Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

memi | 2.3.2011 18:04:32 | nástup do nového zaměstnání arodočovská dovolená

dobrý den.
jsem nyní na RD a do původního zaměstnání se z organizačních důvodů nechci vrátit. Nyní se mi naskytla možnost pracovní nabídky. Ráda bych věděla jak postupovat abych nezratila příspěvek na RD ,zárověň si nechala otevřená vrátka k původnímu zaměstnavateli, kdyby mi byl v nové práci po zkušební době ukončen pracovní poměr.

Odpověď:

Nárok na rodičovský příspěvek Vám zůstává i v případě, že nastoupíte do zaměstnání, pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou. Aby Vám byl zachován rodičovský příspěvek, může dítě mladší 3 let navštěvovat předškolní zařízení maximálně 5 dní v měsíci a dítě starší 3 maximálně 4 hodiny denně.
Pokud nastupujete k dalšímu zaměstnavateli, upozorňuji na § 304 zákoníku práce § 304, podle něhož zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Martina Štěpánková

Monika H. | 2.3.2011 14:12:23 | odstupné pro nadbytečnost poRD

Dobrý den,
19.6.2011 mě končí RD a zaměstnavatel pro mě již nemá žádné místo, ale chce abych dala výpověď sama a nebo, abych podepsala výpověď dohodu, poraďte mě kam se obrátit pro pomoc, protože si myslím, že mám v tomoto případě nárok na odstupné, protože na pracovním místě netrvám. Děkuji s Pozdravem Monika H.

Odpověď:

Nejste v žádném případě povinna dát výpověď, navíc by to pro vás bylo nevýhodné, neboť byste se tím připravila o odstupné. V případě výpovědi z organizačních důvodů, kterou by Vám dal zaměstnavatel, máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku, pokud tedy v pracovní či kolektivní smlouvě nemáte stanoveno vyšší odstupné. Navíc vám běží dvouměsíční výpovědní doba, po kterou máte nárok na mzdu. Pokud jde o skončení pracovního poměru dohodou, je možné,uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru tzv. z organizačních důvodů,potom budete mít také nárok na odstupné. Je žádoucí, aby v dohodě bylo výslovně uvedeno, že je pracovní poměr ukončen z organizačních důvodů na straně zaměstnavatele (odkaz na příslušný paragraf zákoníku práce). Potom bude zřejmé, že máte nárok na odstupné a zaměstnavatel by to nemohl popřít. Navíc to bude mít vliv i na výši případné podpory v nezaměstnanosti. více

Katka | 1.3.2011 11:13:47 | z rodičovské na neschopenku

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Měla jsem zvolenou dvouletou rodičovskou dovolenou, mám pracovní poměr na dobu neurčitou.RD mi 2.2.2011 skončila. Již v listopadu po mě chtěl zaměstnavatel vědět, jestli se vrátím nebo ne. Plánovali jsme druhé těhotenství, tak jsem se se zaměstnavatelem dohodla, že nenastoupím a že si u něho rodičovskou prodloužím do tří let. Věděla jsem, že když otěhotním, že toto těh. bude od začátku rizikové(kvůli vývojové vadě u předchozího těh.) a že budu mít od dr. neschopenku. Ptala jsem se proto zaměstnavatele, jestli když budu mít prodlouženou rodičovskou a když bych pak chtěla přejít v průběhu toho třetího roku na neschopenku, jestli s tím nebude problém. Bylo mi řečeno, že ne, že jen požádám o zrušení čerpání rodičovské dovolené a následující den, že mohu nastoupit na neschopenku. Nyní ale ta situace nastala. Jsem těhotná, doktor mi chtěl vystavit neschopenku. Už jsem od 3.2.2011 doma zadarmo, ale zaměstnavatel mi řekl, že mi to neumožní. Prý je nyní na mé pozici paní na zástup a té by prý museli dát výpověď, aby mi mohli zrušit rodičovskou dovolenou a začít mi vyplácet neschopenku. více

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně o prodloužení rodičovské dovolené, ale není povinen vyhovět žádosti o dřívější návrat. Pokud jste se s ním dohodla na čerpání rodičovské dovolené do tří let věku dítěte, nemusí Vám umožnit dřívější návrat a možnost nastoupit na nemocenskou.

