Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,zajímalo by mě zda mám nárok na čerpání dovolené,když jsem byla na rodičovské dovolené? Od září 2012 do července 2015 (nástup na další mateřskou) jsem byla na rodičovské dovolené. Od září 2014 jsem u stejného zaměstnavatele pracovala na dohodu o provedení práce při rodičovské dovolené. Nyní jsem opět na mateřské dovolené a zajímá mě zda mám nárok o čerpání dovolené za rok 2014 a 2015, tak jak při první rodičovské. Jsem stále zaměstnanec. Děkuji Balaštíková
Odpověď:
Dobrý den,
pro účely dovolené se za výkon práce považuje čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Za dobu čerpání rodičovské dovolené Vám nárok na dovolenou nevzniká.
Eva Fialová
Dobrý den,
Dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem ohledně peněžité podpory v mateřství.
Pracuji ve státní správě a mám smlouvu na dobu určitou, která končí dne 24.6.2018 (jsem jako záskok za mateřskou/rodičovskou dovolenou, slečna se bude asi vracet v září 2018, ale kvůli služebnímu zákonu mám smlouvu jen do června). V lednu 2016 budu nastupovat na první mateřskou dovolenou a potom plynule na rodičovskou dovolenou.
Ráda bych se zeptala, zda-li mám nárok na peněžitou podporu v mateřství u případného druhého dítěte a pokud ano, za jakých podmínek (např. že bych musela na druhou mateřskou nastoupit do 23.6.2018, tedy před koncem uplynutí smlouvy na dobu určitou).
Děkuji Vám za odpověď,
K.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Čtyřletá lhůta platí, i pokud byste u prvního dítěte zvolila nejrychlejší (dvouleté) čerpání rodičovského příspěvku. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž budete dostávat první PPM, stále trvat.
Pokud už pracovní poměr, z něhož se Vám bude proplácet první PPM, trvat nebude, je rozhodující, kdy tento pracovní poměr skončil. Když nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství (tedy osm až šest týdnů před porodem) v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání, bude se výše PPM počítat podobně jako při prvním dítěti.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,končí mi RD.Chci zpět do práce,ale protože se starám o 2 děti, které navštěvují MŠ,jsem požádala o zkrácený úvazek.Zaměstnavatel mi ale nabídl jedinou možnost.Jedná se ale o práci,kde se první týden (5 pracovnách dní) v měsíci musí udělat uzávěrka a zbývající týdny jsou volnější.Jelikož jsem u něj již takovou práci dělala,vím,že první týden se dělají denně přesčasy,někdy až do noci, což mi potvrdili i nyní.Musí být člověk v práci, dokud zkrátka není hotovo.S takovými přesčasy (dokonce nyní se zkráceným úvazkem) bych ale určitě nesouhlasila.Jelikož jsem odmítla jím nabídnutou práci,nemám prý nárok na odstupné.Je to tak?Domnívám se totiž,že by se v prvním týdnu jednalo možná i o porušování BOZP a tudíž by mi měl nabídnout jinou práci.Je to tak?Je zkrácený úvazek definován nějakým max. počtem hodin s přesčasy za týden?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Pro sjednání kratší pracovní doby nejsou stanovena žádná omezení s výjimkou, že ani při dohodnuté kratší pracovní době nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin. Kratší pracovní doba nemusí být rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. více
Nastoupila jsem po mateřské dovolené zpět do práce.Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi ale oznámil, že pro mne nemá místo, že mé místo zrušil a že mohu na místo nastoupit na jiné místo ale na zkrácený úvazek a o 2 třídy nižší plat než jsem měla v pracovní smlouvě. Moje místo ale nezrušil, na mé židli sedí mladá slečna, která dělá moji práci měla zástup za mne na MD v pracovní smlouvě a změnil jí jinou pracovní pozici a přidal jí personalistiku a já zase dělala mzdy..Tvrdí, že na personalistiku nemám já vysokoškolské vzdělání.Mne nutí buď se rozhodnu a vezmu to jiné místo, kde je horší práce a menší plat anebo mi dá výpověď z organizačních důvodů, že mou pracovní pozici zrušil. Může to udělat. Jak se mohu bránit a kam se mám obrátit?
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen.
Kateřina Lovitt
Nastoupila jsem po mateřské dovolené zpět do práce.Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi ale oznámil, že pro mne nemá místo, že mé místo zrušil a že mohu na místo nastoupit na jiné místo ale na zkrácený úvazek a o 2 třídy nižší plat než jsem měla v pracovní smlouvě. Moje místo ale nezrušil, na mé židli sedí mladá slečna, která dělá moji práci měla zástup za mne na MD v pracovní smlouvě a změnil jí jinou pracovní pozici a přidal jí personalistiku a já zase dělala mzdy..Tvrdí, že na personalistiku nemám já vysokoškolské vzdělání.Mne nutí buď se rozhodnu a vezmu to jiné místo, kde je horší práce a menší plat anebo mi dá výpověď z organizačních důvodů, že mou pracovní pozici zrušil. Může to udělat. Jak se mohu bránit a kam se mám obrátit?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
více
Dobry den, jsem na rodicovske s rocnim ditetem. V breznu 2015 mi skoncila smlouva s agenturou, pres kterou jsem na HPP pracovala u jine firmy vzdy na dobu urcitou (celkem 4 roky vzdy s rocni smlouvou). Pokud bychom chteli 2. dite, mam narok na materskou nebo uz se povazuji za nezamestnanou? Prip. jake mam moznosti, abych materskou znovu pobirala? Rodicovskou mam naplanovanou do 2 let ditete. Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. díky z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud budete tyto podmínky splňovat, bude Vám PPM vyplácena.
Eva Fialová
Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, v září mi mají dojít poslední peníze s mateřske d. a v práci kde bych měla nastoupit,mi řekli,že místo nemají. Ale podle zákoníku práce mě vzít musí a když ne tak výpověd s 3.měsíčním odstupným že ano? A jak bych tedy měla po nic vyžadovat to odstpné?Děkuji za odpověd a případné rady.S pozdravem Lenka Němcová
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce. Výše odstupného pak činí nejméně jednonásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval méně než 1 rok, nebo dvojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval aspoň 1 rok a méně než 2 roky, nebo trojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr trval aspoň 2 roky.
Kateřina Lovitt
Dobrý den.
Pracuji na dobu určitou, do 31.8.2015. Jsem těhotná (termín porodu 22.12.2015). Na začátku srpna mi zaměstnavatel slovně přislíbil, že mi hodlá prodloužit smlouvu na dobu neurčitou, že se mnou počítá. Dnes jsem se dozvěděla, že změnil názor a připravil mi smlouvu na dobu určitou, do 31.8.2016. Překvapilo mě to, nicméně bylo mi to vysvětleno, že situace je nejistá, atd. Vím, že mi případně smlouvu nemusí prodloužit vůbec. Pak bych zhruba do konce října mohla zůstat na neschopence a přejít na PPM. Nevím ale, jak se zachovat...Počítala jsem s jistotou zaměstnání, dokonce jsme byli domluveni na přivýdělku při PPM i rodičovské dovolené (moje pracovní náplň mi umožňuje práci z domova a tak jsem počítala s DPP na jinou, podobnou, uvedenou náplň práce (např. administrativa).
1) Co mi hrozí v případě toho, že smlouvu na rok podepíšu (budu v době vypršení na RD)? Pokud bych čerpala rodičovský příspěvek na tři roky a nepodařilo se mi v té době najít jiné zaměstnání, budu se muset evidovat na úřadu práce a pobírat (velmi nízkou) dávku? více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel smlouvu neprodlouží pouze z důvodu Vašeho těhotenství, jedná se o porušení zákazu diskriminace, jelikož s Vámi zaměstnavatel jedná méně příznivě pouze z důvodu Vaše těhotenství. Po zaměstnavateli můžete požadovat, aby se takového jednání zdržel, tzn., aby byla pracovní smlouva prodloužena.
Pokud prodloužení smlouvy bude pouze na rok a Vy budete po jejím vypršení na rodičovské dovolené, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z koeficientu 0,15 průměrné mzdy v národním hospodářství a nikoliv z Vašeho průměrného výdělku. Prvně uvedený výpočet bývá nižší.
V případě, že Vám zaměstnavatel smlouvu neprodlouží, je třeba nastoupit na nemocenskou v ochranné době 7 dnů po skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den,
manželce právě skončila rodičovská dovolená s nastaveným rodičovským příspěvkem na 2r. Od září nastupuje zpět k svému zaměstnavateli. Vzhledem k tomu, že momentálně nemůžeme umístit naše dítě do školky, chci využít já - jako otec dítěte možnost pokračování v rodičovské dovolené. Je mi jasné, že již bez příspěvku (manželka ho vyčerpala) - jedná se mi spíš o to, aby byly za mne placeny odvody do soc. a zdrav. pojišťovny. Souhlas zaměstnavatele k rodič. dovolené mám, nicméně účetní chce po mne nějaké potvrzení ze sociálního odboru úřadu práce, že nastupuji na rodič. dovolenou. To se mi nezdá, protože když jsem se na to informoval na Oddělením státní sociální podpory a dávek pěstounské péče (t.j. odbor, který poskytl manželce rodičovský příspěvek) tak o tom nic nevěděli, a doslova mi řekli, že pokud příspěvek byl již vyčerpán, tak oni s tím již nic nemají.
Prosím poraďte, jak správně postupovat abych mohl nastoupit na rodičovskou dovolenou a jak je to s placením odvodů do zdravotné a sociální pojišťovny. Ještě pro upřesnění, v ČR mám přechodný pobyt, pracuji zde a platím odvody.
více
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovskou dovolenou nastupujete podle zákoníku práce. K čerpání rodičovské dovolené nepotřebujete souhlas zaměstnavatele. Stačí mu bez zbytečného odkladu oznámit tuto překážku v práci. Úřad práce "pouze" vyplácí dávku rodičovského příspěvku. Pokud již není nemáte na rodičovský příspěvek nárok z důvodu vyčerpání limitu 220 tis. Kč, sv ÚP vůbec nejednáte.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - nastupuji na mateřskou dovolenou a chtěla bych při ní ještě do porodu částečně z domova pracovat (jedná se o práci na počítači, zaměstnavatel souhlasí). Stejně tak pak, pokud to umožní podmínky, během mateřské (krom šestinedělí). Jednalo by se o práci na dohodu a jen nárazově, na pár hodin. Za jakých podmínek je toto možné? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská dovolená trvá maximálně 28, minimálně 14 týdnů. Nemůže být za žádných okolností přerušena či skončena po méně než šesti týdnech od porodu (ani v případě, že s tím zaměstnankyně a zaměstnavatel souhlasí). Na mateřskou dovolenou nastupuje zaměstnankyně mezi počátkem 8. a počátkem 6. týdne před očekávaným datem porodu. Pokud žena před porodem vyčerpala méně než 6 týdnů mateřské dovolené, má nárok na 22 týdnů mateřské dovolené ode dne porodu.
V průběhu mateřské dovolené nesmí rodič vykonávat tu práci, ze které čerpá mateřskou dovolenou a PPM, nicméně může pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, v prosinci t.r. se mám vracet z rodičovské dovolené na plný úvazek zpět do práce. Zaměstnavatel (zahraniční banka) mi sdělil, že mé místo již bylo obsazeno a nabízí mi jiné pozice ve společnosti, také dobré, ale vše na plný úvazek. Pečuji o tři malé děti, žádala jsem o poloviční úvazek, ale firma nechce vyhovět. Nabízí 5 odstupných platů (2 měsíce výpovědní lhůty a 3 odstupné platy z organizačních důvodů)..... Mohu trvat stále na polovičním úvazku? Jaký je další postup, když zaměstnavatel nesouhlasí a částečný úvazek neposkytne? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se budete vracet do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o dítě mladší 15 let mají právo na kratší pracovní dobu nebo na jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby na základě své žádosti, které je zaměstnavatel povinen vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. V případě záporného stanoviska zaměstnavatele, může toto své právo zaměstnanec uplatnit u soudu. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou), když jsem byla 2,5 roku na rodičovské, pak jsem byla 5 měsíců na pracovním úřadě, potom zaměstnána ale po měsíci trvání PP jsem ve 4.měsíci těhotenství nastoupila na rizikové těhotenství (termín porodu bude asi za 200 dní od začátku trvání pracovního poměru). Vím, že musím za poslední dva roky aspoň 270 dní být účastníkem nemocenského pojištění (ale nevím, zda se do této doby započítává i doba na rodičovské či doba, kdy jsem na rizikovém těhotenství). Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
doba rodičovské dovolené a pracovní neschopnosti se do doby 270 dnů započítává, pokud jste v této době byla nemocensky pojištěná. Jestliže jste byla zaměstnaná, a tudíž nemocensky pojištěná, započítává se Vám tato doba pro nárok na PPM.
Eva Fialová
chci se nechat zaměstnat na částečný úvazek na hpp, hrubého cca 5000, jsem na rodičovské. Musím platit zdravotní a sociální pojištění? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud dosahujete v pracovním poměru výdělek alespoň 2.500 Kč odvádí se z tohoto výdělku zálohy na sociální a zdravotní pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den,syn byl posledních šest měsíců na rodičovské.Vnučce budou v srpnu tři roky,nastupuje do MŠ.Syn by se měl vrátit do zaměstnání,kde pracoval.Bohužel školka je otevřená od 7.00do16.00.Je to na vesnici.Syn ale pracuje od 6.00do18.00hod.Nemůže tedy vnučku ráno vodit,ani ji odpoledne vyzvednout.Matka malé dojíždí každý den 100km tam a spět a pracuje ne dvě směny.Ani ona nemůže.Dnes synovi zaměstnavatel oznámil,že je jeho místo volné a že může nastoupit spět do práce a jestli nemůže.aby dal výpověď dohodou.Má syn nárok na úpravu pracovní doby,tak aby mohl dceru vodit a vyzvedávat ze školky.Nevím jestli mu musí zaměstnavatel vyjít vstříct.Musí dát výpověď?Děkuji Helena.
Odpověď:
Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Zákoník práce nerozlišuje mezi zaměstnancem a zaměstnankyní. Vážnými provozními důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel žádosti Vašeho syna nevyhoví, musí mu sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby mu přiděloval práci tak, jak Váš syn požaduje. Pokud takové důvody nemá, je povinen žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Eva Fialová
Dobrý den, mám se po mateřské dovolené vrátit na své původní místo, kde je pracovní doba od 6:00 do 16:00. Vzhledem k tomu, že nemám možnost při takovéto pracovní době odvézt ani vyzvednou dítě ze školky nemohu se na svojí pozici vrátit. Zaměstnavatel mi zdělil, že má pro mě mou původní pozici a že změnu pracovní doby mi nemůže umožnit a tak mi nabídl údajně jedinou možnost a to výpověď dohodou bez nároku na odstupné. Dotaz je, jestli tam není i jiná možnost. Díky s pozdravem J.Š.
Odpověď:
Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci podle pracovní doby, kterou jste uvedl v žádosti. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je nadto zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, v zaměstnaneckém poměru. Zaměstnavatel již pro mne nemá místo, takže s ním půjdu na dohodu, abych dostala odstupné. V čase kdy mám nastupovat zpět do práce se chystáme s manželem a dětmi na dlouhodobý pobyt do zahraničí. Mám ještě živnostenský list.
Manžel dostal pracovní nabídku v zahraničí, půjde tedy také na rodičovskou dovolenou, aby nemusel dávat výpověď. A odjedeme spolu do zahraničí.
Je tedy možné, aby oba rodiče byli na rodičovské dovolené současně? Předpokládám, že živnost budu muset pozastavit, abych neplatila soc. a zdrav. poj. ? Pokud budeme v zahraničí méně než rok, je třeba se odhlašovat ze zdravotní pojišťovny? Jak je to se sociálním pojištěním? Nebude náš pobyt mít vliv na rodičovskou dovolenou, pokud nejmladšímu dítěti budou 3 roky až na konci roku 2016? Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel po skončení rodičovské dovolené nemá místo, jelikož jste se stala nadbytečnou z organizačních důvodů, máte nárok na odstupné i v případě výpovědi.
Oba rodiče mohou být na rodičovské dovolené současně. Pokud pečujete o dítě do 7 let věku jste pro účely zdravotního pojištění státní pojištěnec. Pro účely důchodového pojištění se péče o dítě považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Pokud máte nárok na rodičovský příspěvek, je Vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší, tzn. zálohy na zdravotní a sociální pojištění platíte, pokud Váš příjem v loňském roce přesáhl určitý limit. Na rodičovskou dovolenou nebude mít pobyt v zahraničí vliv. Po dobu rodičovské dovolené se nemusíte zdržovat na území České republiky.
Eva Fialová
Dobrý den,mám se vrátit po rodičovské dovolené o kterou jsem požádala svého zaměstnavatele po dvou letech do práce. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Kopii žádosti mám. Bohužel se za tu dobu vyměnilo vedení a nynější paní starostka mě vzít do práce nehodlá. Prý nemá moji žádost a bývalí starosta jí nic nepředal přitom dříve pracovala jako účetní obce. Nabízí mi odstupné.Které jsem zatím odmítla.Je prý spokojená s paní která je zaměstnána za mojí RD. Má právo mě propustit a jak je to s ochranou do tří let věku dítěte a s nadbytečností když moje místo není zrušené.Podle slov starostky má paní už smlouvu na dobu neurčitou. Pracovala jsem pro obec na obecní ubytovně a starala se o veřejné prostranství obce. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, ve Vašem případě dvouleté, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské a zaměstnavatel mi umožní nastoupit do práce na částečný úvazek. Pokud bych zjistila, že to provozně není možné zvládnout, a pracovat bych přestala, skončí tím celý můj pracovní poměr? Nebo mi bude zaměstnavatel dál držet místo do tří let věku dítěte? Velice děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
i když ukončíte rodičovskou dovolenou a vrátíte se do práce, můžete na rodičovskou dovolenou znovu nastoupit, a to až do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den,
23.3.2016 mi končí rodičovská dovolená, z manželem plánujeme druhé dítě.Chci se zeptat, zda když teď otěhotním a budu mít např. termín porodu v květnu 2016, budu mít nárok na rodičovskou dovolenou ve vyšši 7 600, tudíž 3 roky?
A ješzě se chci zeptat, když budu muset v březnu 2016 těhotná např. v 8 . měsíci, mohu jít po skončení prvního dítěte na nemocenskou po dobu narození druhého dítěte, jelikož mám namáhavou práci zvedání těžkých věcí.Budu mít i tak nárok na mateřskou,nebo hned na rodičovskou dovolenou?
Děkuji za odpověď.
Petra
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na mateřskou má každá zaměstnankyně. Nárok na rodičovskou dovolenou má i zaměstnanec - otec dítěte. Pokud při trvání zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Nárok na PPM zakládá právo zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku. více
Dobrý den, termín porodu mám určen na 20.10.15, zatím jsem na nemocenské 30.9.15 mi skončí pracovní poměr na dobu určitou, budu mít po tomto datu až do porodu nárok na nějaké peníze, a bude mi dál plynout zdravotní pojištění? jsem Slovenka. 270dní placeného pojištění mám splněno.
Odpověď:
Dobrý den,
v době skončení pracovního poměru budete již čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Skončení pracovního poměru nebude mít na Váš nárok vliv. Příjemce peněžité pomoci v mateřství je pro účely zdravotního pojištění státním pojištěncem. To znamená, že za něj zdravotní pojištění hradí stát.
Eva Fialová