Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

marie | 3.5.2013 13:22:07 

může se krátit mateřská dovolená pokud nastoupím později jak 6 tydnů před porodem?

Odpověď:

Dobrý den,
vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28 týdnů. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů. Nevyčerpáte-li celou mateřskou dovolenou z jiného důvodu, než protože jste porodila dříve, než byl stanovený den porodu, mateřská dovolená se Vám o tuto nevyčerpanou dobu krátí.

Eva Fialová

Lenka | 3.5.2013 13:13:00 

Dobrý den, 30/4 jsem ukončila PP,(během měsíce května bych měla nastoupit jinam), 2/5/2013 jsem se zaregistrovala na ÚP a následně zjistila, že jsem těhotná. Jak mám v tomto případě postupovat, abych nepřišla o mateřskou? díky

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech a být v době počátku čerpání nemocensky pojištěna. Pokud budete od května v pracovním poměru a splníte 270 dnů nemocenského pojištění i se započítáním předchozího pracovního poměru, nárok na PPM mít budete. Nárok na PPM mít také budete, jestliže sice nebudete v době možného počátku čerpání PPM v pracovním poměru, ale budete stále v ochranné době 180 ode dne skončení pojištění.

Eva Fialová

Eva | 2.5.2013 20:39:42 

Dobrý den,
Při ukončení první rodičovské dovolené ( 3leté ) jsem v původním zaměstnání ( ve kterém jsem pracovala cca 4-5 let včetně mateřské ) dostala výpověď dohodou a zaevidovala jsem se na úřadu práce, kde jsem v tuto chvíli druhým měsícem. Nyní jsem podruhé otěhotněla a ráda bych se zeptala, na co mám v této situaci nárok. Jsem diabetik 1. typu (tzn. nastoupím ihned na rizikové těhotenství ) a pobírám částečný inv. důchod.
Děkuji
Eva

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nesplníte podmínku nemocenského pojištění v posledních dvou letech a nebudete mít příjem, ze kterého je hrazeno nemocenské pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale pouze na rodičovský příspěvek ode dne porodu.

Eva Fialová

Sluníčko | 2.5.2013 15:06:16 

Dobrý den, chci se zeptat. Mám termín porodu v červenci a jsem normálně zaměstnanec (smlouva na dobu neurčitou). Chci být na rodičovské dovolené tři roky a do práce nastoupit od září 2016. Je to možné si takto zvolit délu čerpání rodičovské (tři roky a cca dva měsíce)? Po návratu do zaměstnání mám právo na práci podle pracovní smlouvy? Nebo jak to mám udělat, když chci nastoupit až 1. září? Předem děkuji za informace :)

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená končí nejpozději dosažením třetího roku věku dítěte. Na dva měsíce, o kterou si chcete péči o dítě prodloužit, musíte požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Část této doby můžete čerpat dovolenou na zotavenou, pokud jste tuto dovolenou nevyčerpala před nástupem na mateřskou dovolenou. Po návratu z neplaceného volna máte právo, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle Vaší pracovní smlouvy, jelikož se bude jednat o platnou smlouvu. Pokud takovou práci ale nebude mít, může Vám dát zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti. Zákoník práce Vás v této době již proti výpovědi ze strany zaměstnavatele nebude chránit.

Eva Fialová

Katka | 2.5.2013 14:28:13 

Dobrý den. Chtěla bych se Vás zeptat na jaké příspěvky (rodičovská, mateřská) mám jako studentka VŠ nárok jestliže čekám narození miminka?? případně co je potřeba splnit, aby nárok na příspěvky nastal. Mockrát Vám děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na PPM musíte splnit podmínku 270 dnů nemocenského pojištění nebo náhradní doby pojištění (např. ukončené vysokoškolské nebo středoškolské studium) v posledních dvou letech a mít v době nástupu na PPM příjem, ze kterého se nemocenské pojištění hradí. Pokud tyto podmínky nesplníte, nebudete mít nárok na PPM. Ode dne porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

Mika | 1.5.2013 22:23:51 

Dobrý den. V současné době jsem na RD, dceři jsou 2 roky. Plánujeme druhé dítě. Chtěla jsem se zeptat, jak se mi bude počítat výše PPM, když na mateřskou nastoupím přímo z rodičovské? Bude její výše stejná jako u prvního dítěte. Jsem stále v zaměstnaneckém poměru. Druhý dotaz se týká případu, že bych do konce rodičovské nestihla otěhotnět. První těhotenství bylo rizikové (před PPM jsem byla na neschopence) a je pravděpodobné, že bude i to další. V případě, že bych po rodičovské byla na neschopence a poté teprve nastoupila na mateřskou, budou se obě tyto dávky počítat jako v případě prvního těhotenství? Ještě se chci zeptat, zda může nastat i situace, že pokud po rodičovské nahlásím zaměstnavateli, že jsem těhotná a nastupuji na nemocenskou, může mi on v té chvíli upravit výši mzdy, a tím pádem by se nemocenská i PPM vypočítala nižší? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nastoupíte na PPM v době do 4 let věku prvního dítěte a budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, bude se Vaše PPM vypočítávat ze stejné mzdy, jako u prvního dítěte, i když by byla Vaše mzda mezi první rodičovskou dovolenou a druhou mateřskou dovolenou nižší. Případné snížení mzdy by na výpočet PPM nemělo vliv. Vliv by snížení mělo pouze na výpočet nemocenské. Snížení mzdy z důvodu Vašeho těhotenství by bylo diskriminační. Diskriminace z důvodu těhotenství a mateřství je zakázána. Proti takovému jednání Vašeho zaměstnavatel, byste mohla podat stížnost inspekci práce, nebo i žalobu u soudu.

Eva Fialová

bromik | 30.4.2013 22:55:30 

Dobrý den před mateřskou jsem pracovala jako pracovnice příjmu ve smlouvě mám , že musím odpracovat 40 hod týdně, chodila jsem na jednu směnu. Teď když se mám vracet do práce mě můj nadřízený oznámil, že budu chodit na dvě směny. Má na to právo?

Odpověď:

Dobrý den,
rozvrh pracovní doby určuje zaměstnavatel. Pokud je pracovní doba určena v pracovní smlouvě, nelze ji ze strany zaměstnavatele jednostranně měnit. Změna rozvrhu pracovní doby musí být provedena změnou pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musí souhlasit obě smluvní strany. Zaměstnavatel je navíc podle zákoníku práce povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Eva Fialová

ZU | 30.4.2013 12:00:37 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak vnímá náš zákon sexuální obtěžování. Našla
jsem paragrafy sexuální nátlak, znásilnění, pohlavní zneužití atd. Ale
nevím, kam zařadit např. tyto situace z praxe.
Jak třeba zákon posuzuje když 18letý kluk ošahává stejně starou holku a
jí je to nepříjemné?
Jak zákon posuzuje když má učitel(ka) na základní škole narážky na žáky
typu: Máš krásné nohy? Dáš mi pusu? apod.
Jak zákon posuzuje když 15letá osoba posílá sms se sexuálním podtextem
druhé a jí je to nepříjemné?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokusím se Vám krátce odpovědět, přestože dotaz nespadá do náplně této právní poradny. Vše záleží na intenzitě a povaze jednání. Pachatel v prvním případě by mohl být stíhán pro přečin sexuálního nátlaku nebo omezování osobní svobody. Při mírnější formě nátlaku by mohl být stíhán pro přestupek. Pachatel ve třetím případě se dopouští přečinu nebezpečného pronásledování neboli stalkingu.
Ve druhém případě by se mohlo jednat rovněž o sexuální nátlak nebo útisk. V každém případě se tento druh chování pedagogického pracovníka dá řešit stížností a následným kárným postihem.

Eva Fialová

Darča | 30.4.2013 07:57:54 

Dobrý den,
s přítelem pracujeme na miminku. Ale hodláme se stěhovat a já budu muset změnit zaměstnání. Výpověď chci dát k 15.6. a jak to bude když otěhotním ve výpovědní době? Určitě vzhledem k mému zdravotnímu stavu, půjdu na rizikovku. A jak to bude, když půjdu na úřad práce a otěhotním třeba po měsíci?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud otěhotníte ve výpovědní době, Váš pracovní poměr koncem výpovědní doby skončí. V případě, že odejdete v době výpovědní doby nebo v ochranné době sedmi dnů po jejím uplynutí na nemocenskou, potrvá Vám nemocenská až do porodu. Jestliže nenastoupíte na nemocenskou nejpozději v sedmidenní ochranné době, nebudou Vám dávky nemocenské příslušet.

Eva Fialová

žížala | 29.4.2013 15:33:00 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má zaměstnavatel právo nařídit povinnou pracovní sobotu když je např. v týdnu ve středu státní svátek? To znamená že by jsme si ten svátek museli nadělat. Jsem v 8 směnném pracovním poměru. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rozvržení pracovní doby záleží na zaměstnavateli. Rozvržení pracovní doby bývá uvedeno v pracovní smlouvě. Od tohoto rozvržení pracovní doby se zaměstnavatel nemůže odchýlit. Pokud svátek připadne na Váš pracovní den, máte tento den jako den volna. Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.
Pokud by Vám zaměstnavatel nařídil práci v sobotu, jednalo by se o práci přesčas. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.

Eva Fialová

Daniela | 29.4.2013 11:58:32 

Dobrý den, chtěla bych s Vámi sdílet touto cestou jednu záležitost, která se týká nemocných dětí a jejich rodičů, kteří jsou zaměstnaní a potřebují se postarat o toto nemocné dítě. Jedná se mi o tzv. ošetřování člena rodiny. Podle zákonných norem naší země má např. matka žijící v manželství s otcem dětí a dětmi nárok na 9 dní, kdy může ošetřovat dítě doma za příspěvek při ošetřování člena rodiny, viz předpisy o nemocenském pojištění. Avšak žena, která je rozvedená, svobodná nebo jinak „osamělá“, má nárok na 16 dní ošetřovného, pokud se stará o nemocné dítě. Domnívám se, že je to diskriminace žen vdaných, žijících v úplné rodině. A to z toho důvodu, že neznám ženy „osamělé“ ve svém okolí, které by ať už jako svobodné nebo rozvedené nežily s nějakým přítelem či partnerem. Pro účely dávky zvané ošetřovné se považuje totiž za osamělou osobu podle výkladu MPSV „svobodný, ovdovělý, rozvedený nebo z jiných vážných důvodů osamělý (manžel vykonávající základní vojenskou službu, ve výkonu trestu odnětí svobody), který nežije s družkou (druhem)“. více

Odpověď:

Dobrý den, máte pravdu, že podle § 40 odst. 1 písm. b) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění činí podpůrčí doba u osamělého zaměstnance 16 dnů. Podle § 40 odst. 7 tohoto zákona se za osamělého zaměstnance považuje zaměstnanec svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s družkou (druhem) nebo v registrovaném partnerství. Za osamělého zaměstnance se považuje i zaměstnanec, jehož manželka (manžel) je ve výkonu trestu odnětí svobody uloženého v trvání nejméně jednoho roku nebo ve výkonu zabezpečovací detence, nebo je nezvěstná a bylo zahájeno řízení o prohlášení nezvěstné manželky (manžela) za mrtvou, a tento zaměstnanec nežije s družkou (druhem). Pokud zaměstnankyně žije s partnerem v jedné domácnosti, bude mít nárok na ošetřovné v délce 9 dnů. Česká správa sociálního zabezpečení by měla v konkrétním případě zkoumat, zda se jedná o osamělou zaměstnankyni či nikoliv. Eva Fialová více

Eva | 29.4.2013 09:48:02 

Dobrý den, měla bych dotaz na pracovní dobu. Vrátila jsem se firmy po rodičovské dovolené. Nastoupila jsem na zkrácený úvazek, který jsem měla dva roky. Dnes mi ale zaměstnavatel oznámil, že v rámci reorganizace obchodního oddělení, musím nastoupit na plný úvazek nebo se se mnou rozloučí. Ještě jsem nechtěla na plný úvazek nastoupit, protože mám stále malé děti 8 a 5 let. Má na to zaměstnavatel nárok. Děkuji za informace.

Odpověď:

Dobrý den,
délka pracovní doby bývá uvedena v pracovní smlouvě. Změna délky pracovní doby musí být provedena změnou pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musí souhlasit obě smluvní strany. Na kratší pracovní dobu máte nárok i z důvodu péče o děti do 15 let věku. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Délku Vaší pracovní doby nemůže zaměstnavatel jednostranně změnit. Na kratší pracovní dobu máte nárok, pokud zaměstnavatel neprokáže, že délku Vaší pracovní doby je nutné změnit pro vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Olga | 28.4.2013 22:09:31 

Nastoupila jsem na rod.dovolenou, jsem v domácnosti a řádně se starám o 3 leté a 7 měsíční dítě. Vzhledem k tomu, ze přechodně žijeme v zahraničí (EU) mi byl zamítnut rodičovský příspěvek. Otázka- bude mi stát nadále hradit zdravotní a sociální pojištění a také zdali pro zaměstnavatele jsem stále chráněným zaměstnancem, kterého nesmí samovolně propustit. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na rodičovský příspěvek musíte mít bydliště v ČR. Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.
V době, kdy pečujte o dítě do 4 let věku jste důchodově pojištěná v ČR, pokud v zemi EU nevykonáváte výdělečnou činnost. Za osoby pečující o dítě do 4 let věku mající trvalé bydliště hradí zdravotní pojištění stát.

Eva Fialová

Petr | 28.4.2013 18:45:23 

Dobrý den,
pracuji u firmy,která zrušila mou pracovní pozici a nabídla mi pozici jinou s nižžším platem. Původní smlouvu chce zaměstnavatel doplnit pouze dodatkem. Neměl by mi dát výpověď s odstupným a uzavřít semnou novou pracovní smlouvu?
děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
změna pracovní smlouvy je dvoustranný právní úkon, se kterým musí souhlasit obě smluvní strany. Po organizačních změnách u zaměstnavatele má zaměstnavatel dvě možnosti. První možností je dát Vám výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě Vám náleží odstupné ve výši jednoho, dvou nebo tří průměrných výdělků podle délky Vašeho pracovního poměru. Druhou možností je nabídnout Vám změnu pracovní smlouvy. Pokud s touto změnou nebudete souhlasit, nemá (kromě zachování Vaší současné pracovní smlouvy) jinou než první uvedenou možnost.

Eva Fialová

Kateřina | 28.4.2013 16:05:53 

Dobrý den,nastoupila jsem v r. 2009 na mateřskou dovolenou s prvním dítětem,pořídili jsme si druhého potomka, se kterým bych měla být na rodičovské dovolené do 6/2016.Pracovala jsem ve firmě před nástupem na MD na smlouvu (doba neurčitá, 40h týdně), místo výkonu práce místo trvalého bydliště.Dopředu jsem se informovala u zaměstanvatele, zda bude možné po návratu z RD přejít na částečný úvazek a bylo mi odpovězeno, že se na to "nehraje", jelikož to snižuje produktivitu v plnění plánů a tím se mnou rozhovor ukončili.Tak že očekávám ještě to, že mi dají při nástupu novou smlouvu na dobu určitou a místo výkonu budu mít celý kraj (takhle se to s maminkami po návratu u nás dělá). Moje dotazy k situaci: 1. je to dostatečný důvod zaměstnavatele k nepřistoupení na částečný úvazek (že s částečnými úvazky se snižuje produktivita), který mi uvádí? 2. jsem povinna podepsat novou smlouvu? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní smlouva je i po návratu z rodičovské dovolené smlouvou platnou a smluvní strany ji mohou změnit pouze dohodnou-li se oba na změně. Změnu pracovní smlouvy nejste povinna podepsat, pokud s jejím zněním nesouhlasíte. Jako zaměstnankyně pečující o dítě máte nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud tomu zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Existenci takových důvodů musí zaměstnavatel prokázat.

sofi | 27.4.2013 20:51:41 

dobry den, chci se zeptat z čeho se vypočitava mateřska když jsem od začatku tehotenství na neschopence. děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává ze mzdy, které jste dosahovala v kalendářním čtvrtletí před odchodem na nemocenskou.

Eva Fialová

nini | 27.4.2013 11:15:27 

dobry den chtela bych se zeptat dostanu nejake potvrzeni od zenske lekarky ze nemuzu vikonavat fyzicky narocnou praci jsem v 3 mesici tehotenstvi a pracuji v supermarketu ovsem tu praci nezvladam co mam delat abych tam uz nemusela

Odpověď:

Dobrý den,
lékař Vás může napsat zprávu, že nemůžete z důvodu těhotenství vykovávat dosavadní práci. Zaměstnavatel má na základě takové zprávy povinnost Vás převést na jinou práci.

Eva Fialová

Bezinka | 26.4.2013 23:20:29 

Dobrý den, před mateřskou dovolenou jsem pracovala na manažerské pozici, kde se automaticky předpokládá, že 40ti hodinová pracovní doba je pouze na papíře, ale fakticky se pracuje tak dlouho, jak je potřeba - večery, někdy i víkendy. Nyní jsem požádala zamestnavatele o zkrácený úvazek, který bych ráda měla po návratu z RD. Bylo mi nabídnuto zkrácení na 90%, avšak opět se předpokládá, že to bude zahrnovat práci navíc, stejně jako před mým nástupem na MD. Protože pečuji o 2 děti ve věku 3 let, nemohu na toto přistoupit. Poradíte mi, co v takovém případě dělat? Když odmítnu, mám nárok na odstupné?

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce má zaměstnankyně pečující o děti nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení či narušení provozu zaměstnavatele. Úprava pracovní doby v podobě 90 % úvazku nelze považovat za dostatečnou podle § 241 odst. 1 zákoníku práce, jelikož postrádá svůj význam, kterým je umožnění péče o děti. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel podle § 241 odst. 3 zákoníku práce nařídit práci přesčas.

Eva Fialová

Katka | 26.4.2013 22:55:32 

Dobry den,chtela jsem se zeptat v zari mam mit prvni dite,jsem samozivitelka a nepracovala jsem jen 2 mesice na brigade. beru invadildni castecny duchod 4600 kc. mela bych narok na porodne a materskou? jake vyse? kdyz jsem sama v byte s jednou osobou spolubydlici? dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství by Vám náležela v případě, pokud byste byla nemocensky pojištěná (zaměstnání nebo OSVČ) alespoň 270 dnů v posledních dvou letech a zároveň měla příjem, ze kterého se nemocenské pojištění platí. Jestliže toto nesplňujete, budete pobírat po porodu rodičovský příspěvek. Nárok na porodné určuje úřad práce podle Vašich příjmů a podle příjmů společně posuzovaných osob.

Eva Fialová

Jana | 26.4.2013 07:40:08 

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat, může mi zamněstnavatel dát výpověd pokud se vracím po rod.dovolené a mé místo je obsazeno paní, která má smlouvu na dobu určitou, ale jsou s ní spokojeni, tak by si jí chtěli nechat.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Výpověď Vám z důvodu obsazení Vaší pracovní pozice jiným zaměstnancem dát nemůže.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 106 | | 108 | 109 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect