkušební doba 3 měsíce?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Odpověď:
Dobrý den,
dle § 65 odst. 2 zákoníku práce platí, že pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, jedná se o pracovní poměr na dobu neurčitou. To znamená, že jde o situaci, kdy zaměstnanec pokračuje v práci, aniž by se o tom se zaměstnavatelem výslovně dohodl, zaměstnavatel však o dalším výkonu práce ze strany zaměstnance ví a nezakázal zaměstnanci v práci pokračovat. Pracovní poměr, který byl sjednaný v pracovní smlouvě na dobu určitou, se tak změní na dobu neurčitou. Budete dále pracovat na základě původní pracovní smlouvy. Nová zkušební doba Vám neběží.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na konkrétní dotaz ohledně PPM s druhým dítětem.
Příklad: Žena mající smlouvu na dobu neurčitou se s prvním dítětem rozhodne vyčerpat rodičovský příspěvek na nejkratší možnou dobu, tzn. např. do 2 let věku dítěte. RP vyčerpá, ale rozhodne se poté si RD prodloužit např. do 3 let věku dítěte, tzn. že poslední rok už nebude vyplácen RP. Během této doby otehotní a porodí druhé dítě. Do práce se tedy nevrátí. Má nárok na PPM na druhé dítě? Nebo až RP na druhé dítě ode dne porodu?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Čtyřletá lhůta platí, i pokud byste u prvního dítěte zvolila nejrychlejší (dvouleté) čerpání rodičovského příspěvku. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž budete dostávat první PPM, stále trvat.
Dobrý den, jsem těhotná, pracují jako zdravotní sestra na operačním sále, což je definované jako rizikové pracoviště pro těhotné. Chtěla jsem se zeptat, pokud bych šla na PN a chtěla se po uplynutí MD vrátit na svou původní pozici, zda mám nárok na snížený pracovní uvazek?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Jedná se o právo zaměstnance, které může v případě záporného stanoviska zaměstnavatele uplatnit u soudu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
pracuji ve firmě na pozici helpdesk operátor 15 let se svými 8 kolegy. Minulý rok firma na naši pozici přijala novou pracovnici a dala jí mzdu o několik tisíc korun vyšší než máme my. Ptali jsme se na to ředitele, odpověděl, že za naši mzdu by nikdo nový tuto práci nedělal. Jak se máme bránit?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 110 zákoníku práce za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce. Na tuto zásadu zaměstnavatele upozorněte. Pokud Vám mzdu nezvýší, můžete se obrátit na inspektorát práce nebo i podat žalobu k soudu.
Eva Fialová
Dobrý den,
V pracovní smlouvě mám uvedenou pozici obchodního manažera, na této pozici netrvám, řekla jsem, že budu dělat jakoukoliv práci v administrativě, pracovala jsem v hotelu, můžou mi nabídnout třeba i místo servírky, nebo kuchařky? To jsem již odmítla. Ale nevím, jestli jsem povinna takové místo přijmout, je to dle mého názoru hodně velká degradace. Jak je to prosím s ponížením platu? V pracovní smluvě mám uvedený plat: základ 18050,- + pohyblivou částku 0 až 4500,-. Celkem 22550,- to byl plat, který jsem dostávala posledních cca 9 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou po tom, co nám zrušili vyplácení bonusů k platu 22550,-, což byla celkem velká částka, tak jsem doufala, že mi ten plat uvedený ve smlouvě na zkrácený úvazek ponechají. Ale řekli mi, že mi i ten plat poníží. To bude znamenat, že když by jsem pracovala na 6 hodin, tak mi z částky 18050,- vezmou 25 procent a z částky 4500,- vezmou taky 25 procent? Obávám se, že budou chtít mi tu pohyblivou částku zrušit úplně a ještě mi ponížit i ten základ, což by pro mě znamenalo hodně velký platový propad, který se domnívám, že je ve velkém nepoměru k platům ostatních zaměstnanců v hotelu.
více
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy, která i Vám bude vyhovovat. Platnost stávající pracovní smlouvy se týká i výše mzdy, pokud ji máte uvedenu v pracovní smlouvě. Jestliže máte v pracovní smlouvě uvedenu pohyblivou část mzdy v určitém rozmezí, musí zaměstnavatel toto rozmezí zachovat, stejně jako Vám pohyblivou část v určité výši vyplatit, pokud splňujete podmínky, za kterých máte na její vyplacení nárok.
Eva Fialová