Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
jak mám postupovat když mi zaměstnavatel odmítl zdůvodnit, jaké má závažné provozní důvody, proč mě nemůžou vzít po ukončení rodičovské dovolené na zkrácený úvazek? Je zaměstnavatel povinen mi vyhovět, co se týče pracovní doby tak, aby jsem mohla odvést+vyzvednout děti do/z školky? Zatím je vše ve fázi jednání, ale mám dojem, že se mě snaží "zbavit" tím, že mi nabídnou hodně nevýhodné podmínky. Nevím přesně, co všechno si můžou dovolit. Na to, že by mi dali výpověď třeba z organizačních důvodů, nebo pro nadbytečnost, tak to mi bylo naznačeno, ať s něčím takovým nepočítám a navrhli mi taky ukončení pracovního poměru dohodou.
Děkuji, s pozdravem Zuzana D.
Odpověď:
Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby (např. tak, abyste mohla vyzvedávat děti ze školky), nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Provozní důvody musí zaměstnavatel přesně vymezit tak, aby z takového vymezení byly zřejmé konkrétní důvody, které neumožňují Vaší žádosti vyhovět. Výpověď pro nadbytečnost Vám zaměstnavatel dát nemůže, pokud u něho neproběhly organizační změny, které by Vaši nadbytečnost odůvodňovaly.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na RD s dcerou 1,5 roku. Chtěla bych nastoupit do práce k jinému zaměstnavateli, než u kterého čerpám RD. Tu mám u něj hlášenou do konce roku 2016, ale příspěvek mi končí již v červenci 2016. Lze u nového zaměstnavatele pracovat na HPP? O možnosti DPP vím, ale tam mi pak nevzniká nárok na dovolenou a neschopenku. Dítě bych dávala do jeslí na max 46h/m. Po skončení RD bych chtěla u původního zaměstnavatele dát výpověď. Nebo co by z fin. stránky bylo nejvýhodnější? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
dva pracovní poměry současně, přičemž v jednom čerpat rodičovskou dovolenou, zákoník práce nevylučuje. Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Pokud by se Vaše činnost u dalšího zaměstnavatele shodovala s činností toho stávajícího, je třeba zajistit si jeho písemný souhlas. Pokud byste s další zaměstnavatelem uzavřela DPP, byla byste nemocensky pojištěná, jestliže by Váš výdělek přesáhl 10 tisíc Kč v kalendářním měsíci.
Eva Fialová
Dobrý den, v dubnu 2016 mi končí 3 letá rodičovská dovolená. Pobírání rodičovského příspěvku mám nastaveno do 4 let věku dítěte, t.j. do konce dubna 2017. Budu žádat zaměstnavatele, u kterého mám pracovní poměr na dobu neurčitou, o roční neplacené volno. Pokud mi zaměstnavatel vyhoví, bude za mě platit zdravotní a sociální pojištění stát? Mám nahlásit zdravotní pojišťovně dobu neplaceného volna? Může dítě od září 2016 začít chodit do školky a pokud ano, na kolik hodin v měsíci? A pokud mi zaměstnavatel nevyhoví a nastoupím v dubnu 2016 na jeden měsíc do práce a pak ukončím pracovní poměr dohodou z důvodu péče o dítě, z čeho a v jaké výši mi bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti po ukončení pobírání rodičovského příspěvku v dubnu 2017, když jsem měsíc v době jeho pobírání pracovala? Jsem samoživitelka, matka 2 dětí (3 a 5 let). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel vyhoví Vaší žádosti o "neplacené volno" a Vy nebudete čerpat mzdu, zůstáváte pro zdravotní pojišťovnu státní pojištěnkyní a zdravotní pojistné za Vás bude hradit stát. Doporučuji tuto skutečnost zdravotní pojišťovně oznámit. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Platby na sociální pojištění se neodvádí. Od 2 let věku dítěte není docházka do mateřské školy pro nárok na rodičovský příspěvek sledována. Pokud nastoupíte po rodičovské dovolené zpět do práce a poté pracovní poměr ukončíte, bude Vám podpora v nezaměstnanosti vypočtena ze mzdy, které jste před ukončením pracovního poměru dosahovala.
Eva Fialová
Dobrý den, reaguji na již zodpovězený dotaz ve znění:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to se 180 denní ochrannou lhůtou v případě těhotenství, pokud budu v této době nezaměstnaná evidovaná na ÚP nebo osoba pečující o dítě do 4 let věku dítěte, je nutné těhotenství ihned hlásit poslednímu zaměstnavateli nebo např. odejít na nemocenskou? Nebo stačí nahlásit původnímu zaměstnavateli až odchod na mateřskou 6-8 týdnů před porodem? A je v tomto případě možné odejít na mateřskou již 8 týdnů před porodem? Děkuji
Platí tati 180 denní ochranná lhůta i v případě, že po MD a následné RD s prvním dítětem dám po ukončení 3leté RD výpověď a budu evidovaná na ÚP pečovat o dítě do 4 let věku dítěte a v ochranné lhůtě nastoupím na MD s druhým dítětem? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ano, platí.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu, problém se týká mojí mamky, která už cca 12 let pracuje v jedné české firmě, která se specializuje na prodej zahradní techniky a bazénů. Asi 6 let tam pracovala jako pokladní, poté se stala vedoucí pobočky, v jejich pobočce je také "manažer", který je jejím přímým nadřízeným. V posledních pěti letech je mamka čím dál více nespokojená, jedná se o určité problémy s manažerem, jehož povinnosti často sama plní, ale hlavně o vysoké vedení firmy, které si podle všeho dalo za cíl odstranit všechny ženy z vedoucích pozic a opravdu se jim to daří. Zbývají dvě. Manažer teď mé mamce sdělil, že mu jeho přímý nadřízený řekl, že "ta ženská" (mamka) tam prostě nebude. Mamka je samozřejmě zoufalá. Já mám největší chuť tento problém nějak řešit, podobné zakázání si nechci nechat líbit. Mamka si např.jednou od toho přímého nadřízeného jejího nadřízeného (ten, co ji tam nechce) vyslechla nadávky za to, že je na pobočce nepořádek a že pánský záchod je špinavý a že jsou na prodejně dvě ženský, tak proč to neuklidí... a podobně. Omlouvám se za zmatečnost. Pokud by jste pro nás měli nějakou radu či pomoc, byla bych velice vděčná. více
Odpověď:
Dobrý den,
v případě Vaší maminky se jedná o diskriminaci na základě pohlaví, která je v pracovněprávních vztazích zakázána. Vaše maminka může po zaměstnavateli požadovat, aby se diskriminačního jednání zdržel a popřípadě, aby poskytl mamince přiměřené zadostiučinění. Toto upozornění můžete adresovat ve formě doporučeného dopisu zaměstnavateli, tj. firmě. Pokud by se situace nezlepšila, nebo by Vaše maminka dostala výpověď, můžete podat žalobu k soudu proti zaměstnavateli, ve které můžete žádat zdržení se diskriminačního jednání, poskytnutí zadostiučinění. V případě výpovědi můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat žalobu na její neplatnost.
Eva Fialová
Dobrý den,
celý rok 2014 jsem byla zaměstnaná (u 2 různých zaměstnavatelů po sobě). V roce 2015 jsem byla první dva měsíce zaměstnaná, pak jsem byla do konce srpna vedena na úřadu práce a od 1.9.2015 jsem OSVČ. (Bohužel jsem si nevyřídila nemocenskou, začnu s tím teď.) Zjistila jsem, že jsem v prvním měsíci těhotenství a chtěla bych poradit o svých možnostech na mateřskou a rodičovskou.
Volala jsem na OSSZ, a pokud si začnu platit nemocenskou, tak by mi mateřský příspěvek měl vyjít, i když bude naprosto minimální.
Z informací, které jsem přečetla na vašich stránkách, bych měla mít nárok i na rodičovský příspěvek, který by se měl určit z příjmu partnera. Je to tak? Musí to být manžel?
Odpověď:
Dobrý den,
zákon o státní sociální podpoře mluví o rodiči. Výši rodičovského příspěvku lze zvolit podle denního vyměřovacího základu druhého rodiče, stanoveného ke dni narození dítěte. Druhý rodič nemusí být manželem.
Eva Fialová
Dobrý den :-)
Jsem učitelka a po ukončení rodičovské dovolené (v září) chci nastoupit do práce jen na půlúvazek. Ředitel se však obává, že nesežene nikoho dalšího na druhý půlúvazek (kdyby učitel, který mě teď zastupuje, nechtěl zůstat, což je stále otevřené). Řekl mi, že pokud nikoho nesežene, může po mě chtít, abych nastoupila na plný úvazek (i když nechci), protože jsem měla i předtím plný úvazek (na dobu neurčitou).
Může mě k tomu nutit?
