Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
dobry den chtela semse zeptat kdyz mam kluka 9 let a pobyram na nej hmotnou nozi a tet sem otehotnila jestli budu pobyrat materskou a jestli my zustane ta hmotna nouze nebo jestlibudupobyrat jem materskou dekuji za odpoved krasny den
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na příspěvek v hmotné nouzi lze čerpat spolu s rodičovským příspěvkem.
Eva Fialová
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Od listopadu 2013 jsem na rizikovém těhotenství s vystavením neschopenky ( ve 2.měsíci těhotenství ). Plánuju být doma až do konce svého těhotenství s nástupem rovnou na mateřskou dovolenou. Chci se zeptat, zda mohu být na neschopence po celou dobu mého těhotenství (zda se vejdu do počtu dní, kdy mohu být v kuse na neschopence), dále pak,zda se výplata mateřské dovolené počítá z hrubé mzdy za rok, kdy jsem pracovala (či-li 11/2012-11/2013). Nebo zda se tam počítá již i doba, kdy jsem doma na neschopence? Prosím i o informaci o rodičovském příspěvku, v mém případě...U jednoho zaměstanavatele pracuji přes 5let na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podpůrčí doba pro poskytování nemocenského trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Protože těhotenství 380 dnů netrvá, bude Vám nemocenské vypláceno až vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. PPM se vyplácí z vyměřovacího základu, který se vypočítává se započitatelného příjmu zpravidla 12 měsíců před nástupem na PPM. Nemocenské započitatelný příjem netvoří. PPM se z něho tedy vypočítávat nebude. Pokud Vám vznikne nárok na PPM, budete mít možnost zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Chtěla jsem se zeptat jestli je zákonem stanovená oznamovací povinnost nástupu do práce po mateřské? Mateřská mi končí 25.1.2014. Jsem zaměstnána jako učitelka. Nejsem si jistá, jak je to u mého povolámí, když se úvazky tvoří někdy v květnu.
Odpověď:
Tento dotaz byl zodpovězen telefonicky.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu. Tento měsíc mi končí rodičovská dovolená (3. letá) a měla bych se vrátit do pracovního procesu (kancelářská práce). Dle informací na webu odkazující na zákoník práce, jsem zažádala zaměstnavatele o poloviční úvazek (i když před RD jsem pracovala na plný) na což bych dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, jakožto osoba pečující o dítě, měla mít právo. Chci se zeptat, zda mám nárok na odstupné, v případě, že zaměstnavatel na tento můj požadavek nepřistoupí? Jak se mohu bránit, pokud na plný úvazek nastoupit nechci? Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na kratší pracovní dobu máte, pokud zaměstnavateli nebrání v jejím poskytnutí vážné provozní důvody spočívající v ohrožení provozu zaměstnavatele. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, můžete se obrátit na inspekci práce, aby prošetřila, zda jsou u zaměstnavatele vážné provozní důvody přítomny. Do té doby musíte vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud se rozhodnete pracovní poměr ukončit. můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru nebo dát výpověď. V takovém případě by Vám ale nárok na odstupné nepříslušel.
Eva Fialová
dcera nedokončila VŠ z důvodu odchodu na rodičovskou dovolenou, nyní je vnučce 10 měsíců a dcera by školu chtěla dokončit je možné, abych já místo ní nastoupila rodičovskou dovolenou neboť dcera je svobodná matka a já jsem zaměstnaná a nemám možnost nijak omluvit nepřítomnost v práci
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel na rodičovskou dovolenou může nastoupit pouze rodič dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. O co se jedná? Před nástupen na mateřskou dovolenou jsem pracovalova pro zaměstanvatele na pozici vedoucí prodejny na základě pracovní smlouvy na HPP na dobu neurčitou (Mzdový výměr není součástí pracovní smlouvy). Tento zaměstnavatel, v průběhu mé mateřské dovolené, předal provozování prodejny jiné firmě (franšíza) a to i se všemi zaměstancemi - na nákladě "přechodu práv a povinnosti z pracovněprávních vztahů". Ráda bych se zeptala co musí můj nový zaměstnavatel dodržet až se vrátím z mateřské dovolené? Musím mě zaměstnat na stejné pozici? Musí mi ponechat stejnou výši mzdy jako jsem měla u svého původního zaměstnavatel? Děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš nový zaměstnavatel má vůči svým zaměstnancům stejné povinnosti jako Váš bývalý zaměstnavatel. Po návratu z rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Toto se týká i mzdy, pokud ji máte stanovenou v pracovní smlouvě. Jestliže máte mzdu stanovenou mzdovým výměrem, může ji zaměstnavatel jednostranně měnit. Vždy ale musí dodržet zásahu stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a zákaz diskriminace.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, která skončí 8.4.2014. Poté bych měla nastoupit zpět do zaměstnání (plný pracovní úvazek jako učitelka, prac. smlouva na dobu neurčitou). Nedávno mě zaměstnavatel kontaktoval, zda bych mohla ve škole vypomoci, ale není jasné na jak dlouho (nejdéle však do dubna 2014). Jednalo by se o malý úvazek jako učitelka a o částečný úvazek jako vychovatelka. Zajímalo by mě:
1. Mohu vykonávat stejný druh práce (učitelství) při RD pro svého zaměstnavatele jako mám uvedeno ve stávající prac. smlouvě? Musel by být sepsán dodatek?
2. Prac. smlouva na vychovatelství by se podepsala jako dohoda o provedení práce/pracovní činnosti?
3. Pobírala bych dál až do dubna rodičovský příspěvek?
4. Uvažuji o druhém dítěti, jak moc by mi tato "brigáda" ovlivnila výši další PPM pokud bych na MD nastoupila do 4 let věku prvního dítěte?
5. Ovlivnilo by případné nastoupení na rizikové těhotenství společně s touto "brigádou" výši PPM?
Odpověď:
Dobrý den,
při pobírání rodičovského příspěvku není příjem rodiče sledován. Musíte ovšem zajistit celodenní osobní péči o dítě. Tato péče může být zajištěna i jinou zletilou osobou. Na dobu do skončení Vaší rodičovské dovolené můžete sepsat dodatek k Vaší pracovní smlouvě. Obsahem tohoto dodatku bude kratší pracovní doba. Na práci vychovatelky s Vámi může zaměstnavatel uzavřitá dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedené práce. Práce vychovatelky může být uvedena i v tomto časově omezeném dodatku.
V případě čerpání další PPM se Vám tato dávka bude vypočítávat z buď to z vyměřovacího základu, který jste měla před nástupem na první PPM, pokud to bude pro Vás výhodnější, za podmínky, že budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne v době vzniku nároku na PPM věku 4 let. Stejné pravidlo by se uplatnilo i v případě pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství.
Eva Fialová více
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a současně pracuji u svého zaměstnavatele (státní správa) na živnostenský list (smlouva), mohu takto dál pracovat i při mateřské dovolené s druhým dítětem?
Odpověď:
Dobrý den,
mateřskou dovolenou čerpáte u svého zaměstnavatele od období 6-8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Zaměstnavatel Vám do konce 6 týdne po porodu ani nesmí přidělovat práci. Práce na základě živnostenského oprávnění není v tomto období omezena.
Eva Fialová
Dobrý den,
v prosinci mi skončila mateřská dovolená, na kterou jsem navázala dvouletou variantou rodičovské dovolené (RD). Ráda bych nicméně u svého zaměstnavatele pracovala cca 20 hodin týdně, převážně z domova a po večerech (občasné schůzky pokryji hlídáním babičky). Můj dotaz je, zda v případě, že nastoupím na částečný úvazek (zkrácený úvazek) nepřijdu o případné odstupné z původní pracovní smlouvy - z plného prac. úvazku - po návratu z RD (vzhledem k mé prac. pozici je možné, že mě nahradí). Alternativou, jež bych mohla realizovat by byla práce na základě živnostenského oprávnění. Prosím o radu, jakou variantu zvolit.
Moc děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
v případě, že byste pracovala kratší pracovní dobu a pobírala byste poměrně nižší mzdu, počítalo by se odstupné z průměrného výdělku, kterého jste dosahovala v tomto období. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí.
Předpokládám, že alternativou je stejná práce pro stejného zaměstnavatele na základě živnostenského oprávnění. Podle zákoníku práce má zaměstnavatel zajišťovat plnění svých úkolů především zaměstnanci v pracovním poměru. V případě výpovědi pracovní smlouvy byste měla nárok na odstupné ve výši pravděpodobného výdělku. Ten by byl pravděpodobně vyšší než Váš výdělek za práci v rozsahu kratší pracovní doby.
Eva Fialová
Dobrý den ,
chtěla bych se zeptat 19. května mám termín porodu a smlouvu v práci mi prodloužili jen do 13.4., ale 10.4. bych měla nastupovat na mateřskou dovolenou,ale když mi smlouva vyprší 13.4. musím se jít potom nahlásit na pracovní úřad nebo ne, jen abych věděla kdo v té době za mě bude platit zdravotní a soc. poj. když mi smlouva vyprší.
Předem moc děkuji za odpověď.
M.B.
Odpověď:
Dobrý den,
péče o dítě do věku čtyř let se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Zdravotní pojištění při péči o dítě do 10 let věku hradí stát. Po skončení pobírání rodičovského příspěvku se můžete přihlásit na úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené mi chce škola, kde jsem učila pokrátit úvazek z 0,8 na 0,3. Prý že je nedostatek žáků. V minulém roce, jsem žádala ředitelku o prodloužení z 3-leté na 4 a ona mi písemě vyhověla. Jelikož ještě soukromě podnikám, bylo to pro mě výhodnější z důvodu placení soc.a zdrav. pojištění. Moje přímá nadřízená na mě vyrukovala až po té s tímto. Mohu se nějak bránit? Děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
změna rozsahu pracovní doby, kterou máte pravděpodobně uvedenu v pracovní smlouvě, může být provedena pouze změnou pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musí souhlasit i zaměstnanec. Pokud nebudete se změnou pracovní smlouvy souhlasit, nemůže Vám zaměstnavatel pracovní úvazek zkrátit.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda má přítel nárok od zaměstnavatele na nějaké volno, případně lze využít ošetřování člena rodiny po porodu našeho dítěte? Nejsme oddaní, na mateřskou dovolenou nastoupím já. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec - otec dítěte má nárok na rodičovskou dovolenou v době, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Stačí, že otec dítěte oznámí zaměstnavateli její čerpání. Tuto rodičovskou dovolenou může zaměstnanec čerpat až do 21. týdne po porodu dítěte. Peněžitá pomoc v mateřství však přísluší pouze jednomu z rodičů.
Eva Fialová
Dobry den,
mam rodicovskou dovolenou dle stare pravni upravy do 6/2013 a chtela bych nastoupit do zamestnani na stejnou pozici ke stejnemu zamestnavateli. Nechci ale prijit o rodicovsky prispevek.
Mohu dat dite do materske skolky bez omezeni (ted 2roky a 7 mesicu)nebo je zde nejeke omezeni. Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud čerpáte rodičovský příspěvek, o který jste požádala do 31.12.2011, může dítě mladší 3 let navštěvovat předškolní zařízení maximálně 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. O dítě může ve zbývající době ovšem pečovat jiná zletilá osoba.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude mít nárok manžel na PPM. Já jsem na rodičovské dovolené do 10.1.2014, čekám další dítě, termín porodu 26.3.2014, jsem nezaměstnaná (od 10.1. do porodu budu tedy vedena na Úřadu práce). Na PPM nemám nárok. Pracovní smlouva na dobu určitou mi skončila 31.12.2010. Manžel je zaměstnaný již 15 let stále ve stejném zaměstnání, příjem cca 17000 Kč měsíčně. Bude mít on nárok na PPM? Pokud ano, kdy se o dávky nejdříve žádá? Lze to udělat tak, že by manžel chodil do práce+pobíral PPM a já byla doma a starala se o dítě? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel bude mít nárok na PPM, pokud s Vámi uzavře písemnou dohodu o pobírání PPM. PPM může otec dítěte čerpat od 7. týdne od porodu. Pojištěnec nemá nárok na výplatu PPM za dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost. Váš manžel po dobu pobírání PPM nesmí vykonávat práci u zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy, kterou má v současné době se zaměstnavatelem uzavřenou.
Eva Fialová
Dobry den, mam zamětnavatele, ktery dává vyplaty pozděnebo někdy jen po částech. Muže mi nějak ovlivnit přichody peněz z mateřske a později rodičovské dovolené ? Nebo to posílá někdo jiný ? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení, rodičovský příspěvek Úřad práce. Platební morálka zaměstnavatele na jejich výplatu nemá vliv. Doporučuji otázat se České správy sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovny, zda zaměstnavatel za Vás uhradil sociální, nemocenské a zdravotní pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den, skončila mi rodičovská a mám se vrátit do práce. Mé původní místo ve firmě není (asistentka jednatele, top managementu) a finanční ředitelka mi nabízí pozici recepční/asistentka jednatele. Dohodly jsem se na zkrácený úvazek, ale nelíbí se mi její návrh mzdy. Původní plat jsem měla 30 tis. hrubého za měsíc za 160hodin nyní mi nabízí 20 tis. za měsíc za 130 hodin. Má na to právo? Nebo mi musí mzdu vypočítat z té původní? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte mzdu stanovenou mzdovým výměrem, může ji zaměstnavatel jednostranně měnit. Vždy ale musí dodržovat zásadu stejné odměny za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a zásadu zákazu diskriminace.
Eva Fialová
Jsme s manželem v tíživé situaci (já na rodičovské, manžel nezaměstnaný) a řešením, na kterém jsme se společně dohodli je můj návrat do zaměstnání. Naskytla se mi příležitost dobré práce z níž vyplývá dát výpověď ve staré a manžela za mne nechat doma s dětmi. Vím, že se o ně dokáže perfektně postarat. Bude problém vyřídit pro něj rodičovský příspěvek, když je nezaměstnaný? (má tříletou podmínku se zákazem činnosti a na trhu práce nemůže z tohoto důvodu sehnat adekvátní uplatnění). Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek můžete pobírat dál na sebe. Podmínku celodenní osobní péče o dítě splníte, pokud zajistíte péči jinou zletilou osobou. Touto osobou bude Váš manžel.
Eva Fialová
Když muž v průběhu 1. poloviny roku vyčerpá celou řádnou dovolenou a potom nastoupí na rodičovskou dovolenou místo partnerky, je nu márok na řádnou dovolenou krácen?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nastupuje zaměstnanec na rodičovskou dovolenou, dovolená na zotavenou se mu nekrátí, ani nevrací náhradu za již vyčerpanou dovolenou na zotavenou.
Eva Fialová
Dobrý den, 30.12.2013 mi končí rodičovská, z důvodu nadbytečnosti jsem se dohodla se zaměstnavatelem na ukonč.prac.poměru dohodou. Od dubna 2013 jsem pracovala pro neziskovku na dohodu o pracovní činnosti na 0,2 úvazku, od listopadu 2013 na 0,5 úvazku. Za jakých podmínek mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou v případě otěhotnění, kolik dní musím odpracovat, jak se vypočítá výše a kdy vzniká nárok na výběr 3-leté varianty rodič.příspěvku (při nízkém výdělku je prý nárok pouze na 4-letou variantu), kde je tedy hranice výdělku pro výběr 3-leté varianty s příspěvkem 7 600Kč a nárok na mateřskou a v jaké výši? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na základě dohody o pracovní činnosti jste nemocensky pojištěná v kalendářním měsíci, ve kterém Váš příjem přesáhl částku 2 500 Kč. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Výše PPM činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se u PPM zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období 12 kalendářních měsíců dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období.
Eva Fialová
Na mateřskou jsem nastupovala v ochranné lhůtě z předchozího zaměstnání (otěhotněla jsem v průběhu půlroční zkušební doby a z důvodu práce na rizikovém pracovišti jsem své těhotenství oznámila), byla jsem 3 měsíce v edineci ÚP. Nyní při rodičovské chci provozovat vedlejší činnost na ŽL, v rozsahu příjmů cca 60 tis ročně (bez nutnosti placení sociálního pojištění a s možností odpisu z daní manželem). Pokud nastoupím na další mateřskou do tří let, vztahuje se i na mě výpočet peněžité pomoci v mateřství ve stejné výši jako u prvního dítěte? Je potřeba pak status osvč nějak pozastavit, např. pozastavením živnosti? Pokud by mě příjmy přesáhly limity pro platbu soc. pojištění, je tím můj nárok na mateřskou nějak dotčen?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud si neplatíte jako OSVČ nemocenské pojištění, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete. Živnostenské oprávnění nemusíte pozastavovat. Vaše výdělečná činnost bude z důvodu péče o dítě posuzována jako vedlejší samostatně výdělečná činnost. Zdravotní a sociální pojištění budete platit podle výše zisku v předchozím roce.
Eva Fialová