Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, momentálně jsem na mateřské dovolené, pobírám 25tis.kČ měsíčně a od konce ledna anstupuju na rodičovskou dovolenou. Chtěla jsem se zepat, pokud v období rodičovské dovolené začnu pracovat u svého zaměstnavatele na úvazek 0.05 a nestihnu do narození druhého dítěte nastoupit do práce na plný úvazek po dobu 270dní, z čeho se mi bude počítat výše mateřské dovolené?
Děkuji za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Eva Fialová
Dobrý den, v průběhu měsíce května mi končí tříletá RD. Ke stávajícímu zaměstnavateli se z důvodu další péče o dítě, které zatím nebylo přijato do MŠ a také dojíždění vracet nemůžu. Jak tedy nejlépe postupovat. Podat klasickou výpověď nejpozději ke konci měsíce února a po skončení RD se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 4 let na zdravotní pojišťovnu? Předpokládám, že zaměstnavatel by mi s poskytnutím neplacené dovolené do věku 4 let dítěte nevyhověl. Je v současné době nějak výhodné rozvázat pracovní poměr dohodou? A bude i v případě zmíněné výpovědi platit ochranná lhůta 180 dnů např. v případě dalšího těhotenství (běží od ukončení pracovního poměru?)?
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní poměr můžete ukončit dohodou nebo výpovědí s dvouměsíční výpovědní dobou. Z hlediska podpory v nezaměstnanosti je pro Vás výhodnější nějakou dobu, např. měsíc po rodičovské dovolené chodit, neboli neukončovat pracovní poměr spolu s rodičovskou dovolenou. Pokud ukončíte pracovní poměr zároveň s rodičovskou dovolenou, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat koeficientem ze průměrné mzdy v národním hospodářství. Jestliže ukončíte pracovní poměr později, bude se Vám tato dávka vypočítávat z Vaší mzdy, což bývá zpravidla výhodnější. Po ukončení pracovního poměru kontaktujte zdravotní pojišťovnu. Jak v případě výpovědi, tak i v případě ukončení pracovního poměru dohodou budete pro účely čerpání peněžité pomoci v mateřství 180 dnů v ochranné době.
Eva Fialová
Dobry den, mam se vracet po rodicovske dovolene do zamestnani. Zamestnavatel na me misto prijal jiz drive jinou osobu a ani zadne dalsi volne misto ve firme neni. Nabidli mi docasne zkraceny uvazek. Ja mam ale strach, ze si tim jen chteji zkratit vysi odstupneho. Jde se nejak pojistit, ze v pripade, ze bych napr. po trech mesicich dostala vypoved, nemela odstupne prave z te mzdy ze zkraceneho uvazku, ale z puvodni vyse mzdy. Snad jsem to napsala alespon trochu srozumitelne...Predem dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy, tj. na plný úvazek. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
Eva Fialová
Pracovní poměr mám na dobu určitou do 31.12.2015. Mateřskou dovolenou jsem nastupovala v červenci 2015. Tzn. pracovní poměr teď 31.12. skončil? Mohu uzavřit během rodičovské dovolené dohodu o provedení práce na malý úvazek?
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončil 31.12.2015, jak uvádíte. Nyní již v pracovním poměru nejste a můžete uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Pro nárok na rodičovský příspěvek se výše výdělku příjemkyně nesleduje.
Eva Fialová
Dobrý den, vrátila jsem se do práce téměř o tři měsíce dřív, než mi skončí rod. dovolená. Do práce jsem se vrátila 5. listopadu (smlouva na dobu neurčitou) a rodič. dovolená mi končí 21. ledna. Tenhle měsíc jsem zjistila, že jsem těhotná. Chtěla bych vědět, jestli mám vůbec nárok být na rodičovské dovol. zase jen 3 roky nebo jestli bych musela být doma 4 roky? Nevím, jak je to potom s penězi, jestli bych zvládla živit další dítě. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se vrátila do práce, a to i přesto, že Vaše rodičovská dovolená měla skončit později, nejste nyní na rodičovské dovolené. Také s druhým dítětem máte nárok na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou nelze čerpat po delší dobu. Čtyři roky lze čerpat pouze rodičovský příspěvek, pokud si jeho čerpání takto zvolíte nebo pokud byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, což ve Vaší situaci pravděpodobně mít budete.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se vrátit po rodičovské dovolené do prace, zaměstnavatel mě kontaktovat, ze místo bude mít volné. Bohuzel nemohu pracovat z důvodu vyzve dávání deti na plny úvazek, ale jen na zkráceny -6 hodin denně. Je zaměstnavatel povinnen mě vyhovět či ne a jaké připadne konsekvence spojene s výpovědi při odmítnutí prace na plny úvazek mě čekají. Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Jedná se o právo zaměstnance, které může v případě záporného stanoviska zaměstnavatele uplatnit u soudu. Zaměstnavatele na svá práva upozorněte. více
Dobrý den, jak mám prosím postupovat, pokud se chci vrátit do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené na zkrácený úvazek? Kontaktovala jsem zeměstnavatele e-mailem s mou žádostí a odepsali mi že očekávají můj nástup, ale na úvazek plný. Tak nevím, jaký mám teď zvolit správný postup, pokud chci pracovat na úvazek zkrácený. Děkuji, s pozdravem Z.D.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Jedná se o právo zaměstnance, které může v případě záporného stanoviska zaměstnavatele uplatnit u soudu. Zaměstnavatele na svá práva upozorněte.
Kateřina Lovitt
Dobrý večer , zkusím v krátkosti napsat svůj problém. Před odchodem na mateřskou dovolenou jsem ve firmě vykonávala pozici Asistentky ředitele. Vyřizovala poštu, korespondenci, když bylo potřeba a přijela návštěva z Německa, překládala jsem apod. Nyní po návratu z rodičovské dovolené mi bylo sděleno, že toto místo je obsazené. Byla mi nabídnuta nová pozice a sice obchodního zástupce, což ale spočívá,že bych byla hodně na cestách, měla přímý kontakt se zákazníky a byla daleko od domova, stále ale v rámci Čr. Znamenalo by to, že by se má pracovní smlouva musela upravit - pozměnit. A tady je má otázka, pokud bych na tu změnu nepřistoupila a trvala na jiné nabídce prac.místa a on jako zaměstnavatel, by ji neměl tu pozici, může mi dát výpověd at už z jakéhokoliv důvodu, ale takovou abych měla já nárok na odstupné, které bych ze zákona měla 3 své platy.? Nebo musím přistoupit na jeho změny jinak mě vykáže bez odstupného? Já dávat výpověď nechci, ale vím, že ve firmě pracovat nemůžu za těchto podmínek. Pracovní smlouvu (na původní pozici) mám na dobu neurčitou. Mockrát děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě, že by zaměstnavatel neměl práci odpovídající pracovní smlouvě a nedošlo by ani k dohodě o změně pracovní smlouvy, jednalo by se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten by Vám byl povinen poskytnout náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Tzn. pokud na změnu pracovní smlouvy nepřistoupíte, výpověď Vám dát zaměstnavatel nemůže. Jestliže došlo u zaměstnavatele k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, však není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den. Mám nárok na pracovní volno -vdávám nevlastní dceru a svatba je v pátek. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru nárok na pracovní volno nemáte. To je poskytováno pouze na vlastní svatbu, nebo svatbu dítěte, případně rodiče. Můžete se ale dohodnout se zaměstnavatelem, že Vám pracovní volno bez náhrady mzdy poskytne, a že zameškanou dobu napracujete.
Kateřina Lovitt
dobrý den, po ukončení rodičovské dovolené bych ráda nastoupila na zkrácený úvazek, je to možné,když mám fve do 4 kw výdělek je tam minimální, ale mam ič. nebo bych se automaticky stala podnikatelem s plným placením soc a zdrav. pojištění.
Můžu s fotovoltaikou žádat o poloviční úvazek s péči o dvě děti do 15 let a tím zpěté zvýhodnění neplacení soc a zdrav. v plné výši.
Děkuji Satke
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel, tak jak je dotaz formulován, není úplně srozumitelný. Můžete jej prosím poslat znovu? Děkuji.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
od 18. září 2014 jsem s dcerou na rodičovské dovolené. Čerpám do dvou let věku dítěte. Partnerka se vrátila do zaměstnání na HPP a nyní 19. února 2016 nastupuje na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Jsme domluveni, že i po skončení druhé mateřské (od 2. září 2016) se opět vrátí do práce a já budu s dětmi na rodičovské.
Po nástupu partnerky na mateřskou přijdu o rodičovský příspěvek a budu se muset registrovat na úřadu práce, jelikož můj současný zaměstnavatel mi nabízí skončení pracovního poměru dohodou.
Mám na to přistoupit? Bude to mít nějaký vliv na čerpání podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď,
Jiří
Odpověď:
Dobrý den,
na dohodu o rozvázání pracovního poměru přistoupit nemusíte. Zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Výpověď Vám zaměstnavatel může dát jen z důvodu výslovně stanovených v § 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná. Pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí z organizačních důvodů nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru uzavřenou z týchž důvodů, měl byste právo na odstupné. více
Po mateřské nastupuji do práce, na RD bude manžel. Chci využít přestávky na kojení. Musí mi zaměstnavatel poskytnout místnost na kojení ? Lze dvě třicetiminutové přestávky sečíst a využít je najednou? Je nějaké omezení kdy v prac. době je budu čerpat? Lze je vyčerpat na začátky či konci pracovní doby?
Odpověď:
Dobrý den,
dle § 242 zákoníku práce má zaměstnankyně, která kojí své dítě, právo na zvláštní přestávky ke kojení. Zaměstnankyni, která pracuje na plný úvazek, přísluší dvě půlhodinové přestávky ke kojení, do jednoho roku věku dítěte a v dalších třech měsících jedna půlhodinová přestávka za směnu. Pracuje-li po kratší pracovní dobu, alespoň polovinu týdenní pracovní doby, přísluší jí pouze jedna půlhodinová přestávka za den. Přestávky se započítávají do pracovní doby a přísluší za ně náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel by Vám měl ke kojení poskytnout odpovídající prostory určené pro odpočinek. Zákoník práce neupravuje, kdy v pracovní době mají být přestávky ke kojení čerpány. Bude záležet na Vaší dohodě se zaměstnavatelem, kterého včas informujte o svém záměru. Dle mého názoru je možné tyto přestávky spojit a čerpat je i na začátku nebo konci směny.
Kateřina Lovitt více
Dobry den,chtela bych se zeptat 21.1.me konci RD ale uz 4.1. nastupuji do noveho zamestnani zatim jen brigadne mam se nekde hlasit a zda mi bude zamestnavatel platit soc. a zdravotni pojisteni?Dekuji moc
Odpověď:
Dobrý den,
během rodičovské dovolené si můžete přivydělat bez omezení, příjem rodičů není nijak sledován. Po dobu, kdy jste na rodičovské dovolené, je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát a tato doba se Vám počítá jako doba pojištění pro účely důchodového pojištění. Pokud budete mít během rodičovské dovolené přivýdělek na základě dohody o provedení práce, který přesáhne 10.000 Kč měsíčně nebo na základě dohody o pracovní činnosti nad částku 2.500 Kč měsíčně, pak bude zaměstnavatel odvádět z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění.
Kateřina Lovitt
Moje přítelkyně studuje VŠ, je těhotná. Nikdy neměla pracovní poměr, bude mít vůbec nárok na mateřskou, a dále pak, jaký by měla nárok na rodičovský příspěvek?
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Do požadované doby pojištění (270 dnů v průběhu posledních 2 let) se počítá i doba studia na VŠ v případě, že toto studium bylo úspěšně dokončeno. Pokud Vaše přítelkyně nebude splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, bude jí náležet rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození dítěte do konce devátého měsíce věku a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Pokud by chtěla pobírat rodičovský příspěvek vyšší, budete to možné, pokud budete Vy splňovat zákonné podmínky. více
jsem vdaná mám 2 děti do 7 let, pracuji v dvousměnném provozu 7,5 hodinový pracovní úvazek. zaměstnavatel mě nutí dělat přesčasy, musím je dělat? Mám nárok na zkrácený úvazek, když jsem vdaná a nejsem samoživitelka? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Pro sjednání kratší pracovní doby nejsou stanovena žádná omezení s výjimkou, že ani při dohodnuté kratší pracovní době nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin. Kratší pracovní doba nemusí být rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. více
Dobrý den, pracuji na částečný úvazek (20 hodin týdně) u zaměstnavatele, kde je přiznána dodatková dovolená. Nejdříve jsem měla smlouvu na dobu určitou od 9.12.2014 do 30.11.2015, od 1.12.2015 mi byla smlouva opět prodloužena na 1 rok tj. do 30.11.2016. Mám nárok jako ostatní zaměstnanci na dodatkovou dovolenou? (zatím mi totiž nebyla přiznána) Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
dodatková dovolená je zvláštní dovolená, která přísluší pouze těm zaměstnancům, kteří pracují za podmínek výslovně upravených v § 215 zákoníku práce. Jedná se o zaměstnance, kteří pracují v podzemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, a dále o zaměstnance, kteří po celý kalendářní rok konají práce zvlášť obtížné nebo zdraví škodlivé (ty jsou uvedeny v § 215 odst. 2). Přísluší tedy pouze některým zaměstnancům – zákoník práce tyto práce pouze charakterizuje a zaměstnavatel sám vymezí, kteří konkrétní zaměstnanci mají právo na dodatkovou dovolenou. Pokud za stanovených podmínek zaměstnanec pracuje po celý kalendářní rok, činí dodatková dovolená 1 týden. Dodatková dovolená se ze zákona čerpá přednostně a náhrada mzdy či platu za ni nemůže být nikdy poskytnuta. Z Vašich informací bohužel nedokážu posoudit splnění podmínek pro vznik nároku na dodatkovou dovolenou.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den chtěla bych se optat v září my skončil rd v práci mám nahlášené neplacené volno z duvodu péče o dítě jsem to nahlásila na vzp paní řekla,že tam je podmínka,že dítě muže být ve školce 4 hodiny muj dotaz zní kdybych si našla brigádu co je malá ty 4 hodky ve školce jestli mužu.a ještě bych se chtěla zeptat kdybych otěhotněla na tom neplaceném volnu mám přinést neschopenku a budu mít nárok na mateřskou děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
jak píšete - pokud Vám zaměstnavatel poskytl neplacené volno do 4 let věku dítěte, je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku (tzn. dítě předškolního věku nesmí být umístěno v jeslích/mateřské škole, popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně). Kvůli podmínce státního pojištěnce zdravotního pojištění si můžete přivydělat na základě dohody o provedení práce, jestliže by Váš výdělek nepřevyšoval 10.000 Kč měsíčně nebo dohody o pracovní činnosti do částky 2.500 Kč měsíčně. Pokud byste začala pracovat u jiného zaměstnavatele na základě pracovního poměru nebo pracovala na základě dohod s vyššími příjmy než uvedenými výše, odvádělo by se z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění. Co se týká dalšího těhotenství, v době neplaceného volna nelze čerpat nemocenské. Pokud Váš pracovní poměr bude trvat, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. více
Dobrý den,
ráda bych se touto cestou zeptala, jaké jsou mé možnosti v případě, že se vracím do zaměstnání po rodičovské, zaměstnavatel uvedl, že místo na kterém jsem byla dříve je obsazené, pracovnice jsou zavedené a mě nemůže přijmout, ale nabídl mi podobné místo. Liší se trochu náplní práce a místem výkonu. Měla jsem požadavek na zkrácení pracovní doby (pečuji o 2 děti a dojíždím), v tom mi zaměstnavatel vyhověl (4 hodiny denně), a mzda se mi zkrátí o 50%. Měla bych nárok i na případný bonus. Není možné řešit situaci i jinak, výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů? Co by z toho pro mě plynulo?
Děkuji Janovská
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě, že by zaměstnavatel neměl práci odpovídající pracovní smlouvě a nedošlo by ani k dohodě o změně pracovní smlouvy, jednalo by se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten by Vám byl povinen poskytnout náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Jestliže došlo u zaměstnavatele k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, však není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
žena studuje vysokou školu, k tomu pracuje na dpč. Chci se zeptat, kolik bude výše mateřské, kdyby na ni šla hned po škole a případně, zda na ni má nárok, kdyby po škole šla do práce na plný úvazek, ale ne na celých 270 dní, ale třeba jen na půl roku?
Dále pak, rodičovský příspěvek má omezení na max cca 11500 měsíčně? Znamená ot tedy, že minimálně se musí pobírat téměř 2 roky? Co když během těchto dvou let budeme mít další dítě?
Mnohokrát děkuji
Partak
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Do požadované doby pojištění (270 dnů v průběhu posledních 2 let) se počítá i doba studia na VŠ v případě, že studium Vaše žena úspěšně dokončí. Co se týká dohody o pracovní činnosti, záleží, zda je z této činnosti odváděno pojištění (z částky nižší než dva a půl tisíce korun se nemusí platit zdravotní a sociální pojištění). Pokud bude Vaše žena tyto podmínky splňovat, bude jí PPM vyplácena. Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje sedmdesáti procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. více
Dobrý den, během rodičovské mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. První rodičovská mi končí v březnu 2017, ve dvou a půl letech věku prvního dítěte. Máme naplánováno druhé dítě tak, aby mi rodičovská na sebe navazovala. Dělá mi ale starosti finanční stránka věci. Pokud již v době druhé rodičovské nejsem zaměstnaná, na jakou finanční podporu a v jaké výši a na jak dlouho mám nárok? Jde případně výše rodičovského příspěvku vypočítat z platu manžela?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
protože Váš pracovní poměr skončil, nebudete splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, ale bude Vám každopádně náležet rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození druhého dítěte do konce devátého měsíce věku a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Pokud byste chtěla pobírat rodičovský příspěvek vyšší, budete to možné, pokud Váš manžel bude splňovat zákonné podmínky. Podle v současnosti platného zákona o státní sociální podpoře platí, že jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. více