Díky za odpověď.
Lucie
Odpověď:
Dobrý den,
Vy i Váš zaměstnavatel musíte dodržovat platnou pracovní smlouvu. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí však zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Eva Fialová
chci žalovat býv. zaměstnavatele za diskriminaci kůli zdravot stavu a bossing a bullying. Bohužel ve Valašském Meziříčí žádný advokát nemá zkušenosti. Prosím o kontakt na advokáta se zkušenostmi s tímto problémem. Moc děkuji. Ana
Odpověď:
Dobrý den,
doporučuji se napřed obrátit na linku právní pomoci Gender Studies každé úterý od 9:00 do 11:00 a pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to se 180 denní ochrannou lhůtou v případě těhotenství, pokud budu v této době nezaměstnaná evidovaná na ÚP nebo osoba pečující o dítě do 4 let věku dítěte, je nutné těhotenství ihned hlásit poslednímu zaměstnavateli nebo např. odejít na nemocenskou? Nebo stačí nahlásit původnímu zaměstnavateli až odchod na mateřskou 6-8 týdnů před porodem? A je v tomto případě možné odejít na mateřskou již 8 týdnů před porodem? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Po ukončení pracovního poměru má zaměstnankyně nárok na PPM, pokud nastoupí na PPM ve 180-denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, odpovídá ochranná lhůta pouze té době, po kterou trvalo zaměstnání. více
Dobrý den, prosím ještě o ujasnění odpovědi k předchozímu dotazu ve znění: "V průběhu měsíce května mi končí tříletá RD. Ke stávajícímu zaměstnavateli se z důvodu další péče o dítě, které zatím nebylo přijato do MŠ a také dojíždění vracet nemůžu. Jak tedy nejlépe postupovat. Podat klasickou výpověď nejpozději ke konci měsíce února a po skončení RD se nahlásit jako osoba pečující o dítě do 4 let na zdravotní pojišťovnu? Předpokládám, že zaměstnavatel by mi s poskytnutím neplacené dovolené do věku 4 let dítěte nevyhověl. Je v současné době nějak výhodné rozvázat pracovní poměr dohodou? A bude i v případě zmíněné výpovědi platit ochranná lhůta 180 dnů např. v případě dalšího těhotenství (běží od ukončení pracovního poměru?)?" V podobných případech se uvádí, že osoba pečující o dítě do 4 let věku dítěte by se na ÚP hlásit neměla, neboť práci fakticky nehledá, ale měla by pouze informovat svou ZP a žádné dávky z ÚP nepobírat? Jak to tedy je? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
evidence na Úřadu práce jako uchazečky o zaměstnání znamená povinnosti, které musí uchazečka plnit, aby nebyla z evidence vyřazena, např. přijmout volné místo, pokud je jí nabízeno. Doporučuji se do evidence uchazečů o zaměstnání registrovat, až budete mít možnost tyto povinnosti plnit.
Eva Fialová
Dobrý den.
V lednu 2016 mi končí 3-letá RD. Jsem stále zaměstnaná na HPP na dobu neurčitou. Zaměstnavatel souhlasí s tím, že zůstanu doma do 4 let věku dítěte na neplaceném volnu. Rodičovský příspěvek již nepobírám. Dcera mi nechodí do MŠ, je se mnou doma a celodenně o ni pečuji. Mám živnostenský list a v současné době mám toto podnikání jako vedlejší činnost.
1/ Prosím o info, že i nadále (do 4 let věku dítěte) nebudu muset já ani zaměstnavatel platit zdravotní ani sociální pojištění, ale bude jej za mě platit stát.
2/ Prosím o info, že i nadále (do 4 let věku dítěte) bude moje podnikání bráno jako vedlejší činnost a budu platit zdravotní pojištění pouze z dosaženého zisku a sociální pojištění platit nebudu, pokud nepřesáhnu rozhodnou částku 63.865 Kč. V opačném případě bych podnikání přerušila, protože moje výdělky z podnikání jsou minimální.
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
ad 1) jak uvádíte, po dobu neplaceného volna se sociální pojištění neplatí (jako zaměstnanec nemáte během čerpání neplaceného volna započitatelný příjem, proto neplatíte sociální pojištění, péče o děti do 4 let věku se Vám započítává pro nárok na důchod jako náhradní doba pojištění). Plátcem zdravotního pojištění je za Vás stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do 7 let věku. Podmínky této péče jsou splněny tehdy, pokud dítě předškolního věku není umístěno v mateřské škole, či v obdobném zařízení déle než 4 hodiny denně. více
Pracujeme v Úrazové nemocnici v Brně,jako všeobecné zdravotní sestry na pozici perioperačních sester v trojsměnném provozu.Naše nemocnice má 6 operačních sálů,kde pracuje zhruba 20 instrumentářek.V polovině prosince nám byl předložen roční dlouhodobý plán služeb. Tento plán pro rok 2016 je rozvržen tak, že na dny státních svátků máme naplánováno volno i když podle potřeb rovozu bychom měli mít obvyklý pracovní den. Tím jsme velmi znevýhodněni, jelikož si státní svátky musíme vlastně nadpracovat. V minulých letech jsme tento problém v naší nemocnici neměli. Od ostatních kolegyň, ale víme, že tento problém je dlouhodobě řešen i v ostatních nemocnicích. více
Odpověď:
Dobrý den,
jak uvádíte, dle § 115 odst. 3 zákoníku práce platí, že zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Pokud tedy zaměstnanec nemá naplánovanou směnu na dobu svátku, náhrada mzdy za svátek mu nepřísluší. Dle § 84 zákoníku práce dále platí, že zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Zaměstnavatel proto argumentuje, že postupuje v souladu se zákoníkem práce, protože rozdělení zaměstnanců do směn je v jeho kompetenci. více
Dobrý den, v měsíci březnu mám termín porodu. Nyní pracuji na DPP. Řeším, zda v době šestinedělí po porodu mohu mít u zaměstnavatele platnou DPP. Jedná se mi o to, jestli mohu mít DPP nastavenou např. od ledna 2016 až září 2016 s tím, že v březnu budu rodit, bude šestinedělí. Avšak v době šestinedělí nebudu vykazovat žádnou práci pro zaměstnavatele. A ještě zda v době 6-8 týdnů před porodem mohu pracovat. Děkuji za odpověď. M.H.
Odpověď:
Dobrý den,
DPP můžete mít platně uzavřenou a zaměstnavatel Vám nebude do konce 6. týdne po porodu přidělovat práci. V době 6 – 8 týdnů před porodem můžete pracovat.
Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda splňujete podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM). Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Dále platí, že peněžitá podpora v mateřství je poskytována maximálně 28 týdnů, minimální délka poskytování této dávky je 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů od porodu.
Bude tedy záležet, zda jste na základě Vaší DPP účastna nemocenského pojištění. více
Dobrý den, potřebuji poradit ohledně RD. Na intranetu mého našeho zaměstnavatele se píše, že na RD můžeme být oba dva rodičové současně s jedním dítětem. Dítě má 10 měsíců a já se rozhodl, že bych byl také s ním doma i s matkou. Byl jsem na pracáku a tam o tom nemají vůbec šajnu. Poradí mi prosím někdo jak mám dále postupovat, abych i já mohl být doma na RD. Je mi jasné, že PPM dostane jen jeden z nás. Druhý bude mít omluvenou absenci z důvodu RD v práci a bude za něho placeno aspoň zdravotní a sociální.
Moc děkuji za radu
Odpověď:
Dobrý den,
je to jak uvádíte, rodičovskou dovolenou mohou otec i matka čerpat současně, rodičovský příspěvek pak bude dostávat jen jeden z nich. Délka rodičovské dovolené závisí na rozhodnutí rodičů, maximálně však trvá do 3 let věku dítěte. Forma žádosti o rodičovskou dovolenou není standardizovaná, ale doporučuje se zažádat zaměstnavatele písemně. Čerpání rodičovské dovolené nesmí zaměstnavatel odmítnout. Oběma rodičům na rodičovské dovolené bude stát platit zdravotní pojištění. Jiné je to u sociálního pojištění. Podle zákona o důchodovém pojištění nelze započítat tutéž dobu péče o dítě současně více osobám. Tato doba se započte jako náhradní doba pojištění té osobě, která pečovala o dítě v největším rozsahu. Druhý z rodičů se může účastnit důchodového pojištění dobrovolně. Doporučovala bych Vám kontaktovat ohledně Vaší situace správu sociálního zabezpečení.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, dne 3.3.16 mi končí RD a ráda bych věděla jak dál postupovat. Bohužel mi dítě nevzali do MŠ, obvolávala jsem jich několik, všude plno, jinou možnost hlídání nemám. Zatím jsem načetla, že mohu zaměstnavatele požádat o neplacené volno (smlouvu mám na dobu neurčitou). Můj dotaz zní, jak postupovat v momentě, kdy mi zaměstnavatel nevyhoví. Musím dát výpověď já? (pak ovšem nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti?) Nebo mi ji dá on a mám právo na odstupné? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví a neumožní Vám tzv. neplacené volno, budete muset pracovní poměr ukončit. Pokud dáte výpověď Vy, nebudete mít na odstupné nárok. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jen z důvodů stanovených v zákoníku práce. Nárok na podporu v nezaměstnanosti mít budete, pokud splníte všechny podmínky stanovené Úřadem práce. V žádosti o tuto dávku případně uveďte skutečné důvody skončení pracovního poměru, tj. že jste pracovní poměr neukončila bezdůvodně.
Eva Fialová
Dobrý den. Mám smlouvu se zaměstnavatelem na dobu neurčitou. V únoru 2016 mi končí tříletá rodičovská dovolená. Jsem znovu těhotná, termín nástupu na MD by měl být ke konci května 2016. Pokud vím, pro překlenutí tohoto období mohu zvolit "neschopenku" pro rizikové těhotenství nebo žádost o neplacené volno. Můj dotaz zní: jsou s neplaceným volnem spojena nějaká rizika (např. zaměstnankyně dostane v této době výpověď apod.)? Předem děkuji za Vaši odppověď.
Odpověď:
Dobrý den,
v době tzv. neplaceného volna nejste v ochranné době jako na rodičovské dovolené. Zaměstnavatel Vám však nemůže dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, ale musí mít některý z výpovědních důvodů stanovených zákoníkem práce, rak jak je tomu u jiných zaměstnanců.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na PPM. V roce 2015 do března jsem pobírola rodičovský příspěvek od dubna do půl listopadu jsem byla v evidenci ÚP a nyní jsem zaměstnaná,smlouvu mám do konce května. Podor bude v září 2016.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. díky z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud budete v této době již nezaměstnaná, budete mít nárok na PPM, pokud budete v této době v 180 denní ochranné době začínající plynout od skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
dobrý den chtěla bych se zeptat jsem nemocná chci dát výpověd poběží mi normálně 2 mesíce vypověd nebo se prodlouží po dobu nemoci
Odpověď:
Dobrý den,
v případě výpovědi ze strany zaměstnance bude výpovědní doba dva měsíce a o dobu pracovní neschopnosti se prodlužovat nebude.
Eva Fialová
Píšu za manželku, zdravotní sestru, v důchodu, pracuje na poloviční úvazek na operačním sále.
Kromě toho chodí pár dní v měsíci do jiné nemocnice dělat stejnou práci. Od své staniční dostala písemnou důtku, že neoznámila, že chodí i jinam. Proč by ve svém pracovním volnu nemohla ? Má dvě kolegyně, které dělají totéž a ty důtku nedostaly. Je to v pořádku ?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 304 zákoníku práce mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. O souhlas by ovšem bylo třeba žádat zaměstnavatele, nikoliv nadřízenou zdravotní sestru. Domnívám se, že v případě Vaší manželky není souhlas zaměstnavatele třeba, protože Vaše manželka vykonává práci zdravotní sestry, a nikoliv činnost shodující se s činností zdravotnického zařízení.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o řadu. V březnu 2016 se mám vrátit do zaměstnání, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Bohužel pobočka, kde jsem pracovala, byla zrušena. Předpokládám, že mě majitel nebude chtít zpátky, co kdyby děti marodily, to tam byl vždy problém. A pokud mi místo nabídne, bude to na jiné pobočce, se stejnou pracovní náplní, ale šílenou pracovní dobou v podobě nepravidelných dvanactihodinovych směn a nutných přesčasů, neplacenych. Na své pobočce jsem pracovala od pondělí do pátku 8 hod.denně. Chci se tedy zeptat, na co mám nárok, dvanáctky s dětmi nezvládnu. A v případě ukončení pracovního poměru, mšmt nárok na odstupné? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To platí i pro rozvržení pracovní doby. To, zda Vám zaměstnavatel může dát výpověď a vyplatit odstupné, záleží na tom, zda máte v pracovní smlouvě jako místo výkonu práce zrušenou pobočku, nebo máte místo výkonu práce vymezeno šířeji. V případě, že Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, protože máte místo výkonu práce šířeji vymezeno nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Dále je zaměstnavatel podle § 241 odst. 2 zákoníku práce povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Eva Fialová více