Martina Štěpánková

Jana | 28.2.2011 17:30:07 | 3letý RP

Dobry den.
Můj dotaz se tyka 3leté varianty RP. Jsem podruhé těhotná a dnes jsem zjistila, že nemám nárok na PPM díky tomu, že jsem od května, kdy mi skončila MD s prvním dítětem, na pracovním úřadě. A to ačkoli jsme u prvního měla i přes evidenci na ÚP, ale díky škrtům jsem až dnes otevřela oči.
Chtěla bych se zeptat, jak být na 3leté mateřské?? Když automaticky spadám do 4 leté a to mě zaráží, jelikož bych si tuto variantu nikdy nevybrala. Zajimalo by me, zda-li by nějak partner mohl pomoci při získání PPM a pak to jakkoliv přepsat na mě. Přítel je od října taktéž na PÚ, ale před tím zaměstnání měl a tím by snad i spadl do 270denní doby nemoc.pojištění.
Jsem bezradná a trávit doma 4 roky, 3 roky s almužnou a čekáním připsání na účet 3800,- s dvěmi dětmi se mi zdá jako nemožný k přežití.
Předem děkuju za odpověď. Jana P.

Odpověď:

Změna, o níž mluvíte, nesouvisí přímo se škrty, ale s přijetím nového zákona o nemocenském pojištění účinného od 1.ledna 2009. Zatímco předešlý starý zákon umožňoval, aby peněžitou pomoc v mateřství čerpala případně také matka evidovaná na úřadě práce, nový zákon o nemocenském pojištění tuto možnost zrušil. Zavedl tzv. ochrannou lhůtu, která činí 180 dní od skončení pojištění, tedy od skončení zaměstnání. Pokud Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství do 180 dnů od skončení zaměstnání, budete mít na tuto dávku nárok, v opačném případě nikoli. více

iveta | 23.2.2011 19:41:22 | antidatovaná pracovní smlouva

Dne 20.9.2010 jsem uzavřela ze zaměstnavatelem prac,.smlouvu na dobu určitou a to za nemoc,paní xxx,tří měsíců.Tahle paní nemocenskou ukončila lonského roku a já dále pracovala do ted bez nějaké upravené prac,.smlouvy,ač jsem o ni žádala,vždy mi bylo řečeno,je čas..
Až včera k večeru si mne zavolal ředitel a řekl že chce se mnou mluvit,a ihned mi dal podepsat dodatek ke smlouvě s tím,že k 28.2.2011 končím dohodou.Neřekl mi ani důvod,jen to,že on je se mnou spokojený,ale paní hospodářka si nepřeje abych zde dále pracovala,také mi řekl,pokud to nepodepíši,tak mi stejně budou dělat problémy.Já se přiznám,že jsem to ani nečetla,byla jsem úplně vedle a podepsala to.Jenže pak jsem zjistila ,že podepisuji dohodu,kterou měli pěkně připravenou k datumu lonského roku,nikoliv k dnešnímu.Byl to podraz,a jednání pod nátlakem.Nelíbí se mi nefér jednání ředitele ve státním sektoru a podstrčenou Antidatovanou dohodu,neb dodatek k pracovní smlouvě.Děkuji za odpověd,zda mám někde odvolání se pro spravedlnost.zetochová iveta

Odpověď:

Postup, který popisujete je samozřejmě v rozporu se zákoníkem práce. Na postup zaměstnavatele je možné podat stížnost na inspektorát práce. Nicméně se obávám, že vzhledem k tomu, že jste antidatovanou smlouvu již podepsala, bude obtížné zaměstnavateli prokázat, že postupoval v rozporu se zákonem.

Martina Štěpánková

Syrovcová | 22.2.2011 10:22:46 | návrat do práce po rodičovské

Dobrý den,moc Vás prosím o radu,chodila jsem do zaměstnáni,kde se pracuje jen sezoně a to od března do listopadu.Tedy jsem měla smlouvu na dobu určitou.V té době jsem nastoupila na mateřskou a rodič.dovolenou.Koncem ledna byly malé 3roky a já se musela nahlásit na pracovní uřad.Od března se zase v té práci začíná pracovat.Chtela bych se zeptat jestli jsem v té ochrané lhute a musí me držet místo a ja bych se mohla vrátit a nebo ta lhůta byla ukončena tou smlouvou na dobu určitou a nemusí mi držet žádné místo?Předem děkuji s Pozdravem Marková

Odpověď:

Smlouva na dobu určitou končí datem uvedeným v pracovním smlouvě. Váš pracovní poměr proto uplynutím pracovní doby, na kterou byl sjednán, skončil. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr skončil, nedrží Vám tedy zaměstnavatele žádné místo.

Martina Štěpánková

dana | 19.2.2011 12:21:24 | nemocenská v těhotenství

mám smlouvu na dobu určitou,ale jsem na neschopence k vůli těhotenství mohu dostat výpověd?

Odpověď:

Pracovní smlouva na dobu určitou končí dnem sjednaným v pracovní smlouvě, pracovní poměr Vám tedy skončí, i když budete čerpat nemocenskou a budete v pracovní neschopnosti. Nicméně zaměstnavatel Vám v době pracovní neschopnosti nemůže dát výpověď.

Martina Štěpánková

18.2.2011 12:38:16 | Kurzy

Přeji hezký den, měla bych dotaz. V naší firmě se teď pořádají firmy (dotované EU) pro zaměstnance. Se mnou se samozřejmě počítalo, dokud jsem však neoznámila že jsem těhotná a chystám se na MD. Přijde mi nefér, že mě automaticky z kurzů vyškrtli. Je mi jasné, že nic neuhádám. Ale pracuji ve firmě už 10 let a příjde mi to nespravedlivé, že se teď nemůžu kurzů účastnit. Přece budu stále zaměstnancem. Moc děkuji za info.

Odpověď:

Zaměstnavatel má povinnost zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci. Pokud Vám
nebyl zaměstnavatelem umožněn rozvoj Vašich schopností jen z důvodu těhotenství,
zaměstnavatel porušil zásadu rovného zacházení a dopustil se diskriminace. Můžete se na něj zkusit obrátit a požádat jej o zařazení do kurzů i přes Vaše těhotenství. Další možností by byla stížnost na inspektorát práce.

Martina Štěpánková

Kristýna | 17.2.2011 13:22:59 | rd a výpověď

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s výpovědí při čerpání rd? může mě zamestnavatel propustit?

Odpověď:

V průběhu čerpání rodičovské dovolené jste podle § 53 zákoníku práce v tzv. ochranné době a zaměstnavatel Vám až na výjimky nesmí dát výpověď. Výjimku představují situace:
ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část; to neplatí, pokud se přemísťuje v rámci místa výkonu práce,
z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr.

Martina Štěpánková

JanaP | 15.2.2011 09:58:14 | odvolání k soudu

Dobrý den,chci vás poprosit o radu.Jsem matkou 5 dětí. 10 let jsem pobírala čast.inval.důchod a chodím na 4 hodiny denně uklízet.TeĎ po druhé neurol.operaci zad mě byla invalidka odebrána.Důvod-operace vedla ke zlepšení, a mám střední školu můžu dělat úředničinu.Při odvolání opět, i když jsem měla novou neurol.zprávu, kde lékařka uvedla,že nejsem schopna plné pracovní zátěže, mě bylo sděleno, že mám vyšší kvalifikaci a manuální práci dělat nemusím.Účetnictví jsem už skoro 20 let nevykonávala, a sedavá práce mě nevyhovuje.Začala jsem kvůli financím sháněn novou práci(bezvýsledně)A dostala jsem se teď do dalších problémů. Neplánovaně jsem otěhotněla.Z neurologic.hlediska se mě zdravotní stav pravděpodobně zhorší.Mám šanci se zkusit ještě odvolat k soudu, nebo raději podat novou žádost o část,inv.důchod.Jak se k tomu bude teď přihlížet.I když mě je 42 let, dítě si vzít nenechám. Není to diskriminace,copak můžu zato že mám maturitu, ale ráda mám spíše manuální práce?
Děkuji za jakoukoliv radu i povzbuzení. Hezký den. J

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že §39 odst. 4 písm. d) zákona o důchodovém pojištění stanovuje, že je třeba přihlédnout ke schopnosti rekvalifikace na jiný druh výdělečné činnosti, než dosud vykonával, se obávám, že jejich odůvodnění, že si můžete najít klidnější kancelářskou práci, kterou byste zvládala, je legitimní a žádná diskriminace v tom není. Takže bych šla spíše cestou nové žádosti o invalidní důchod, která již bude podložena lékařskou zprávou, kde již by bylo stanoveno, že např. nemůžete dlouho sedět adt.

Martina Štěpánková

Simona | 15.2.2011 09:31:09 | Pracovní smlouva na dobuurčitou

Dobrý den, mám dotaz ve věci pracovní smlouva na dobu určitou. Pracuji ve firmě jako záskok za paní která je na mateřské dovolené už s druhým dítětem. Sama plánuji do budoucna děti, ale nevím jak to semnou bude dál až nastoupí pani po mateřské.Vím,že jako záskok za mateřskou skončí moje smlouva dnem nástupu pani,ale co když otěhotním dřív než nastoupí dotyčná. Mám se pak obrátit na úřad práce když budu mít malé dítě a nebudu moci vykonávat práci, protože se budu starat o dítě? Vím,že je to předčasný dotaz,ale je lepší vědět věci dřív než být pak v době těhotenství překvapená že nejsem nikde zaměstnaná. Předem děkuji za odpověď na můj dotaz.

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, a to i v případě, že byste byla těhotná. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte podmínky zákona o nemocenském pojištění, tedy v posledních 2 letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jste byla účastna alespoň po dobu 270 dnů na nemocenském pojištění a trvání nemocenského pojištění - trvání pracovního poměru v době vzniku nároku na dávku nebo existence ochranné lhůty. Ochranná lhůta činí 180 dnů od skončení zaměstnání. Pokud by Vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, měla byste od narození dítěte nárok na čerpání rodičovského příspěvku.
V případě, že by Vám skončil pracovní poměr a nemohla byste najít nové zaměstnání, nahlásíte se na úřad práce, a to i když byste byla těhotná.

Martina Štěpánková

rukavice | 14.2.2011 21:25:44 | narok na odstupne tehotenstvi

Dobry den,
prosim o zodpovezeni mych dotazu.
Mam smlouvu na dobu neurcitou a cekam vypoved s narokem na odstupne z duvodu ruseni firmy. Chtela bych vedet
- zda v pripade meho otehotneni behem dvoumesicni vypovedni lhuty mam narok na vyplaceni odstupneho a zaroven o vyplaceni materske.
- do kolika dni po uplynuti vyp. lhuty musi me otehotneni oznameno, abych o materskou neprisla (v pripade, ze mam na ni narok)
- kolik % z meho platu by materska cinila a po jakou dobu
- mam narok na vyber 2 ci 3 letou rodicovskou dovolenou, nebo automaticky padam do 4lete rodicovske dovolene?
Dekuji mockrat predem za zodpovezeni mych dotazu!!!

Odpověď:

Pokud se firma ruší, skončí Váš pracovní poměr, i když budete těhotná. Budete mít nicméně nárok na odstupné, ten máte i v případě, že budete těhotná. Pokud jde o peněžitou pomoc v mateřství, zde bude záležet na tom, zda splníte podmínky zákona o nemocenském pojištění: účast na pojištění nejméně po dobu 270 dnů v posledních dvou letech a trvání nemocenského pojištění nebo existence tzv. ochranné lhůty - ta činí 180 dní ke dni vzniku nároku na dávku (6 týdnů před očekávaným porodem). Pokud byste dostala výpověď, tak abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musel by Vám nárok na ni vzniknout nejpozději do 180 dnů od skončení zaměstnání. Obávám se, že pokud byste otěhotněla až ve výpovědní lhůtě, tak se do této lhůty nevejdete. Potom byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale čerpala byste od narození dítěte rodičovský příspěvek. V takovém případě byste neměla nárok na volbu délky rodičovského příspěvku, ale automaticky by Vám náležel ve čtyřleté délce čerpání. více

Dominika | 14.2.2011 20:56:31 | Konec RD/další těhotenství

Dobrý den, k poslednímu březnu končí rodičovská a budu v 5.měsíci. Musí mi nabídnout práci se sníženou pracovní náročností a s kratší pracovní dobou nebo ne? Myslím, že dřív něco bylo, pokud jsi měla ve péči dítě do... věku a k tomu těhotenství, ale teď nevím. Jde mi o to, jak s nimi mohu vyjednávat nebo si rovnou nechat napsat výpověď a zapsat se na pracák.
děkuji za odpověď.
Dominika Fijalová

Odpověď:

Podle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let či těhotné zaměstnankyni o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Zaměstnavatel by měl tedy Vaší žádosti vyhovět, jedinou výjimkou jsou právě zmíněné vážné provozní důvody. Na ty se v praxi bohužel zaměstnavatelé často vymlouvají, pokud nechtějí žádosti zaměstnankyně vyhovět. Zaměstnavatel, pokud na tyto důvody poukáže, je povinen specifikovat, v čem přesně a konkrétně tyto důvody spočívají. Nestačí tedy pouze sdělit, že Vám z vážných provozních důvodů nevyhoví.

Martina Štěpánková

iveta | 14.2.2011 00:58:00 | Konec rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o radu. Zatím nebyl nikdo schopný odpovědět. Dnem 12.2.2011 dovršila dcerka 3 roky. Mateřskou dovolenou jsem si zvolila do 3 let věku dítěte. Teď bych se tedy měla vrátit do práce, ale z důvodu, že nemám pro dceru školku ani jinou možnost hlídání, nemohu nastoupit zpět do zaměstnání. Mezitím co jsem byla na MD zaměstnavatel zrušil firmu u které mám podepsanou smlouvu na dobu neurčitou a zárověň zavedl firmu novou a to s.r.o zřejmě z obavy krachu...Můj dotaz tedy zní zda-li mám očekávat výpoveď? Mám nárok na odstupné? Nebo se mnou musí zaměstnavatel sepsat smlouvu novou a to již na nově zavedenou firmu? Možnost školky mám až od září 2011. Pokud tedy dostanu výpověď a budu s dcerou doma, mám to někde hlásit? Bojím se kdo za mě bude hradit sociální a zdravotní pojištění v případě ukončení pracovního poměru. Po telefonické domluvě mi na úřadu práce řekli,že k ním nemám ani chodit z důvodu, že nemůžu být v evidenci, protože je velkou překážkou má dcera o kterou celodeně pečuji. více

Odpověď:

Po skončení rodičovské dovolené jste povinna nastoupit zpět do práce. Pokud tak nemůžete učinit z důvodu péče o dítě, můžete požádat zaměstnavatele o neplacené volno, nicméně zaměstnavatel není povinen Vám neplacené volno umožnit a může požadovat, abyste se vrátila zpět do zaměstnání. Pokud nebudete moci nastoupit, budete muset ukončit pracovní poměr a to bez nároku na odstupné. Tento postup by se však uplatnil pouze v případě, že by došlo k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, tedy že zaměstnanci z původní firmy ze zákona přešli k zaměstnavateli do nové firmy. V takovém případě se nepodepisuje nová pracovní smlouva, zaměstnavatel je pouze povinen Vás informovat o této změně. Pokud k přechodu práv a povinností nedošlo, Váš pracovní poměr by skončil ukončením činnosti původní firmy a v takovém případě byste měla nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. více

Filip | 13.2.2011 18:55:07 | PRODLOUŽENÍ PRACOVNÍ SMLOUVY

Kolikrát mi může zaměstnavatel prodloužit smlouvu na dobu určitou, děkuji za odpověď

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku pracovního poměru. Zaměstnavatel s Vámi může uzavřít smlouvu na dobu určitou opakovaně, avšak v celkové délce dvou let. Z tohoto omezení se však uplatňuje řada výjimek, je možné sjednat pracovní poměr na dobu určitou opakovaně tak, že celková doba přesáhne uvedenou dobu dvou let např.: -stanoví-li to zvláštní zákon - to je např. u vysokoškolských pedagogů - z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance (např. zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou) -vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce. Z Vašeho dotazu není zřejmé o jakou práci se jedná a zda je možné uplatnit některou z uvedených výjimek. Pokud ne, lze smlouvu uzavřít na dobu určitou opakovaně, avšak nejvýše v celkovém rozsahu dvou let. Martina Štěpánková více

Markéta | 9.2.2011 16:04:56 | propuštění po rd

Dobrý den, 15.2.2011 mi končí rodičovská dovolená. Měla bych nastoupit do práce, ale vedení mi oznámilo, že mne bude muset pro nadbytečnost propustit s tříměsíčním odstupným. Chtěla bych se zerptat, zda může. Jestli neexistuje nějaká ochraná lhůta- výpovědní lhůta? Děkuji za odpověď s pozdravem Markéta Fojtíková

Odpověď:

Ochrana před výpovědí trvá pouze po dobu čerpání rodičovské dovolené.
Po návratu z dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Pokud u něj došlo k reorganizaci a on takovou práci pro Vás nemá, mohl by Vám dát výpověď. Nemělo by však dojít k tomu, že žádná reorganizace neproběhla a zaměstnavatel pouze na Vaše místo zaměstnal někoho jiného, a teď Vás již nepotřebuje.
Pokud by Vám dal zaměstnavatel výpověď poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a zároveň budete mít nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Martina Štěpánková

Eva | 9.2.2011 11:37:27 | výpověď po RD

Dobrý den, momentálně jsem na RD, která mi končí6.7.2011 (dvouletá verze), u zaměstnavatele jsem si zažádala o RD do 2013, protože jsem původně plánovala 2 děti hned po sobě, na personálním mi tento způsob doporučili a řekli mi, že dřívější ukončení není vůbec problém a mám na něj právo. Druhé dítě se nám zatím nepodařilo a není jisté, že se nám podaří kvůli jistým zdravotním komplikacím, tak jsem se chtěla vrátit dřív, zaměstnavatel mi však sdělil, že vzhledem k mým plánům má moje zástupkyně smlouvu do 2013 a pro mě místo nemá a pokud nechci v RD pokračovat, mám podat výpověď na vlastní žádost. Nyní jsem se dozvěděla, že změnil pro jistotu mé zástupkyni smlouvu na dobu neurčitou a pro mě ani teď ani v budoucnu místo neplánuje. Co mohu teď dělat a na co mám nárok? Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Rodičovskou dovolenou můžete čerpat do tří let věku dítěte. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na čerpání rodičovské dovolené do tří let dítěte, do práce se můžete vrátit dříve pouze s jeho souhlasem.
Po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě. Pokud u něj došlo k reorganizaci a on takovou práci pro Vás nemá, mohl by Vám dát výpověď. Nemělo by však dojít k Vámi popisované situaci, že žádná reorganizace neproběhla a zaměstnavatel pouze na Vaše místo zaměstnal někoho jiného, a teď Vás již nepotřebuje. V takovém případě by bylo možné považovat výpověď za neplatnou a bránit se výpovědi soudní cestou.

Martina Štěpánková

saligo | 8.2.2011 21:45:23 | Výpověď pro nadbytečnost

Dobrý den, prosím o odpověď na níže uvedenou otázku. Nejprve se pokusím nastínit situaci. Mám otázku z pracovního práva a to konkrétně výpověď daná zaměstavatelem z důvodů nadbytečnosti. Pracuji ve státní správě úřad města ABC. Modelová situace: Bylo mně oznámeno, že v rámci úspor apod. bude moje pracovní pozice zrušena a dané činnosti související s mojí pracovní pozicí budou přerozděleny mezi jiné pracovní pozice. Většina pracovních povinností má přejít na zaměstnance, který z mého pohledu není zaměstnancem našeho úřadu města ABC (má v této chvíli uzavřenou pracovní smlouvu s příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je totéž město ABC). Teď k dotazu: Jedná zaměstnavatel tedy městský úřad v souladu se zákonníkem práce pokud mně dá výpověď a přijme do pracovního poměru zcela nového pracovníka, který v tuto chvíli pracuje pro příspěvkovou organzaci zřízenou městem ABC (mým současným zaměstnavatelem)? Jak se můžu bránit? Jsem pracovnice se sníženou pracovní schopností a je mně přes 50. Tato výpověď je pro mně likvidační. Děkuji za radu. AS

Odpověď:

V případě reorganizace by Vám mohl zaměstnavatel dát výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce \"stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách\".
Pokud dojde k reorganizaci, mohl by Vám dát zaměstnavatel výpověď. Nicméně nesmí místo Vás přijmout nového zaměstnance, který by vykonával Vaši práci, přičemž rozhodující je pracovní náplň vykonávané práce, nikoli název pracovní pozice. Pokud by k tomuto došlo, doporučuji Vám neprodleně vyhledat právníka a projednat s ním možnost podání žaloby na neplatnost výpovědi.

Martina Štěpánková

dada | 8.2.2011 13:06:34 | materska

Dobrý den, prosím o radu.Od ledna 2010 jsem evidovaná na ÚP, jsem na rizikovém těhotenství a v dubnu se nám má narodit miminko. Nemám nárok na mateřskou a ani na výběr varianty. Slyšela jsem, že může na MD jít otec, zvolit variantu a pak vše převéct na mě. Jak máme v této věci postupovat? Předem děkuji za odpověď. D

Odpověď:

Otec může nejdříve na počátku sedmého týdnu po porodu začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství, podmínkou je uzavření dohody mezi matkou a otcem o převzetí dítěte. Po dobu, kdy otec čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nemůže chodit do zaměstnání, v této době si zvolí délku čerpání rodičovského příspěvku, jednou zvolená délka čerpání se nemění ani poté, co jej převede zpět na matku. Vzhledem k tomu, že není nikde stanoveno, jak dlouho musí otec peněžitou pomoc v mateřství, může ji čerpat jen velmi krátce s cílem zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Peněžitou pomoc v mateřství nelze převést.

Martina Štěpánková

Baracuda | 7.2.2011 13:09:26 | ZPĚT DO ZAMĚSTNÁNÍ

Dobrý den, v březnu tohoto roku mi končí 3letá rodičovská dovolená a nastupuji zpět do práce. Může mě zaměstnavatel přeřadit na jiné pracoviště? Jedná se o stejnou firmu, stejné pracovní zařazení, jen se jedná o jiné město.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Povinnou náležitosti pracovní smlouvy je podle zákoníku práce také místo výkonu práce. Zaměstnavatel Vás tedy bez Vašeho souhlasu nemůže přeřadit po návratu z rodičovské dovolené na jiné místo výkonu práce než máte sjednáno v pracovní smlouvě. Máte-li ve smlouvě jako místo výkonu práce uvedeno město A., zaměstnavatel Vás nemůže přeřadit bez změny pracovní smlouvy do města B. Ke změně pracovní smlouvy je nezbytný Váš souhlas.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 142 | | 144 | 145 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect