Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Gabriela  | 7.4.2015 10:20:25 

Dobrý den, 1.Května mám nastoupit po RD ( 3letý syn) do práce a dnes mi byly sděleny směny a to odpolední od 11 Do 19:30 (servírka) a chtěla bych se zeptat jestli můžu požádat o jiné směny ale mám strach že se vedoucí bude ohánět provozní dobou restaurace od 11 do 20 hod. Můžu si zažádat i přes tuto provozní dobu o změnu prac. doby? Dělají vše proto abych ukončila pracovní poměr.
Moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.

Eva Fialová

Aknelot | 2.4.2015 17:17:55 

Dobrý den, Prosím Vás o radu. Za měsíc bych se měla po 3 leté MD a následně RD vracet zpět do zaměstání. Mám smlouvu na dobu neurčitou a ve smlouvě přesně určenou funkci a místo výkonu. Na mé pozici je paní, která má smlouvu na dobu určitou. I přesto mi vedení oznámilo, že pro mě nemají volné místo a nabízí mi výpověď dohodou + odměnu (odstupné). Toto místo se rušit nebude. Chci se zeptat: 1) může zaměstnavatel zaměstnankyni zastupující mateřskou prodloužit smlouvu popřípadě jí dát smlouvu na dobu neurčitou a mě, jako zaměstnankyni vracející se z rodičovské dovolené, propustit? 2) v případě, že mi zaměstnavatel nabídne místo neodpovídající mé smlouvě a já bych toto místo odmítla, mám i přesto nárok na odstupné? 3) může zaměstnavatel změnit ve smlouvě zastupující zaměstnankyni název funkce (např. z fakturantky na asistentku fakturace), ikdyž pracovní náplň bude stejná a mě oznámit, že má funkce byla zrušena? 4) z čeho by se počítala a jaká by byla výše podpory, kdybych trvala na výpovědi pro nadbytečnost, tzn. 2 měsíční výpovědní doba+3 měsíční odstupné? více

Odpověď:

Dobrý den, pokusím se odpovědět na Vaše otázky: 1) Zaměstnankyni na zástup může zaměstnavatel pracovní smlouvu prodloužit, nicméně to, že je Vaše pracovní pozice obsazená jinou zaměstnankyní není důvodem k výpovědi pro nadbytečnost, jelikož u zaměstnavatele nenastaly organizační změny. Obsazení pracovní pozice jiným zaměstnancem není organizační změnou. 2) V tomto případě Vám stále zaměstnavatel musí přidělovat práci na základě Vaší původní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Nesouhlas se změnou pracovní smlouvy není důvodem k výpovědi pro nadbytečnost, pokud nenastaly organizační změny. více

matys | 2.4.2015 14:45:26 

Pracoval jsem u zaměstnavatele půl roku na DPP. Po ukončení DPP jsem požadoval od něj evidenční list důchodového zabezpečení. Oznámil mi, že pokud jsem pracoval na DPP evidenční list se nedává. Je to pravda?

Odpověď:

Dobrý den,
účast na důchodovém pojištění nevzniká a evidenční list se nevede, jde-li o výdělečnou činnost, která svým rozsahem nezakládá účast na nemocenském pojištění. Na nemocenském pojištění jste účasten, pokud Váš výdělek na základě dohody o provedení práce překročí částku 10.000 Kč.

Eva Fialová

Tama | 2.4.2015 13:31:41 

Prosim o radu... 29.5.2015 mi konci 3leta RD...v praci pro nenamaji misto...leda nizsi pozici za min penez. Navrhli mi dohodu o ukonceni prac.smlouvy ke dni konce RD s 3mesicnim odstupnym...5platu pri vypovedi pry pro ne neni akceptovatelne. Ale v tomto pripade bych pak nemela vypoctenou podporu v nezamestnanosti z platu,ale z minima. Nesouhlasila jsem s tim,tak jim mam napsat navrh jak bych si to predstavovala. Muzete mi poradit jak to mam napsat? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní dobou. V takovém případě máte nárok na odstupné.

Eva Fialová

Zuzana | 1.4.2015 22:28:28 

Dobrý den, jsem na rodičovské dov. se čtvrtým dítětem již 12 rok jsem doma. Mám nárok se vrátit zpět do zaměstnání, kde jsem byla zam na dobu neurčitou? Musí mě zaměstnavatel vzít do PP? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste celých 12 let byla rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel poskytovat práci podle Vaší platné pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Marie | 1.4.2015 22:25:24 

Dpbrý den, po 3 leté mateřské dovolené jsem se vrátila k zaměstnavateli na HPP dobu neurčitou, kde mám nastavenou měsíční hrubou mzdu, po několika měsících bych chtěla požádat o zkrácení pracovního úvazku, kde už nebudu mít měsíční hrubou mzdu ale mzdu hodinovou. Jak se mi bude vypočítávat případná další mateřská dovolená ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se do 4 let věku prvního dítěte vypočítává z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před čerpáním první PPM. Z tohoto vyměřovacího základu se Vám bude PPM vypočítávat, pokud je to pro Vás výhodnější.

Eva Fialová

Hana | 31.3.2015 21:03:19 

Odpověď:

Dobrý den,
zásada stejné odměny za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty je v zákoníku práce obsažena. Zaměstnavatele na to při žádosti o zvýšení mzdy upozorněte.
dobrý den,
tak jsem svému nadřízízenému zdělila tento fakt,odpověď byla:nemůžeme Vám zvednout plat musela by proběhnout reorganizace.
Tak by mě zajímalo jak se mohu dále bránit a jaké kroky přesně musím podniknout aby mi byl plat srovnán.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
můžete se obrátit na inspektorát práce. Inspekce práce má oprávnění vyžadovat po zaměstnavateli dokumenty, které jsou předmětem kontroly.

Eva Fialová

vinetů | 31.3.2015 12:02:21 

Dobrý den,chtěl bych vědět,zdali mám nárok,když dojíždím k zaměstnavateli hromadnou dopravou na základnu pracoviště a odtud potom vyjíždím jinam pracovat,zdali mám nárok na převlíkárnu a umývárnu,kde se mohu po práci umýt,nebo vykoupat.Děkuji za vaši odpověď. Nashledanou

Odpověď:

Dobrý den,
v prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění nebo plní ochrannou funkci, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele jako osobní ochranné pracovní prostředky též pracovní oděv nebo obuv.
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
Zaměstnavatel musí chránit soukromí zaměstnance. To znamená, že by zaměstnavatel měl zaměstnanci zajistit pro převlékání a hygienu dostatečné podmínky.

Eva Fialová

miša | 31.3.2015 09:56:55 

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda mi může zaměstnavatel přidělit práci zaměstnankyně, kterou propustil pro nadbytečnost, bez mého souhlasu a bez navýšení platu.

Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nová pracovní náplň odpovídá druhu práce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě, může Vám zaměstnavatel tuto práci přidělovat.

Eva Fialová

Jana | 30.3.2015 11:07:14 

Dobrý den, dne 31. 3. 15 mi skončí prac.poměr (výpověď ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů. Mám nárok na 3-měs.odstupné). 20. 3. 15 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti. Kdy má zaměstnavatel povinnost mi vydat zápočtový list a má nemoc vliv na výplatu odstupného?
Pozn.: prac.poměr vznikl převodem práv a povinností 4. 12. 2014. V lednu 2015 výpověď z org. důvodů. Neschopnost skončí pravděpodobně 6. 4. 2015.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše pracovní neschopnost nemá na výplatu odstupného vliv. Zápočtový list je zaměstnavatel povinen Vám vydat při skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Kato | 29.3.2015 22:38:01 

Dobrý den,
mám dotaz, jestli mám nárok na doprovod ditěte k lékaři v pracovní době,nelze mimo prac. dobu, tudíž i s náhradou mzdy,když je s ním přítelkyně na mateřské dovolené. Tedy nejsme manželé, jestli to hraje nějakou roli. Přítelkyně je zdravá a máme jen jedno dítě (stáří 3 měsíce).
Zaměstnavatel tvrdí že nemám narok a nutí mě brát dovolenou nebo neplacené volno, děkuji předem.

Odpověď:

Dobrý den.
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li mj. o doprovod dítěte. To, že je Vaše přítelkyně na mateřské dovolené, nemá na povinnost zaměstnavatele poskytnout Vám pracovní volno s náhradou mzdy vliv.

Eva Fialová

Izabela | 29.3.2015 11:06:48 

Dobrý den, mám akutní problém, týká se rozvázání pracovního poměru po roku od ukončení rodičovské dovolené. Vrátila jsem se do práce, kde jsem před nástupem na RD vykonávala pozici asistenta a po návratu vykonávám nižší pracovní pozici. Ve smlouvě mám uvedeno asistentku. Smlouvu i plat mi nechali a já jsem se rozhodla ukončit pracovní poměr s tím , že požaduji odstupné. Teď jsem dostala informaci, že i oni se spojili s advokátem a nemám nárok na 3 měsíční odstupné. Podle mého vědomí ( možná se pletu) , mám nárok i na to, že když mi dají 2. mesíční výpovědní lhůtu, můžu zůstat doma za 100% platu. Prosím o radu na co mám nárok a na co ne. Děkuji předem za Váš čas i odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, tedy na pozici asistentka. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takové případě máte nárok na odstupné. Pokud dá výpověď zaměstnanec, nárok na odstupné nemá.

Eva Fialová

nikola nespesna | 28.3.2015 19:39:37 

dobry den,mam dotaz. planuji v blizke době další dite. zatím mam 4 letou dceru,pri které jsem byla na materske a ta se mi vypočítala z predesleho zamestnani kde jsem mela ve smlouve 9800. tam jsem se i pote na rok po materske vratila,nyni uz 2 mesic pracuji jinde,kde mam 16000 hrubého. zajímalo by me z ceho se mi bude tedy v blizke době pocitat materska. dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z výdělku, kterého dosahujete u současného zaměstnavatele.

Eva Fialová

Lenka | 27.3.2015 09:45:33 

Dobry den,
chci se optat, v puli cervna mam termin porodu, od rijna jsem na UP, prerusila jsem studium. Mam narok na materskou ci moznost cerpat z otcovyho platu?
Dekuji moc.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste nezaměstnaná, nárok na peněžitou pomoc mít nebudete. Pokud by otec dítěte nárok na tuto dávku splňoval, tj. pokud je účasten na nemocenském pojištění jako zaměstnanec nebo OSVČ a toto pojištění trvá po dobu 270 dnů před vznikem nároku na PPM, můžete si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Petra | 26.3.2015 16:28:03 

Dobrý den, po 6-ti měsících doma, jsem se domluvila se zaměstnavatelem, že mě zaměstná na 20 hodin týdně (jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovskou). Během mé pracovní doby hlídá syna můj partner (otec dítěte). Bohužel, po dvou týdnech práce jsem zjistila, že mě zaměstnavatel dal na nižší pozici a ta mě vůbec neuspokojuje. Ráda bych dála výpověď. Musím si odpracovat 2 měsíční lhůtu?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste nesouhlasila se změnou pracovní smlouvy, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle platné pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku. Na tuto skutečnost svého zaměstnavatele upozorněte. Pokud se přesto rozhodnete dát výpověď, musíte dodržet dvouměsíční výpovědní dobu, která začíná běžet následující kalendářní měsíc po podání výpovědi.

Eva Fialová

Stanislav | 26.3.2015 09:33:40 

Dobrý den, uspěl jsem ve výběrovém řízení na vrátného, následně jsem si nechal na pokyn zaměstnavatele udělat výpis ze zdravotní dokumentace od svého praktického lékaře ( 100,-kč )a u firemního doktora podstopil,zaplatil ( 300,-kč ) zdravotní prohlídku. Dále jsem zaplatil 100,- kč za výpis z rejstříku trestů, plus jsem doložil všechny další dokumenty potřebné k nástupu. Všechno jsem měl, ale při podpisu smlouvy zaměstnavatel zjistil, že mám exekuce a nakonec mě kvůli tomu nepřijal, přitom bylo všdechno už domluvené. Chci se zeptat, jestli to není diskriminace a jestli se můžu obrátit na soud a zda-li bych tím vůbec něco vyřešil? Protože jsem z toho psychicky vyřízený, stálo mě to dost sil, běhání, vyřizování a taky i peníze. Předem děkuji moc za odpověď, s pozdravem pan Stanislav

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste všechny náklady před podpisem pracovní smlouvy vydal se souhlasem nebo dokonce na základě požadavku budoucího zaměstnavatele, který poté s Vámi pracovní smlouvu neuzavřel, máte nárok na jejich náhradu. Zaměstnavatel má však právo uzavřít pracovní smlouvu se zaměstnancem, kterého si vybere, pokud není zaměstnavatel odmítnut z důvodů nerovného zacházení pro své pohlaví, věk, adt. Exekuce k tíži zaměstnance mezi těmito důvody není.

Eva Fialová

venval | 24.3.2015 21:28:51 

Dobrý den,
2.5.2013 se nám ve 33tt narodil syn. Rodičovskou mám na dva roky. Znamená to tedy, že mi rodičovská končí 2.5.2015 (tedy ve 2 letech dítěte?), nebo mám právo na 28 týdnů, tedy se mi peněžitá pomoc v rodičovství prodlužuje do cca 18.6.2015 (předpokládaný termín porodu byl 18.6.2013)
Děkuji za informaci

Odpověď:

Dobrý den,
podpůrčí doba činí pro peněžitou pomoc v mateřství náleží 28 týdnů. Část z těchto 28 týdnů jste pravděpodobně vyčerpala před porodem. Zbytek po porodu dítěte. Pokud jste si zvolila rychlejší čerpání rodičovského příspěvku, budete ho pobírat do 24 měsíců věku dítěte, tj. do jeho dvou let.

Eva Fialová

Gábi | 24.3.2015 13:07:18 

Dobrý den,prosím o radu. Mám mateřskou na 4roky a ráda bych syna dala do školky už ve třech letech. Je možné nastoupit do práce na HPP aniž bych přišla o peníze z MD?

Odpověď:

Dobrý den,
výše výdělku není při čerpání rodičovského příspěvku sledována. Do práce nastoupit můžete. Na čerpání příspěvku to nebude mít žádný vliv, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, např. v předškolním zařízení.

Eva Fialová

Agly | 23.3.2015 22:32:17 

Prosím o info, pokud ze zdravotního důvodu (předčasně narozený ve 26.týdnu) na základě vyjádření pediatra nemohu prozatím dát syna do školky a kdyby mi zaměstnavatel vyhověl s umožněním neplaceného volna do 4 let, mám nárok na nějakou podporu,když bydlím s mým invalidním otcem a beru rodičovský příspěvek pouze do 3 let dítěte a prozatím od otce syna dostávám výživné 2000 Kč. Jsem tak trochu bezradná neb bych o zaměstnání přijít nechtěla, ale dle pediatra bych měla pečovat o syna zejména já jako matka a příjde mi tak trochu nefér,aby mě a malého živil můj otec! Děkuji velice za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na dávky státní sociální podpory a podpory v hmotné nouzi jsou rozhodující Vaše příjmy a majetkové poměry a příjmy a majetkové poměry spolužijících osob. Zda máte nárok na konkrétní dávky Vám sdělí sociální odbor Úřadu práce příslušný podle místa Vašeho bydliště.

Eva Fialová

Almal | 23.3.2015 11:20:50 

Dobrý den, prosím o radu, níže jsem popsala situaci a dotaz.
- od 2010 jsem měla HPP
- od 12/2011 MD a následně RD do 1/2015 (do 3 let věku dítěte)
- 1/2015 ukončení RD a HPP (org. důvody, dohodou, odstupné)
- 1/2015 vedená na úřadě práce (přiznána podpora v nezaměst.)
- nyní jsem těhotná cca od 2.3.2015

Jak nejlépe vyřešit, abych měla PPM a volbu délky nové RD?
- sehnat práci na HPP (ve zkušební době asi už bude vidět těhotenství)
- sehnat brigádu na DPČ
- sehnat brigádu na DPP a platit si nemocenské pojištění
- zůstat doma a nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že pečuji o malé dítě
- PPM vyřešit přes manžela (nyní má HPP, musí pak změnit druh pracovního poměru?) a sepsat dohodu, že já budu pečovat o dítě (je nějaký vzor?)
- nebo jiná varianta?

Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
abyste měla nárok na PPM, musíte být nemocensky pojištěná a splňovat podmínku délky trvání nemocenského pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech.
Nemocensky pojištěná budete jako zaměstnankyně v pracovním poměru nebo zaměstnankyně s DPČ s výdělkem převyšujícím částku 2.500 Kč měsíčně nebo s DPP s výdělkem minimálně 10.000 Kč měsíčně.
Volbu čerpání rodičovského příspěvku budete mít, pokud otec dítěte výše uvedené podmínky splňuje. Nemusí o dítě fyzicky pečovat. PPM může čerpat i otec, který uzavře s matkou dítěte písemnou smlouvu o péči o dítě. V tomto případě nemůže vykonávat činnost, ze kterého je nemocensky pojištěn a ze které mu nárok na dávku vznikl.

Eva Fialová

| 1 | .. | 51 | | 53 | | 55 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect