Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Denisa | 26.5.2015 09:49:41 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat ohledně tématu muž na rodičovské dovolené. Dočetla jsem se na internetu, že pokud muž šel do r.2009 na rodičovskou dovolenou musel prokazovat péči o dítě, aby se mu tyto roky započítaly do starobního důchodu. Jak je tomu dnes? Musí opět prokazovat péči o dítě? Má vliv u muže rodičovská dovolená na výši starobního důchodu?
Děkuji za Váš čas, přeji pěkný den

Odpověď:

Dobrý den,
doba péče o dítě se posuzuje jako náhradní doba důchodového pojištění. Péče o dítě se započítává plně do výše důchodu. Celodenní péče o dítě se dokládá čestným prohlášením.

Eva Fialová

Simona | 25.5.2015 22:04:52 

Dobrý den, dceři budou 6.6. tři roky, já mám nastoupit do práce, přičemž mi končí služební poměr (vojáka z povolání) dne 30.6. Mezi těmito dny jsem určena do dispozice a mají se vyřítit náležitosti spojené s odchodem do civilu. Pro dceru však nemám hlídání, do MŠ nastupuje v červenci (z dobré vůle paní ředitelky). Jak situaci nejlépe řešit? Děkuji. Simona

Odpověď:

Dobrý den, podle § 33 zákona písm. a) č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů jste po dobu rodičovské dovolené, tj. do tří let věku dítěte byla zařazena do neplacené zálohy. Po skončení rodičovské dovolené byste měla být ustanovena na služební místo, pro které je stanovena stejná služební hodnost jako pro služební místo, na něž jste byla ustanoven před zařazením do této zálohy (§ 34 odst. 1 zák. o služebním poměru). Pokud byste o to požádala, mohla byste být ustanovena na služební místo, pro které je stanovena nižší služební hodnost (§ 34 odst. 4 zák. o služebním poměru). více

Honza | 25.5.2015 13:43:43 

Dobrý den,
na vašich stránkách jsem se dočetl, že PPM muži náleží pokud otec s matkou uzavřel písemnou smlouvu, že bude on pečovat o dítě. Tato smlouva může být uzavřena nejdříve šest týdnů po porodu a nejpozději do jednoho roku dítěte.
Znamená to, že nemůžu nastoupit na rodičovskou dovolenou a pobírat PPM pokud je dítě starší jednoho roku? Dceři je teď 14 měsíců a uvažoval jsem o nástupu na rodičovskou dovolenou. Bez PPM si to ovšem nemůžu dovolit.
Díky
Honza

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství pobírá otec dítěte do doby, kdy matka dítěte čerpá mateřskou dovolenou, tedy do doby 22 týdnů po narození dítěte. Poté může otec nebo matka pobírat rodičovský příspěvek, a to až do 3 let věku dítěte.

Eva Fialová

PK | 25.5.2015 11:18:51 

Dobrý den,jsem policistka momentálně jsem 4.rok doma s dcerou, mám služební volno bez poskytnutí služebního příjmu.Měla bych se vrátit po 4.roce dcery zpět do zaměstnání.Bylo mi,ale řečeno, že mé původní místo bylo zrušeno,nevím tedy, co mě teď bude čekat v zaměstnání. Mohli byste mi, prosím, poradit? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
do zálohy pro přechodně nezařazené byste byla zařazena pokud jste ve služebním poměru na dobu neurčitou a Vaše dosavadní služební místo je v důsledku organizačních změn zrušeno (§ 37 odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů). Jestliže jste ve služebním poměru na dobu určitou, můžete být ze služebního poměru propuštěna, pokud služební místo, na něž jste byla ustanovena, bylo zrušeno v důsledku organizačních změn a nelze Vás ustanovit na jiné služební místo (§ 42 odst. 3 písm. a).

Eva Fialová

Anna | 22.5.2015 17:43:56 

Dobrý den,
v současné době čerpám rodičovskou dovolenou do čtyř let věku dítěte s tím, že stále ještě čerpám rodičovský příspěvek a zároveň mám se zaměstnavatelem dohodnuté neplacené volno končící dnem narozenin (konkrétně 8.8.) mého syna. Zajímalo by mne, zdali budu mít nárok na nemocenskou v případě rizikového těhotenství, na které bych případně nastoupila ihned po ukončení neplaceného volna a pobírání rodičovského příspěvku (tedy zač. srpna)? Nebo je nutné nastoupit opět do práce a odpracovat určitou dobu a pak teprve nastoupit na nemocenskou? Zaměstnavatel se mnou sice písemně dohodnul neplacené volno, avšak po jeho ukončení je více než jisté, že pro mne žádnou pozici mít nebude a pravděpodobně mi ukončí poměr pro nadbytečnost. Pokud bych otěhotněla poté, co mi zaměstnavatel doručí výpověď (tedy ve výpovědní době) a musela bych na nemocenskou, pak by to pro mne znamenalo co - dá se případně v takové situaci výpověď nějak zrušit?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste těhotná zaměstnavatel Vám výpověď pro nadbytečnost dát nemůže. Taková výpověď by byla neplatná.

Eva Fialová

máma | 21.5.2015 14:51:58 

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené a na svou pozici v bance bych se měla vrátit v červenci 2016. Moje finanční situace je důvodem proč mám zájem vrátit se na svou pozici alespoň na částečný úvazek,. Zaměstnavatel mi zdělil že pro mně nemá žádné volné místo ani na plný a ani na částečný na pobočce kde jsem pracovala, protože tam má po dobu mé mateřské jiného zaměstnance. Nabídl mi pracovat na jiné oblasti a změnu smlouvy, kde bych šla zásadně dolu s platem a na to nevidím důvod. Z práce jsem odešla neplánovaně na rizikové těhotenství a nebyl se mnou sepsán ani žádný protokol , že jsem začala krvácet v práci a druh mně vezl do nemocnice. Na své pozici jsem pracovala 7 let a mám hodně dobré výsledky, bohužel za dobu mé nemoci se mi změnil manažer a ten se mnou očividně nepočítá. Děkuji za radu jak mám postupovat.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

Eva Fialová

Salma | 18.5.2015 12:24:07 

Dobrý den, zaměstnavatel mě po skončení MD sice chce vrátit na vedoucí pozici, ale až po třech měsících, prý až mi současný vedoucí předá úkoly. Po dobu těch tří měsíců mi chce vystavit časově omezený dodatek na nižší pozici. Prý je to z důvodu, že současný vedoucí má slíbeno být ve funkci určitou dobu. Předpokládám, že tento dodatek podepisovat nemusím a zaměstnavatel mne musí vrátit zpět na mé původní místo, je to tak? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit ji na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Pokud původní práce neodpadla nebo pracoviště nebylo zrušeno, musí Vás zaměstnavatel zařadit na původní práci a pracoviště. Pokud takovou práci nemá z jiných důvodů než výše uvedených je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku do doby než Vám zaměstnavatel bude schopen práci přidělovat.

Eva Fialová

Ester | 17.5.2015 19:45:50 

Dobrý den, jsem studentkou 1. ročníku magisterského studia Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Můj ročník zažívá diskriminaci ze strany školy v tom, že nám bylo ubráno 20 kreditů z ohodnocení diplomové práce oproti ostatním starším ročníkům. Stalo se tak bez včasného varování, přičemž změna byla zapracována v tichosti do studijního plánu vydaného až po přijetí k magisterskému studiu. Nebylo tudíž možné ji vzít v potaz při rozhodování o výběru magisterského studia. Následujícímu ročníku nastupujícímu do mgr studia po nás již bylo přislíbeno vrácení cca 15 kreditů. Vzhledem k tomu, že studuji mimo to v rámci individuálního studijního plánu kvůli péči o roční dceru, je pro mě ztráta 20 kreditů rovna jednomu semestru studia navíc. Změnou jsou postiženi všichni, které neživí rodiče a kteří si nemohou dovolit věnovat škole čas navíc. Já a mí spolužáci jsme tuto situaci s fakultou řešili (s naší katedrou a akademickým senátem), ale krom drobných změn nedošlo k zásadní nápravě. Z tohoto postupu jsem značeně zklamaná a uvažuji i o přestupu na jinou katedru či jinou VŠ. více

Odpověď:

Dobrý den,
lituji, ale tento dotaz se netýká okruhu předmětů, které řeší naše poradna. Doporučuji obrátit se na právní oddělení rektorátu UK.

Eva Fialová

Hančí | 16.5.2015 22:31:38 

Dobrý den, jsem těhotná (12tt) a zároveň studuji na VŠ. U studia jsem měla spíš nárazové brigády. Takže předpokládám, že nesplňuji podmínky pro získání mateřské. Ještě než jsem otěhotněla zařídila jsem si živnostenský list, na který ale příliš nevydělávám (mám ho asi 4 měsíce). Otec dítěte taky studuje a práci na HPP zatím hledá.
Na jaké příspěvky máme nárok?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nesplňujete podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství tj. nejste nemocensky pojištěná a toto pojištění netrvá minimálně 270 dnů před nárokem na tuto dávky máte nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu dítěte. Zažádat můžete rovněž o přídavek na dítě.

Eva Fialová

Petr | 14.5.2015 20:49:21 

Dobrý den,
lze při mateřské dovolené (pobírání PPM) pracovat pro zaměstnavatele, u kterého jsem pracoval před nástupem na PPM a ze kterého je placená PPM jako OSVČ i se stejnou náplní práce (stejný druh práce?)

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na PPM byste v tomto případě měl. Je ovšem mít na paměti § 3 zákoníku práce, podle něhož může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu. Za porušení tohoto ustanovení hrozí zaměstnavateli pokuta až 1 milion Kč.

Eva Fialová

Karolina | 14.5.2015 15:11:52 

Dobrý den, nyní jsem po dohodě se zaměstnavatelem na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte. Volno mi v červnu končí, nyní jsem v opět těhotná, termín porodu je až v prosinci. Zaměstnavatel o můj nástup do zaměstnání nemá zájem, nabízí mi prodloužení neplaceného volna, ale nevím, jestli je to možné, když dítěti budou v červnu 4 roky. Mám si prodloužit neplacené volno nebo jít od června na nemocenskou? Jak je to v obou případech s nárokem na mateřskou? Velice děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Po 4. roce věku dítěte se Vaše peněžitá pomoc v mateřství bude vypočítávat z příjmu který jste pobírala před nástupem na tuto dávku. Zároveň je zaměstnavatel povinen Vám přidělovat práci dle Vaší pracovní smlouvy, a to i po skončení neplaceného volna. Výpověď pro nadbytečnost Vám zaměstnavatel nemůže dát v době těhotenství. Pokud zaměstnavatel však pro Vás práci nemá je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Tato náhrada bude sloužit pro výpočet peněžité pomoci v mateřství. více

Silvie  | 14.5.2015 10:45:26 

Jsem momentálně na rodič. dovolené s prvním dítětem a chci v jeho průběhu pracovat na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele než byl před mateřskou. Po rodič. dov. plánuji další mateřskou s druhým dítětem. Z čeho se mi bude vypočítávat mateřská dov.? Je v tomto případě nucen původní zaměstnavatel mi držet pracovní místo do dohodnutých 3 let věku dítěte (třeba se mi nepodaří otěhotnět a ráda bych měla jistotu s držením pracovního místa)? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete zaměstnaná u dvou zaměstnavatelů, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství u prvního zaměstnavatele z výdělku, kterého jste dosahovala pro výpočet první PPM, jestliže první dítě nedosáhne věku 4 let. Pokud budete splňovat podmínky pro čerpání PPM i u druhého zaměstnavatele, PPM se Vám bude vypočítávat i z tohoto výdělku. Zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Pepisk | 13.5.2015 22:45:58 

Dobrý den, jsem příslušníkem vězeňské služby české republiky a mám dotaz ohledně zákona o slušebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů (361/2003 sb.). Dne 1.6.2012 jsem dostal rozhodnutí ředitele věznice o přijetí do služebního poměru na dobu určitou 3 roky. Dne 5.4.2015 jsem dostal nové rozhodnutí ředitele věznice o změně služebního poměru z doby určité na dobu neurčitou na den 1.6.2015, které jsem ovšem nepodepsal z důvodu, že už dále nechci být ve služebním poměru. Na personálním oddělení mi ovšem sdělili, že si musím zažádat o uvolnění ze služebního poměru a že musím ve služebním poměru zůstat ještě 2 kalendářní měsíce. Má otázka zní, zda mají pravdu? Popřípadě jak dále postupovat?

Odpověď:

Dobrý den,
služební poměr končí dle § 41 odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů končí uplynutím doby určité. Zákon nepodmiňuje ukončení služebního poměru žádostí o propuštění. Váš služební poměr skončí dnem uvedeným v přijetí do služebního poměru.

Eva Fialová

Kateřina | 13.5.2015 21:12:00 

Dobrý den, jsem na RD, dcera se narodila 2.6.2012. Jsem znovu těhotná a termín porodu je 30.8.2015. Tedy bych se před nástupem do zaměstnání měla vrátit na měsíc do práce. Pokud mi lékař na tu dobu vystaví neschopenku, bude mi poté zaměstnavatel opět muset držet místo další 3 roky? Z čeho se bude vypočítávát výše mateřské. Rodičovskou jsem pobírala 2 roky, tedy jsem od září 2014 bez příjmů. Mateřská tedy asi nebude ve stejné výši jako byla ta minulá.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Co se týče peněžité pomoci v mateřství podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Eva Fialová více

m. | 13.5.2015 04:23:22 

Před mateřskou a rodičovskou jsem pracovala na částečný úvazek. Jsou podmínky návratu do zaměstnání shodné s celým úvazkem nebo se v něčem liší? Děkuju

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To se týče i výše úvazku, který máte sjednaný v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

veron | 12.5.2015 07:19:53 

Dobrý den, v polovině září mi končí dvouletá rodičovská dovolená. Chtěla jsem si jí prodloužit ještě o rok a pracovat u zaměstnavatele jen na částečný úvazek, ale zaměstnavatel by nutně potřeboval, abych nastoupila zpět na plný úvazek. Chci se zeptat, zda je možné si nějakým způsobem (dodatkem ke smlouvě na dobu určitou) vytvořit nějaká zadní vrátka pro případ, kdy by třeba moje dvouleté dítě nezvládalo cizí hlídání a potřebovala bych nastoupit zpět na rodičovskou ještě na ten zbývající rok. Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete čerpat do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel Vám nemůže v tomto zákonném právu bránit. Dodatek ke smlouvě není potřeba. Překážku v práci oznamte bez zbytečného odkladu poté, co se o ní dozvíte.

Eva Fialová

pracantka | 11.5.2015 09:27:47 

Dobrý den, může mi dát zaměstnavatel výpověď během rodičovské dovolené pokud budu pracovat na zkrácený úvazek, který bude uzavřen ve formě dodatku k původní smlouvě?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po dobu rodičovské dovolené nemůže dát výpověď kromě případu že dojde k jeho zrušení nebo přemístění. Pokud jste rodičovskou dovolenou ukončila, tj. vykonáváte práci pro zaměstnavatel práci na základě Vaší pracovní smlouvy, může Vám zaměstnavatel dát výpověď jako jinému zaměstnanci.

Eva Fialová

sas | 10.5.2015 20:58:58 

dobrý večer,
mam v zaměstnání nárok na proplacení propustky k lékaři, na doprovod 3 měsíční dcery, když manželka je na mateřské zcela zdravá? po splnění ostatních podmínek 590
děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li mimo jiné o doprovod dítěte. Na pracovní volno s náhradou mzdy tedy máte nárok.

Eva Fialová

Věrka | 10.5.2015 13:08:34 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a do dubna jsem čerpala rodičovský příspěvek. V dubnu byly dceři 2 roky a od května jsem se chtěla vrátit do práce (smlouvu mám na dobu neurčitou). Zaměstnavatel mi však oznámil, že práci pro mě nemá. Požadovala jsem tedy výpověď (2 měsíce a odstupné 3 měsíce). Zaměstnavatel mi však řekl, že na nic takového nemám nárok, že když jsem nenastoupila den po druhých narozeninách, tak mi třetí den pracovní poměr zanikl. Pak mi ještě vyhrozil, že kdyby chtěl být hodně zlý tak mi dá výpověď pro hrubé porušení kázně (nechození do práce), ale protože je tak "hodný" tak mi dal neplacené volno a výpověď dohodou. Myslím, že nejednal správně, že mám nárok na čerpání mateřské dovolené do 3 let dítěte a zaměstnavatel mi do 3 let musí držet pracovní místo ( a né do 2) i když jsem už vyčerpala rodičovský příspěvek. Mohu se nějak bránit? Poraďte prosím. Děkuji V.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na rodičovskou dovolenou máte do tří let věku dítěte. Záleží na tom jakou délku rodičovské dovolené nebo termín návratu do práce jste u zaměstnavatele uvedla. Pokud jste před dovršením dvou let věku dítěte zaměstnavateli sdělila, že se budete z rodičovské dovolené vracet na začátku května a zaměstnavatel s tím souhlasil, musí Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Stejná situace nastane pokud, jste tuto skutečnost zaměstnavateli sdělila až poté, co dítě dosáhlo věku let. Pracovní poměr na dobu neurčitou nezaniká automaticky. Aby pracovní poměr skončil, musí existovat zákonný důvod jeho skončení, např. výpověď, okamžité zrušení pracovního poměru či dohoda o rozvázání pracovního poměru. Pokud jste dohodu o rozvázání pracovního poměru nepodepsala, můžete čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

hanolina | 8.5.2015 16:43:29 

Dobrý den, mám následující problém.... 12.5.2015 se mám vrátit z rodičovské dovolené do práce. Již 2 měsíce před tímto termínem jsem zaslala zaměstnavateli žádost o zkrácení úvazku na 6 hodin denně s přesnou specifikací (8:00 - 14:00) z důvodu péče o 3 děti (2 z nich do 15 let). Vím, jaká mám práva a že by mi měl zaměstnavatel vyhovět, pokud mu v tom nebrání závažné provozní důvody, popřípadě tyto důvody přesně specifikovat. Problém je v tom, že až po několika urgencích začal zaměstnavatel tuto záležitost řešit. Nejdříve mi cca týden před termínem nástupu telefonicky sdělil, že nemůžou v tomto vyhovět a nabídli mi dohodu o ukončení pracovního poměru s odměnou. S tím jsem souhlasila, protože jsem je nechtěla nutit k odstupnému (koncem měsíce přijímají další uchazeče na stejnou funkci) a prý by pak toto místo nemohli obsadit. Sjednali jsme si schůzku a na té mi sdělili, že vše přehodnotili a že mi zkrácený úvazek nakonec mohou nabídnout. Souhlasila jsem. Další den volali s tím, že sice pro mě místo mají, i na zkrácený úvazek, ale je pro ně nepřijatelné každý den od 8:00 do 14:00. Nabízejí 3 dny od 8:00 do 14:00 a zbylé dva dni podle jejich potřeb. Toto je zase nepřijatelné pro mě. více

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel nespecifikuje vážné provozní důvody, a to nejlépe písemně, aby bylo možné jeho důvody přezkoumat, má povinnost vyhovět Vaší žádosti. Rozsah pracovní doby závisí na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. Smyslem žádosti o kratší pracovní dobu nebo její vhodnou úpravu je péče o dítě. Pracovní dobu nelze určit "podle potřeby". I kdyby Vám určil rozdělení do směn podle potřeby, musel by tak zaměstnavatel učinit alespoň dva týdny předem. Potřeby zaměstnavatele by se také musely shodovat s potřebou Vaší péče o dítě. Platí že při zařazování zaměstnanců do směn, musí zaměstnavatel přihlédnout k potřebám zaměstnanců pečujících o děti. Zaměstnavatel povinnost písemně se vyjádřit nemá a nemá ani stanovenu lhůtu k vyjádření. Tuto povinnost má až vůči inspekci práce, na kterou se můžete obrátit.

Eva Fialová

| 1 | .. | 48 | | 50 | | 52 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect