Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, potřebovala bych se poradit ohledně nástupu na mateřskou a případně rodičovskou. Momentálně jsem zaměstnaná na dobu určitou (smlouvu mám do června 2017), na mateřskou s prvním dítětem budu nastupovat nyní v polovině listopadu 2015. Ráda bych se vrátila do práce po mateřské, ale v té době také dojde v zaměstnání k výměně mého přímého nadřízeného (ten stávající, který si mě na tuto pozici vybral, jde do důchodu). V momentě, kdy se vrátím po mateřské, má zaměstnavatel povinnost mi vrátit mou pozici, ale nemůže mě také vzápětí vyhodit (např. kdyby nový šéf měl na tuto pozici někoho jiného)? Předpokládám, že se se mnou budou chtít domluvit, abych zůstala na rodičovské dovolené, a po skončení smlouvy se přihlásila na úřadu práce. Dokdy bych musela případně nastoupit druhou mateřskou, aby se mi počítala ze stávajícího platu? A ještě se chci zeptat: mohu teoreticky po dobu mateřské a rodičovské dovolené vykonávat svou práci pro svého zaměstnavatele na jiný typ smlouvy než je zaměstnanecká? Např. smlouva o dílo, dohoda o provedení práce apod.? Nebo je pro přivýdělek nutné vykonávat jinou činnost pro jiný subjekt? Předem moc děkuji za odpověď. více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se budete chtít vrátit do zaměstnání ihned po skončení mateřské dovolené, je Vám zaměstnavatel povinen přidělit práci podle Vaší pracovní smlouvy a zařadit Vás na Vaši původní práci a pracoviště. Výpověď Vám vzápětí poté dát nemůže, neboť platí, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná.
Při druhém dítěti se peněžitá pomoc v mateřství počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou zaměstnankyně nastoupí do čtyř let věku prvního dítěte, za předpokladu, že její pracovní poměr stále trvá. Ve Vašem případě, kdy máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou a pracovní poměr Vám tak skončí uplynutím sjednané doby v červnu 2017, by se výše PPM počítala podobně jako při prvním dítěti, pokud byste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství (tedy osm až šest týdnů před porodem) nejpozději v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání. více
Dobrý den, dne 10.3. mám termín porodu a v zaměstnání mám pracovní poměr jako záskok za mateřskou dovolenou. Tímto se chci zeptat, jestli mi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr při mém nástupu na mateřskou nebo jestli mám nárok na to, že můžu zůstat jako zaměstnanec po dobu trvání mé mateřské dovolené. Dále se chci zeptat - pracovní smlouvu na této pozici-asistentka(/tedy záskok za mateřskou) mám od 1.12.2015 a 10.3. mám termín porodu, zda-li mám nárok na PPM. Před touto smlouvou jsem pracovala u stejného zaměstnavatele,ale na základě jiné smlouvy a na jiné pozici, jestli se mi bude 270dní pro výplatu PPM bude počítat i případně z předchozí pracovní pozice?
Děkuji mnohokrát.
Odpověď:
Dobrý den,
je-li sjednáno, že Váš pracovní poměr trvá po dobu mateřské dovolené jiné zaměstnankyně, pak po návratu Vaší předchůdkyně z mateřské dovolené končí Váš pracovní poměr. Protože ukončení prací není předem známo, zákon ukládá zaměstnavateli, aby Vám ukončení pracovního poměru oznámil včas, zpravidla alespoň 3 dny předem (§ 65 odst. 1 zákoníku práce).
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě a splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění (tj. za trvání pracovního poměru) nebo v ochranné lhůtě. Na mateřskou dovolenou žena nastupuje 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Do doby účasti na nemocenském pojištění se Vám bude započítávat doba trvání pracovního poměru i doba trvání předchozího pracovního poměru v uvedené lhůtě dvou let přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.
více
V říjnu 2016 mi končí pracovní poměr na dobu určitou (již 3. prodloužení), že bych dostala dobu neurčitou nepředpokládám, pokud budu zrovna v té době na rodičovské dovolené. Do té doby bych ale právě chtěla odejít na mateřskou a poté rodičovskou dovolenou. Jaké budu dostávat příspěvky - zejména v jaké výši? (Nyní mám cca 20 tis. hrubého), pracuji již 3 roky v kuse. Chtěla bych být doma cca 2,5 roku.
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pokud v posledních dvou letech před dnem nástupu na PPM budete účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní. Nástup na PPM musí nastat v době trvání zaměstnání. Nárok na PPM je zachován v případě, že k němu dojde nejpozději šest měsíců po skončení pracovního poměru. Výše peněžité podpory v mateřství záleží na průměrné výši platu za posledních 12 měsíců a představuje jeho cca 70%. Konkrétní výši dávek lze vypočíst na stránkách www.vyplata.cz nebo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - kalkulačka. více
Dobrý večer,
chtěla jsem se zeptat na problematiku v oblasti nástupu do práce po mateřské dovolené. Momentálně jsem v situaci, kdy jsem dobrala příspěvek na MD od státu (červen 2015). Synovi budou v únoru 2016 - 3 roky. Nějak jsem usnula na vavřínech a teď nevím co dál. Nekontaktovala jsem zaměstnavatele, že jsem dobrala dávky podpory na mateřství. Zatím jsem nenastoupila do práce, jsem doma s dětmi.
Dotazy jsou následující:
1) Platí někdo za mne sociální a zdravotní pojištění?
2) Pokud ne, mohu zpětně doplatit a jakým způsobem?
3) Mám se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu od data ukončení čerpání dávek MD?
4)Je možné, že dostanu okamžitou výpověď, že jsem nenastoupila do práce po ukončení zasílání dávek MD?
pozn.: zaměstnavatel nepožadoval sdělit, na jak dlouho nastupuji na MD, ale možná to bylo uvedené na formuláři (žádosti o příspěvek na RD a MD)
Prosím o radu, jak teď nejlépe postupovat, aby bylo vše v pořádku.
Předem děkuji za odpověď
Aita
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu mi není zcela jasné, zda máte na mysli, že jste ukončila pobírání rodičovského příspěvku (kratší varianty), ale že Vaše dítě dovrší 3 let až v únoru 2016.
Rodičovská dovolená je nárokové pracovní volno. Délka rodičovské dovolené trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Z pohledu zákoníku práce je rodičovská dovolená překážka v práci a zaměstnavatel je povinen poskytnout ji zaměstnankyni v rozsahu, v jakém o ni požádá. Proto záleží na tom, jak jste si o rodičovskou dovolenou požádala. Jestli jste si požádala o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, pak můžete být doma až do 3 let bez ohledu na to, jestli pobíráte nebo nepobíráte rodičovský příspěvek. Jestli jste si však požádala po skončení mateřské dovolené o rodičovskou dovolenou jen do 2 let věku dítěte, pak musíte i nyní požádat o další rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. více
Dobry den,mel bych dotaz ohledne vypovedi zamestnavatelem,ktery mi chce po 8 letech dat vypoved,protoze nechci podepsat dodatek ke smlouve ,aby ma pracovni doba zacinala o 1hodinu drive i pres to,ze mam s majitelem ustni dohodu jiz 2 roky,ze muzu chodit na sedmou hodinu rano z duvodu,protoze mam 4leta dvojcata a musim je vodit do skolky na pul sedmou rano,driv nemaji otevreno,dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel, který určí začátek a konec směn. Zaměstnanec je pak povinen být na začátku směny na pracovišti a odcházet z něj po skončení směny.
Vy máte právo požadovat úpravu pracovní doby podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám upravil pracovní dobu tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. více
Dobrý den,bude mi končit RD (2 děti) a chci zpět do práce.Doteď mám pracovní smlouvu na plný úvazek na dobu neurčitou.Požádala jsem o zkr. úvazek.Zaměstnavatel mi nabídl jinou práci (pův. byla zrušena),ale na DPČ. Jelikož mi nedává dostatečné jistoty (bezdůvodné vypovězení bez odstupného),požaduji sjednání této práce formou změny stávající pracovní smlouvy na pol. úvazek.Chci se ujistit,zda: 1)mám nárok na odstupné,pokud na můj návrh nepřistoupí a nenabídne jinou alternativu? 2)může nabízet práci, kde je nutná znalost dalšího cizího jazyka na odborné úrovni,kterou nyní nemám?Nebráním se,ale nastoupit musím do 14 dní,což je nereálné stihnout se doučit.Dosud jsem používala jen angličtinu,současná PS používání cizího jazyka vůbec nezmiňuje.Mám nárok na odstupné,když si nestihnu doplnit kvalifikaci do termínu nástupu? 3)lze změnit v PS zároveň druh práce,místo výkonu a výši úvazku? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se stanete z organizačních důvodů nadbytečnou, tj. zaměstnavatel pro Vás nemá práci dle pracovní smlouvy, může Vám dát výpověď. V takovém případě máte nárok na odstupné. I pokud Vám zaměstnavatel nabídne práci, kde je nutná znalost cizího jazyka, kterou nemáte, a přes Vaše upozornění dojde ke změně pracovní smlouvy, není Vaše nedostatečná znalost důvodem k výpovědi. Zaměstnavatel Vám může nařídit školení. Školení se považuje za výkon práce. Obsah pracovní smlouvy lze měnit, tedy i místo výkonu práce, druh práce rozsah pracovní doby, apod. Ke změně pracovní smlouvy je třeba souhlas zaměstnance i zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, před rokem jsem nastoupila do prvního zaměstnání a záhy zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu jsem měla 7.6., zákonem povinných 270 dní účasti na nem. poj. pro získání nároku na PPM jsem splnila 2.6.
Na jedné pobočce ČSSZ mi bylo řečeno, že podmínku nesplňuji, protože oněch 270 dní musím splňovat již 6 týdnů před plánovaným datem porodu.
Na jiné pobočce mi řekli, že lze na mateřskou nastoupit později než 6 týdnů před plán. datem porodu (viz. "žena před porodem vyčerpá méně než 6 týdnů z jiných důvodů než předčasný porod"), že pak bude sice krácena na 22 týdnů ode dne porodu, ale že tak na ni nárok získám. Oněch 270 dní bych takto splňovala ke dni nástupu.
Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, před rokem jsem nastoupila do prvního zaměstnání a záhy zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu jsem měla 7.6., zákonem povinných 270 dní účasti na nem. poj. pro získání nároku na PPM jsem splnila 2.6.
Na jedné pobočce ČSSZ mi bylo řečeno, že podmínku nesplňuji, protože oněch 270 dní musím splňovat již 6 týdnů před plánovaným datem porodu.
Na jiné pobočce mi řekli, že lze na mateřskou nastoupit později než 6 týdnů před plán. datem porodu (viz. "žena před porodem vyčerpá méně než 6 týdnů z jiných důvodů než předčasný porod"), že pak bude sice krácena na 22 týdnů ode dne porodu, ale že tak na ni nárok získám. Oněch 270 dní bych takto splňovala ke dni nástupu.
Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech alespoň po dobu 270 dní. Doba čerpání PPM začíná buďto dnem, který žena určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu (pokud žena tento den neurčí, nastává nástup na PPM počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu), nebo dnem porodu, pokud k němu došlo dříve. Ve Vašem případě, podle mého názoru, protože jste nesplnila 270 dní nemocenského pojištění do 6. týdne před očekávaným termínem porodu, tak na PPM nárok nemáte.
V případě, že žena nemá nárok na PPM, může pobírat nemocenskou. Nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem (která je vyplácena 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po něm) vzniká, pokud je těhotná žena k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu účastna na nemocenském pojištění nebo v ochranné lhůtě a zároveň nemá nárok na PPM. více
Dobrý den, z dotazu ohledně pojmu "samoživitelka" jsem pochopila, že pokud žiji v domácnosti s partnerem, který není biologickým otcem dítěte, tak nejsem samoživitelka. Jak je to pak s ošetřováním člena rodiny? Kolik dní paragrafu mi je uznáno na nezletilé dítě v mé péči, když biologický otec není ochoten jít na paragraf?
Odpověď:
Dobrý den,
podpůrčí doba a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů. Za osamělého zaměstnance se pro účely ošetřovného považuje zaměstnanec svobodný, ovdovělý nebo rozvedený, pokud nežije s družkou (druhem) nebo v registrovaném partnerství.
Eva Fialová
Dobrý den,zajímalo by mě zda mám nárok na čerpání dovolené,když jsem byla na rodičovské dovolené? Od září 2012 do července 2015 (nástup na další mateřskou) jsem byla na rodičovské dovolené. Od září 2014 jsem u stejného zaměstnavatele pracovala na dohodu o provedení práce při rodičovské dovolené. Nyní jsem opět na mateřské dovolené a zajímá mě zda mám nárok o čerpání dovolené za rok 2014 a 2015, tak jak při první rodičovské. Jsem stále zaměstnanec. Děkuji Balaštíková
Odpověď:
Dobrý den,
pro účely dovolené se za výkon práce považuje čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Za dobu čerpání rodičovské dovolené Vám nárok na dovolenou nevzniká.
Eva Fialová
Dobrý den, zaměstnavatel vydal rozhodnutí o organizační změně, kterým se ruší výrobní odbor ve kterém pracuje 1 vedoucí a 45 dalších pracovníků. Obsahem rozhodnutí je pouze informace o organizační změně, kterou se mění stávající organizační struktura a že vykonávaná činnost rušeného odboru je rozdělena mezi ostatní odbory. Neobsahuje žádnou informaci, podle které by se konkrétní zaměstnanci stali nadbytečnými, nestanoví ani jaká pracovní místa na kterých útvarech v souvislosti s organizační změnou budou zrušena. Ze 46 zaměstnanců byl propuštěn jen vedoucí pracovník, ostatní byli přeřazeni na jiné pracovní pozice. Na právní poradnu se obracím s otázkou zda pouhá organizační změna bez dalšího zakládá nadbytečnost zaměstnance a s otázkou, zda může být propuštěn pracovník přechodně působící v rušeném odboru, ale který dle příkazu zaměstnavatele tj.popisu pracovního místa k pracovní smlouvě řídí jiný odbor než ten rušený. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, zaměstnavatel vydal rozhodnutí o organizační změně, kterým se ruší výrobní odbor ve kterém pracuje 1 vedoucí a 45 dalších pracovníků. Obsahem rozhodnutí je pouze informace o organizační změně, kterou se mění stávající organizační struktura a že vykonávaná činnost rušeného odboru je rozdělena mezi ostatní odbory. Neobsahuje žádnou informaci, podle které by se konkrétní zaměstnanci stali nadbytečnými, nestanoví ani jaká pracovní místa na kterých útvarech v souvislosti s organizační změnou budou zrušena. Ze 46 zaměstnanců byl propuštěn jen vedoucí pracovník, ostatní byli přeřazeni na jiné pracovní pozice. Na právní poradnu se obracím s otázkou zda pouhá organizační změna bez dalšího zakládá nadbytečnost zaměstnance a s otázkou, zda může být propuštěn pracovník přechodně působící v rušeném odboru, ale který dle příkazu zaměstnavatele tj.popisu pracovního místa k pracovní smlouvě řídí jiný odbor než ten rušený. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
forma rozhodnutí o organizační změně není stanovena a není ani předepsáno, že by rozhodnutí muselo být u zaměstnavatele nějakým způsobem zveřejněno. Může být učiněno písemně nebo jiným způsobem, který nezpůsobuje pochybnost, že bylo přijato a postačuje, aby s ním byl seznámen nadbytečný zaměstnanec, a to nejpozději ve výpovědi z pracovního poměru.
Zaměstnanec je nadbytečný tehdy, jestliže jeho práce pro zaměstnavatele není skutečně na základě rozhodnutí o organizačních změnách zcela nebo v dosavadním rozsahu potřebná.
Závěr o nadbytečnosti musí vycházet z pracovního zařazení zaměstnance provedeného v rámci druhu práce, který má zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele podle pracovní smlouvy. Rozhodnutí o organizační změně není příčinou nadbytečnosti zaměstnance tehdy, vykonává-li zaměstnanec označený za nadbytečného práci, které se rozhodnutí nedotýká nebo upravuje-li organizační změny na jiném pracovišti. více
Dobrý den,
Dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem ohledně peněžité podpory v mateřství.
Pracuji ve státní správě a mám smlouvu na dobu určitou, která končí dne 24.6.2018 (jsem jako záskok za mateřskou/rodičovskou dovolenou, slečna se bude asi vracet v září 2018, ale kvůli služebnímu zákonu mám smlouvu jen do června). V lednu 2016 budu nastupovat na první mateřskou dovolenou a potom plynule na rodičovskou dovolenou.
Ráda bych se zeptala, zda-li mám nárok na peněžitou podporu v mateřství u případného druhého dítěte a pokud ano, za jakých podmínek (např. že bych musela na druhou mateřskou nastoupit do 23.6.2018, tedy před koncem uplynutí smlouvy na dobu určitou).
Děkuji Vám za odpověď,
K.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Čtyřletá lhůta platí, i pokud byste u prvního dítěte zvolila nejrychlejší (dvouleté) čerpání rodičovského příspěvku. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž budete dostávat první PPM, stále trvat.
Pokud už pracovní poměr, z něhož se Vám bude proplácet první PPM, trvat nebude, je rozhodující, kdy tento pracovní poměr skončil. Když nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství (tedy osm až šest týdnů před porodem) v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání, bude se výše PPM počítat podobně jako při prvním dítěti.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,končí mi RD.Chci zpět do práce,ale protože se starám o 2 děti, které navštěvují MŠ,jsem požádala o zkrácený úvazek.Zaměstnavatel mi ale nabídl jedinou možnost.Jedná se ale o práci,kde se první týden (5 pracovnách dní) v měsíci musí udělat uzávěrka a zbývající týdny jsou volnější.Jelikož jsem u něj již takovou práci dělala,vím,že první týden se dělají denně přesčasy,někdy až do noci, což mi potvrdili i nyní.Musí být člověk v práci, dokud zkrátka není hotovo.S takovými přesčasy (dokonce nyní se zkráceným úvazkem) bych ale určitě nesouhlasila.Jelikož jsem odmítla jím nabídnutou práci,nemám prý nárok na odstupné.Je to tak?Domnívám se totiž,že by se v prvním týdnu jednalo možná i o porušování BOZP a tudíž by mi měl nabídnout jinou práci.Je to tak?Je zkrácený úvazek definován nějakým max. počtem hodin s přesčasy za týden?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Pro sjednání kratší pracovní doby nejsou stanovena žádná omezení s výjimkou, že ani při dohodnuté kratší pracovní době nesmí délka směny přesáhnout 12 hodin. Kratší pracovní doba nemusí být rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. více
Dear Sir / Madame,
I'm looking for a lawyer to represent my interest in a court or any legal support in a matter of sexual harassment and discrimination at workplace. My employer, international company with branches in Prague, fails to protect my rights, though admits I've been discriminated. I feel helpless to protect myself... Thank you very much in advance.
Odpověď:
Dear Natalia,
Sexual harassment is a form of discrimination under the Czech Antidiscrimination Law. If you have suffered sexual harassment at work there are certain steps that can be taken - if your employer has a procedure, follow it (inform your manager or HR department), the matter can also be reported to your union (if you have one), or to your local Labour Inspectorate, and finally you can take action in the Court. Please make sure that you collect the evidence of all the steps you have taken and response you receive. However it is wise to go to a lawyer. When searching for a lawyer ensure that they are specialists in employment law. You can have a look at the web of the Czech Bar Association. Also you can call our help-line Tuesdays 9 to 11 a.m. and Fridays 4:30 to 6:30 p.m. at 224913350 or 774913350.
Kateřina Lovitt
pracuji ve firmě jako řidič, přeřadili mi na jinou firmu, jako řidič, ale ve stejném městě, mají na to na to právo
Odpověď:
Dobrý den,
ano, přidělit zaměstnance na předem dohodnutou dobu k jinému zaměstnavateli je možné. Podmínkou přidělení je však předchozí souhlas zaměstnance. Zaměstnavatel tedy nemůže jednostranně přidělit svého zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Navíc dohodu o dočasném přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli smí zaměstnavatel uzavřít nejdříve po uplynutí 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru. Dohoda musí být uzavřena písemně. Pracovní a mzdové nebo platové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli nesmějí být horší, než jsou nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance zaměstnavatele, k němuž je zaměstnanec dočasně přidělen. Po skončení přidělení se zaměstnanec zařazuje zpět na původní pracovní místo podle své pracovní smlouvy.
Kateřina Lovitt
Dobry den, mela bych dotaz vracim se po materske dovolene a a zamestnavatel by chtel abych nastoupi na 3 smeny coz v mem pripade nelze slysela jsem ze by mel byt praragraf ve kterym by mel zamestnavatel umoznit pouze rani je to pravda dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Potřeby každého zaměstnance v péči o dítě mohou odlišné, a proto se předpokládá, že zaměstnanec případnou potřebu přihlédnout k péči o dítě sdělí zaměstnavateli tak, aby ke konkrétní potřebě mohl zaměstnavatel při zařazování do směn přihlížet. Při třísměnném režimu tak může být zaměstnanec pečující o děti, aniž je omezen věk dětí, zařazen např. pouze do ranní směny.
Rovněž podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu.Přecházím z denního studia střední školy na dálkové a nevím, zda můžu podle zákona č. 117/1995 Sb, §12 mít status studenta a tím pádem hrazené zdr.pojištění. Nejsem výdělečně činný ani nemám nárok na podporu, přesto mi na pojišťovně i na škole řekli, že při dálkovém studiu nemůžu mít hrazené pojištění a status studenta. Je to pravda nebo jsem diskriminován? Děkuji za případnou odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
stát je plátcem pojistného na zdravotní pojištění mimo jiné za nezaopatřené dítě, kterým se podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, považuje dítě do ukončení povinné školní docházky, a poté do 26. roku věku, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání. Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se pak považuje i studium na středních i vysokých školách, a to včetně dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, pokud není dítě v době studia výdělečně činné nebo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. Když studiem na středních školách se rozumí studium na středních školách zapsaných do rejstříku škol, středních školách zřizovaných ministerstvy obrany, vnitra a spravedlnosti a VOŠ zapsaných do rejstříku škol.
Kateřina Lovitt
Nastoupila jsem po mateřské dovolené zpět do práce.Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi ale oznámil, že pro mne nemá místo, že mé místo zrušil a že mohu na místo nastoupit na jiné místo ale na zkrácený úvazek a o 2 třídy nižší plat než jsem měla v pracovní smlouvě. Moje místo ale nezrušil, na mé židli sedí mladá slečna, která dělá moji práci měla zástup za mne na MD v pracovní smlouvě a změnil jí jinou pracovní pozici a přidal jí personalistiku a já zase dělala mzdy..Tvrdí, že na personalistiku nemám já vysokoškolské vzdělání.Mne nutí buď se rozhodnu a vezmu to jiné místo, kde je horší práce a menší plat anebo mi dá výpověď z organizačních důvodů, že mou pracovní pozici zrušil. Může to udělat. Jak se mohu bránit a kam se mám obrátit?
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz byl již zodpovězen.
Kateřina Lovitt
Nastoupila jsem po mateřské dovolené zpět do práce.Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel mi ale oznámil, že pro mne nemá místo, že mé místo zrušil a že mohu na místo nastoupit na jiné místo ale na zkrácený úvazek a o 2 třídy nižší plat než jsem měla v pracovní smlouvě. Moje místo ale nezrušil, na mé židli sedí mladá slečna, která dělá moji práci měla zástup za mne na MD v pracovní smlouvě a změnil jí jinou pracovní pozici a přidal jí personalistiku a já zase dělala mzdy..Tvrdí, že na personalistiku nemám já vysokoškolské vzdělání.Mne nutí buď se rozhodnu a vezmu to jiné místo, kde je horší práce a menší plat anebo mi dá výpověď z organizačních důvodů, že mou pracovní pozici zrušil. Může to udělat. Jak se mohu bránit a kam se mám obrátit?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
více