Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, pracuji na částečný úvazek (20 hodin týdně) u zaměstnavatele, kde je přiznána dodatková dovolená. Nejdříve jsem měla smlouvu na dobu určitou od 9.12.2014 do 30.11.2015, od 1.12.2015 mi byla smlouva opět prodloužena na 1 rok tj. do 30.11.2016. Mám nárok jako ostatní zaměstnanci na dodatkovou dovolenou? (zatím mi totiž nebyla přiznána) Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
dodatková dovolená je zvláštní dovolená, která přísluší pouze těm zaměstnancům, kteří pracují za podmínek výslovně upravených v § 215 zákoníku práce. Jedná se o zaměstnance, kteří pracují v podzemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, a dále o zaměstnance, kteří po celý kalendářní rok konají práce zvlášť obtížné nebo zdraví škodlivé (ty jsou uvedeny v § 215 odst. 2). Přísluší tedy pouze některým zaměstnancům – zákoník práce tyto práce pouze charakterizuje a zaměstnavatel sám vymezí, kteří konkrétní zaměstnanci mají právo na dodatkovou dovolenou. Pokud za stanovených podmínek zaměstnanec pracuje po celý kalendářní rok, činí dodatková dovolená 1 týden. Dodatková dovolená se ze zákona čerpá přednostně a náhrada mzdy či platu za ni nemůže být nikdy poskytnuta. Z Vašich informací bohužel nedokážu posoudit splnění podmínek pro vznik nároku na dodatkovou dovolenou.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den chtěla bych se optat v září my skončil rd v práci mám nahlášené neplacené volno z duvodu péče o dítě jsem to nahlásila na vzp paní řekla,že tam je podmínka,že dítě muže být ve školce 4 hodiny muj dotaz zní kdybych si našla brigádu co je malá ty 4 hodky ve školce jestli mužu.a ještě bych se chtěla zeptat kdybych otěhotněla na tom neplaceném volnu mám přinést neschopenku a budu mít nárok na mateřskou děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
jak píšete - pokud Vám zaměstnavatel poskytl neplacené volno do 4 let věku dítěte, je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku (tzn. dítě předškolního věku nesmí být umístěno v jeslích/mateřské škole, popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně). Kvůli podmínce státního pojištěnce zdravotního pojištění si můžete přivydělat na základě dohody o provedení práce, jestliže by Váš výdělek nepřevyšoval 10.000 Kč měsíčně nebo dohody o pracovní činnosti do částky 2.500 Kč měsíčně. Pokud byste začala pracovat u jiného zaměstnavatele na základě pracovního poměru nebo pracovala na základě dohod s vyššími příjmy než uvedenými výše, odvádělo by se z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění. Co se týká dalšího těhotenství, v době neplaceného volna nelze čerpat nemocenské. Pokud Váš pracovní poměr bude trvat, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít budete. více
Dobrý den,
ráda bych se touto cestou zeptala, jaké jsou mé možnosti v případě, že se vracím do zaměstnání po rodičovské, zaměstnavatel uvedl, že místo na kterém jsem byla dříve je obsazené, pracovnice jsou zavedené a mě nemůže přijmout, ale nabídl mi podobné místo. Liší se trochu náplní práce a místem výkonu. Měla jsem požadavek na zkrácení pracovní doby (pečuji o 2 děti a dojíždím), v tom mi zaměstnavatel vyhověl (4 hodiny denně), a mzda se mi zkrátí o 50%. Měla bych nárok i na případný bonus. Není možné řešit situaci i jinak, výpovědí nebo dohodou o ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů? Co by z toho pro mě plynulo?
Děkuji Janovská
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě, že by zaměstnavatel neměl práci odpovídající pracovní smlouvě a nedošlo by ani k dohodě o změně pracovní smlouvy, jednalo by se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a ten by Vám byl povinen poskytnout náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. Jestliže došlo u zaměstnavatele k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, však není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
žena studuje vysokou školu, k tomu pracuje na dpč. Chci se zeptat, kolik bude výše mateřské, kdyby na ni šla hned po škole a případně, zda na ni má nárok, kdyby po škole šla do práce na plný úvazek, ale ne na celých 270 dní, ale třeba jen na půl roku?
Dále pak, rodičovský příspěvek má omezení na max cca 11500 měsíčně? Znamená ot tedy, že minimálně se musí pobírat téměř 2 roky? Co když během těchto dvou let budeme mít další dítě?
Mnohokrát děkuji
Partak
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Do požadované doby pojištění (270 dnů v průběhu posledních 2 let) se počítá i doba studia na VŠ v případě, že studium Vaše žena úspěšně dokončí. Co se týká dohody o pracovní činnosti, záleží, zda je z této činnosti odváděno pojištění (z částky nižší než dva a půl tisíce korun se nemusí platit zdravotní a sociální pojištění). Pokud bude Vaše žena tyto podmínky splňovat, bude jí PPM vyplácena. Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje sedmdesáti procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. více
Dobrý den, během rodičovské mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. První rodičovská mi končí v březnu 2017, ve dvou a půl letech věku prvního dítěte. Máme naplánováno druhé dítě tak, aby mi rodičovská na sebe navazovala. Dělá mi ale starosti finanční stránka věci. Pokud již v době druhé rodičovské nejsem zaměstnaná, na jakou finanční podporu a v jaké výši a na jak dlouho mám nárok? Jde případně výše rodičovského příspěvku vypočítat z platu manžela?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
protože Váš pracovní poměr skončil, nebudete splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, ale bude Vám každopádně náležet rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození druhého dítěte do konce devátého měsíce věku a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Pokud byste chtěla pobírat rodičovský příspěvek vyšší, budete to možné, pokud Váš manžel bude splňovat zákonné podmínky. Podle v současnosti platného zákona o státní sociální podpoře platí, že jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. více
Dobrý den, doplňující otázka k dotazu z 11.11. 2015. Která z variant je pro mě lepší z pohledu hledání nového zaměstnání: rozvázání pracovního poměru 1. výpovědí z organizačních důvodů nebo 2. dohodou o rozvázání pracovního poměru uzavřenou z týchž důvodů (měla byste požadovat, aby byl důvod rozvázání pracovního poměru v dohodě uveden). Jak se na věc dívají budoucí zaměstnavatelé. Děkuji za vaši odbornou pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
je to individuální. Podle mého názoru, pokud jsou důvodem skončení pracovního poměru organizační změny, není příliš podstatné, jakým způsobem byl pracovní poměr ukončen. Výpověď daná zaměstnavatelem z organizačních důvodů by pro Vás mohla být výhodnější, protože byste mohla mít nárok na ještě 5 platů – nejprve Vám poběží dvouměsíční výpovědní doba, ta se počítá od prvního dne následujícího kalendářního měsíce a poté tříměsíční odstupné (pokud pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň dva roky). Výpověď, ale pro Vás nemusí být výhodná, pokud už máte novou pracovní nabídku. Co se týká dohody, tam závisí datum ukončení pracovního poměru na vaší vzájemné dohodě.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, 31.12.2015 mi končí 3 letá mateřská s prvním dítětem. U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou.Chceme druhé dítě.1-Jak dlouho bych musela v práci být, abych měla nárok na držení místa na další 3 roky? 2-A kdybych otěhotněla hned na začátku ledna z čeho se mi bude vypočítávat mateřská dovolená? Děkuji a přeji pěkný den
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž budete dostávat první PPM, stále trvat. Zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, i pokud byste nastoupila na mateřskou s druhým dítětem ještě během první rodičovské.
Kateřina Lovitt
po MD jsem nastoupila znovu do prac. pomeru a zaroven pobiram rodicovsky prispevek, synovi budou 3 roky v lednu 2017. Bohuzel prac. podminky a chovani ze strany sefa mne donutili podat vypoved dohodou, kterou firma prijala a mela bych ukoncit pomer k 15.12.2015. Mam dotaz, zda by se to jeste dalo zmenit s tim, ze bych jen odesla opet na rodicak a byla porad zamestnancem do doby 3 let ditete a teprve potom resila pripadnou vypoved, anebo jestli uz to nejde zpet jestli mam narok alespon na odstupne. dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel, jak píšete, měla jste požádat o další čerpání rodičovské dovolené, protože rodičovská dovolená nemusí být čerpána do 3 let věku dítěte souvisle, v době do dosažení tří let věku dítěte můžete opakovaně požádat o čerpání rodičovské dovolené v kratším rozsahu a zaměstnavatel má povinnost takové čerpání pracovního volna umožnit.
Nevím, zda jste dala zaměstnavateli výpověď (píšete výpověď dohodou) a Váš pracovní poměr tak končí uplynutím výpovědní doby, nebo jste se se zaměstnavatelem dohodla na rozvázání pracovního poměru. Pokud jste dala výpověď, která již byla zaměstnavateli doručena, může být posléze odvolána jen se souhlasem této druhé strany. V případě, že zaměstnavatel s odvoláním výpovědi nesouhlasí, zůstávají její právní účinky zachovány. Je tak na zaměstnavateli, aby zvážil, zda má zájem na Vašem dalším trvání pracovního poměru. Odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním by musely být písemné. více
Dobrý den, jsem cizinka (mimo EU) a jsem zaměstnána v České republice od července 2012 (stále u jednoho zaměstnavatele) na základě povolení k práci. V červenci 2016 prac. povolení končí a prac.smlouva také (je na dobu určitou). Teď jsem ve druhém měsíci těhotenství. Jak to bude s mateřskou? Mám na ní nárok? Co se stane když pracovní smlouva bude ukončena? Má můj zaměstnavatel právo neprodloužit smlouvu nebo vzhledem k mému stavu ji prodloužit musí i kdyby nechtěl?
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud budete tyto podmínky splňovat, bude Vám PPM vyplácena.
Protože máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby, tedy v červenci 2016, i přesto, že jste těhotná, nebo budete na mateřské dovolené. Ráda bych Vás tedy upozornila na případné problémy s ukončením Vašeho povolení k pobytu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má můj syn, nárok na bolestné. V DDM mu byla spolužákem způsobena tříštivá zlomenina předloktí.Mohu požadovat po spolužákově matce financní náhradu za způsobenou bolest? Pakliže ano, jaký je postup? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do náplně této poradny. Problematika škody na zdraví je poměrně složitá. Abyste se domohla náhrady škody, doporučovala bych Vám kontaktovat advokáta, který se specializuje na náhradu škody, můžete rovněž kontaktovat jinou občanskoprávní poradnu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,pracuji u firmy HOPI ,zaměstnavatel nařídil fotografování svých zaměstnanců s umístěním fotografií a jmény na nástěnku firmy(prý kvůli fluktuaci a přehledu o svých zaměstnancích).Při odmítnutí vyhrožuje postihem ze strany vedení firmy.Má na to zákonný nárok ?Je tohle jednání žalovatelné?Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
v souladu s občanským zákoníkem by Vaše fotografie měly být pořízeny a užity jen s Vaším svolením. Takové svolení je možné odvolat. Záleží tedy, zda jste s pořízením své fotografie souhlasil či nikoli. Zaměstnavatele byste podle mého názoru mohl případně žalovat kvůli zásahu do osobnostních práv - bránit se podáním žaloby na ochranu osobnosti.
Kateřina Lovitt
Jsem zaměstnaná na zkrácenou prac. dobu. Své lékaře si vždy zařizuji mimo prac. dobu. Jak to je ale s čerpáním propustky, když musím jít k doktorovi se synem. Dětský lékaři ordinují převážně dopoledne. Do této chvíle to řeším bráním dovolené, bohužel ji ale už tolik nemám. V tomto roce mi lékaři na děti zabrali 5dní dovolené. Chodím se synem na rovnátka a je to časově náročné. Mám nárok na propustku i když zaměstnavatel se dost brání a ještě si nikdo propustku neodvážil vzít? Co mi může udělat, když se odvážím s ní přijít - může mě za to vyhodit nebo mi ji neuznat? Je nějaká šance jak toto řešit? Děkuji za informace
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. máte k doprovodu dítěte do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Důležité tedy je, že návštěvu lékaře nebylo možno provést mimo Vaši pracovní dobu. Zaměstnavatele upozorněte na svá práva, odkažte na zmíněné nařízení vlády.
Kateřina Lovitt
Muzu nastoipit materskouisto bcery?
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel dotaz je nesrozumitelný, můžete ho prosím zopakovat? Děkuji.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, mám na Vás dotaz. V současné době jsem s prvním dítětem na rodičovské dovolené, dceři budou tři roky 2. července. Jak je to s ochranou lhutou pro nástup na mateřskou dovolenou s druhým dítětem? Je to 180 dní tak, že bych po dovršení 3 let první dcery musela do max.180 dnů nastoupit na MD (čili být 6-8 tydnu před porodem), nebo musím do 180 porodit? Jde mi o výpočet základů pro MD. S druhým dítětem pravděpodobně budu muset zase být na neschopence, čili pokud budu těhotná, nastoupím po dceřiných 3.narozeninách rovnou na neschopenky, do prace se nevratim. Děkuji moc za radu! Hezký den, BH
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte (tedy osm až šest týdnů před porodem) do čtyř let věku prvního dítěte. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž budete dostávat první PPM, stále trvat.
Co se týká 180-denní ochranné lhůty, ta souvisí se skončením pracovního poměru. Pokud by pracovní poměr, z něhož se Vám proplácí první PPM, skončil, je rozhodující, kdy se tak stalo. Když nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství (osm až šest týdnů před porodem) v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání, bude se výše PPM počítat podobně jako při prvním dítěti.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak správně napsat výpověď ze služebního poměru a od kdy se počítá výpovědní doba. Jsem administrativní pracovník.
Předem děkuji Monika
Odpověď:
Dobrý den,
záleží, zda spadáte pod režim nového zákona o státní službě nebo jste v pracovním poměru podle zákoníku práce. Podle zákoníku práce může dát zaměstnanec zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Služební poměr může skončit na základě žádosti státního zaměstnance. Podle zákona o státní službě platí, že služební orgán v takovém případě vydá rozhodnutí o skončení služebního poměru tak, aby služební poměr skončil do 60 dnů ode dne podání žádosti. V případě Vašeho zájmu, můžete zavolat na linku právní pomoci Gender Studies, a to každé úterý od 9 do 11 hod a pátek od 16:30 do 18:30 hod na tel. 224913350 nebo 774913350.
Kateřina Lovitt více
Prosím o poradu,mám operované rameno a nemůžu vykonávat svoji práci,zaměstnavatel mě chce propustit bez odstupného,protože to není úraz ale rameno jsem si zničila v práci /jsem fyzioterapeut/,závodní lékař mě napsal.že nejsem způsobilá vykonávat svoji práci.Je mě 59a chtějí se mě zbavit elegantním způsobem.Děkuji za odpověď,jsem dost nešťastná,protože mě rameno bolí trvale a ještě koukají jak mě "odrbat",protože prý když to není pracovní úraz tak nemám nárok na nic.
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na obsahu lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb. Pokud dle lékařského posudku nesmíte dále konat dosavadní práci pro onemocnění nemocí z povolání, v takovém případě Vám zaměstnavatel může dát výpověď a Vám by náleželo odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Pokud však podle lékařského posudku nesmíte konat pro svůj nepříznivý zdravotní stav dále svou dosavadní práci a jestliže se jedná o dlouhodobý stav, pak v případě výpovědi zaměstnavatele Vám odstupné nenáleží. Lékařský posudek je možné nechat přezkoumat příslušným správním orgánem.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, zajímá mě, zda je nějak omezen pracovní úvazek v průběhu mateřské a rodičovské dovolené, abych nepřišla o rodičovský příspěvek...např. Počtem odpracovaných hodin nebo výší odměny. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
výše přivýdělku nebo úvazku není nijak omezena. V průběhu mateřské dovolené však rodič nesmí vykonávat tu práci, ze které čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nicméně může pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru. Rodič pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti, pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní. Při poskytování rodičovského příspěvku jsou však omezeny návštěvy předškolních zařízení pro děti, na které rodiče rodičovský příspěvek čerpají - děti mladší dvou let mohou navštěvovat zařízení péče maximálně 46 hodin měsíčně. U dětí nad dva roky se docházka do předškolních zařízení nesleduje.
Kateřina Lovitt
Platí v případě prodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte nějaká omezení, např. omezení počtu hodin, které může dítě strávit v předškolním zařízení? Jaké dokumenty se předkládají úřadům a zaměstnavateli při žádosti o prodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Chce-li matka nebo otec dítěte zůstat doma do 4 let věku dítěte, musí se dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu (nejedná se tedy o prodloužení rodičovské dovolené). Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět. Žádost zaměstnavateli o poskytnutí neplaceného volna je žádoucí sepsat písemně.
Pokud Vám zaměstnavatel poskytne neplacené volno do 4 let věku dítěte, nahlaste tuto skutečnost Vaší zdravotní pojišťovně. Plátcem zdravotního pojištění je pak za Vás stát, za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do patnácti let věku. Podmínky této péče jsou splněny tehdy, pokud dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně. Kateřina Lovitt
Dobrý den, právě jsem ukončila první dvouletou rodičovskou, se zaměstnavatelem mám domluveno, že zůstanu ještě rok doma. Pracuji již nějakou dobu na DPP u jiné firmy a i můj zaměstnavatel mi nabízí přivýdělek. Ráda bych ale druhou mateřskou (co nejdříve) pobírala ze stejného základu. Můžu tedy v době neplacenného volna pracovat na DDP aniž bych tím ohrozila výši následující mateřské? Děkuji Zdeňka
Odpověď:
Dobrý den,
jen k upřesnění - rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte a není automaticky vázána na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte, rodiče si sami zvolí, jak dlouho jej budou pobírat. Chce-li matka nebo otec dítěte zůstat doma do 4 let věku dítěte, musí se dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Z toho vyplývá, že do tří let věku Vašeho dítěte budete stále na rodičovské dovolené (nepůjde o neplacené volno). V průběhu rodičovské dovolené si můžete přivydělávat bez omezení. Pokud nastoupíte na mateřskou do čtyř let věku prvního dítěte, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství vypočítávat z původního vyměřovacího základu, resp. z toho základu, který bude vyšší. Čtyřletá lhůta platí, i když jste u prvního dítěte zvolila nejrychlejší (dvouleté) čerpání rodičovského příspěvku. Kateřina Lovitt
Dobrý večer,chtela bych se zeptat mám nárok na čerpání mateřské dovolené když mám už syna na kterého pobíram rodičovský příspěvek (mám to na 3 roky takže do 15.2.2016) od 16.2.2016 by jsem měla nastoupit do práce ale jsem těhotná a termín porodu mám až 30.3.2016
smlouvu mám na dobu neurčitou.děkuji s pozdravem Daniela
Odpověď:
Dobrý den,
ano, máte. Peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž jste dostávala první PPM, stále trvat.
Kateřina Lovitt