Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Markéta S. | 22.7.2015 15:32:18 

Dobrý den. Zaměstnavatel mě nutí, abych docházela do zaměstnání i ve svých volných dnech za účelem porad a pracovních schůzek. Měsíčně to vychází na 12-15 hodin. Zaměstnavatel mi je nechce proplácet jako přesčas a pokud na ně docházet nebudu, nebude mi přidělena měsíční prémie, kterou mám pouze ústně dohodnutou za odvedenou práci v rámci samotné pracovní doby. Mohu se nějakým způsobem bránit?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad výše uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Na tato práva písemně zaměstnavatele upozorněte. Eva Fialová více

Libu | 20.7.2015 14:05:59 

Dobrý den, obracím se Vás s dotazem ohledně platové třídy ve školství. Od roku 2007 pracuji jako učitelka mš zařazena do 9. platové třídy. celkově se starám o dokumentaci školky. Vše začalo tím, že paní ředitelka dala smlouvu na dobu neurčitou jedné kolegyni, která měla byt jako záskok za md, učitělku na md chtěla vyhodit, jenže ta se nenechala. takže ted neví jak z toho ven jelikoz má na dvou pracovních místech tři učitelky. zkoušela na nás snížení uvazku, ale nikdo na to nepřistoupil, tak začala vyhrožovat a posílat vytykací dopisy. začala nám taková šikana na pracovišti. mohu se zeptat jestli je možné, aby za tuto její chybu nám mohla změnit pracovní třídu? děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pro snížení platové třídy musí zaměstnavatel důvod ve změně náplně práce. Na vytýkací dopisy reagujte písemným nesouhlasem á obraťte se na zřizovatele mateřské školy.

Eva Fialová

Terez | 16.7.2015 11:26:23 

Dobrý den,
vznikne mi nárok na mateřskou, pokud budu zaměstnána pouze na zkrácený úvazek?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství, tak na tuto dávku Vám vznikne nárok, pokud budete nemocensky pojištěná a zároveň budete splňovat podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech. Na výši úvazku nezáleží.

Eva Fialová

Jaroslava | 14.7.2015 13:33:41 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a ještě 2 roky budu. Teď jsem doporučeně dostala od zaměstnavatele platební výměr na výrazně nižší částku, ve kterém jako důvod je uvedeno: změna náročnosti sjednané práce. Spolu s platebním výměrem byla zaslána věta že podepsaný výměr mám poslat zpět. Je postup zaměstnavatele správný? Co mám dělat?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel sice může změnit mzdový výměr bez Vašeho souhlasu, protože se jedná o jednostranné právní jednání. Odůvodnění změnou náročnosti práce by ovšem poukazovalo na změnu pracovní smlouvy, ke které může dojít pouze s Vaším souhlasem. V případě, že ve Vašem případě dochází ke změně mzdového výměru na rodičovské dovolené, dalo by se jednání zaměstnavatele považovat za porušení zákazu diskriminace z důvodu pohlaví, jenž zahrnuje i diskriminaci z důvodu povinností k rodině. Mzdový výměr nepodepisujte. Zaměstnavateli zašlete nepodepsaný výměr zpět z výše uvedeným odůvodněním.

Eva Fialová

dasa | 13.7.2015 15:47:12 

mam narok na zkraceni pracovniho uvazku? zadost jsem podala takto:Z důvodu péče o děti ve věku 6 a 4 roky, žádám tímto od měsíce ZÁŘÍ o úpravu pracovní doby jejím zkrácením při odpoledních směnnách na 29,5 hodin týdně s tím,že od pondělí do čtvrtka by začínala pracovní doba od 16:00 do 22:00 hod. V pátek vzdy beze změny tj: 14:00 – 22:00 hod. A ODPOVED ZAMESTNAVATELE JE: Vaší Žádosti nelze bohužel vyhovět, a to z důvodu obsazenosti pracovnice u stroje. Dle pracovní smlouvy ze dne 01.01. 201'4 je pracovní poměr sjednán na třísměnný provoz, s tím, že obvykle je provoz dvousměnný, a třetí směna je otevřena v případě nahromadění zakázek. Všichni zaměstnanci v provoze mají úvazek 37,5 hod. týdně (7,5 hod./den) a tito zaměstnanci pracují u stroje. Kdybychom uznali sníženíúvazkun a27,5 hod. týdně (5,5 hod./den), chybě! by u stroje L pracovník 2 hodiny/den, což je pro firmu velmi neekonomické a nerentabilní. Navíc se všechny dělnice na pozici dělnice ve výrobě obalových materiálů pravidelně střídají na ranní a odpolední směně, takže není ani možné uznat pouze ranní více

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Pokud Vám zaměstnavatel nevyhověl, můžete podat podnět na Inspekci práce. Ta může vážnost provozních důvody zaměstnavatele přezkoumat.

Eva Fialová

terka | 13.7.2015 14:30:21 

Dobrý den,1.8.2015 mám nastoupit do nového zaměstnání jako administrativní pracovník. Mám povinnost zaměstnavatele informovat o tom,že do října 2016 mám podmíněný trest?Při vyplňování formuláře byl dotaz pouze na zákaz činnosti a zda není proti mně v současné době vedeno trestní řízení, což ani jedno není.

Odpověď:

Dobrý den,
o podmíněném trestu zaměstnavatele informovat nemusíte.

Eva Fialová

Tereza  | 13.7.2015 12:41:15 

Dobrý den, potřebovala bych poradit.
Chci skončit pracovní poměr z toho důvodu,že mi nevyhovují pracovní podmínky v práci a jednání s vedením. Po ukončení budu muset na Úřad práce,protože ještě nemám sehnanou práci. Když dám výpověď já budu dostávat 65% nebo 45%? Nebo bude výhodnější podepsat výpověd ,,dohodou" nebo výpověd od zaměstnavatele? Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
v případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Nezáleží na tom, zda ukončíte pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Úřad práce zkoumá důvody ukončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Alena | 13.7.2015 10:21:02 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a nástup zpět do práce jsem oznámila k 1.1. 2016. Jsem střídavě na mateřské, rodičovské 5 let, nejmladšímu dítěti je nyní 1,5 roku. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala ve firmě 1,5 roku. Dozvěděla jsem se, že pro mne zaměstnavatel nemá místo, respektive nemám kam nastoupit. Zaměstnankyně, která přišla za mě, dostala smlouvu na dobu neurčitou a je nyní také na rodičovské a za ní je ve firmě další slečna. Mám nárok na odstupné a v jaké výši? Je pro mne výhodnější se nyní dohodnout na výpovědi a přihlásit se na úřad práce nebo si mateřskou prodloužit do 3 let věku dítěte a až následně se dohodnout na výpovědi?
Pokud by manžel nastoupil na rodičovskou dovolenou místo mě, a já dočasně nebudu zaměstnaná, kdo a jak dlouho bude platit za mě sociální a zdravotní pojištění? Jak dlouho před nástupem na rodičovskou musí dát manžel vědět svému zaměstnavateli? Děkuji velice za odpovědi.

Odpověď:

Dobrý den, pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. více

Nikol | 11.7.2015 21:39:05 

Dobrý den. Chci se zeptat, mám nárok na mateřskou, když nemám oddělán rok ?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nemáte splněno 220 dnů nemocenského pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Eva Fialová

Anna | 9.7.2015 22:02:28 

Dobry den. Po dohode se zamestnavatelem, ktery pro me po ukonceni RD nemel pracovni misto a ja zaroven nemela misto ve skolce pro dceru, jsem pozadala o pul roku neplaceneho volna. Rada bych se zeptala, zda mam pote narok na pracovni misto podle sve prac. smlouvy (smlouva na dobu neurcitou, pred MD jsem vsak vykonavala jinou praci jako zastup za RD kolegyne a toto misto bylo jiz zruseno) pripadne zda mam pri ev. vypovedi narok na odstupne. Moc dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,
i po skončení neplaceného volna Vám zaměstnavatel musí poskytovat práci podle pracovní smlouvy. Výpověď z organizačních důvodů Vám může zaměstnavatel dát pouze v případě, že u něho nastaly organizační změny.

Eva Fialová

eva | 9.7.2015 16:30:34 

Dobry den,muze mne zamestnavatel dat po rodicovske dovolene vypoved dohodou ze nemohu nastoupit z duvodu pece o dite ?Kdyz jsem chtela castecny uvazek , protoze se zde delaji i nocni 12 tky a jsem prijmuta na dobu neurcitou,tak mi rekl ze praci ma ale jen na 12 tky .Ma na to pravo,nebo bych mela dostat odstupne?

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

chuan | 8.7.2015 16:40:17 

Dobrý den, psala jsem vám dotaz a přidávám ještě doplnění.., mohla bych prosím ještě vědět, z čeho by se mi počítala podpora v nezaměstnanosti? Jde o pol. úvazek u rodičovské -( jiná pozice než mám v pracovní smlouvě) na dodatek nebo na DPP. Když bych dělala na dodatek - časově omezený září - listopad a pak od prosince na plný úvazek a třeba by mi dali výpověď z organizačních důvodu v lednu. Když budu požadovat dvouměsíční výpovědní lhůtu. Z čeho se to pak počítá a z čeho se počítá odstupné - z jakých měsíců před tím. Taky je možné, že místo dodatku bych pracovala na DPP, jak je to potom u této smlouvy. Ono je to jedno, když se nic nestane a pracujete, ale tady není momentálně jisté nic. A já vůbec nevím, zda se mi dřívější návrat, který zaměstnavatel po mne chce, protože nikoho nesehnali, vyplatí z hlediska všech těchto věcí, které mi pak můžou ovlivnit pracovní smlouvu, kterou mám, odstupné, podporu atd. Moc děkuji a omlouvám se za složité dotazy...Pohodový den.

Odpověď:

Dobrý den,
Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn. Odstupné by se v případě výpovědi počítalo rovněž z průměrného výdělku, kterého byste dosahovala ve výpovědní době. Pro upřesněné dotazu můžete volat na linku právní pomoci Gender Studies, a to každé úterý od 9 do 11 hod a pátek od 16:30 do 18:30 na tel. 224 913 350 nebo 774 913 350.

Eva Fialová

Jan Veselý | 8.7.2015 13:48:05 

Vážení,mám pracovněprávní spor s ředitelem Divadla na Vinohradech,kde jsem zaměstnán jako vrátný.Bezdůvodně najednou zakázal mé manželce vstup do DnV,přestože jsem invalidní se ZTP/P a žena je můj průvodce.Vše je na mých stránkách - www.miluji-divadlo-na-vinohradech.cz - které jsem založil.Prosím,sdělte mi,kdy a kam mohu přijít.Mobil 736208573.Děkuji - Jan Veselý

Odpověď:

Dobrý den,
prosím můžete zavolat na linku právní pomoci Gender Studies, a to každé úterý od 9 do 11 hod a pátek od 16:30 do 18:30 na tel. 224 913 350 nebo 774 913 350.

Eva Fialová

Kamila L.B. | 6.7.2015 21:34:42 

Dobry den, v cervnu 2009 jsem nastoupila do noveho zamestnani se smlouvou na dobu neurcitou, o mesic pozdeji, jsem sla na neschopenku z duvodu rizikoveho tehotenstvi, následně na MD. Tudiz aktivne jsem v pracovnim pomeru setrvala měsíc. Po prvni mateřské dovolene jsem navaza hned dalsi MD. Muj zamestnavatel je v soucasne dobe v krizi a ja se prakticky nemam kam vratit. Výpověď pro nadbytecnost mi dat nechce, nebot oba dva víme, ze vyplatit mi odstupne, neni v jeho moznostech. Nabidl mi, ze dodatkem k pracovní smlouve zmenime smlouvu z doby neurčité na dobu urcitou a to do 3.12.2015, Nastup po MD mam dne 30.11.2015 Tim padem bych po MD nastoupila do prace na 4 dny a pak byla bez zaměstnání. Pokud bych na to pristoupila, coz mi prijde lepší, nez se soudit o odstupné a nemit nárok na podporu v nezamestanosti, z ceho se mi bude vypocitavat podpora v nezaměstnanosti? Maji na to ty 4 dny v zamestnani po ukončení MD nejaky vliv? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy a za tuto práci Vám bude počítána mzda, kterou máte ve smlouvě nebo ve mzdovém předpise, bude Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítána na základě mzdy uvedené ve výše zmíněných dokumentech.

Eva Fialová

mája | 6.7.2015 10:51:37 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku : jsem těhotná a plánuji nastoupit do práce po šestinedělí. Domluvili jsme se s manželem, že s miminkem zůstane doma on. Proto bych se ráda zeptala, zda mohu 6 týdnů pře porodem nastoupit na mateřskou dovolenou, kterou po šestinedělí ukončím a manžel nastoupí na rodičovskou dovolenou? Může manžel v době rodičovské dovolené pracovat na 0,2 úvazek u svého zaměstnavatele? To bude asi možné až po 22týdnech, kdy rodičovská dovolená se ukončí. Pokud bychom pobírali rodičovský příspěvek - může manžel při něm pracovat. O miminko bude postaráno. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, Váš manžel má od porodu dítěte nárok na rodičovskou dovolenou po dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Aby mohl Váš manžel čerpat peněžitou pomoc v mateřství, musíte s manželem uzavřít písemnou dohodu o péči o dítě, která bude účinná od 7. týdne po porodu. Váš manžel však u zaměstnavatele nebude moci vykonávat stejnou činnost, ze které je nemocensky pojištěn. Se zaměstnavatelem může uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce s jiným druhem práce, než kterou má uvedenu v pracovní smlouvě. Po končení rodičovské dovolené po dobu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, může Váš manžel nastoupit na rodičovskou dovolenou. Pokud se vrátí, byť i na kratší pracovní dobu, do práce, nebude již na rodičovské dovolené. Rodičovský příspěvek však může čerpat dále, pokud zajistí osobní celodenní péči o dítě. Eva Fialová více

Klára | 5.7.2015 13:39:58 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat mám rodičovskou dovolenou v práci na tři roky do května 2016 v práci mi drží místo do té doby (dříve jsem pracovala pořád), už teď víme, že budeme mít problém o prázdninách kdy nepůjde školka, proto jsem se rozhodla prodloužit si rodičovskou do konce srpna 2016, ale asi nastoupím do práce a rodičovskou by dokončil manžel, který by si domluvil od května do září neplacené volno. Jde to takhle a jak je to s manželovou dovolenou? Musí zaměstavatel proplatit, nebo se krátí tím co je doma? Díky hezký den

Odpověď:

Dobrý den,
manžel může čerpat rodičovskou dovolenou, ale jen do tří let věku dítěte, stejně jako zaměstnankyně.

Eva Fialová

Tereza  | 5.7.2015 11:41:38 

Dobrý den. Jsem 5. rokem na rodičovské dovolené (obě mateřské na sebe plynule navazovaly - první dvouletá a současná tříletá) a dne 11.8. mému mladšímu synovi budou tři roky. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že ten den nastoupím do práce. Jeho poslední slova byla: přijď 11.8., já zde pro Tebe něco najdu. Má pracovní pozice je Projektový manažer a dle zákoníku mám nárok na pracovní zařazení odpovídající této pozici. Pokud již nyní vím, že bych raději rozvázala pracovní poměr a dostala odstupné, existuje něco, jak toho mohu dosáhnout? Mám na mysli pokud mi zaměstnavatel nabídne asistentskou pozici s odpovídajícím platem (nižším než před RD), je to důvod k rozvázání poměru s jistotou odstupného? Nebo pokud mi zaměstnavatel nabídne čistě jen zkrácený poměr s tím, že v tuto chvíli mi nemůže nabídnout plný úvazek. Bude na škodu otevřeně zaměstnavateli říct, že bych spíše uvítala variantu odstupného, aniž by mi ho nabídl, a dát mu tak myšlenku, že tam pracovat nechci? Předem velice děkuji za odpověď. Tereza

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. V takovém případě máte nárok na odstupné. Jestliže k organizačním změnám u zaměstnavatele nedošlo, a zaměstnavatel Vám přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.

pokud ukončíte pracovní poměr sama výpovědí nebo dohodou, nevznikne Vám na odstupné nárok, pokud so ho nesjednáte v dohodě o rozvázání pracovního poměru.

Eva Fialová

chuan | 4.7.2015 08:57:47 

Dobrý den, velice dobře jste mi poradila a tak se na vás opět obracím, potřebovala bych poradit ohledně dřívějšího nástupu do práce.
- mám smlouvu na pozici ředitelka, neurčitá doba
- jsem na rodičovské s druhým dítětem a mám ji na tři roky
- končí mi v prosinci
Nyní chtějí, abych nastoupila od září na poloviční úvazek - na pozici projektového manažera - je to jiná práce než jsem dělala. Chtějí mi udělat časově omezený dodatek ke smlouvě do prosince. Je to stejné jako dohodo o provedení práce/činnosti? Co je pro mne výhodnější. Mohu u dodatku být na rodičovské dovolené nebo mi tím rod. končí. Jde mi také o to, že kdyby náhodou mi dali výpověď, z čeho se mi pak počítá odstupné i když bych se od prosince vrátila na mojí původní práci. Na co mám u dodatku nárok - dovolená, stravenky, neschopenka a na co mám nárok u dohod, jestli vůbec na něco. Velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud uzavřete se zaměstnavatelem časově omezený dodatek, končí tímto Vaše rodičovská dovolená. Koncem platnosti tohoto dodatku je zaměstnavatel Vám povinen přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy v plném znění. V případě skončení rodičovské dovolené, máte stejná práva, jako ostatní zaměstnanci, ale již nejste chráněn proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Odstupné by se počítalo z Vašeho výdělku dle dodatku.
V případě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti byste rodičovskou dovolenou neukončovala. Byla byste rovněž v ochranné době.Vaše benefity bohužel nemohu odhadnout.

Eva Fialová

anazuz | 3.7.2015 13:34:44 

Dobrý den,
končím MD, ale do původního zaměstnání se nemohu vrátit pro směnný provoz. Pro dobré vztahy nechci odcházet s odstupným. Je možné podat výpověď dohodou nebo jiným způsobem a mít při tom nárok na podporu v nezaměstnanosti? Syn nastupuje do školky až v září a a ni se mi zatím nepodařilo najít jiné zaměstnání. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Pokud dáte výpověď nebo uzavřete dohodu o rozvázání pracovního poměru, uveďte v těchto dokumentech, že rozvazujete pracovní poměr z důvodu péče o dítě. Důvodem je vyplácení vyšší podpory v nezaměstnanosti Úřadem práce. Eva Fialová více

Zuzka | 3.7.2015 13:13:13 

Smlouva na dobu urcitou mi měla koncit 30.6., ale 29.6. jsem nastoupila nemocenskou. Trva ni prac. pzměr, když mam nemocenskou a nám nárok na nahradu mzdy nebo mi smlouva skonci automaticky?Dekuji za odpověd ZN

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

| 1 | .. | 45 | | 47 | | 49 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect